Kavamedis (lot. Coffea) – nuostabus visžalis medis arba krūmas spindinčiais, tamsiai žaliais lapais. Maloniai kvepiantys žiedai yra ir gražūs akiai. Jie šiek tiek primena jazminų žiedus, tik didesni. Vaisiai – nuo raudonos, juodos iki net mėlynos spalvos, pailgi, maždaug vyšnios dydžio.

 

kavamedis

Tropinėje Afrikoje, Madagaskare ir Maskarenų salose auga apie 50 kavamedžių rūšių. Kultūrinės kavos rūšys auginamos tropiniuose Amerikos regionuose, Afrikoje, Azijoje. Daugiausiai auginama arabinių kavamedžių, šiek tiek mažiau Libijos ir braziliškų kavamedžių.

 

Kavamedis dauginasi sėklomis ir vegetatyviniu būdu (iš nupjautų šakelių). Žmonės neretai domisi, ar galima užsiauginti kavamedį iš žalių kavos pupelių, kurios parduodamos parduotuvėje. Deja, tokios pupelės negali sudygti. Kavamedžio sėklos labai greitai praranda gebėjimą sudygti.

 

Geri patarimai, kaip namie auginti kavamedį:

 
  • Kavamedžių sodinukų galima rasti daugelyje gėlių prekybos vietų. Dažniausiai parduodami 3 mėnesių kavamedžiai, 5 – 10 cm dydžio. Viename vazonėlyje gali būti 5 – 10 daigų. Galima pabandyti kavamedį užsiauginti iš sėklų, nors daiginimui tinkamų sėklų rasti sunku.
 
  • Jeigu vazonėlyje daigų yra keli, juos reikia persodinti. Štai kaip tai padaryti: įmerkti vazoną su daigais į šiltą, kambario temperatūros vandenį ir palikti per naktį. Ryte sodinukus bus lengviau atskirti ir persodinti į atskirus vazonus (10 cm skersmens).  Galima daigus auginti ir viename vazone – tada išauga gana įdomus kavos pupelių krūmas.
 
  • Kavamedžio persodinimui reikia gerai patręštos žemės (tinka beveik bet kokios organinės trąšos, kurių galima įsigyti specializuotose parduotuvėse). Tačiau paprasčiausias būdas – tiesiog įsigyti žemės mišinio, kuris jau yra su trąšomis. Tada nereikės papildomai rūpintis trąšomis.
 
  • Po kelių mėnesių kavamedis pasieks 16 – 20 cm aukštį ir jį reikės persodinti į didesnį vazoną (25 – 40 cm skersmens). Dabar derėtų sodinukus patręšti azoto trąšomis. Po 1 – 2 metų, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, kavamedis pasieks 50 – 70 cm aukštį ir, jeigu nebus persodintas į didesnį vazoną, nustos augti. Rekomenduojama auginti ne aukštesnį negu 1,5 m. Tuomet kavamedis bus visiškai susiformavęs, todėl nebėra būtina jo papildomai tręšti – užtenka tik laistyti vandeniu. Praėjus metams po persodinimo kavamedis apsipils žiedais, kurie bus labai gražūs ir kvapnūs. Kvapas panašus į jazminų ir apelsinų.
 
  • Žydėjimo fazė trunka apie mėnesį. Kavamedis yra savidulkis augalas. Parudavę žiedlapiai nukrenta. Kiekvieno žiedo vietoje užsimezga vaisius (kavos uogos). Per 6 mėnesius sunoksta. Kiekvienoje uogoje yra 1 – 2 pupelės. Kavos pupelės bręsta lėtai. Pirmuosius 5 mėnesius jos yra žalios ir kietos kaip akmenukai. Po to pradeda šviesėti, įgauna rožinę, vėliau vyšninę spalvą. Jeigu sąlygos netinkamos, kavamedis tik žydės, bet neduos vaisių. Tuomet augalas bus tik dekoratyvus.
 
  • Kavamedžiams patinka drėgmė. Jiems reikia daug vandens išmaitinti didelius lapus ir subrandinti uogas. Tačiau žemė neturi būti nuolat labai šlapia – svarbu, kad vazone būtų geras drenažas. Laistyti rekomenduojama šiltu vandeniu ypač tada, kai oras yra vėsesnis ir žemė vazone šalta. Saugoti augalą nuo tiesioginių saulės spindulių. Tiesioginė saulė degina augalo lapus ir žaloja kavamedį. Vasarą, kai saulė intensyviausia, geriausia laikyti kambaryje, kuriame saulė šviečia rytais, o po pietų būna pavėsis. Žiemą galima laikyti ir saulėtoje patalpoje, kur saulė šviečia visą dieną. Svarbu, kad kavamedis nesušaltų, nes jam kenkia net mažiausios šalnos. Kavamedį galima genėti, formuoti pagal savo nuožiūrą. Svarbu prisiminti, kad Lietuvos gamtinės sąlygos nėra tinkamos auginti kavamedį, todėl jį galima auginti tik uždarose patalpose.
 
  • Palankiomis sąlygomis kavamedžio derlių galima nuimti kartą per metus. Labiausiai vertinamos kavos pupelės, bet galima valgyti ir uogų minkštimą. Kavos pupeles reikia džiovinti: paskleisti ant popieriaus lapo ir palikti džiūti gerai vėdinamoje patalpoje, galima net lauke ant saulės.