Geri patarimai, kaip gydyti opeles burnoje
2017-06-05 14:19Kartais burnoje gali atsirasti skausmingų opelių ir žaizdelių. Nors jos kelia diskomfortą, tačiau yra nekenksmingos ir paprastai praeina per 1 – 2 savaites. Opelės burnoje – gana dažnai atsiranda. Ne visada prireikia lankytis pas odontologą, nes žaizdeles galima išsigydyti ir namų sąlygomis. Visų pirma reikėtų pasitarti su vaistininku ir tik, jei opelė neužgyja per tris savaites, kreiptis į gydytoją.
Burnos opelės paprastai būna apvalios arba ovalios, paprastai atsiranda burnos viduje (ant skruostų, lūpų, liežuvio). Jos gali būti baltos, raudonos, geltonos, pilkos ir patinusios. Gali būti daugiau nei viena opelė burnoje ir jos gali plisti.
Opelių burnoje nereikėtų painioti su pūsleline (herpesu), kuris pasireiškia nedidelėmis pūslelėmis, atsirandančioms ant lūpų arba aplink burną. Pūslelinė paprastai prasideda nuo dilgčiojimo, niežulio ir deginimo pojūčio lūpų ir burnos srityje.
Dažniausiai saugu opeles burnoje gydyti namie. Pas šeimos gydytoją arba odontologą reikėtų apsilankyti, jei:
- Opelės burnoje neišnyksta per 3 savaites;
- Opelės burnoje dažnai atsinaujina;
- Opelės burnoje tampa skausmingos ir paraudusios – tai gali būti bakterinės infekcijos simptomas ir tada reikia gydyti su antibiotikais.
Opelės burnoje taip pat gali būti virusinės infekcijos simptomas, ypač vaikams. Vaiką reikėtų parodyti gydytojui, kuris nustatys, ar jis neserga virusine nagų, pėdų ir burnos liga.
Burnos opeles ne visada būtina specialiai gydyti, nes jos paprastai savaime praeina per 1 – 2 savaites. Tačiau specialios priemonės gali sumažinti patinimą ir diskomfortą. Ypač tada, jei opelės trukdo normaliai valgyti ir gerti, dažnai atsinaujina.
Priežastys, dėl kurių kyla opelės burnoje:
- Aštrūs dantys arba įsikandimas į skruostą ar lūpą;
- Netinkantys protezai;
- Kietas maistas;
- Netinkama dantų plomba;
- Stresas ir nerimas;
- Hormoniniai pokyčiai (kai kurioms moterims opelių atsiranda per mėnesines);
- Tam tikri maisto produktai (šokoladas, aštrūs prieskoniai, kava, žemės riešutai, migdolai, braškės, sūris, pomidorai ir kvietiniai miltai);
- Dantų pasta, kurios sudėtyje yra natrio laurylsulfato (SLS);
- Rūkymas;
- Genetika (apie 40 % žmonių, kuriems dažnai atsiranda opelių, patvirtina, kad ši problema kamuoja ir jų šeimos narius);
- Virusinės infekcijos (pūslelinė, vėjaraupiai, nagų, pėdų ir burnos liga);
- Vitamino B12 ir geležies trūkumas;
- Krono liga – lėtinė žarnyno liga, pažeidžianti žarnų sieneles;
- Celiakija – virškinimo liga, kai asmuo yra alergiškas glitimui;
- Reaktyvusis artritas – uždegimas įvairiose kūno vietose, paprastai pasireiškia kaip reakcija į infekciją;
- Nusilpusi imuninė sistema (vilkligė arba ŽIV);
- Behceto liga – retai ir iki galo neištirta liga, sukeliantis kraujagyslių patinimą.
Visiškai išvengti opelių burnoje ne visada įmanoma, nes jos neretai atsiranda dėl neprognozuojamų faktorių (genetikos ar ligos). Tačiau laikantis sveikatos specialistų patarimų, rizika gali būti mažesnė:
- Vengti kai kurių maisto produktų: šokolado, aštraus maisto, kavos, žemės riešutų, migdolų, braškių, sūrio, pomidorų ir kvietinių miltų, jei yra aišku, kad tai skatina opelių atsiradimą.
- Nekramtyti gumos.
- Dantis valyti su minkštu šepetėliu, kad kuo mažiau būtų dirginama burnos gleivinė.
- Naudoti dantų pastą be SLS.
- Mokytis suvaldyti stresą ir nerimą.
- Pažeistą burnos gleivinę tepti šaltalankių aliejumi arba tepalais, turinčiais vitaminų A, D ir E.