Jokia paslaptis, kad gerų tėčių šiais laikais nedaug, nors dažna moteris viliasi, kad vaikų tėvas bus toks, kokio tikisi ji ir judviejų atžalos. Tiesa, tėčiai būna ne tik geri ar blogi. Pagal būdą, vaikams skiriamą laiką ir dėmesį, jų pasitaiko įvairių.

 

tetis

Na ir tėvelis…

 

…magas leidžia viską, lepina dovanomis ir maloniomis staigmenomis. Jeigu atžalų gyvenime pasitaiko sudėtingų situacijų, įprastai stoja jų pusėn. Žmonai irgi linkęs pagelbėti auginant ir auklėjant judviejų atžalas. Jam nesudėtinga vaikus nuvežti gydytojo apžiūrai, pakeisti sauskelnes, pabūti kelias laisvadienio valandas, kad žmona galėtų skirti laiko sau ir atsikvėpti.

 

…paauglys dažnai jaučiasi lyg įstrigęs nesibaigiančioje paauglystėje. Jis visuomet linksmas, nusiteikęs nuolat šėlti su vaikais ir labai jų mylimas. Tiesa, tokio vyro santykiai ne tik su vaikų mama, bet ir su kitais suaugusiais dažnai komplikuoti. Mat jis vengia prisiimti atsakomybę už vaikų auklėjimą, jam nelengva spręsti įvairius auklėjimo klausimus. Tačiau mažyliams jis – tikras angelas.

 

…turistas niekada neturi laiko, nors ir stengiasi vaikams sudaryti įspūdį, kad jie nuoširdžiai rūpi. Ir visiškai nesvarbu, ar iš tiesų taip yra, ar tik toks paties tėčio susikurtas įvaizdis. Vaikai, tikėtina, to nesužinos, kaip ir žmona, sutuoktinio balsą dažniau girdinti telefonu, nes jis tiesiog paskendęs tarp darbų ir veiklų. O kol tėtis dirba, atžalas kantriai ir atsakingai auklėja mama.

 

…diktatorius ne tik vaikams, bet ir jų mamai dažnai stengiasi nurodyti vietą. Jo namuose sukurta disciplina ir taisyklės dažnai apsunkina ne tik žmonos ir vaikų, bet ir paties kasdienybę. Tiesa, tokias geležines nuostatas gali įveikti vaikų šypsenos ar nuoširdus meilikavimas. Tik didžiulė moters kantrybė pagelbės įtikinti tokį tėvą, kad ne tik griežtos namų taisyklės gali padėti jų vaikams užaugti dorais žmonėmis.

 

…karalius dažniausiai elgiasi taip, lyg vaikai būtų namų svečiai, kuriais privalo rūpintis tarnaitė mama. Tokiam tėčiui svarbiausia, kad jo kasdienybėje kiltų kuo mažiau rūpesčių, kaip iki gimstant mažyliams. Viengungio gyvenimas ir laisvė – tarsi kasdienybės etalonas, todėl kiek įmanydamas stengiasi vengti tėviškų pareigų. Tad jo žmonai įprastai tenka būti ir mama, ir tėčiu.

 

…šykštuolis taupo ne tik pinigus, bet ir jausmus, todėl yra tikra nelaimė tiek vaikams, tiek partnerei. Tai, kad gyveno anaiptol ne varge, vaikai dažnai sužino tik iš testamento, kaip ir su psichologu išsiaiškinę, kad daugelio jų asmenybės problemų šaknys – iš vaikystės. Užtat senatvėje toks tėtušis dažnai priekaištauja atžaloms, kokios nedėmesingos, nesirūpina senu tėvu, neskiria jam laiko ir meilės.

 

…aktorius stengiasi parodyti aplinkiniams, kaip myli vaikus, koks rūpestingas tėtis yra, talentingai vaidina svajonių vyrą. Užtat namuose, kai nukrinta kaukė, vaikams tenka bendrauti su žmogumi, kuris anaiptol neprimena idealaus tėčio. Mat nuolat pabrėžia ir žmonai, ir vaikams, kad be jo jie neturėtų gyvenimo, įkvepiančio aplinkinius žavėtis tokia puikia šeima ir pora.

 

…paklydėlis vaikų gyvenime pasirodo retokai. Dažnai mamai tenka aiškintis atžaloms, kaip nutiko, kad su tokiu vyru ji ne tik kadaise palaikė ryšį, bet ir ryžosi susilaukti palikuonių. Tėviška meilė ir rūpestis tokiam tėčiui įprastai nubunda tuomet, kai vaikų mamai reikia varstyti institucijų duris dėl atžalų išlaikymo ar kai senatvėje nėra kam juo rūpintis.

 

Tėviškos baimės

 

Kodėl anaiptol ne visi vyrai, gimus mažyliui, skuba imtis tėčio pareigų, kas moterims atrodo tarsi įgimta? Matydami, kaip vikriai su naujagimiu susitvarko žmona, nemažai vyrų galvoja, kad pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis jų tiesioginio auklėjimo nereikia. Taip dažnai nutinka dėl elementaraus žinių stygiaus, kaip elgtis su kūdikiu, baimės suklysti, pasirodyti neišmanėliu ar net bejėgiu. Ir dėl to jie mielai tas pareigas suteikia moterims. Be to, maždaug apie 26 % vyrų baiminasi tapti tėvais. Nuo neatmenamų laikų pirmaisiais mažylio gyvenimo metais juo rūpinasi mama, nors vis daugiau jaunų tėvelių šiandien ryžtasi eiti tėvystės atostogų. Ir tik moters išmintis, švelnus elgesys su tik ką iškeptu tėčiu gali paversti jį dėmesingu vaikui. Tad trokštamas ir pageidaujamas tobulo tėčio savybes turėtų padėti atskleisti būtent moteris, stengdamasi, kad kūdikis ir tėtis taptų artimi. Ir kuo greičiau, nes jei vyras nesuskubs užmegzti emocinio ryšio, tikėtis, kad tai nutiks vėliau, vilčių nedaug. Tad siekiant, kad tėvas nuo pat pirmųjų sūnaus ar dukros gimimo valandų jaustųsi esąs reikalingas, žmona turėtų nedvejodama dalytis kūdikio priežiūra: išmokyti maudyti, virti mišinukus, duoti vaistų, keisti sauskelnes. Tai mokėdamas vyras galės pavaduoti žmoną, suteikti jai poilsio valandų ar tiesiog leisti numigti. Kalbant apie tėviškas pareigas, nieko ypatingo, kaip turėtų bendrauti tėvas su vaiku, regis, nėra. Atžalos auginimu ir auklėjimu turėtų vienodai rūpintis abu tėvai. Be to, yra sričių ir veiklų, kuriose puikiai gali reikštis būtent tėčiai: įvairūs žaidimai, sporto pratybos, pasivaikščiojimai lauke, maudynės. Toks vaikų ugdymas vyrams dažniausiai teikia malonumą, todėl padėti stipriajai lyčiai imtis tėviškų pareigų verta pradėti būtent nuo tokių veiklų. Jos, kaip ir bendri darbai ar rūpesčiai, skatina vaiko susidomėjimą tėvo veikla – tėtis tampa sektinu pavyzdžiu ir mylimu draugu. Bendri pomėgiai ne tik skatina atžalą tapti panašų į tėtį, bet ir stengtis jį pralenkti. Žaisdami kompiuterinius žaidimus ar šachmatais, vaikai dažnai pralenkia tėvus ir tai teikia pasitenkinimą abiem. Mamos tokiais atvejais neturėtų pamiršti padėkoti partneriui už jo dėmesį, pastangas ar retkarčiais priminti, koks jis svarbus ne tik jos, bet ir judviejų vaiko gyvenime. Tėtis, kuris skiria vaikams daug dėmesio ir laiko, prisiriša prie mažylio stipriau, o šis greitai įpranta prie gero, rūpestingo ir švelnaus vyro. Be to, įsisąmonina, kad abu tėvai jį myli vienodai. O tai vaikui yra didžiausia laimė.

 

Jei tėčio nėra

 

Be tėvo augantiems berniukams ypač sunku paauglystėje. Jie dažnai baiminasi tapti pernelyg artimi motinoms, t. y. sumoteriškėti. Gerai, jei šalia yra koks nors vyro pavyzdys – brolis, senelis, dėdė, mokytojas, treneris. Neturėdamas jokio pavyzdžio, vyriškumą bręstantis paauglys gali įsivaizduoti tik kaip priešingybę moteriškumui ir save tapatinti su stipriu, sportišku, agresyviu, valdingu, bet anaiptol ne švelniu, dėmesingu ar rūpestingu vyru. Mergaitėms, augančioms be tėvo, taip pat dažnai stinga tėvo pavyzdžio – suaugus neretai tampa sudėtinga rasti tinkamą partnerį. Nuo vaikystės ji turėtų jausti, kad šalia visuomet yra vienintelis, stiprus ir globojantis tėtis. Netgi fiziologiškai tėvas vaikams, kaip ir mama, yra būtinas. Jei mama vaikui įkūnija rūpestį, šilumą, artumą, tai tėtis padeda pajusti stiprybę, formuoja ir stiprina pasitikėjimą savimi.

 

Gero tėčio požymiai

 
  • Gimus kūdikiui eina atostogų, kad padėtų mamai įprasti prie naujo gyvenimo ritmo ir pareigų, netgi ryžtasi imti tėvystės atostogų.
  • Nesako žmonai, kad ji eitų prie verkiančio kūdikio lovelės, o eina pats ir nereikalauja būti kantriems, kai įkyrus mažylio „a – a – a“ sklinda kone pusvalandį. Taip pat netikina, kad mažylis išpaiks, pradės ožiuotis, nenulips nuo rankų.
  • Neslepia nuo aplinkinių, kad myli atžalas ir džiaugiasi jomis.
  • Su dukra ar sūnumi turi savų ir abiem svarbių ritualų ar įpročių, pvz., savaitgalio ar vakaro.
  • Geba greitai ir tvarkingai aprengti mažylį, nesumaišydamas rūbelių ir rengimosi eigos.
  • Gerai žino, kas patinka vaikui, kas jo draugai, kaip atžala leidžia laiką su jais.