Išsiplėtę vyzdžiai gali atskleisti, kad šiuo metu žmogus įtemptai mąsto, yra susijaudinęs arba kažkuo pasišlykštėjęs. Tačiau ne tik tai…  Pro vyzdžius į akis patenka šviesa ir padeda regėti. Vyzdžiai taip pat gali papasakoti, kas iš tikrųjų vyksta žmogaus galvoje.

 

10 priežasčių, kodėl išsiplečia vyzdžiai:

 

akys

  • Vyzdžiai gali išsiplėsti, kai žmogus įtemptai galvoja. Moksliniai tyrimai parodė, kad kuo intensyviau dirba smegenys, tuo labiau išsiplečia vyzdžiai. 1964 metais E. H. Hessas ir J. M. Poltas tyrimo dalyviams liepė užbaigti vis sudėtingesnes užduotis. Kuo užduotys buvo sudėtingesnis, tuo vyzdžiai labiau plėtėsi.
 
  • Vyzdžiai gali išsiplėsti, kai smegenys yra per daug apkrautos. 1973 metais G. K. Poockas atliko tyrimą, kuris parodė, kad dalyvių akių vyzdžiai susiaurėjo, kai jų smegenys buvo apkrautos 125 %. Po įvyksta atvirkštinė reakcija ir dėl informacijos gausos vyzdžiai pradeda plėstis.
 
  • Vyzdžiai gali būti išsiplėtę dėl įvairių smegenų pažeidimų. Dėl šios priežasties paramedikai pašviečia žibintuvėliu pacientui į akis, norėdami įsitikinti, ar jų smegenys normaliai funkcionuoja. Tai vienas iš paprasčiausių sveikatos patikrinimo būdų. Vyzdžiai turi būti lygūs, apvalūs ir reaguoti į šviesą. Atsiradus smegenų pažeidimams vyzdžiai gali pasikeisti, nebereaguoti į aplinkos pokyčius. Tai gali būti vienas iš įspėjamųjų ženklų, kad į smegenis išsiliejo kraujas.
 
  • Vyzdžiai gali išsiplėsti, kai kas nors labai patinka. 1979 metais mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu skaitė tris knygas: vieną erotinę, kitą – apie suluošinimą ir neutralią knygą. Iš pradžių vyzdžiai išsiplėtė skaitant bet kokią knygą, tačiau jie tokie ir išliko tik tada, kai buvo skaitomos erotinės arba siaubo istorijos.
 
  • Vyzdžiai gali išsiplėsti, kai kas nors labai jaudina. Kai žmogus yra seksualiai susijaudinęs, į tai reaguoja ir jo vyzdžiai. Tiek vyrams, tiek moterims išsiplečia vyzdžiai, kai jie yra pasiruošę turėti intymių santykių.
 
  • Vyzdžiai gali išsiplėsti, kai kas nors kelia pasišlykštėjimo jausmą.1972 metais tiriamiesiems buvo rodomos sužeistų vaikų nuotraukos. Iš pradžių žmonių vyzdžiai išsiplėtė nuo patirto šoko, po to susitraukė, tarsi bandytų išvengti nemalonių vaizdų.
 
  • Vyzdžiai gali išduoti, ar žmogus yra liberalas ar konservatorius. 1969 metais tyrėjai skirtingų pažiūrų žmonėms parodė George‘o Wallace‘o, Lyndono Johnsono ir Martino Lutherio Kingo jaunesniojo nuotraukas. Liberalų vyzdžiai išsiplėtė, kai jie žiūrėti į liberalus (Lyndoną ir Kingą) ir susitraukė, kai žiūrėjo į konservatorių (Wallace‘ą). Konservatoriai sureagavo priešingai.
 
  • Vyzdžiai gali išsiplėsti, jei žmogus jaučia skausmą. 1999 metais buvo atliktas tyrimas, kurio metu į savanorių pirštų galiukus buvo paleidžiama nestipri elektros srovė ir stebimi akių vyzdžių pokyčiai. Kai srovė būdavo galingiausia tiriamųjų vyzdžiai išsiplėsdavo maždaug 0,2 mm.
 
  • Vyzdžiai gali išsiplėsti dėl narkotikų vartojimo. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, opiatai ir alkoholis, skatina vyzdžių susitraukimą. Kiti (amfetaminas, kokainas, LSD, meskalinas) plečia vyzdžius. Policija dažnai tikrina žmonių vyzdžius, norėdami įsitikinti, ar jie nėra apsvaigę nuo narkotinių medžiagų.
 
  • Vyzdžiai gali atskleisti tam tikras asmenines savybes. Manoma, kad akies rainelėje yra užkoduotas žmogaus charakteris. Vyzdžiai su tuo tiesiogiai nėra susiję, tačiau niekas nežino, kaip yra iš tikrųjų.