Gebėjimas kontroliuoti kitus žmones daugiausiai priklauso nuo asmeninių savybių. Viena iš jų yra valia. Asmenys, kurie jos stokoja, atrodo lyg kilimėliai kojoms nusivalyti: jie neturi pasekėjų, daug draugų ir nėra populiarūs tarp priešingos lyties atstovų. Valią gali išugdyti. Viską darant teisingai, gyvenimas gali stipriai pasikeisti.

 

Geri patarimai, kaip išsiugdyti valią:

 

valia

  • Didinti atsparumą stresui: išmokite jį suvaldyti. Suvaldyti stresą ir sustiprinti valią gali padėti visiems žinomas pratimas: pajutę, kad tuoj prarasite pusiausvyrą ir nebekontroliuosite savęs, sustokite ir porą kartų giliai įkvėpkite.
 
  • Stengtis visada laikytis plano. Kiekvieną kartą, kai pasakote sau, kad negalite, jūs tarsi užsiblokuojate. Geriau sakyti ne tai, kad negalite, bet tai, kad to nedarysite. Tada atrodys, kad jūs labiau kontroliuojate situaciją, padės lengviau laikytis plano ir atsikratyti blogų įpročių.
 
  • Daugiau miegoti, kad turėtumėte daugiau energijos dieną. Miego trūkumas (mažiau nei 6 val. nakties miego) organizmui yra tas pats, kad lėtinis stresas, kuris daro neigiamą įtaką tam, kaip organizmas ir smegenys naudoja energiją. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie miega nuo 6,5 iki 7,5 valandų per naktį, gyvena ilgiausiai, yra laimingesni ir produktyvesni.
 
  • Medituoti. Meditacija taip pat padeda ugdyti valią, gerina dėmesio koncentraciją, padeda susikaupti, valdyti stresą ir geriau save pažinti. Rezultatus galima pamatyti jau po 8 savaičių, jei kasdien medituojama.
 
  • Stebėti savo laikyseną. Tyrėjai paprašė grupės savanorių stebėti savo laikyseną dvi savaites. Kiekvieną kartą pastebėję, kad kūprinasi, jie turėdavo pasitaisyti ir atsisėsti tiesiai. Po to dalyviams reikėjo atlikti įvairius testus, tikrinančius valios jausmą. Pastebėta, kad tie, kurių laikysena buvo taisyklingesni, turėjo daugiau valios.
 
  • Stebėti savo kalbą. Valios ugdymas prasideda nuo paprasčiausių dalykų. Specialiai venkite žodžių trumpinių, stenkitės kalbėtis taisyklingai. Teigiama, kad jau po 2 savaičių, jūsų valia pagerės!
 
  • Reguliariai sportuoti ir sveikai maitintis. Dauguma nepakankamai įvertina sporto ir sveikos mitybos poveikio, ugdant valią. Sveika mityba padės geriau jaustis, o sportas, skatina laimės hormonų, endorfinų, išsiskyrimą, todėl mažina stresą ir padeda efektyviau siekti tikslų.
 
  • Atidėlioti, kad galėtumėte suprasti, kas iš tikrųjų dabar yra svarbiausia. Tie, kurie sako: „Ne dabar, bet vėliau“ lengviau atsispiria pagundoms, kurių stengiasi išvengti (pavyzdžiui, suvalgyti gabalėlį šokoladinio torto).
 
  • Nusistatyti datas, kada planuojate atlikti tam tikrus darbus. Žinodami tikslų terminą nesiblaškysite ir galėsite sukoncentruoti dėmesį į tikslo siekimą, būsite produktyvesni ir ugdysite valią.
 
  • Nepamiršti savęs apdovanoti, kai pavyksta pasiekti išsikeltą tikslą. Apdovanojimai suteikia motyvacijos ir padeda siekti valios. Daugelis tikriausiai girdėjo apie eksperimentą, skirtą išbandyti vaikų valią. Vaikas neribotam laikui būdavo paliekamas vienas kambaryje, kuriame ant stalo yra zefyras. Jeigu jis atsispirdavo pagundai suvalgyti zefyrą, po eksperimentavo gaudavo ne tik šį, bet dar ir antrą saldumyną. Jeigu suvalgydavo zefyrą, nespėjus pasibaigti eksperimentui, antro saldėsio nebegaudavo.