Gyvatnešis (Gyvatės Nešėjo ženklas), manoma, turėtų būti 10-asis tikrojo Saulės Zodiako ženklas. Nors jis ir yra ekliptikoje, visgi nepriskiriamas nei standartiniam Vakarų astrologijos tropiniam, nei standartiniam vediškos astrologijos sideriniam Zodiakams. Mat neatitinka įprastų Zodiako ženklų kriterijų. O astrologai tikina, kad jo formuojamo likimo beveik neįmanoma įskaityti.

 

Vieni pripažįsta, o kiti neigiaAlternative,Thirteenth,Zodiac,Sign,Ophiuchus,,Hand,Drawn,Vector,Stencil,With

 

Prieš daugiau nei dešimtmetį JAV astronomas Parke’as Kunkle’as paskelbė, kad Zodiako žvaigždyne yra ne 12, o 13 sistemų. Iš sąrašo išbrauktas ženklas Gyvatnešis yra toks pat svarbus, kaip ir visiems gerai žinomi Zodiako ženklai. Per pastaruosius tris tūkstančius metų Žemės ašies svyravimai itin pakeitė tai, kaip planetos stebėtojo atžvilgiu yra užfiksuojami žvaigždynai. Tad mokslininkas pasiūlė, kad ir astrologai atnaujintų savo sistemą bei į ją įtrauktų nepelnytai pamirštą ženklą. Dalis astrologų su tokiu raginimu sutinka ir nurodo, kad papildyta Zodiako sistema turėtų atrodyti taip:

 

Ožiaragis: gimę sausio 20–vasario 16 d.

 

Vandenis: gimę vasario 16–kovo 11 d.

 

Žuvys: gimę kovo 11–balandžio 18 d.

 

Avinas: gimę balandžio18–gegužės 13 d.

 

Jautis: gimę gegužės 13–birželio 21 d.

 

Dvyniai: gimę birželio 21–liepos 20 d.

 

Vėžys: gimę liepos 20–rugpjūčio 10 d.

 

Liūtas: gimę rugpjūčio 10–rugsėjo 16 d.

 

Mergelė: gimę rugsėjo 16–spalio 30 d.

 

Svarstyklės: gimę spalio 30–lapkričio 23 d.

 

Skorpionas: gimę lapkričio 23–lapkričio 29 d.

 

Gyvatnešis: gimę lapkričio 29–gruodžio 17 d.

 

Šaulys: gimę gruodžio 17–sausio 20 d.

 

Tačiau tokiems atnaujinimams nepritaria didžioji astrologų bendruomenės dalis. Jie pripažįsta, kad faktiškai Gyvatnešis yra Saulės ženklas tikrajame Saulės Zodiake, t. y. Saulė kiekvienais metais gali būti matoma Gyvatnešio žvaigždyne tarp lapkričio 30 ir gruodžio 17 d. Visgi bėgant metams žvaigždyno ribos truputį kinta, todėl kartais Gyvatnešio laikas nustatomas nuo gruodžio 1 iki 18 d. Gyvatnešio ženklo periodas dar vadinamas Sudegintu keliu (lot. Via combusta). Klasikinėje astrologijoje ši Zodiako atkarpa yra tarp 15 laipsnių Svarstyklių ženkle ir 15 laipsnių Skorpiono ženkle. Būtent dėl tokio nestabilumo ir neapibrėžtumo astrologai jo neįtraukia į bendrą sistemą, o tik atsižvelgia į galimą jo poveikį sudarinėdami asmeninius horoskopus.

 

Kilmę aiškinančios legendos

 

Šis tik iš dalies pripažįstamas Zodiako ženklas laikomas vienu paslaptingiausių visoje astrologijoje, be to, apipintas intriguojančiomis legendomis. Senovės Graikijoje Gyvatnešis buvo žinomas kaip Eskulapas – medicinos dievas. Iki šiol jis vaizduojamas laikantis dvi gyvates, iš kurių jam pavyko sužinoti gyvybės eliksyro paslaptį. Šis ženklas siejamas ir su tradiciniu medicinos simboliu – susisukusia gyvate, leidžiančia nuodus į taurę. Paprastai Gyvatnešis vaizduojamas kojomis besiremiantis į Skorpioną. Mat legenda pasakoja, kad Žemės deivė Gaja pasiuntė Skorpioną nužudyti Oriono, grasinusio sumedžioti visus pasaulio gyvūnus. Kaip ir planuota, deivės pasiųstas Skorpionas įgėlė Orionui, tačiau jį pagydė Eskulapas, duodamas sužalotam medžiotojui gurkšnelį stebuklingo eliksyro. Kita antikinė legenda byloja, kad saulės dievas Helijas kasdien riedėdavęs per dangų ugnies vežimu, kad įžiebtų šviesą, bet niekada kartu neimdavo sūnaus Fajetono. O šis troško dangiškojo pasivažinėjimo, tad kartą slapta įlipo į šventąjį vežimą, taip užrūstindamas ne tik tėvą, bet ir visų dievų karalių Dzeusą. Šis nubaudė Heliją į nepaklusnų sūnų paleisdamas galingą žaibą, kuris sukėlė dešimt dienų trukusį gaisrą, išdeginusį dangaus lopinėlį tarp Svarstyklių ir Skorpiono. Taip atsirado Gyvatnešiui priskiriamas Sudeginto kelio pavadinimas. Teigiama, kad planetai esant šioje atkarpoje astrologams neįmanoma numatyti ateities, nes horoskopas tampa neįskaitomas.

 

Ypatingos savybės

 

Tai, kad Gyvatnešis nelaikomas visaverčiu Zodiako ženklu, nereiškia, kad jis neturi įtakos horoskopams. Pasak astrologų, Gyvatnešio ženklas simbolizuoja įvairius netikėtumus ir didelius kontrastus. Gimusieji Gyvatnešio periodu dažnai griebiasi kraštutinumų, o jų gyvenimas – nenuspėjamas ir kupinas ypatingų įvykių. Gyvatnešiai, manoma, labai pasitiki savimi, tačiau neretai pervertina savo galimybes. Jie turi ir Skorpiono, ir Šaulio savybių, tad mėgsta riziką ir permainas, nepasiduoda rutinai. Gyvatnešių gyvenimo šūkis – visada judėti į priekį. Jiems nesunku prisitaikyti prie naujovių, įvairius netikėtumus priima kaip galimybę ir veržiasi į priekį. Be vargo iš naujo susikuria gyvenimą, tad net didžiausios nesėkmės nepalaužia. Gali būti puikūs draugai, tačiau palaikyti stabilius santykius ypač sunku. Bet kurią akimirką gali viską mesti ir išvykti gyventi kitur, nes tiesiog pajuto, kad taip reikia. Gyvatnešiai laikomi didžiaisiais novatoriais ir išradėjais. Niekada nestokoja originalių idėjų. Tik, deja, šios idėjos kartais prasilenkia su etika. Po šiuo ženklu gimę žmonės išskirtinai smalsūs. Traukia viskas, kas nežinoma ir neištirta. Taip pat turi polinkį į ezoterinius mokslus. Manoma, kad patys galingiausi burtininkai gimsta būtent Saulei keliaujant Sudegintu keliu. Tai kontrastingas ženklas, todėl jo globojami žmonės gali būti arba itin moraliai principingi, arba tapti tikrais istorijos blogiukais. Gyvatnešiai išdidūs, jiems sunku nusileisti, todėl atrodo arogantiški ir užsispyrę. Taip pat tikima, kad šis ženklas dievina flirtą ir trumpalaikius romanus. Tad kartais Gyvatnešio įtaka sietina ir su polinkiu į neištikimybę.

 

Vertinamas prieštaringai

 

Tiesioginė Gyvatnešio įtaka žmonėms, jų asmeniniam gyvenimui astrologijoje aptariama gana retai, o štai pasaulio likimui šis ženklas gali būti itin reikšmingas. Rytuose Gyvatnešio simbolis – mokytojas ir išmintis. Senovės majams gyvatė simbolizavo tamsią properšą, atveriančią kelią į požemių ir mirties pasaulį. Vakaruose gyvatė traktuojama kaip nelaimė, pavojus. Kartais ji yra ir perspėjimas, kad būtina keisti elgesį bei suvaldyti pavojingą situaciją. Simboliška ir tai, kad kintant šio žvaigždyno padėčiai buvo padaryti didžiausi medicinos atradimai. Deja, taip pat dėl Gyvatnešio įtakos įvyksta didžiausios katastrofos, teroristiniai išpuoliai. Gyvatnešis tarsi ragina labiau rūpintis namais, Žeme ir ekologija. Dalis astrologų Gyvatnešiui priskiria Urano planetą, o ši savo ruožtu atneša laisvės siekį, reformas, maištus ir leidžia užmegzti tolimus ryšius. Tad kai kurie viliasi, jog šįmet, Saulei keliaujant per Gyvatnešio žvaigždyną ir aktyviai veikiant Urano įtakai, pasaulyje gali įvykti staigus ir reikšmingas pokytis. Vieni laukia pasirodant ateivių (juk jie įkūnytų tolimų ryšių užmezgimo idėją), o kiti viliasi itin ryškaus mokslo proveržio. Daugiausia lažinamasi, kad šį rudenį ar žiemos pradžioje gali būti paskelbta apie naują gamtai nekenkiantį energijos šaltinį ar ypač pažangų dirbtinį intelektą, kuris padėtų žmonijai žengti į naują, technologiškai pažangesnę erą. Beje, šį žvaigždyną ir Zodiako ženklą itin mėgsta sąmokslo teorijų gerbėjai. Kai kurie jų teigia, kad būtent iš šios sistemos į mūsų planetą periodiškai atkeliauja roplius primenantys ateiviai, vis besikėsinantys užvaldyti žmonių sąmonę ar net apsimetantys aukščiausio rango valstybių vadovais.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė