Kai ant daugelio stalų paukštienos patiekalai puikuojasi kasdien, vienam paukščiui vis dar nelieka vietos. Mat žąsiena laikoma delikatesu ir skanaujama tik per šventes. Tačiau dėl jos maistingumo ir naudos sveikatai verta pakeisti mitybos įpročius.

 

Sklinda net legendosRaw,Uncooked,Poultry,Meat,Cut.,Duck,Breast,With,Rosemary,,Spices

 

Įrašai apie žmonių auginamas žąsis datuojami dar 2500 m. pr. Kr. Tuo metu senovės egiptiečiai pradėjo laikyti paukščius maistui ir specialiai penėti, vėliau tokia praktika išplito į Viduržemio jūros regionus. Raštuose pirmąsyk paminėtos 700 m. pr. Kr. Graikų poetas Homeras „Odisėjoje“ rašė: „Žvelgdamas aplinkui pamačiau žąsis, mintančias grūdais, prie lovio kieme, kaip visada.“ Romėnų laikais (apie 625 m. pr. Kr.) sugalvota, kaip jas veisti ir penėti, kad pavyktų gauti daugiau mėsos. Visais laikais žąsys buvo laikomos dėl mėsos, riebalų ir plunksnų, vertintos už sargumą, mat budriai sergsti kiemą nuo prašalaičių. Legenda byloja, kad kai Romą 390 m. pr. Kr. užpuolė galai, būtent žąsys išgelbėjo miestą. Žlugus Romos imperijai (apie 476 m.), jos tapo neatskiriama Europos valstiečių kasdienybės dalimi. Šie paukščiai, kaip ir kiaulės, buvo auginami tų, kurie vos sudurdavo galą su galu. Auginimo kaštai maži, sparčiai augantis svoris, išlaikomas idealus riebalų ir mėsos santykis. XVIII a. Didžiojoje Britanijoje žąsys augintos dideliais pulkais (daugiausia Norfolke, Safolke ir Linkolnšyre), o nupenėtos buvo genamos į artimiausią turgų. Jų mėsa ir riebalais aprūpindavo miestų gyventojus, o plunksnos tenkindavo augančią rašalinių plunksnų paklausą. Tais laikais pasisekė vienai žąsiai, pramintai Senuoju Tomu. Jai pavyko išvengti peilio Londono Leadenhall mėsos turguje, kur vos per dvi dienas paskersta 34 tūkst. žąsų. Laimingoji savo dienas leido lepinama vietinių užeigų maisto likučiais ir nugaišo sulaukusi net 38 metų. XIX a. žąsys buvo ne mažiau populiarios, tapo net pasakų herojėmis. Vienoje brolių Grimų pasakoje aprašytas vokiečių berniukas, pasisavinantis žąsį.

 

XX a. 3–4 dešimtmečiais žąsų taukai itin vertinti dėl medicininių tikslų. Norėdami išgydyti peršalimą, žmonės jais tepė krūtines ir nugarą, dėjo kaip kompresus. Gerklės skausmas taip pat gydytas šaukštu žąsų riebalų. Vėliau šie taukai pamėgti ne tik gydantis, bet ir kepant maistą. Kai kuriose Prancūzijos dalyse, ypač pietvakariniuose Akvitanijos, Gaskonės ir Perigoro regionuose, žąsų riebalai vis dar dažniau nei sviestas ar aliejus naudojami maisto gamybai.

 

Nauda sveikatai

 

Ilgina gyvenimo trukmę. Žąsiena prisotinta svarbių aminorūgščių, tokių kaip treoninas, izoleucinas, lizinas, metioninas, cistinas, fenilalaninas, tirozinas, valinas, argininas, histidinas ir alaninas. Aminorūgštys padeda organizmui gaminti baltymus ir taip užtikrina tinkamą viso kūno funkcionavimą. Glicinas – viena pagrindinių aminorūgščių, reikalinga kolageno sintezei, gerina bendrą odos būklę, mažina senėjimo požymius, ypač raukšles. Įrodyta, kad palaikyti gerą glicino (randamo žąsų odoje ir jungiamajame audinyje) ir metionino (randamo raumenų mėsoje) santykį naudinga sveikatai. Su žiurkėmis atlikti tyrimai atskleidė, kad raciono papildymas glicinu padidino jų gyvenimo trukmę maždaug 25 %.

 

Idealus baltymų šaltinis. Žąsiena gausi gyvūninių baltymų. Jie itin naudingi sveikatai. Jei žmogui trūksta baltymų, organizmas nusilpsta. Vaikų augimui baltymai irgi svarbūs, todėl žąsieną sveikatos specialistai rekomenduojama dažniau įtraukti į kasdienę mitybą.

 

Užtikrina širdies sveikatą. Žąsų riebalų struktūra primena alyvuogių aliejų. Šie riebalai naudingi sklandžiam širdies darbui, kad kūnas tinkamai funkcionuotų.

 

Naudingosios medžiagos 100 g

Angliavandeniai 0,1 g

Baltymai 14,6 g

Riebalai 34,3 g

Gerasis cholesterolis 84 mg

Natris 87 mg

Kalis 420 mg

100 g 369 kcal

 

Įdomu

 
  •  Žąsys – socialūs paukščiai. Jei auginamos su kitais gyvuliais ir vištomis, paprastai su jais gerai sutaria.
  •  Žąsys lesa sėklas, riešutus, žolę, uogas.
  •  Tai didžiausi vandens paukščiai, antrą vietą užima gulbės. Tačiau didžiąją laiko dalį praleidžia sausumoje.
  •  Beveik visos žąsų rūšys poruojasi visam gyvenimui. Jei viena nugaišta, likęs paukštis kurį laiką sielvartauja, kol galiausiai susiranda naują porą.
 

Tradiciškai kepta žąsis

 

6 porcijos

100 g 956 kcal

Ruošti 4,5 val.

 
  •  5 kg žąsis
  •  6 svogūnai
  •  20 g čiobrelių
  •  2 šaukštai saulėgrąžų aliejaus
  •  Druskos pagal skonį

Padažui:

  •  Šaukštas saulėgrąžų aliejaus
  •  2 morkos
  •  2 svogūnai
  •  2 laurų lapai
  •  10 g čiobrelių
  •  1 l vištienos sultinio
  •  4 šaukštai miltų
  •  Druskos pagal skonį

GAMINIMAS. Pašalinti kiek galima daugiau riebalų, ypač nuo papilvės, palei kaklą. Smeigtuku subadyti odą kas 2–3 cm, ypač po sparneliais. Prikimšti smulkintų svogūnų ir čiobrelių. Aliejumi ištrinti išorę, gausiai pagardinti druska. Dėti į didelę kepimo skardą, uždengti folija, kad tvirtai priglustų ir pašauti į orkaitę, įkaitintą iki 200 ºC. Kepti 1,5 val. Nuimti foliją, palaistyti susidariusiais riebalais. Vėl uždengti foliją ir kepti dar 1,5 val. Galiausiai išpilti visus riebalus iš skardos, nuimti foliją ir kepti dar 40 min., kol gražiai apskrus. Iškepusią žąsį perkelti į didelę lėkštę ir laikyti šiltoje vietoje 30 min.

 

Padažui keptuvėje įkaitinti aliejų, suberti smulkintas daržoves. Kepti apie 10 min., kol paruduos. Suberti smulkintus čiobrelius ir laurų lapus. Supilti vištienos sultinį ir viską kaitinti, tada perkošti. Berti miltus ir maišyti, kol susidarys vientisas padažas. Pasūdyti. Žąsį patiekti kartu su gautu padažu.

 

Traditional,Roasted,Stuffed,Christmas,Peking,Duck,With,Herbs,As,Top

 

Prancūziškai keptos kulšelės

 

4 porcijos

100 g 698 kcal

Ruošti 8,5 val.

   
  •  4 žąsų kulšelės
  •  100 g druskos
  •  800 g žąsų riebalų
  •  5 šakelės čiobrelių
  •  10 juodųjų pipirų žirnelių
  •  8 skiltelės česnako

GAMINIMAS. Kulšeles gausiai pabarstyti druska, kad tolygiai pasidengtų. Uždengti maistine plėvele ir dėti į šaldytuvą 6 val., po 3 val. apversti. Prieš kepant nuvalyti druską virtuviniu rankšluosčiu. Į įkaitintą puodą sudėti žąsų riebalus ir kaitinti, kol visiškai ištirps. Sudėti kulšeles. Pabarstyti pipirais, smulkintu česnaku ir čiobreliais. Užvirinti. Kulšeles perdėti į skardą ir pašauti į orkaitę, įkaitintą iki 130 ºC. Kepti 2,5 val., kol mėsa taps minkšta.

 

Roasted,Goose,Legs,With,Oranges,And,Spices.,Cooking,At,Christmas

 

Autorius Monika Budnikienė