Kas tas genialusis mokslininkas, išradėjas ir verslininkas, kuris užpatentavo 1 096 išradimus? Tai savamokslis Thomas Edisonas, sukūręs šiuolaikinių technologijų pagrindus. Tarp moksliškai pagrįstų išradimų – mistinis dvasių telefonas. Ar iš tiesų šis mokslininkas bandė sukurti paslaptingą prietaisą?

 

Thomas Edisonas

Visas vardas –Thomas Alva Edison

Gimimo metai ir vieta –1847 m. vasario 11 d. Milanas, Ohajas (JAV)

Mirties metai ir vieta –1931 m. spalio 18 d. Vest Orindžas, Naujasis Džersis (JAV)

 

Motinos mirtis ir tėvo romanas

 

Kanadietis tėvas Samuelis Edisonas gimtajame krašte dalyvavo politiniame sukilime, kuris žlugo, todėl buvo priverstas palikti Ontariją ir persikelti gyventi į Ameriką. Čia oficialiai pasiskelbė esantis stogų dengimo čerpėmis meistras. Tuomet į JAV atvyko ir žmona Nancy Elliott su penkiais jų vaikais. Vėliau ten dar susilaukė dar dviejų atžalų. T. Edisonas buvo jauniausias vaikas šeimoje.

 

Motina buvo mokytoja, o tėvas nuolatos keitė darbus. Kai stogų dengimo čerpėmis verslas nepavyko, dirbo jūreiviu. Mama turėjo psichikos sutrikimų ir mirė, kai T. Edisonui suėjo 24-eri. Praėjus 3 savaitėms po Nancy mirties, tėvas užmezgė romaną su jaunute namų šeimininke Mary Sharlow, kuriai buvo vos 16 m. Kartu pragyveno 20 m. ir susilaukė trijų dukrų.

 

Išgelbėta vaiko gyvybė ir praturtėjimas 

 

Šeima vis labiau skurdo, todėl T. Edisonas, sulaukęs 12 m., geležinkelio stotyje buvo priverstas pardavinėti laikraščius. Čia jis išgelbėjo trimečio vaiko gyvybę, kurį laiku pastebėjo gulintį ant bėgių. Mažylio tėvas atsidėkodamas sutiko Thomą išmokyti naudotis telegrafu. Kai T. Edisonui sukako 15 m., jis jau turėjo reikiamų žinių ir buvo priimtas dirbti telegrafo operatoriumi. Sulaukęs 22 m. gebėjo užsidirbti didžiulę pinigų sumą – 40 00 JAV dolerių už patobulintą švytuoklės sistemą. Pinigus investavo į savo pirmąją laboratoriją.

 

Chemija susidomėjęs savamokslis

 

T. Edisonas mokykloje mokėsi tik keletą mėnesių. Berniukas buvo labai smalsus, todėl nuolatos uždavinėjo daugybę klausimų, negebėjo susikoncentruoti, buvo išsiblaškęs. Thomas nemėgo matematikos, domėjosi tik tuo, kas jam atrodė įdomu. Būdamas septynerių, po trijų mėnesių, praleistų mokykloje, buvo išmestas. Jį mokiusi mokytoja motinai pareiškė, kad vaiko neįmanoma išmokyti. Nanci, žinoma, buvo labai nepatenkinta, todėl pati pradėjo mokyti T. Edisoną namie.

 

Thomui labai patiko skaityti. Iš pradžių skaitė klasikinius kūrinius ir istorinius veikalus, vėliau – mokslinę literatūrą, ypač susidomėjo chemija. T. Edisono tėvai labai rūpinosi vaiko švietimu, skatino skaityti knygas, bet nevertė mokytis to, kas buvo neįdomu. Todėl berniukas visą dėmesį skyrė tik jį labiausiai dominantiems dalykams. Būdamas 9 m. visus kišenpinigius išleisdavo cheminiams mišiniams. Kaupdavo buteliukus, laidus – viską, ką galėdavo panaudoti eksperimentams. Sulaukęs 10 m. rūsyje įrengė savo pirmąją mokslinę laboratoriją. Tėvas šiai idėjai prieštaravo, todėl vėliau T. Edisonas įsirengė laboratoriją geležinkelio stotyje, kurioje dirbo. Tačiau čia įvyko nelaimė, ir jo laboratorija sudegė. Po šio įvykio Thomas buvo išmestas iš darbo, bet ši nesėkmė nesutrukdė jam atkakliai siekti mokslo aukštumų.

 

Kurtumas išėjo į naudą

 

Darbas geležinkelio stotyje neigiamai paveikė T. Edisono klausą. Jaunuolis galėjo girdėti, bet silpnai. Tačiau Thomas teigė, kad kurtumas jam labai padėjo susikaupti. Taip pat manė, kad būtent dėl šio sutrikimo buvo taip atsidavęs knygų skaitymui. Jis buvo pirmasis žmogus, pasinaudojęs Detroito nemokama biblioteka. Čia skaitydavo kone visas knygas. Labiausiai mėgo mokslines. Daugiausia pasitenkinimo jam teikė elektronika, mechanika, chemija ir technologijos. Skaitydamas išsiaiškindavo, kaip ir kas veikia, tačiau to neužteko. Jaunuolis norėjo viską pritaikyti praktiškai ir taip palengvinti savo kasdienybę.

 

Šeima – apleistas pasaulis?

 

Nors darbas, išradimai ir eksperimentai buvo svarbiausi dalykai T. Edisono gyvenime, tačiau jis buvo du kartus vedęs. Su pirma žmona Mary Stilwell, kuriai buvo 16 m., susituokė 1871 m. gruodžio 25 d. Pora susilaukė trijų vaikų. 1884 m. rugpjūčio 9 d. M. Stilwell mirė. Po 2 m. Thomas vedė antrą kartą – dvidešimtmetę Miną Miller. Vestuvinė dovana antrajai žmonai buvo įspūdinga – Viktorijos laikų rūmai. Mina buvo kilusi iš kilmingos šeimos, tad buvo pratusi prie dėmesio ir žinomumo. Ji puikiai tvarkėsi namie, rūpinosi socialiniu gyvenimu, įvairiais pobūviais, kol vyras visą laiką skyrė darbui laboratorijoje. Su antra žmona susilaukė dar trijų atžalų. Šeima, vaikai ir namai niekada nepakeitė išradėjo gyvenimo būdo. Nors turėjo vilą Floridoje, Thomas ilsėdavosi ir atostogaudavo itin retai, nes visą laiką dirbdavo.

 

Tik naudingi išradimai

 

Pirmas jo išradimas – elektrinis prietaisas balsui įrašyti – buvo niekam nereikalingas, todėl tai lėmė T. Edisono vėlesnių išradimų atsiradimą. Jis nusprendė kurti tik tai, kas reikalinga ir gali atnešti naudos. Pasak Thomo, jeigu ko nors reikia, vadinasi, turi būti sukurta. Nesėkmingi išradimai buvo nuostolingi, tačiau suteikė ir vertingų pamokų, nurodančių, ko nereikia daryti. Taip pozityviai savo nesėkmes vertino išradėjas. Toks požiūris padėjo ne tik išrasti naudingų dalykų, bet ir atnešė daug pelno. T. Edisonas puikiai pastebėdavo, ko reikia paprastiems žmonėms, stebėdavo, kaip galima palengvinti kasdienius darbus, tobulindavo kitų mokslininkų išradimus. Visada įvertindavo žmonių atsiliepimus. Pavyzdžiui, sukurta lemputė buvo per ryški, todėl Thomas pradėjo ją tobulinti, kad patenkintų vartotojų poreikius.

 

Savanaudis ir tironas

 

1876 m. Menlo parke (Naujasis Džersis) T. Edisonas įkūrė pirmąją savo technologijų laboratoriją – „Išradimų fabriką“. Nors mokslininkas užpatentavo rekordinį kiekį išradimų, tačiau tai pasiekė ne vienas. Kartu dirbo daug kitų specialistų, kai kurie išradimai buvo tik patobulinti. Visus nuopelnus prisiimdavo T. Edisonas. Jis pirmasis užpatentuodavo išradimus, taip kitų tyrėjų atliktus darbus priskirdamas sau.

 

Darbe elgdavosi tarsi tironas, triūsdavo labai daug, todėl to paties reikalaudavo iš kitų darbuotojų. Tačiau laboratorijoje niekada nebūdavo rutinos.

 

Mirusiųjų telefonas – tikras išradimas? 

 

Visi T. Edisono išradimai moksliškai pagrįsti, naudingi ir plačiai naudojami. Tačiau yra vienas itin paslaptingas – tai telefonas, skirtas bendrauti su mirusiaisiais. Šį išradimą mokslininkas pavadino „Dvasių telefonu“. Apie jį paskelbė 1920 m. spalio mėnesį, duodamas interviu vienam Amerikos žurnalui. Tai sukėlė visuotinį pamišimą. Atsirado daug besidominčių šiuo prietaisu, o žurnalo redakcija gavo net apie 600 laiškų, kuriuose žmonės domėjosi šiuo išradimu. Vėliau pasirodė dar daugiau straipsnių, kuriuose T. Edisonas pasakojo apie savo naująjį išradimą. Mokslininko dienoraštyje taip pat rasta įrašų, kurie patvirtino faktą, kad jis dirbo ir kūrė šį aparatą.

 

1933 m. spalio mėnesį, praėjus 2 m. po mokslininko mirties, žurnale „Moderni mechanika“ pasirodė straipsnis, kuris atskleidė dar daugiau faktų apie šį projektą. Jame publikuotos nuotraukos iš 1920 m. daryto slapto bandymo, kuriame Thomas su kolegomis bandė užmegzti ryšį su anapusiniu pasauliu. Buvo aprašyti sudėtingi instrumentai, kuriais jie naudojosi. Bandymas truko kelias valandas ir baigėsi nesėkmingai – nieko nepavyko užfiksuoti.

 

Remiantis mokslininko užrašais, dienoraščiu ir duotais interviu, jis skyrė nemažai laiko bei dirbo siekdamas sukurti telefoną, kuriuo būtų galima susisiekti su mirusiaisiais. Tačiau, anot skeptikų, tai galėjo būti tiesiog T. Edisono pokštas, nes 1920 m. amerikiečiai išgyveno Pirmojo pasaulinio karo pasekmes. Vadinasi, žmonės, norėdami sužinoti, kur per karą pradingo giminaičiai, labai domėjosi spiritualizmu. Todėl telefonas, kuriuo būtų galima susisiekti su mirusiaisiais, sulaukė didžiulio susidomėjimo. Neaišku, ar tai buvo tik mokslininko pokštas, ar iš tiesų bandymas sukurti tokį daiktą, aišku tik viena, kad jis būtų tikrai sulaukęs sėkmės ir neštų didžiulį pelną.

 

Įdomu

 
  • Kalbėti pradėjo sulaukęs beveik 4 m.
  • Kai T. Edisonas gimė, elektra buvo ką tik išrasta, o jam mirus jau buvo visur intensyviai naudojama.
  • Kartais išradėjas dirbdavo net po 20 val. per dieną.
  • Atkaklumas – svarbiausias T. Edisono charakterio bruožas. Jis niekada nenuleido rankų ir buvo įsitikinęs, kad išradimas – tai 99 % prakaito liejimo ir tik 1 % įkvėpimo.
  • Mėgo gerus cigarus, kramtomąjį tabaką, bet nevartojo svaigiųjų gėrimų.
  • Būdamas 84 m. paniro į komą. T. Edisono mirties naktį šalia jo budėjo religinga ir ištikima žmona Mina. Tąnakt jis buvo kelioms minutėms pabudęs ir spėjo žmonai pasakyti: „Čia labai gražu.“