Spalio 29-ąją pasaulis mini žvynelinės dieną. Tai odos liga, pasireiškianti stipriu pleiskanojimu. Oda parausta, niežti, pasidengia sidabrinės arba baltos spalvos plokštelėmis, panašiomis į šiurkščius žvynus. Žvynelinė pažeidžia sąnarius, dėlto gali net ištikti neįgalumas. Šiuolaikinė medicina negali visiškai išgydyti šios odos ligos, todėl sergantieji turi nuolatos ar paūmėjimų metu vartoti vaistus. Laimei, dalis iš jų yra kompensuojami.

 

"odos priežiūra"

Nors žvynelinė yra neišgydoma, tačiau ją galima suvaldyti. Oda reikia labai atidžiai rūpintis. Štai keletas dalykų, kurie paskatins gijimą ir sumažins odos pleiskanojimą bei niežulį:

 
  • Drėkinti odą. Atrodo, elementaru, bet šį odos priežiūros etapą dažnas pamiršta. Ypač daug drėkinti reikia sudirgusią odą, nes sudrėkinta oda greičiau gyja, nebevargina sausumo pojūtis, niežulys, paraudimas, pleiskanojimas ir kitoks diskomfortas. Drėkiklį rinktis pagal tai, kokia sausa yra oda. Tepalai būna tiršti, sunkūs ir tinka odai, kuriai trūksta maitinimo. Losjonai yra skystesnės konsistencijos ir greičiau įsigeria į odą. Galima rinktis ir kremą, kuris yra kažkur per vidurį tarp tepalo ir losjono. Svarbu prisiminti, kad geras kremas – nebūtinai labai brangus. Kiekvieną kartą po vonios ar dušo reikėtų švelniai įtrinti odą maitinamąja ar drėkinamąja priemone. Pakartotinai ištepti odą dieną arba, prieš persirengiant kitais drabužiais. Daugiau drėkinančių priemonių reikia naudoti sausomis ir šaltomis dienomis. Kitas būdas drėkinti odą – tai naudoti oro drėkintuvus, ypač jei patalpose yra sausas oras.
 
  • Raminti odą šilto vandens voniose. Dažnas maudymasis vonioje ir duše gali dar labiau išsausinti odą, bet maudynės gali būti ir gydomosios. Vanduo turėtų būti ne per karštas, nes jis gali dirginti odą. Geriausia praustis drungnu vandeniu. Nusiprausus odą švelniai nušluostyti, bet netrinti rankšluosčiu ir patepti kremu. Vandentiekio vanduo gali sausinti odą, todėl į vonią galima įberti druskų, aliejų ar avižų miltų. Trumpinti prausimosi duše laiką. Rečiau ir trumpiau mirkti vonioje, ypač šaltuoju metų laiku.
 
  • Laikytis gydytojų rekomendacijų. Receptiniai vaistai gali būti nemalonios konsistencijos ir kvapo, todėl norėtųsi juos tepti kuo rečiau. Tačiau gerų rezultatų galima tikėtis tik tada, kai gydomosios priemonės naudojamos taip, kaip nurodė gydytojas.
 
  • Pasilepinti saulės spinduliais. Ultravioletinė saulės šviesa gali pagydyti žvynelinės pažeistą odą, tačiau nudegimai odos būklę dar labiau pablogina. Sveiką odą prieš deginantis reikėtų patepti apsauginiu kremu su 30 SPF. Degintis ne ilgiau nei 20 minučių 3 kartus per savaitę. Pasitarti su gydytoju, ar saulės vonios nepakenks.
 
  • Mesti rūkyti. Įrodyta, kad rūkymas blogina žvynelinės būklę. Vieno tyrimo duomenimis, žmonių, kurie per dieną surūkydavo daugiau nei pakelį cigarečių, oda buvo labiau pažeista žvynelinės negu tų, kurie per dieną surūkydavo pusę pakelio ar dar mažiau cigarečių. Rūkymas ypač kenkė moterims, kurios jau sirgo žvyneline.
 
  • Atostogauti prie Negyvosios jūros. Negyvoji jūra, telkšanti rytų Izraelyje, nuo seno garsėja gydomosios savybėmis. Jūros vandenyje ištirpę didžiuliai kiekiai mineralų turtingos druskos. Siekiant geriausių rezultatų, kurorte reikėtų praleistų ne mažiau nei 2 savaites. Tačiau geriausia, kad Negyvosios jūros procedūros truktų 6 savaites.
 
  • Sveikai maitintis. Tinkama mityba gali sumažinti žvynelinės protrūkius. Tačiau sveikai maitintis reikia nuolatos. Trumpalaikės dietos turi mažai naudos. Sergantiesiems žvyneline rekomenduojama maitintis taip, kaip tą nuo seno darė Viduržemio jūros regiono gyventojai. Tradicinė Viduržemio jūros regiono dieta susideda iš alyvuogių aliejaus, ankštinių daržovių, riešutų, sėklų, žalumynų bei prieskonių. Pietiečiai taip pat vartoja daug vaisių ir daržovių, įvairių žuvų ir jūros gėrybių reikėtų valgyti bent porą kartų per savaitę. Paukštieną, kiaušinius, sūrius ir jogurtus vartoti saikingai. Saldumynus ir mėsą – tik retkarčiais. Kasdien užsiimti fizine veikla, kuri mažina uždegimą. Kai kuriems žmonėms žvynelinę skatinti gali glitimas, todėl reikėtų atsisakyti arba bent sumažinti jo turinčių produktų vartojimą (kviečių, rugių, miežių, avižų, speltos, kamuto ir jų sukryžmintų atmainų). Sergantiesiems žvyneline gali padėti probiotikai. Natūraliai jų yra jogurtuose ir raugintuose produktuose.
 
  • Gerti žolelių arbatas. Sergantiesiems žvyneline gali padėti varnalėšų (valo kraują) ir tikrųjų margainių (saugo kepenis ir stiprina imuninę sistemą) ir Ulongo (dalinės fermentacijos) arbatos.
 
  • Ajurvedos gydytojai tiki, kad lėtines uždegimines odos ligas, tokias kaip žvynelinė, sukelia pitos došos perteklius. Išoriniam naudojimui jie rekomenduoja sezamų aliejų, alavijų gelį ir ajurvedinį augalą lazdyninį svirulį (skr. Bakuchi). Šis augalas lėtina ląstelių dalijimąsi, todėl gali padėti, sergant žvyneline.