Nors kaktusai garsėja kaip ypatingos priežiūros nereikalaujantys augalai, tačiau pražydinti juos nėra taip paprasta. Kaktusams ir kiti sukulentiniams augalams reikia sudaryti tam tikras sąlygas, kad jie suvešėtų.

 

"kaktuso žiedas"

Sukulentiniai augalai aptinkami šiltesnio klimato zonose ir tropiniuose atogrąžų miškuose. Jie išsiskiria sultingais lapais ir stiebais, kuriuose saugo vandens ir maisto medžiagas, kad galėtų išgyventi nepalankiomis klimato sąlygomis.

 

Kaktusai iš kitų sukulentinių augalų išsiskiria tuo, kad jie turi vadinamąją aureolę. Ji atrodo kaip minkštos vatos lopinėlis su spygliais, žiedais arba šaknimis, augančiais iš jo. Kai kurie kiti sukulentiniai augalai taip pat turi spyglių, tačiau neturi aureolių kaip kaktusai.

 

Daugeliui kyla klausimas, kada laistyti kaktusus. Visų pirma reikia atsiminti, kad šie augalai turi augimo ir ramybės būkles. Paprastai augimo būklė tęsiasi nuo pavasario iki rudens. Daugelis augalų nustoja augti nuo vėlyvo rudens iki ankstyvo pavasario, kai temperatūra atvėsta ir dienos tampa trumpesnės.

 

Per augimo sezoną kaktusus rekomenduojama laistyti bent kartą per savaitę. Suprasti, kad augalams reikia daugiau vandens, galima palietus viduriniąją kaktuso dalį, kuri atrodo labai sausa ir išdžiūvusi. Palaistyti gausiai, kad vandens perteklius išbėgtų pro vazono skylutes. Tačiau vazono negalima palikti mirkti vandenyje, nes gali pradėti pūti šaknys. Taip pat reikėtų vengti vandens patekimo ant kaktusų lapų ir stiebų. Dėl drėgmės jie gali pradėti pūti arba atsirasti grybelis.

 

Žiemos mėnesiais prasideda ramybės periodas, kai reikia rečiau laistyti ir galima juos laikyti žemesnėje temperatūroje. Jeigu įmanoma, geriausiai juos laikyti 7 – 13 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Vėsesnė temperatūra ir sausesnė žemė „sukietins“ augalą ir paskatins sukrauti žiedų pumpurus. Žiemą kaktusus galima perkelti prie lango, kad gautų daugiau šviesos. Šiltoje patalpoje auginamiems kaktusams ir kitiems sukulentiniams augalams nieko blogo nenutiks, tačiau jie greičiausiai nepražys. Beje, ramybės būklėje kaktusų geriau papildomai netręšti.

 

Prasidėjus augimo sezonui kaktusus gali būti naudinga patręšti – t. y. įdėti šiek tiek trąšų į vandenį, kuriuo laistomi augalai. Sukulentiniams augalams bei kaktusams rekomenduojamos mineralinės trąšos: azotas, fosforas, kalis (santykiu 10 : 10 : 10). Trąšas reikia skiesti vandeniu. Geriau naudoti mažiau, bet reguliariai, negu daugiau, bet labai retai.

 

Kiekvienas kaktusas ir sukulentinis augalas – tai gyvas ir net šiek tiek įnoringas organizmas, turintis nevienodą šviesos poreikį. Apskritai jiems patinka saulė ir ryški, netiesioginė šviesa. Reikėtų stebėti, kaip augalas reaguoja į apšvietimą. Jeigu kaktusas gauna per daug šviesos, jis gali atrodyti išblukęs, gelsvo arba oranžinio atspalvio. Tiesioginiai saulės spinduliai jį gali ir nudeginti, todėl nereikėtų vazono su kaktusu laikyti intensyvioje saulės šviesoje. O negavęs pakankamai šviesos kaktusas gali pradėti tįsti, išblukti dėl sumažėjusio chlorofilo kiekio. Tokioje vietoje kaktusų ilgai palikti nerekomenduojama. Be to, kaktuso vazoną reikėtų reguliariai pasukti, kad jis visas reguliariai gautų saulės šviesos ir tolygiai augtų iš visų pusių. Daugeliui kaktusų rūšių reikia bent 4 valandos saulės šviesos per dieną, geriausiai ryto saulės.

 

Kaktusai ir kiti sukulentiniai augalai paprastai auginami plastikiniuose arba keramikiniuose vazonuose. Iš tikrųjų nesvarbu, ar vazonas yra pagamintas iš vienos ar iš kitos medžiagos, kaktuso augimui tai įtakos neturi. Paplitusi nuomonė, kad kaktusus geriausiai sodinti žemėje, kurią sudaro trečdalis organinės medžiagos, trečdalis smėlio ir trečdalis žvyro. Žemių mišinį galima pabandyti pasigaminti patiems arba nusipirkti prekybos vietose. Kaktusus rekomenduojama persodinti kartą per metus, pavasarį, kai nuo augalo stiebo iki vazono kraštų lieka maždaug 6 mm. Nereikėtų kaktusų sodinti ir į per didelį vazoną. Per daug žemės sulaiko drėgmę, todėl padidėja puvimo rizika.

 

Kaip ir visi augalus, kaktusus taip pat puola kenkėjai. Dažniausi kambarinių augalų kenkėjai: Pseudococcus affinis, voratinklinės erkutės, skydamariniai vabzdžiai.

 

Šventiniai kaktusai pražįsta prieš didžiausias žiemos šventes. Žinoma, jei jais tinkamai rūpinamasi ir sudaromos palankios sąlygomis. Kalėdų kaktusu vadinamas tikrasis plokštenis. Jie atrodo šiek tiek kitaip nei visiems įprasti kaktusai, todėl kai kurie žmonės nustemba sužinoję, kad tokie augalai auga dykumose. Jie atrodo kitaip, nes auga Brazilijos atogrąžų miškuose ant medžių kaip epifitai. Augalų stiebai yra plokšti ir žali, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kaip lapai. Kalėdų kaktusus prižiūrėti reikia kitaip negu dykumų. Jie gali būti pražydinti vėlyvą rudenį arba žiemą, atvėsus temperatūrai, pailginus nakties ir sutrumpinus dienos trukmę iki 8 – 10 valandų. Didžiąją metų dalį jie mėgsta dalinį šešėlį, tačiau rudenį ir žiemą gali būti ir saulės šviesoje.

 

Daugiau žydinčių kaktusų galite pamatyti PASPAUDĘ ŠIĄ NUORODĄ.