Geri patarimai, kaip padėti sau, įvedus vasaros laiką
2018-03-26 11:15Priešpaskutinį kovo sekmadienį (03.25) Lietuva perėjo prie vasaros laiko, kai laikrodžio rodyklės pasukamos viena valanda į priekį. Diskusijos apie laikrodžių persukimą, keičiantis sezonams, netyla. Vieni kalba apie žalą žmonių sveikatą, kiti – apie ekonominę naudą ir patogumą keliaujant po Europą. Tačiau dažniausiai – tai tik tuščios kalbos: galbūt reikėtų labiau ne kalbėti, ar gerai tai, ar ne, kai realiai tokie sprendimai nepriklauso nuo mūsų, bet pabandyti išsiaiškinti, kaip galima padėti sau pasijusti geriau ir greičiau adaptuotis prie pasikeitusio laiko.
Geri patarimai, kaip padėti sau, įvedus vasaros laiką:
- Mankštintis ryte. Norite tikėkite, norite – ne, bet rytinė mankšta gali padėti išlikti energingiems visą dieną bei gerina miego kokybę naktį. Sportuojant smegenyse išsiskiria hormonas serotoninas, kuris padeda organizmui prisitaikyti prie įvairių pokyčių. Labai intensyviai treniruotis nebūtina, užteks atlikti elementarią mankštą arba bent greitu žingsniu pasivaikščioti. Tačiau sporto vėlai vakare geriau vengti.
- Mėgautis saulės spinduliais. Ryški pavasarinė saulė natūraliai padeda greičiau prisitaikyti prie laiko pokyčių. Todėl prieš keičiant laiką ir po to reikėtų rytą pasistengti pasilepinti saulės spinduliai. Galima tiesiog šiek tiek pastovėti prie plačiai atverto lango arba pasivaikščioti lauke. Vaikus irgi pamažu reikėtų pratinti prie laiko pokyčių. Kūdikiams užtenka 10 min. lauke arba prie atviro lango, o mažiems vaikams – iki 45 min.
- Trumpai nusnausti dieną. Suaugę asmenys retai eina pogulio dieną, nes kas šiais laikais tam turi laiko? Tačiau nereikėtų nuvertinti pogulio: jeigu jaučiatės labai pavargę, trumpas, iki 20 min., miegas gali padėti atgauti jėgas. Pogulio geriausia eiti pirmoje dienos pusėje, antroje dienos pusėje (kuo arčiau miego laikas naktį) – pogulio geriau vengti. Gali padėti trumpas pasivaikščiojimas, bet jei jaučiate, kad labai reikia miego – tai nesigėdykite ir nusnauskite!
- Nevalgyti vėlai vakare. Pasikeitus laikui galite pajusti alkį anksčiau arba vėliau nei įprastai. Labai svarbu valgyti kasdien panašiu metu ir susilaikyti nuo užkandžiavimo vėlai naktį. Prisivalgius prieš miegą, virškinimo sistema priversta dirbti visą naktį, todėl gali suprastėti miego kokybė.
- Vengti kavos ir alkoholio. Norint gerai išsimiegoti reikėtų vengti kavos, gaiviųjų gėrimų su kofeinu ir alkoholio. Ypač prieš einant miegoti. Alkoholis gali sukelti košmarus, apsunkinti kvėpavimą ir sukelti kitus kvėpavimo sistemos sutrikimus, miego trukmė gali sutrumpėti, net jeigu atrodo, kad užmigti, pavartojus alkoholio, yra lengviau.
- Užsiimti mėgstama veikla. Kovoti prieš laikrodžių rodyklių persukinėjimą, keičiantis metų laikams, dažniausiai yra beprasmiška. Verčiau reikėtų pasistengti padaryti kažką dėl savęs, kas padėtų pasijusti geriau, pamiršti padidėjusį nuovargį ir nukreiptų mintis į kitus dalykus. Pagalvokite apie visus tuos nuostabius dalykus, kurie laukia pavasarį ir vasarą. Ilgesnius, šviesius vakarus bus galima praleisti lauke. Gaminkite maistą, kuris primintų pavasarį, užsiimkite sportu lauke (galima bėgioti, važinėti dviračiu ar riedučiais, žaisti tenisą ar pan.), apsilankykite pirmą kartą šiais metais lauko kavinėje ir išgerkite sulčių arba madingąjį daržovių ir vaisių glotnutį, daugiau bendraukite, dažniau išveskite šunį į lauką ir pan.