Visi žino, kad greitasis maistas nėra sveikas pasirinkimas. Tačiau kartkartėmis dažnas jo neatsisako. Viena akivaizdžių piktnaudžiavimo grėsmių yra antsvoris, bet daugelis nenumano apie nematomą žalą, kurią tokie produktai daro organizmui.

 

Kepenims

 

Assorted,Junk,Food

Vienas labiausiai greitojo maisto pažeidžiamų organų yra kepenys. Nustatyta, kad tokio maisto daroma žala primena hepatito pasekmes. Ypač pavojingos gruzdintos bulvytės, nes jose gausu įvairių kenksmingų medžiagų.

 

Traškios skrudintos bulvytės prieš gruzdinant aliejuje apvoliojamos cukrumi, kad taptų traškios ir įgautų viliojančią auksinę spalvą. Iškepusios gausiai apibarstomos druska.

 

Kepenims taip pat kenkia ir kiti gruzdinti produktai: svogūnų žiedai, kalmarai, vištiena, žuvis. Su greituoju maistu suvartojamas riebalų kiekis riebina kepenis. Tokie sunkūs kepenų pažeidimai neleidžia joms atlikti pagrindinių funkcijų: nuodingų medžiagų filtravimo, reikiamo gliukozės kiekio kraujyje kontrolės, gerojo cholesterolio, vitaminų A, D, B12 ir K gamybos, baltymų sintezės. Prastai funkcionuojančios kepenys reiškia užnuodytą organizmą, negaunantį gyvybiškai svarbių medžiagų.

 

Kaip sau padėti? Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl apie jų sveikatą galima sužinoti tik reguliariai atliekant tyrimus. Būtina valgyti kuo daugiau žalumynų, kuo rečiau vartoti, o dar geriau atsisakyti greitojo maisto, nepadauginti gyvūninių riebalų, nevartoti alkoholio.

   

Kvėpavimo takams

 

Ištirta, kad vaikai, valgantys daug greitojo maisto, labiau linkę sirgti astma. Britų mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 0,5 mln. dviejų amžiaus grupių vaikų. Jiems pateiktas klausimynas apie mitybos įpročius ir sveikatos būklę (už mažuosius pildė tėvai arba globėjai). Klausta, ar nesergant peršalimo ligomis pasunkėja kvėpavimas, užgula nosį. Dėl tyrimo objektyvumo pateikta ir papildomų klausimų apie vaikų aktyvumą, svorį, mamos žalingus įpročius laukiantis. Paaiškėjo, kad greitasis maistas – vienintelė maisto rūšis, tiesiogiai susijusi su astma. Jei vaikas per savaitę 3 ir daugiau kartų valgo greitojo maisto, sunki astma 13–14 m. paaugliams išsivysto 39 %, jaunesniems vaikams – 27 % dažniau nei įprasta. Kai kurie tyrimai greitąjį maistą sieja su didesne lėtinės slogos rizika, o ši ilgainiui gali lemti širdies pažeidimus.

 

Kaip sau padėti? Vaikų valgiaraštyje greitojo maisto išvis neturėtų būti, o jei norisi pasmaguriauti panašiais skanėstais, visuomet galima rasti sveikesnių alternatyvų. Pavyzdžiui, bulvytes kepti orkaitėje be riebalų. Traškūs vištienos kąsneliai taip pat nesunkiai pagaminami orkaitėje su trupučiu riebalų, prieskonių ir džiūvėsėlių.

   

Inkstams

 

Valgomosios druskos rekomenduojama vartoti labai saikingai, nes perteklius kenkia inkstams. Greitajame maiste daug kalorijų, riebalų, cukraus ir, žinoma, druskos. Todėl, suvalgius mėsainį, bulvyčių ir išgėrus gėrimą, gaunama kone visa maksimaliai saugi dienos druskos norma. Taigi rizikuojama peržengti ribą. Gausus druskos suvartojimas skatina inkstus dirbti intensyviau, kad pašalintų jos perteklių iš organizmo. Ilgainiui susilpnėja inkstų funkcija ir padidėja vandens sulaikymas. Gali patinti galūnės, veidas, pilvas. Jei inkstai apkraunami nuolat, gali kilti įvairių jų ligų, o bėgant metams jų funkcija gali susilpnėti taip, kad prireiks dializės kenksmingoms medžiagoms iš organizmo šalinti.

 

Kaip sau padėti? Saikingai vartoti druską, valgyti greitojo maisto ne dažniau nei 2 kartus per mėnesį. Gerti daugiau skysčių, neužlaikyti šlapimo, gydyti šlapimo takų infekcijas, nes jos gali komplikuotis į inkstų uždegimą. Vengti streso, nes siejamas su inkstų akmenlige.

 

Smegenims

   

Valgant greitąjį maistą didėja gliukozės ir insulino kiekis, žalojamos kraujagyslės. Insulinas padeda išlaikyti smegenų kraujagysles sveikas. Be to, susijęs su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, smegenyse perduodančiomis informaciją. Nuo greitojo maisto cukraus kiekis kraujyje itin padidėja. Jo perteklius žalingas smegenims, nes pradeda strigti neuronų ryšiai, kenčia smegenų veikla. Atsparumas insulinui siejamas su smegenų pažeidimais – atsiranda pažeistų baltymų sankaupų. Jos laikomos vienu pagrindinių Alzheimerio ligos simptomų. JAV atliktas moksleivių pažangumo ir mitybos įpročių tyrimas atskleidė, kad vaikai, kurie bent 3 kartus per savaitę valgė greitojo maisto (mėsainių, dešrainių, traškučių), žinių patikrinimo testus atliko keliolika procentų prasčiau už kitus mokinius.

 

Kaip sau padėti? Kai įtemptai dirbame protiškai, norisi papildyti energijos atsargas greitaisiais angliavandeniais, nes iš jų gaunamas žaibiškas energijos pliūpsnis. Tačiau daug ilgesniam laikui ir sveikos energijos suteikia sauja riešutų, keli džiovinti abrikosai, bananas, kivis, jogurtas, kartus juodasis šokoladas.

   

Širdžiai

 

Pramoniniai konditeriniai gaminiai, greitasis maistas, pusgaminiai itin neigiamai veikia kraujagyslių ir širdies sistemą. Išvardintuose produktuose dažnai yra hidrintų riebalų, kurių vartojimą padidinus vos 2 %, rizika susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis išauga net iki 23 %. Hidrinti riebalai neigiamai veikia kraujagysles, mažina jų elastingumą ir ląstelių atsaką į insuliną. Verta žinoti, kad tokie pat žalingi riebalai susidaro kelis kartus kaitinant tą patį aliejų, todėl namuose visuomet kepkite su nauju aliejumi.

 

Riebus greitasis maistas dėl greitųjų angliavandenių ir riebalų pertekliaus išbalansuoja gerojo ir blogojo cholesterolio pusiausvyrą. Kai per daug blogojo cholesterolio, kraujagyslėse atsiranda pakitimų – jos siaurėja, sienelės storėja, tampa mažiau elastingos, sunkiau tekėti kraujui. Tuomet apkraunama širdis, jai sudėtingiau pumpuoti kraują. Šiam procesui progresuojant, organai neaprūpinami krauju, gali vystytis gyvybei grėsmingos ligos: išeminė širdies liga, krūtinės angina, miokardo infarktas, širdies ritmo sutrikimai, dusulys, insultas. Dėl pažeistų arterijų gali kamuoti kojų skausmai ar net išsivystyti gangrena.

 

Kaip sau padėti? Atsisakyti greitojo maisto. Saikingai valgyti mėsą. Vengti rūkytos, konservuotos, sūdytos mėsos, patiekalų iš gyvulių inkstų, kepenų, smegenų, žuvų ikrų.

 

Riebius pieno produktus pakeisti liesais, o dar geriau rinktis augalinius. Vietoj sviesto ar taukų vartoti aliejų. Sumuštiniams labiau tiks tepusis mišinys iš grietinėlės ir augalinių riebalų. Rinktis tik sveikus užkandžius: džiovintus vaisius, uogas, šviežias daržoves.

 

Sportuoti, geriausiai tinka kardiotreniruotės, skirtos širdies ir kraujagyslių sistemai stiprinti.

     

Įdomu

  • 10 % visų pasaulyje užaugintų bulvių naudojamos gruzdintoms bulvytėms.
  • Pasaulyje yra daugiau nei 100 rūšių makaronų.
  • Bent kartą per mėnesį „McDonald’s“ apsilanko 90 % amerikiečių.
  • Greitojo maisto gamintojai daugiau uždirba pardavę gazuotus gėrimus, nei maisto produktus.
  • Didelė porcija gruzdintų bulvyčių turi 610 kcal ir 29 g riebalų.
  • JAV nutukimas – dažniausia mirtingumo priežastis, antroje vietoje – rūkymas.