Teigiama, kad dažniausios porų skyrybų priežastys – finansai ir seksas. Nebenorite daugiau turėti konfliktų dėl pinigų? Nustokite daryti šiuos dalykus!

 

pinigai

12 dalykų, kuriuos reikėtų nustoti daryti, jei nebenorite ginčytis dėl pinigų:

 
 • Vengia pinigų temos. Amerikiečių „Money Magazine“ žmonių nuo 25-erių metų apklausa parodė, kad 70 % porų ginčijasi dėl pinigų daugiau negu buities darbų, laiko, leidžiamo kartu, sekso, knarkimo arba dėlto, kad šįvakar vakarienei. Dauguma jų vengia ir bijo kalbėti apie pinigus. Tačiau kartą per savaitę rekomenduojama skirti šiek tiek laiko finansinių klausimų aptarimui (pakalbėti apie tai, kam daugiausiai išleidžiama pinigų, biudžetą, investicijas, iš šeimos atsineštus finansinius įpročius).
 
 • Iš karto eina prie sunkiausių temų. Svarbu suprasti, kad normalu, jog poroje kartais kyla konfliktų dėl pinigų. Nereikėtų iš karto pradėti spręsti šimtų ar tūkstančių eurų vertės finansinius klausimus. Iš pradžių reikėtų sukoncentruoti dėmesį į išlaidas ateinančiai savaitei ir į tai, kaip sekėsi praėjusią savaitę laikytis finansinio plano. Po to pamažu pereiti prie ilgalaikių finansinių tikslų arba prie to, kodėl kiekvienas iš jūsų turi tokius pinigų leidimo įpročius, kokius turi.
 
 • Dalijasi kiekvienu centu. Dauguma finansų patarėjų rekomenduoja kartu gyvenančioms poroms vesti bendrą biudžetą, tačiau tai nereiškia, kad reikia dalytis kiekvienu centu (ir aiškintis, kur ir kam išleidote kiekvieną eurą). Skaičiuojant kiekvieną centą ilgainiui pora įsivyrauja nepasitikėjimas, paslaptys, pradedama kaltinti vienas kitą, ypač jeigu asmenybės ir įpročiai leisti pinigus yra skirtingi. Norint išvengti tokių konfliktų rekomenduojama paskirti šiek tiek pinigų asmeninėms reikmėms, kurias galima leisti taip, kaip patinka, neatsiklausus partnerio nuomonės.
 
 • Leidžia vienam žmogui būti atsakingam už visus poros finansus. Ir visai nesvarbu, ar pinigus šeimai uždirba vienas žmogus, ar abu. Bet kokiu atveju už visus finansinius sprendimus neturėtų būti atsakingas vienas žmogus. Daug ginčų poroje kyla paprasčiausiai iš nežinojimo ir nesupratimo, todėl rekomenduojama dalytis finansinėmis atsakomybėmis.
 
 • Nesinaudoja finansų patarėjo paslaugomis. Sumokėję finansų patarėjui partneriai gali net sutaupyti, nes išmoksta planuoti biudžetą. Po konsultacijos dažnai poroms tampa lengviau patiems kalbėti apie pinigus, jie pradeda keisti savo pirkimo įpročius.
 
 • Nenori pripažinti esminių partnerių skirtumų. Ginčų dėl pinigų priežastys gali slypėti skirtingose partnerių asmenybėse, įpročiuose leisti pinigus arba tiesiog skirtingose sąlygose, kuriose jie užaugo. Kantrybė ir pastangos suprasti kito žmogaus skirtumus padeda išsaugoti gerus santykius. Jeigu požiūris ir įpročiai labai skiriasi, reikėtų nedaryti jokių greitų ir drastiškų sprendimų, bet ilgai kalbėtis, konsultuotis su specialistais ir pamažu abiem keistis.
 
 • Ignoruoja teigiamus dalykus. Poros neretai pradeda kalbėti apie pinigus tik tada, kai kyla rimtų finansinių problemų, turi didelių įsiskolinimų. Tai didelė klaida, nes reikia kalbėti ir apie finansiškai sėkmingus dalykus, pavyzdžiui, protingas investicijas, gerus pirkinius, išmintingus finansinius sprendimus, apie tai, kaip kasdien leidžiate pinigus, nepamiršti padėkoti už sunkų darbą, kuris padeda padengti jūsų kaip poros išlaidos.
 
 • Turi paslapčių. Maždaug trečdalis porų nėra visiškai atviri, kalbėdami apie savo finansus, su antrąja pora. Tačiau prieš santuoką reikėtų pasirengti atviram ir nuoširdžiam pokalbiui apie realią finansinę situaciją ir nieko nenuslėpti, net jei tai būtų dideli įsiskolinimai ar atlyginimas, kuris labai kinta kiekvieną mėnesį.
 
 • Išlaidavimas, paremtas emocijomis. Kai kurie žmonės eina apsipirkti, nes nenori vakarus leisti vieni namuose, kiti eina pirkti dovanų vaikams, kad kompensuotų su jais praleidžiamo laiko trūkumą. Daug žmonių yra emocionalūs pirkėjai. Svarbu suprasti, kodėl iš tikrųjų kyla noras pirkti ir stengtis tuos trikdžius pašalinti. Pavyzdžiui, jei nejauku būti tuščiuose namuose, galite įsijungti kaip foną televizorių ar radiją ir gaminti vakarienę, o vaikus labiau nei dovanos pradžiugins žaidimai, kurie dažnai nieko nekainuoja.
 
 • Neveda biudžeto. Biudžetas padeda išmokti dirbti komandoje, sužinoti tikrąją finansinę situaciją, realiai įvertinti, kiek iš tikrųjų galite kasdien išleisti.
 
 • Kaltina partnerį (ypač dėl pirkinių praeityje). Praeitis turėtų likti praeityje. Kaltinimai tikrai nepadės. Greičiausiai partneris ir taip jaučiasi blogai dėl nepavykusių investicijų, todėl nereikia jo dar labiau žlugdyti ir provokuoti konfliktus. Geriau žiūrėti į ateitį ir, aptariant finansinius klausimus, vengti priminti senas klaidas.
 
 • Įklimpsta į skolas. Reikėtų stengtis gyventi taip, kad neviršytumėte turimų pajamų, neprisiimti nebūtinų kreditų, stipriau susiveržti diržus iki tol, kol finansinė situacija pagerės. Skolos santuokai yra kaip vėžys: kelia didžiulį stresą ir labai pablogina santykių kokybę.