Ar galėtumėte bent 24 valandas nieko nepirkti? Šiuolaikinis žmogus neretai tampa akcijų vergu ir parsineša į namus pirkinių, kurių iš tiesų jam nelabai reikia. Lapkričio 28 –oji – pasipriešinimo pirkiniams diena – skirta ugdyti pirkėjų sąmoningumą ir pagalvoti prieš įsigyjant naują daiktą. Ši diena gali padėti akimirką stabtelėti prieš šventinį sezoną, kai paprastai išleidžiama daug pinigų dovanoms, vaišėms ir pan. Ar tikrai tai, ko reikia artimiausiems žmonėms yra materialūs daiktai? Giliai širdyje daugelis nori tiesiog meilės, dėmesio, gero žodžio ir supratimo. Visa tai nekainuoja nieko, bet brangiau net už deimantus.

 

"nemateri laimė"

Visų pirma pasipriešinimo pirkiniams dienos nereikėtų suprasti pažodžiui. Tai nereiškia, kad reikia badauti, jei namuose nėra nieko valgomo, vien todėl, kad šiandien diena, kai negalima nieko pirkti. Arba ateiti į darbą riebaluotais plaukais ir dvokiančiomis pažastimis vien todėl, kad lapkričio 28-ąją baigėsi šampūnas ar dezodorantas ir neva negalima nieko pirkti. Pasipriešinimo pirkiniams dieną galima įsigyti būtiniausias prekes, tačiau vengti išlaidavimo, kuris, reikia pripažinti, dažniausiai būna paremtas vien tik emocijomis, o ne tuo, kad tikrai reikia kokio nors naujo daikto.

 

Kiekvieną kartą prieš perkant naują daiktą reikia atsakyti sau į kelis klausimus. Ar man tikrai to reikia? Koks prekės gamybos ciklas ir kas į jį įeina (laikas, žmonių darbas, ištekliai)? Kokios yra alternatyvos? Iš kur prekė atkeliavo? Kaip ji čia buvo atgabenta? Koks prekės poveikis aplinkai? Kam parduoti šią prekę naudinga? Kas man iš to? Kokia iš tikrųjų yra ši prekė? Kas ją pagamino?

   

Geri patarimai, kaip nebūti pernelyg išlaidiems:

 
  • Nepirkti naujų daiktų, jei dar galima pataisyti senus. Jeigu daiktas sugadintas nepataisomai, įsigyti kokybišką analogą, geriausiai vietinės produkcijos arba iš antrų rankų. Vaikai greitai išauga drabužius. Pirkti vis naujus – tai nereikalingas pinigų švaistymas. Geriau suorganizuoti vakarą arba popietę su vaikų turinčiomis draugėmis ir jo metu apsimainyti išaugtais ir nebenešiojamais vaikų drabužėliais.
 
  • Pirkti kokybiškus daiktus. Kiekvienas gali padėti kurti tokį pasaulį, kurį norėtų matyti ateityje. Kiekvieną kartą perkant naujus daiktus, kažkas gauna paramą. Prekyvietėse bus daugiau patvarios, ilgaamžės produkcijos, jei ja bus suinteresuoti pirkėjai. Prieš įsigyjant naują daiktą, atkreipti dėmesį, ar tai vietinės produkcijos prekė, tinkamo dizaino ir sukurtas ilgai tarnauti. Pigūs, importiniai daiktai, paprastai gaminami iš pigių žaliavų ir atmestinai, todėl tokie daiktai tarnauja kur kas trumpiau. Pigios prekės neretai reiškia ir tai, kad jas gaminant, pažeidžiamos darbuotojų teisės, išnaudojami vaikai (žmogaus darbas yra vertinamas didžiausia kaina).
 
  • Vienas daiktas į namus, vienas daiktas iš namų. Nekaupti senų daiktų. Įsigijus vieną naują daiktą, kitą atiduoti tiems, kuriems jo reikėtų labiau. Daugelis moterų turi drabužių, kuriuos apsivelka tik kartą gyvenime. Ar tikrai verta juos laikyti spintoje? Įsivaizduokite, kiek daug žmonių tą drabužį galėtų apsivilkti vieną kartą.
 
  • Prekės iš antrų rankų. Dėvėtų ir panaudotų daiktų pirkimas padeda ne tik sutaupyti, bet ir įsigyti originalių daiktų.
 
  • Rašyti planuojamų ir įsigytų pirkinių dienoraštį. Kaip laikantis dietos rekomenduojama rašyti mitybos dienoraštį, taip ir pirkinių maniakams reikėtų rašyti planuojamų ir įsigytų pirkinių dienoraštį. Mėnesį užsirašinėti visus savo pirkinius ir stebėti, kiek iš tų pirkinių yra impulsyvūs. Dienoraštis turėtų padėti labiau kontroliuoti savo išlaidas.
 
  • Dalintis, keistis drabužiais su draugais ir pažįstamais.
 
  • Nenaudojamus daiktus perdirbti. Pagaminti iš jų ką nors gražaus, kitaip tariant, prikelti juos naujam gyvenimui. Galbūt iš jų galima pagaminti originalią interjero detalę, panaudoti namų valymui ar pan.
 
  • Rūšiuoti išmetamus daiktus. Rūšiavimas sumažina atliekų kiekį sąvartynuose ir žaliava gali būti vėl panaudojama naujiems pramoniniams daiktams gaminti.
 
  • Nebereikalingus daiktus paaukoti labdarai arba tiesiogiai tiems, kuriems jų labiau reikia.
 
  • Mainyti nebereikalingus daiktus specializuotose interneto svetainėse.
 
  • Vertingus nebereikalingus daiktus galima išnuomoti arba paskolinti.
 
  • Nepirkti, jei kamuoja nuobodulys, monotonija ar liūdesys. Neigiamų emocijų galima atsikratyti ir kitais būdais. Pavyzdžiui, rekomenduojama susirasti naują pomėgį, eiti pasivaikščioti arba užsiimti kita fizine veikla.
 
  • Nepirkti prekės iš karto. Analogų dažnai galima rasti įsigyti pigiau arba kitose prekybos vietose, arba internete, arba naudotų daiktų ar dėvėtų drabužių parduotuvėse.