Geri patarimai, kaip išvengti venų varikozės
2015-10-16 16:24Venų varikozė – problema, kamuojanti dešimtis milijonų gyventojų visame pasaulyje. Kai kuriems tai tik estetinė, bet kitiems – skausminga organizmo būklė. Priežastis, kodėl kartais išsiplečia venos, glūdi pačioje venose. Sergant šia liga kraujas venomis teka lėtai, užsistovi, keliauja ne širdies link, o atgal, dėlto susidaro trombai.
Kai venų vožtuvai tampa nesandarūs, kraujas grįžta atgal, venos pamėlsta, pakeičia formą ir tampa skausmingos. Kodėl venų vožtuvų funkcijos sutrinka? Visų pirma taip nutinka dėl amžiaus, ilgo sėdėjimo ir apskritai sėslaus gyvenimo būdo. Visų gyvų būtybių kraujotakos sistema sukurta dažnam judėjimui. Vien tik širdis nėra pakankamai stipri, kad varinėtų kraują visame organizme, todėl reikia, kad kojų raumenys suspaustų venas ir padėtų pumpuoti kraują atgal į širdį. Nepakankamas fizinis aktyvumas (judėjimo stoka) skatina kraują užsistovėti venose, todėl ilgainiui vožtuvų veikla sutrinka.
Laimei, yra natūralių būdų, kaip išvengti ir net suvaldyti venų varikozės progresavimą. 6 patarimai:
- Daugiau judėti. Vienas, paprastas dalykas, kurį galima daryti reguliariai. Raumenys, ypač blauzdų atlieka svarbų vaidmenį, grąžinant kraują į širdį. Dirbantieji sėdimą darbą, turėtų pasivaikščioti kas 15 – 30 minučių, kad išsaugotų stiprias ir sveikas venas. Galbūt galima vaikščioti kalbant telefonu arba bendraujant su kolegomis. Taip pat galima pasidairyti po baldų gamintojų naujoves: dabar jau siūloma įsigyti darbo stalų, kurie pritaikyti darbui ir sėdint, ir stovint. Kita vertus, per ilgas stovėjimas taip pat blogina venų būklę ir skatina jų išsiplėtimą. Todėl jeigu didžiąją dalį dienos tenka stovėti, reikėtų padaryti bent keletą pertraukėlių, per kurias galima prisėsti.
- Priversti gravitaciją veikti savo naudai. Jogoje naudojama jėgas grąžinanti poza, kurią atliekant reikia atsigulti ant žemės, o kojas pakelti ir pritraukti ant sienos. Kai kojos yra pakeltos statmenai sienai, kraujas gali lengvai grįžti į širdį ir organus. Tokia poza naudinga ne tik dėlto, kad šiek tiek sumažina venų varikozės riziką, bet ir padeda atsipalaiduoti, nes taip gulėti ant nugaros yra labai patogu. Tokioje pozoje rekomenduojama pagulėti 3 – 5 minutes. Jei kojos pradeda tirpti ir dilgčioti, pratimą nutraukti.
- Mūvėti kompresines pėdkelnes. Per pastaruosius keletą metų kompresinės pėdkelnės tapo labai populiarios medicinos ir sporto srityse. Tokios pėdkelnės siuvamos iš tokios medžiagos, kuri apspaudžia tam tikras kūno vietas ir prilaiko venas, kad raumenys galėtų varinėti kraują tinkamomis kryptimis. Iš kompresinio audinio siuvamos kojinės, blauzdinės, tamprės, tad kiekvienas tikrai gali rasti kažką, kas tiktų jam. Kompresinių kojinių būna skirtingų spalvų, tačiau populiariausios – juodos arba kūno spalvos, nes tinka prie bet kokių drabužių ir nekrenta į akis. Medicininių kojinių galima rasti daugelyje prekybos centrų ir elektroninėse parduotuvėse.
- Masažuoti. Rekomenduojama masažuoti vietas virš ir po išsiplėtusių venų. Masažas stimuliuoja kraujo spaudimą, padeda pumpuoti kraują link širdies, nes gerina kojų raumenų veiklą. Kojas visada reikėtų masažuoti širdies kryptimi (nuo kojų pirštų iki kelių kylant aukštyn). Rekomenduojama vengti tiesioginio ir (arba) gilaus masažo venų pažeistose vietose, nes taip dar labiau didina spaudimą venose. Masažuoti spaudžiamaisiais ir glostomaisiais judesiais. Masažas sumažins kojų nuovargį, pagerins kraujotaką ir padės išvengti venų varikozės.
- Natūralioji medicina venų varikozei gydyti dažniausiai naudoja paprastųjų kaštonų ekstraktą, vynuogių kauliukų aliejų, pušų žievės ekstraktą, obuolių sidro actą, kopūstų lapų kompresus, šlamučių eterinį aliejų, džiovintus serenčių žiedus ir pan.
- Sergant venų varikozę į valgiaraštį rekomenduojama įtraukti flavonoidų turtingus maisto produktus: vyšnias, erškėtuoges, gervuoges, abrikosus, grikius, saldžiąsias paprikas, svogūnus, česnakus, smidrus, briuselinius kopūstus, obuolius, kriaušes ir citrusinius vaisius. Flavonoidų daug gudobelių, ginkmedžių ekstraktas, vaistinės ramunėlės, medetkos bei mėlynės.