Pagaliau atėjo vaisių ir uogų sezonas – laikas rinkti natūralius vitaminus, kurie ypač dabar yra svarbūs, norint išsaugoti gerą sveikatą ir stiprų imunitetą. Norint kuo geriau išsaugoti puikaus skonio braškes, avietes, vyšnias ar kitas uogas, jas reikia tinkamai laikyti. Ilgiau vasaros gėrybėmis pavyks džiaugtis, laikantis kai kurių patarimų!

 

vitaminai

Geri patarimai, kaip tinkamai laikyti šviežius vaisius ir daržoves:

 
  • Saugoti uogas ir vaisius nuo drėgmės. Vaisius ir uogas pageidautina nuplauti tik prieš valgant, bet jei nuspręsite juos išvalyti prieš saugojimą, tada nuplovę vasaros gėrybes gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Laikymo indus su vasaros uogomis ir vaisiais laikykite taip pat uždengti popieriniu rankšluosčiu.
 
  • Laikyti uogas ir vaisius neuždengtus. Nuimkite plėvelę, atidarykite pakuotę, neuždenkite dangteliais – tai užtikrins oro cirkuliaciją aplink vaisius ir sumažins drėgmę, dėl kurios jie sugenda. Geriausia vaisius ir uogas perkelti į sausus, negilius, keramikinius dubenėlius.
 
  • Vaisius išdėstyti vienu sluoksniu. Sudėjus vaisius keliais sluoksniais, padidėja įlenkimų, įtrūkimų ar viršutinio svorio prislėgimo rizika. Pažeisti vaisiai greičiau genda, atsiranda puvinys arba pelėsis.
 
  • Vaisius į šaldytuvą dėti iš karto, nedelsiant. Norimą paragauti porciją dėkite į lėkštes ar dubenėlius, o likusius vaisius ar uogas – iš karto į šaldytuvą. Net valanda šiltame nuo vasaros oro bute sukurs šiltnamio efektą: uogos prisirps, o vaisiai sunoks. Šviežias gėrybes šaldytuve galima laikyti iki savaitės.
 
  • Žinoti, kad kai kurių vaisių negalima laikyti kartu. Verta žinoti, kad ne visus vaisius galima būtų laikyti kartu. Kai kurie jų išskiria daug etileno – dujų, kurios pradeda sunokti vaisiui. Tai obuoliai, bananai, kriaušės, kiviai, nektarinai, persikai, abrikosai, slyvos ir arbūzai. Jie turėtų būti laikomi atskirai popieriniuose maišeliuose.
 
  • Sunokusių vaisių, daržovių ir uogų laikymas. Tinkamumo vartoti laikas tiesiogiai priklauso nuo uogos ar vaisiaus sunokimo laipsnio. Pavyzdžiui, jeigu norite sunokinti vaisių, palikite jį šiltoje ir tamsioje vietoje keletą dienų (geriausia virtuvinėje spintelėje). Netoliese padėkite vaisių, iš kurių išsiskiria etilenas. Tada nokimo procesas vyks daug greičiau.
 
  • Jeigu vaisiai jau yra labai gerai sunokę, tada juos valgykite iš karto. Svarbu juos suvalgyti per artimiausias dvi dienas, antraip sodo ir daržo gėrybės pernoks. Šviežius maisto produktus galima palaikyti šaldytuve ne ilgiau nei dieną, nes kitaip jie praras gerą skonį ir kvapą.
 
  • Kaip laikyti šaldytuve? Visus citrusinius vaisius, obuolius, kriaušes, persikus, nektarinus, abrikosus, slyvas ir vynuoges saugiai dedame į šaldytuvą. Egzotinius vaisius taip pat rekomenduojama laikyti šaldytuve, ypač, jei jie jau yra gerai prinokę, nes laikant ant spintelės jie gali labai greitai pernokti. Daržovės, mėgstančios šaltį yra agurkai, paprikos, morkos, baklažanai ir kopūstai. Supjaustyti žalumynai ilgiau išlieka švieži, jei įdėsite juos į stiklinę su vandeniu, uždengsite plastikiniu maišeliu ir padėsite į šaldytuvą. Laikykite uogas šaldytuve toje pačioje pakuotėje, kurioje jums buvo atvežtos. Uogas stengtis išlaikyti sausas ir nepažeistas. Jeigu tokio kiekio, kurį turite, neįmanoma suvalgyti 1 – 2 dienas, tada geriau jas užšaldyti, kad nesugestų.