Plaukai – tarsi vizitinė moters kortelė.  Sveiki, ilgi, žvilgantys asocijuojasi su jaunyste ir puikia sveikata. Deja, ne visuomet tokius pavyksta išsaugoti, ypač atėjus šaltymečiui. Ką reikėtų žinoti apie plaukų priežiūrą namuose, kad jie visada atrodytų tarsi tiesiai iš grožio salono?

 

Kasdieniai ritualaiBeautiful,Brunette,Girl,In,Move,With,A,Perfectly,Smooth,Hair,

 

Grožis gimsta įvaldžius tinkamus kasdienius įpročius. Kokie svarbiausi sveikiems ir žvilgantiems plaukams?

 

Higiena. Dauguma su ja persistengia ir plaukus plauna per dažnai. Tai juos sausina, alina, pažeidžia natūralų apsauginį sluoksnį, didina pleiskanojimo riziką. Galvą trinkti reikėtų atsižvelgiant į plaukų tipą, bet ne dažniau kaip kas antrą ar trečią dieną. Plaunant nenaudoti karšto vandens, jis turi būti drungnas. Karštas vanduo gali pažeisti plaukų struktūrą ir galvos odą, sausina bei dirgina, todėl skatina dar didesnį riebalų išsiskyrimą.

 

Kokybiški produktai. Renkantis plaukų priežiūros priemones svarbu atidžiai skaityti sudėtį ir pirmenybę teikti kuo natūralesnėms. Ypač vengti sulfatų, parabenų, dirbtinių dažiklių ir kvapiklių. Šis patarimas aktualus renkantis tiek šampūną, balzamą, tiek ir plaukų formavimo produktus. Natūralios sudėties gaminiuose gausu vitaminų, plaukams ir galvos odai naudingų maistinių medžiagų. Šiais laikais galima rasti ilgalaikių augalinių plaukų dažų, kurie suteikia plaukams gyvybingą spalvą, tausoja tiek juos, tiek visą organizmą. Tokius dažus paprasta ir lengva naudoti, tad plaukus nusidažysite tiesiog namuose.

 

Atsargus šukavimas. Jeigu plaukai labai veliasi, būtina naudoti iššukavimą lengvinantį serumą ar nenuplaunamą balzamą. Taip pat labai gelbsti šepečiai su silikoniniais dantukais – jie ypač lankstūs, todėl nepeša, nepažeidžia plaukų. Nereikėtų šukuoti šlapių plaukų, nes tada jie itin pažeidžiami. Kasdieniam šukavimui puikiai tinka šepečiai su mediniais dantukais ar natūralaus pluošto šereliais. Tokius naudojant plaukai netgi mažiau elektrinasi, o tai aktualu šaltymečiu.  Aštrių metalinių dantukų verčiau vengti, nes jie gali pažeisti ne tik plaukų, bet ir galvos odos struktūrą.

 

Maitinimas. Kuo plaukai ilgesni, tuo organizmui sunkiau jų galus aprūpinti maistinėmis medžiagomis. Tuomet plaukų galiukai sausėja, lūžinėja, tampa blankūs. Todėl svarbu reguliariai naudoti plaukų serumus, balzamus ir kaukes. Balzamas turėtų būti naudojamas po kiekvieno galvos trinkimo. Kaukę pakaks užtepti 1–2 kartus per savaitę. Šiuos produktus rinktis atsižvelgiant į plaukų tipą ir būklę.

 

 

Stiprinti iš vidaus

   

Plaukams svarbu ne tik išorinis maitinimas serumais, balzamais ir kaukėmis, bet ir deramas maistinių medžiagų gavimas. Tad itin svarbi subalansuota kasdienė mityba. Stiprinant plaukus į meniu verta įtraukti daugiau riebios žuvies, graikinių riešutų, saulėgrąžų, moliūgų sėklų, įprastą aliejų keisti į alyvuogių. Šiuose produktuose yra plaukams naudingų omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų D ir E. Visos šios medžiagos saugo plaukų struktūrą, sergsti nuo slinkimo, šakojimosi, spartina augimą. Taip pat svarbu vartoti užtektinai baltyminio maisto, nes baltymai – organizmo statybinė medžiaga, tad jų stingant prastėja ir plaukų būklė. Baltymų gausu liesoje mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose ir pieno produktuose, kaip ir plaukams naudingo kalcio. Be galo naudingi vitamino C šaltiniai, nes šis vitaminas padeda susidaryti kolagenui – vienai svarbiausių plaukų sudedamųjų dalių. Galiausiai nepamiršti gerti vandens – bent 2 litrus per dieną. Kai organizmui stinga skysčių, plaukai sausėja, trupa, lūžinėja, praranda žvilgesį, veliasi ir lėčiau auga.

 

Reguliarus kirpimas – privalomas

 

Paradoksalu, bet, norint turėti ilgus sveikus plaukus, svarbu juos reguliariai patrumpinti. Plaukų galiukai greičiausiai pažeidžiami, ima lūžinėti, trupėti, praranda sveiką žvilgesį. Pamažu esami pažeidimai plinta vis tolyn, lipa plaukais aukštyn šaknų link. Jei plaukų galiukai pažeisti, neįmanoma jų pagydyti (nors tai ir žada kai kurios plaukų priežiūros priemonių reklamos), tad lieka nukirpti. Tai atlikti rekomenduojama ne rečiau kaip kartą per sezoną. Kiek kirpti, patars kirpėjas, įvertinęs plaukų būklę.

 

Šaltymečio atributas – kepurė

 

Šaltu oru būtina dėvėti kepurę ar kitą galvos apsauginę priemonę. Tai svarbu ne tik dėl sveikatos, bet ir plaukų būklės. Šaltis ir atšiaurus vėjas juos labai alina, sausina, pažeidžia struktūrą. Gali sudirgti galvos oda, kilti uždegimų, rastis pleiskanų. Geriausia rinktis natūralių audinių galvos apdangalus. Sintetika skatina plaukų elektrinimąsi. Taigi bent jau kepurės pamušalas turėtų būti iš natūralių audinių.

 

Įdomu

  •  Žmogus ant galvos turi 100–150 tūkst. plaukų.
  •  Per dieną jų iškrenta 50–150, tai visiškai normalu.
  •  Plaukai – antras pagal augimo greitį audinys žmogaus kūne. Juos lenkia tik kaulų čiulpai.
  •  Sveiki drėgni plaukai gali išsitempti iki 30 % natūralaus ilgio.
  •  Naujas plaukas pradeda augti iškart senam iškritus.
  •  Plauko gyvavimo trukmė – apie 5 metai.
  •  Nors pavieniai plaukai atrodo silpni, kartu jie neįtikėtinai stiprūs. Visi sykiu ant žmogaus galvos esantys plaukai galėtų atlaikyti maždaug dviejų dramblių svorį.
  •  Vidutiniškai moteris per savaitę plaukų priežiūrai skiria 2 val.

 

Autorius Jūratė Survilė