Visi žino, kad reikia nuo virdulio ir kitų indų reikia reguliariai šalinti nuoviras. Kodėl tai yra svarbu? Virtuvės rakandų gamintojai teigia, kad susidarę cheminių komponentų sluoksniai kaitinimo metu išskiria žmogaus sveikatai kenksmingas medžiagas. Kalkių nuosėdos taip pat sutrumpina buitinių prietaisų naudojimo laiką ir sugadina vandens ar gėrimų, į kuriuos pilamas toks vanduo, skonį. Todėl rekomenduojama naudoti veiksmingus ir patikimus nuovirų šalinimo metodus.

 

nuoviros_800x512

Visi suaugę žmonės turėtų žinoti, kaip valyti virdulį improvizuotomis priemonėmis. Būtina pasirinkti priemones pagal virdulio tipą. Yra priemonių, kurios skirtos tik elektriniams virduliams, kiti – tik emaliuotiems ir metaliniams indams. Apžvelkime populiariausius valymo būdus, kurie tinka įvairių tipų, įskaitant plastikinius, virdulius.

 

Acto esencija. Šis metodas yra pats paprasčiausias, labiausiai paplitęs ir kokybiškas, nes nenaudojamos jokios žmogaus sveikatai kenksmingos priemonės. Norint pašalinti nuoviras, visų pirma reikia 100 ml maistinio acto praskiesti 1 l vandens. Gautas mišinys supilamas į indą ir palaukiama, kol užvirs. Kaitinant tirpalą, kalkės pradeda luptis nuo sienelių. Jei po pirmo virimo, ant virdulio sienelių ir dugno lieka baltas kalkių sluoksnis, procedūra kartojama po 10 – 15 min. Po to indą labai gerai išskalauti, kad pasišalintų visi nuovirų likučiai. Actu nerekomenduojama valyti ilgą laiką naudojamus elektrinius virdulius, kurių spyruoklės yra pažeistos. Pilant acto tirpalą į elektrinį virdulį, gali prasidėti negrįžtamas medžiagos lydymosi procesas, todėl plastikinių elektros prietaisų su actu valyti negalima. Tačiau naują virdulį ar nedideles nuosėdas aliuminio ir stikliniuose induose galima švelniai nuvalyti acto tirpalu.

 

Citrina. Plastikiniams virduliams, kurių negalima valyti actu, tinka citrinos rūgštis. Šalinti nuoviras paprasta: reikės 1 – 2 šaukštų citrinų rūgšties. Sausas mišinys užpilamas 1 l vandens. Išmaišyti, supilti į indą ir pakaitinti iki 100 ℃. Po to prietaisą išplauti su švariu vandeniu ir dar kartą užvirinti. Šis kalkių šalinimo būdas dažnai naudojamas kaip paskutinė priemonė, kai reikia pašalinti storą nuovirų sluoksnį. Siekiant to išvengti, rekomenduojama periodiškai nuvalyti paviršių citrinos rūgštimi. Norėdami tai padaryti, pakanka ištirpinti citrinų rūgštį įprastame vandenyje ir palaikyti keletą valandų.

 

Soda. Šis metodas nėra agresyvus, todėl tinka bet kokiems indams. Į indą pripilama vandens, įdedamas šaukštas sodos ir dedamas ant ugnies, kol užvirs. Kai tirpalas užvirs, sumažinti kaitrą ir virinti dar pusvalandį. Po to virdulį išplauti, įpilti švaraus vandens ir dar sykį užvirinti.

 

Skystis nuo konservuotų produktų. Jei po ranka nėra specialių priemonių nuoviroms šalinti, galima panaudoti skystį, nupiltą nuo marinuotų agurkų ar pomidorų. Sūrymas, kuriame jie laikomi, yra puikus pasirinkimas virduliams valyti, nes jame yra citrinų rūgšties. Valymo procedūra tokia: sūrymas pilamas į indą, užvirinimas, išpilamas, po to virdulys išskalaujamas. Agurkų marinatas taip pat gali pašalinti ir rūdis.

 
Gazuoti gėrimai. Galite naudoti vieną iš gazuotų gaiviųjų gėrimų rūšių: „Sprite”, „Fanta” arba „Coca Cola”. Gazuoti gėrimai gali net ir efektyviai pašalinti nuoviras, bet ir rūdis bei degėsius. Metodas tinka metaliniams arba įprastiems nerūdijančio plieno gaminiams. Prieš valant atsukti butelį ir kurį laiką butelį palikti atidarytą. Kai išnyks burbuliukai, gėrimas pilamas į indą ir kaitinamas iki užvirimo. Po to virdulį gerai išskalauti.