Grynas oras – sveikatos šaltinis
2012-08-14 10:27Kai kurie dalykai mūsų gyvenime yra tokie natūralūs ir savaime suprantami, kad tikriausiai nė nesusimąstome apie jų svarbą. Vienas iš tokių – oras, kuriuo kvėpuojame. Mūsų kūnai sudaryti iš milijardų ląstelių, ir tam, kad išgyventų, kiekvienai iš jų reikalingas deguonis. Be oro ištvertume vos kelias minutes. Kiekvieną kartą, įkvėpdami oro į plaučius, aprūpiname savo raudonąsias kraujo ląsteles deguonimi, kurios išnešioja šią gyvybiškai svarbią medžiagą visoms kitoms kūno dalims. Kaskart iškvėpdami, pašaliname toksinus ir nuodingąsias medžiagas.
Kodėl šviežias oras toks svarbus?
Šviežias oras yra prisotintas deguonies, kuris būtinas smegenims ir kiekvienai kūno ląstelei. Jei ilgą laiką esate uždarytas vienoje patalpoje, kvėpuojate tuo pačiu oru. Kadangi iškvepiate anglies dioksidą, deguonies koncentracija ore pamažu vis mažėja. Kvėpavimas tokiu oru nebeaprūpina jūsų kūno pakankamu deguonies kiekiu, ir ląstelės nebegali tinkamai funkcionuoti visu pajėgumu. Šviežiame ore pilna neigiamų jonų, kurie turi didelį deguonies kiekį ir nėra užteršti toksinais, priešingai – teikia kūnui atgaivą ir
pakylėja.
Daugiausia neigiamų jonų gamtoje yra:
- aplink augalus ir medžius;
- netoli judančio vandens – upių, krioklių, jūros, vandenyno;
- saulėkaitoje;
- po audros su žaibais ir griaustiniu – ar pastebėjote, koks gaivus tuomet atrodo oras?
Kas atsitinka, kai kvėpuojate išsivadėjusiu oru?
Jeigu jums tenka daugiau laiko praleisti nevėdinamose patalpose ir kvėpuoti išsivadėjusiu, pridvisusiu oru, galite pajusti vieną iš šių simptomų:
- galvos svaigimą;
- pykinimą;
- galvos skausmą;
- nuovargį ir išsekimą;
- nervingumą ir greitą susierzinimą;
- nerimą;
- prislėgtą, niūrią nuotaiką;
- dažnai pasireiškiantį karščiavimą, peršalimą ir plaučių ligas.
Šviežio oro nauda
Kam reikia šviežio oro? Be abejo – visiems! Jei negaluojate, prastai jaučiatės ar sergate, šviežias oras jums dar reikalingesnis. Kai kūnas sveiksta ir atsistato po sekinančios ligos, jis ima šalinti gerokai daugiau toksinų ir nuodingųjų medžiagų, nei įprastai sveiko žmogaus kūnas. Todėl labai svarbu, kad šio nuodingo oro jūs nebeįkvėptumėte vėl, o gautumėte dozę šviežio, deguonimi turtingo oro.
Šviežias oras – sveikata
- Šviežias oras padeda kokybiškai augti tiek augalams, tiek gyvūnams (iš kurių vieni esame mes, žmonės).
- Didina plaučių veiksmingumą ir leidžia jiems greičiau išvalyti organizmą.
- Gerina širdies ritmą, kraujo spau-
- dimą ir medžiagų apykaitos pro-
- cesus.
- Padeda imuninei sistemai efektyviau kovoti su mikrobais, bakterijomis ir kitais ligų sukėlėjais.
- Ramina nervų sistemą, padeda geriau atsipalaiduoti ir greičiau atsigauti.
- Stimuliuoja apetitą ir padeda geriau virškinti maistą: štai kodėl pusdienį ar dieną praleidę gryname ore būname tokie išbadėję!
- Leidžia greičiau užmigti ir geriau išsimiegoti.
- Padeda atsikratyti neigiamų minčių, stiprina koncentraciją ir padeda blaiviau mąstyti.
- Didina serotonino lygmenį, o tai pakelia nuotaiką ir leidžia greičiau pasijusti laimingiems.
- Padeda kūnui atsikratyti nešvarumų ir teršalų.
- Suteikia deguonies, reikalingo kiek-vienoje ląstelėje vykstančiai medžiagų apykaitai.
Vidaus patalpų oro kokybė
Jeigu gyvenate namuose ar dirbate biure, kuriame palaikoma prasta oro cirkuliacija, gali būti, kad gaunate ne-pakankamai šviežio oro. Kambariai ir kitos patalpos turi būti nuolat vėdinamos, kad prikvėpuotas, anglies di-oksido prisotintas oras maišytųsi su šviežiu oru iš lauko. Vis dėlto kartais tai sudėtinga padaryti, ypač naujos kartos stiklo ir metalo konstrukcijų pastatuose, dangoraižiuose, kuriuose langai neatsidaro, o oras cirkuliuoja tik per kondicionierius. Toks oras per tam tikrą laiką tampa nuodingas, nes jį teršia ne tik nuolat žmonių iš-kvepiamas anglies dioksidas, bet ir cheminės medžiagos, sklindančios nuo baldų, kilimų bei kitų daiktų. Kai kuriems žmonėms dėl to gali išsivystyti vadinamasis „nesveiko pastato sindromas“.
Kaip gauti sveiką šviežio oro dozę?
- Laikydamiesi šių rekomendacijų, pasistenkite kiekvieną dieną savo organizmą aprūpinti jam būtina šviežio oro porcija.
- Dirbdami darykite trumpas pertraukėles: išeikite į lauką ir kelis kartus lėtai giliai įkvėpkite. Tai pašalins nuovargį ir tingumą bei suteiks daugiau energijos, padės susikaupti.
- Jei įmanoma, reguliariai atverkite langus tam, kad įsileistumėte šviežo oro – darykite tai taip dažnai, kaip tik įmanoma. Jei pranešama apie didelį oro užterštumą lauke, geriausiai kambarius vėdinti naktį arba labai anksti ryte, kuomet oras būna kur kas švaresnis.
- Jei galite, miegokite prie atdaro lango, palikite savo miegamojo duris atviras, kad oras galėtų cirkuliuoti.
- Nerūkykite namuose ir neleiskite to daryti namiškiams bei svečiams. Kiekvienas išpučiamas cigaretės dūmas pripildo orą šimtais žalingų cheminių medžiagų.
- Venkite kvėpuoti išmetamosiomis automobilių dujomis. Nelaikykite atvirų langų, jei po jais stovi auto-mobilis įjungtu varikliu.
- Ilgai nebūkite žmonių sausakimšose patalpose.
- Įsitikinkite, kad jūsų skalbinių džiovyklės, dujinės viryklės, šildytuvai ir židiniai tinkamai veikia, o visi jų iš-metami šalutiniai produktai nenuodija jūsų kvėpuojamo oro.
- Reguliariai valykite kambariuose esančias ventiliacijos angas.
- Kiekvieną dieną įpraskite skirti tam tikrą laiko dalį gilaus kvėpavimo pratimams, tegu jie tampa jūsų kasdienybe.
- Nepamirškite savo laikysenos – sėdėkite ir vaikščiokite tiesia nugara, nesusikūprinę ir nesukumpę, kad plaučiams būtų pakankamai vietos ir jie galėtų veikti pilnu pajėgumu. Nevilkėkite drabužių, kurie veržia krūtinę ar pilvą.
- Venkite naudoti oro gaiviklius ar kitokius dirbtinius kvapus namuose, vietoj jų rinkitės natūralios kilmės produktus: eterinius aliejus, prieskonius, žoleles ir pan.
- Namuose ir darbe auginkite augalus, kurie gerina oro kokybę gamindami deguonį ir sugerdami anglies dioksidą. Kai kurie augalai netgi gali iš oro pašalinti teršalus.