Sausį daugelis dar laikos naujametinio pažado laikytis dietos, maitintis sveikiau. Tačiau net ir sumažinus maisto porcijas neretai atrodo, kad svoris šiuo metu ne mažėja, o priešingai – didėja. Kaip tai gali būti? Moksliniai tyrimai rodo, kad vitamino D (saulės vitamino) stoka gali daryti poveikį mūsų svoriui. Organizmui reikia saulės šviesos sintetinti vitaminą D, bet žiemą dienos trumpesnės, žmonės rečiau eina į lauką ir net tada, kai eina, apsitūloja kepurėmis, šalikais ir pirštinėmis, todėl oda praktiškai negauna saulės spindulių. Preliminarūs tyrimai rodo, kad žmonės, kurių kraujyje vitamino D lygis yra žemas, sukaupia daugiau riebalų, bet tam, kad tai būtų tikrai įrodyta, reikia atlikti išsamesnius tyrimus. Gali būti, kad vitamino D stoka lėtina riebalų skaidymą ir skatina riebalų kaupimąsi. Suvartojamos kalorijos kaupiamos kaip riebalų sluoksnis, o ne išeikvojamos. Todėl ir atrodo, kad svoris auga, nepaisant to, kad valgote mažiau. O kaip nesustorėti žiemą? Gali padėti šie patarimai!

 

dietos

Geri patarimai, kaip nesustorėti žiemą:

 
  • Prieš valgį išgerti stiklinę vandens. Vanduo užpildys skrandį, todėl jausite mažesnį alkį ir tai apsaugos nuo persivalgymo.
 
  • Valgyti lėtai. Mėgautis kiekvienu kąsniu. Gerai sukramtyti maistą. Sotumo jausmas aplanko tik po 20 minučių, tad valgyti nereikėtų paskubomis. Taip suvalgysite mažiau ir patirsite didesnį malonumą valgydami.
 
  • Gaminti mažiau kaloringą maistą. Pabandykite šiek tiek pakeisti mėgstamiausių patiekalų receptus taip, kad juose būtų mažiau riebalų ir kalorijų. Rinkitės liesą mėsą ir daugiau baltymų turinčius maisto produktus. Kepdami vietoje margarino ar aliejaus, naudokite obuolių tyrę. Sumažinti druskos suvartojimą. Vartoti daugiau prieskonių, kurie gali net pagreitinti medžiagų apykaitą. Metabolizmą stimuliuoja ciberžolė, cinamonas, Kajeno paprikos, kuminų sėklos, imbieras, česnakas, juodieji pipirai, kardamonas, kiaulpienių šaknys.
 
  • Nepamiršti vaisių ir daržovių. Žiemą kyla pagunda valgyti viską be jokių daržovių, nes vis tiek sezoninių praktiškai nėra. Vis dėlto net ir šiuo metu mitybos pagrindą turėtų sudaryti daržovės, vaisiai ir žalumynai, jei nenorite sustorėti per žiemą. Žinoma, sezoninė mityba, kai maitinamasi vietiniai produktais yra sveikiausia, bet žiemą galima padaryti išimtį ir įtraukti į dienos valgiaraštį ir daržoves iš šiltesnių kraštų bei egzotinius vaisius. Jie taip pat naudingi mūsų sveikatai, kad ir ką kas sakytų! Ypač citrusiniai vaisiai, imbieras ir kt.
 
  • Rinktis energijos suteikiantį maistą. Kai šalta, norisi kažko saldaus, kaloringo, daugiau energijos teikiančio maisto. Tačiau toks maistas sukelia staigius cukraus lygio šuolius kraujyje, todėl ilgainiui žmogus jaučiasi dar labiau pavargęs, alkanas. Nuotaiką pakels ir reikalingos energijos suteiks šie sveiki produktai: medus, vyšnios (tinka ir šaldytos), riebi žuvis (lašiša, silkė), burokėliai, pomidorai, juodasis šokoladas, špinatai, bananai, graikiniai riešutai, kokosų aliejus arba gabalėliai.
 
  • Miegoti 7 – 8 valandas per parą. Melatoninas – tai hormonas, kuris tamsiuoju paros metu skatina mus pasijusti mieguistiems, gerai išsimiegoti, bet taip pat skatina ir apetitą. Tad jeigu nuolat jaučiatės alkani, pirmiausia pabandykite gerai išsimiegoti, o jei tai nepadeda, galite papildomai vartoti melatonino papildus.
 
  • Pakilti nuo sofos. Išjungti televizorių ir kompiuterį. Kai už lango žvarbu, norisi sėdėti visą dieną namie ir žiūrėti mėgstamus serialus arba žaisti kompiuterinius žaidimus. Namie, sėdint ant sofos, ranka, regis, pati tiesiasi prie užkandžių, o tai ilgainiui lemia didesnį kūno svorį. Todėl reikėtų netingėti, tinkamai apsirengti ir kasdien skirti laiko pasivaikščiojimui, sportui ar kitai aktyvesnei laisvalaikio leidimo formai.