Ar gali būti, kad ateityje moterys turės galimybę nedirbti per mėnesines? Prieš kelias dienas per pasaulį nuvilnijo žinia, kad viena nedidelė britų įmonė pasiūlė tokią lengvatą moterims. Pasirodo, tai nėra vienintelis atvejis šiuolaikiniame pasaulyje, tačiau ar tai taps tendencija?

 

"mėnesinės"

Nedidelė įmonė tapo pirmoji D. Britanijoje, kuri pasiūlė moterims galimybę nedirbti per menstruacijas. Šioje įmonėje dirba beveik vien tik moterys. Vadovė – taip pat moteris. Anksčiau silpnosios lyties atstovės būdavo skatinamos eiti namo, jei kankina pilvo spazmai, tačiau dabar įmonė nusprendė tai įteisinti formaliai.

 

Šios įmonės darbuotojai yra įsitikinę, kad darbas, derinamas su natūraliais kūno ritmais, pagerina produktyvumą. „Kai moterys serga menstruacijomis, jos yra žiemos būklėje, joms reikia atsiriboti nuo kolektyvo, būti šiltai ir rūpintis savo kūnu. Pavasarinė būklė, prasideda iš karto po mėnesinių, ir tuomet moteris yra tris kartus produktyvesnė nei paprastai“, – teigia įmonės vadovė Bex Baxter.

 

Nuo 2007 metų vienas didžiausių pasaulyje sporto prekių gamintojų „Nike“ leidžia moterims neateiti į darbą dėl menstruacijų.

 

Kai kuriose Kinijos provincijose moterims leidžiama pasiimti apmokamų laisvų dienų, jei jos pateikia išrašą iš medicinos įstaigos. Anhui, Šansi ir Hubėjaus provincijose Kinijoje moterims yra leidžiama pasiimti 1 – 2 laisvas dienas per mėnesį, jeigu jos pateikia gydytojo pažymą, patvirtinančią, kad pacientė kenčia skausmingus pilvo spazmus. O Guangdongo provincijoje kol kas tik svarstoma, ar reikėtų priimti tokį įstatymą. Reikia pažymėti, kad teorija skamba gražiau negu praktika. Realybėje taisyklės yra labai miglotos ir dažniausiai nevykdomos, nes nors moterys gali prašyti laisvų dienų, bendrovė nesulauks jokių pasekmių, jeigu atsisakys patenkinti jų reikalavimus. Taisyklės turėtų palengvinti migrančių (gatvių šlavėjų, gamyklų surinkimo linijų darbininkių) gyvenimą, tačiau daugeliui jų gauti medicininę pažymą yra labai sudėtinga. Be to, dėl tokių lengvatų moterims yra apskritai sunkiau kur nors įsidarbinti.

 

Nedirbti per menstruacijas taip pat leidžiama Japonijoje, Taivane, Pietų Korėjoje ir Indonezijoje.  Tačiau šiose šalyse, kaip ir Kinijoje, reta moteris pasinaudoja šia teise. Dažniausiai jos nieko nežino apie šį ir kitus įstatymus, net jeigu žino, nenori apie savo menstruacijas kalbėti su viršininku. Kadangi vyrai nelabai supranta šio moterų poreikio, jie yra linkę paniekinamai žiūrėti į moteris, kurios prašo laisvų dienų per menstruacijas. Be to, moterys Tolimojoje Azijoje turi tiek darbų, kad tiesiog negali sau leisti pasiimti laisvą dieną.

 

Geri patarimai, kaip pagerinti savijautą tomis dienomis:

 
  • Vartoti daugiau skysčių. Mitas, kad vanduo skatina pilvo pūtimą per menstruacijas. Vartojant pakankamai skysčių kaip tik galima pašalinti šį nemalonų pojūtį. Per dieną rekomenduojama išgerti apie 2 litrus gryno vandens – tai pagreitins medžiagų apykaitą ir apsaugos nuo vandens susilaikymo organizme, kurį dažniausiai sukelia kasmėnesiniai hormonų pokyčiai.
 
  • Riboti druskos ir kofeino vartojimą. Vengti perdirbtų maisto produktų ir greito maisto, nes jų sudėtyje yra labai didelis druskos kiekis. Druska skatina skysčių kaupimąsi organizme ir pilvo pūtimą. Kofeino randama kavoje, arbatoje ir gaiviuosiuose gėrimuose. Jis gali dirginti skrandžio gleivinę ir didinti skrandžio rūgštingumą, todėl pilvo spazmai gali ilgainiui tapti dar stipresni ir menstruacijos kelti dar didesnį diskomfortą. Nereikia visai atsisakyti kavos, pakanka tik riboti jos vartojimą, pavyzdžiui, išgerti tik vieną puodelį per dieną.
 
  • Papildyti mitybą kalciu. Maisto produktai, turtingi kalcio (brokoliniai kopūstai, špinatai, jogurtas, baltagūžiai ir kiti kopūstai, pienas) natūraliai malšina spazmus ir net padeda jų išvengti. Moterims per dieną reikia 1200 mg kalcio. Papildoma kalcio dozė padės, jei vargina gausios menstruacijos.
 
  • Nereceptiniai vaistai nuo skausmo. Kai skausmą reikia pašalinti greitai, galima vartoti ibuprofeną arba aspiriną. Moterys, kurių menstruacijų ciklas yra reguliarus, gali išgerti tabletę dieną prieš prasidedant mėnesinėms. Prevencinė priemonė gali sumažinti menstruacijų diskomfortą.
 
  • Užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla. Pilvo raumenų tempimo pratimai gali padėti pasijusti geriau. Rekomenduojama atlikti keletą nesudėtingų jogos pratimų. Intensyviai treniruotei per menstruacijas gali trūkti jėgų, tačiau vidutinio intensyvumo mankšta suaktyvins kraujotaką ir sumažins skausmą. Diskomfortą gali sumažinti pasivaikščiojimas, bėgimas ristele, plaukimas, tempimo pratimai. Sportuojant išsiskiria endorfinai, kurie padeda atsipalaiduoti raumenims (dėl įsitempusių raumenų paprastai ir kyla skausmingi spazmai).
 
  • Suvalgyti gabalėlį šokolado. Vos vienas juodojo šokolado kvadratėlis skatina serotonino (laimės hormono) išsiskyrimą. Šokoladas mažina dirglumą, susierzinimą, nuotaikų svyravimus. Renkantis šokoladą rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, kad jame būtų kuo daugiau kakavos.
 
  • Šildyti apatinę pilvo dalį. Prigulti ir atsipalaiduoti ant lovos, o ant apatinės pilvo dalies priglausti šildyklę. Šiluma padės atsipalaiduoti įsitempusiems raumenims, o buvimas ramiai sumažins nerimą, padės atgauti jėgas ir atgauti pusiausvyrą.
 
  • Sveikai maitintis. Jei reikia vartoti maisto papildus. B grupės vitaminai gali sumažinti pilvo pūtimą, vitaminas C ir cinkas yra labai svarbūs sveikai moters reprodukcinei sistemai. Laikantis šių paprastų patarimų jau kitos menstruacijos gali būti praktiškai neskausmingos!