Padidėjęs vitaminų poreikis moters organizmui yra susijęs su fiziologija. Vienas iš svarbiausių vitaminų moterims yra D.

 

vitaminas D

Vitaminas D atlieka dvigubą funkciją organizme: visų pirma jis reguliuoja angliavandenių įsisavinimą ir metabolizmą. Antra, jis gerina kalcio, fosforo ir magnio įsisavinimą bei medžiagų apykaitą.

 

Vitaminas D skaidomas į dvi medžiagas. Pirmoji – vitaminas D2, kurio yra grybuose, mielėse, žalumynuose ir kituose augaliniuose produktuose. Antroji – vitaminas D3, kuris gaminasi odoje, veikiant Saulės spinduliams ir patenka į organizmą, vartojant gyvulinės kilmės maistą. Šių medžiagų veikimas organizme yra labai panašus. Taip pat yra ir vitaminų D4, D5 ir D6.

 

4 priežastys, kodėl moterims reikia vitamino D:

 
  • Vitaminas D skatina darbingumą. Visi žino, kad turėti dailią figūrą nesilaikant dietos, įmanoma tik tada, jei medžiagų apykaita yra greita. O vitaminas D garsėja tuo, kad gali pagreitinti medžiagų apykaitą. Todėl, jeigu norite būti lieknos, nepamirškite vitamino D. Net nedidelis jo trūkumas gali sukelti didelių svorio problemų. Be to, vitamino D trūkumas gali būti viena iš ankstyvos menopauzės priežasčių.
 
  • Vitaminas D stiprina imunitetą. Viena iš padidėjusio sergamumo žiemą priežasčių – vitamino D trūkumas. Šis vitaminas veikia imuninių ląstelių susidarymą. Jų kiekis kraujyje lemia kūno gebėjimą kovoti su kenkėjais, atsispirti virusų ir bakterijų atakoms.
 
  • Vitaminas D yra reikalingas sveikiems kaulams. Faktas, kad be vitamino D žmogaus organizmas negalėtų tinkamai įsisavinti kalcio, kuris yra būtinas, norint turėti sveikus ir stiprius kaulus bei dantis. Jeigu kalcis nėra pakankamai įsisavinamas, gali pradėti irti kaulinis audinys, todėl kaulai ir dantys gali tapti silpni. Vitamino D trūkumas taip pat skatina plaukų slinkimą.
 
  • Vitaminas D apsaugo nuo daugelio ligų. Vitamino D trūkumas yra siejamas su daugelio ligų išsivystymo rizika: aukšto kraujo spaudimo, cukrinio diabeto (vitaminas D yra labai susijęs su insulino gamyba), širdies ir kraujagyslių problemomis ir dantų ėduonies. Be abejo, visos šios ligos išsivysto kaip lėtinio vitamino D trūkumo pasekmė. Reikėtų prisiminti, kad ypač žiemą yra šio mikroelemento trūkumas, kada būna mažai saulėtų dienų. Todėl svarbu šaltuoju metų laiku į mitybą įtraukti daugiau maisto produktų, turinčių šio mikroelemento. Sveika mityba gali padėti išvengti vitaminų ir mineralų trūkumo.
 

Geri patarimai, iš kur žiemą gauti vitamino D:

 
  • Gydytojai sako, kad geriausias vitaminas D šaltinis (be saulės) – visi gyvulinės kilmės produktai. Ypač sviestas, sūris, kiaušiniai, riebi žuvis, kepenys.
 
  • Žinoma, vitamino D gausu ir augaliniame maiste (kukurūzų aliejuje, kai kuriuose grybuose), tačiau jo kiekis ten yra gerokai mažesnis negu gyvulinės kilmės produktuose.
 
  • Naudinga žinoti: rekomenduojama vitamino D dienos norma yra 600 mg arba 10 µg. Tokį kiekį galima gauti su maistu arba vartojant specialius maisto papildus.
 
  • Lietuvoje žiemą vitamino D atsargas galima papildyti ir lankantis soliariumuose. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad soliariumai ne tik padeda, bet ir gali pakenkti. Yra duomenų, kad jie skatina odos vėžio išsivystymą. Todėl dirbtinės saulės spinduliais rekomenduojama lepintis saikingai.