Grožis prasideda iš vidaus!
2025-04-10 09:59Įprastai kalbėdami apie grožį susitelkiame į išorinius veiksnius. Kalbame apie higienos ir kosmetikos priemones, makiažą ir panašius dalykus. Be abejo, jie svarbūs ir atlieka savo vaidmenį, tačiau tikrasis grožis gimsta iš vidaus.
Mitybos reikšmė
Mityba turi didelę įtaką mūsų grožiui, nes tai, ką valgome, tiesiogiai veikia odą, plaukus, nagus. Tinkama mityba suteikia organizmui reikalingų maistinių medžiagų, kurios padeda išlaikyti odos sveikatą, stiprina plaukus ir nagus, padeda kovoti su įvairiomis odos problemomis, tokiomis kaip spuogai ar išsausėjimas. Ir atvirkščiai – nesubalansuota mityba gali sukelti daugybę grožio problemų, todėl svarbu žinoti, kokius maisto produktus rinktis ir kaip jie veikia kūną.
ODA – didžiausias kūno organas, todėl ji ypač jautriai reaguoja į tai, ką valgome. Kai organizmui trūksta būtinų vitaminų, mikroelementų ar kitų maistinių medžiagų, oda gali išsausėti, paburkti, prarasti elastingumą, rastis spuogų. Odai ypač svarbios šios maistinės medžiagos:
Vitaminas C. Skatina kolageno gamybą. Jis būtinas tam, kad oda išliktų tvirta ir elastinga. Minėtas vitaminas taip pat padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie gali sukelti priešlaikinį senėjimą. Puikūs vitamino C šaltiniai: rūgščios uogos (mėlynės, avietės, braškės), citrusiniai vaisiai, paprikos, brokoliai ir kt.
Vitaminas E. Galingas antioksidantas, saugantis odą nuo žalingo aplinkos poveikio ir padedantis išlaikyti jos drėgmės pusiausvyrą bei jaunatviškumą. Puikūs vitamino E šaltiniai: riešutai, sėklos, aliejus, lapinės daržovės ir kt.
Omega-3 riebalų rūgštys. Padeda išlaikyti odos drėgmę, turi uždegimus slopinančių savybių, padedančių kovoti su odos uždegimais, pvz., spuogais ar dermatitu. Omega-3 riebalų rūgščių gausu riebiose žuvyse, sėklose, riešutuose, aliejuje.
PLAUKAI taip pat labai priklauso nuo mitybos. Jei organizmui trūksta tam tikrų vitaminų ir mineralinių medžiagų, jie gali tapti silpni, trapūs, prarasti blizgesį, pagausėja slinkimas. Svarbiausios maistinės medžiagos plaukams:
Biotinas (vitaminas B7). Ypač svarbus plaukų augimui ir sveikatai. Palaiko stiprią plaukų struktūrą, didina jų atsparumą žalingiems aplinkos veiksniams. Biotino galima rasti kiaušiniuose, žuvyse, riešutuose, avokaduose, bananuose ir kt.
Cinkas. Skatina plaukų augimą, apsaugo nuo slinkimo, nes atlieka svarbų vaidmenį atsinaujinant ląstelėms. Geriausi cinko šaltiniai: raudona mėsa, jūrų gėrybės, moliūgų sėklos, lęšiai.
Geležis. Trūkumas gali sukelti anemiją, dėl ko ypač nusilpsta plaukai. Jie praranda spindesį, lūžinėja, gausiai slenka. Geležies yra raudonoje mėsoje, špinatuose, pupose, avižose ir kt.
NAGŲ sveikata ir stiprumas taip pat priklauso nuo mitybos. Silpni ir trapūs nagai dažnai rodo, kad organizmui trūksta šių maistinių medžiagų:
Biotino ir vitamino B12. Biotinas svarbus ne tik plaukams, bet ir nagams. Padeda jiems augti stipriems ir atspariems. Vitaminas B12 taip pat svarbus nagų sveikatai, padeda išvengti jų skilinėjimo bei lūžinėjimo. Biotinas ir vitaminas B12 randami kiaušiniuose, žuvyse, mėsos bei pieno produktuose.
Baltymų. Nagai sudaryti iš baltymo keratino, todėl norint, kad jie būtų stiprūs, būtina vartoti užtektinai baltymų. Puikūs jų šaltiniai: mėsa, ankštinės daržovės, riešutai, sėklos, kiaušiniai ir kt.
Ko vengti? Per didelio pridėtinio cukraus vartojimo – gali skatinti uždegimus organizme, o tai lemia odos problemas, spartesnį senėjimą, struktūrinius plaukų bei nagų pokyčius. Taip pat vengti stipriai perdirbto maisto, kuriame gausu dirbtinių priedų, druskos, nesveikų riebalų. Jie irgi didina lėtinių uždegimų rizikas, gali sukelti aknę, greitesnį odos senėjimą, jos elastingumo mažėjimą, prastinti plaukų ir nagų būklę, lėtinti jų augimą.
Hormonų įtaka
Didelę įtaką grožiui turi ir hormonai, nes reguliuoja ne tik bendrą, bet ir odos sveikatą, plaukų ir nagų augimą, kūno svorį. Net maži jų pusiausvyros sutrikimai turi akivaizdų poveikį išvaizdai. Aptarkime svarbiausius hormonus ir jų įtaką grožiui.
Testosteronas. Vyriškasis lytinis hormonas, kurio mažesniais kiekiais turi ir moterys. Testosteronas skatina riebalų gamybą odoje. Padidėjus jo lygiui, pvz., per paauglystę, nėštumą arba kai kurių ligų (pvz., policistinių kiaušidžių sindromo) atveju, oda ir plaukai gali greičiau riebaluotis, didėja aknės rizika. Esant stipriau padidėjusiam testosterono kiekiui gali atsirasti androgeninė alopecija – plaukų slinkimas, dažniausiai pasireiškiantis viršugalvyje bei prie smilkinių.
Estrogenai. Moteriškieji lytiniai hormonai, stipriai veikiantys odos būklę. Skatina kolageno gamybą, kuris padeda išlaikyti odą elastingą ir lygią. Sumažėjus estrogenų lygiui suintensyvėja senėjimo procesai, oda sausėja, greičiau raukšlėjasi, plonėja. Nukenčia ir plaukai: lėtėja jų augimas, jie ima retėti, plonėti.
Progesteronas. Moteriškasis hormonas, lemiantis tiek reprodukcinę sveikatą, tiek bendrai organizmo pusiausvyrą. Stipriai veikia ir odos būklę. Dėl šio hormono pertekliaus oda ima ypač stipriai riebaluotis, didėja porų užsikimšimo ir uždegimų, spuogų atsiradimo rizika. Taip pat gali mažėti jos elastingumas, stangrumas.
Skydliaukės hormonai. Jie turi didžiulę įtaką plaukų būklei, jų augimui. Jei skydliaukė gamina per daug arba per mažai hormonų, gali pasireikšti plaukų slinkimas. Hipotireozė (mažesnis skydliaukės hormonų kiekis) gali sukelti plaukų retėjimą, o hipertiroidizmas (per daug skydliaukės hormonų) gali paskatinti plaukų slinkimą.
Insulinas ir kortizolis. Insulinas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Padidėjęs jo kiekis gali sukelti riebalų kaupimąsi, ypač pilvo srityje. Insulino disbalansas dažnai siejamas su nutukimu. Kortizolis yra streso hormonas. Ilgalaikis padidėjęs jo kiekis irgi gali sukelti riebalų kaupimąsi pilvo srityje, nes skatina organizmą kaupti energiją, kad būtų pasirengęs kovoti su realiais ar tariamais pavojais.
Miego svarba
Kokybiškas miegas – viena svarbiausių grožio paslapčių. Jo metu organizmas regeneruojasi, taigi atsinaujina ir oda. Naktį padidėja kolageno gamyba, o šis būtinas norint turėti elastingą bei stangrią odą. Be to, miegant vyksta intensyviausias odos ląstelių atsinaujinimas. Tai padeda atsikratyti negyvų odos ląstelių ir skatina naujų augimą, todėl po gero nakties poilsio oda atrodo gaivesnė ir jaunesnė. Netgi mažėja aknės rizika! Miegas taip pat padeda palaikyti odos drėgmę. Naktį sumažėja vandens garavimas iš odos, todėl ji mažiau sausėja. Dėl prasto miego gali sutrikti apsauginis odos barjeras, todėl ji sausėja, tampa šiurkštesnė, taip pat dažną kamuoja veido paburkimas, tamsūs ratilai aplink akis. Taip nutinka, nes pritrūksta laiko, per kurį audiniai gali detoksikuotis ir atsikurti.
Miegas turi įtakos ne tik odai, bet ir plaukams. Per naktinį poilsį plaukų folikulai atsigauna ir aktyvuoja augimo procesus. Nepakankamas miegas gali sulėtinti plaukų augimą, prisidėti prie jų slinkimo. Netgi gali silpnėti plaukų struktūra, didėja lūžinėjimo, galiukų šakojimosi tikimybė. Pastebėta, kad trūkstant miego ilgainiui plaukai praranda sveiką spindesį, net jų spalva ima atrodyti blankesnė. Panašūs procesai atsispindi ir naguose: jie lėčiau auga, būna linkę trupėti, sluoksniuotis.
Galiausiai miegas glaudžiai susijęs su svorio kontrole, nes reguliuoja už apetitą atsakingų hormonų pusiausvyrą. Trūkstant naktinio poilsio organizme daugėja alkio hormono grelino ir mažėja sotumo hormono leptino. Todėl neišsimiegoję jaučiamės alkanesni, dažniau persivalgome, jaučiame didesnį potraukį nesveikam, greitos, bet trumpalaikės energijos suteikiančiam maistui. Be to, įrodyta, kad miego stygius gali sukelti didesnį riebalų kaupimąsi pilvo srityje. Dar daugiau: nakties poilsis svarbus raumenų regeneracijai, jų atsistatymui po fizinio krūvio. Todėl stingant miego prastėja sportiniai pasiekimai.
Autorius Jūratė Survilė