Šiuolaikiniam žmogui ramybės paieškos ir galimybė atkurti vidinius resursus tampa vis svarbesnės. Atostogų dažniau vykstama ne į triukšmingus kurortus, turistų perpildytus miestus, bet meditacijos centrus. Pasaulyje jų daugybė, tačiau nusikelsime į kelis populiariausius. Kuo jie ypatingi?

 

Ontarijo vipasanos centrasMan,Meditating,Yoga,At,Sunset,Mountains,Travel,Lifestyle,Relaxation,Emotional

 

Vipasana – viena seniausių indų meditacijos rūšių, pradėtų praktikuoti prieš 2500 metų. Į Kanados Ontarijo provincijoje įkurtą vipasanos centrą kasmet atvyksta žmonės iš viso pasaulio. Sename miške įsikūrusiame meditacijos centre jie tikisi atrasti gyvenimo balansą, vidinę ramybę, geriau pažinti vidinį „aš“, išmokti išgirsti ir atliepti asmeninius poreikius. O geriausiai save girdime tada, kai esame visiškoje tyloje. 10 dienų trunkanti vipasanos stovykla vyksta visiškoje tyloje (išskyrus mokytojų paskaitas). Visą šį laiką reikia praleisti be telefono, nieko neužsirašinėti, neskaityti knygų, neklausyti muzikos ir neturėti nieko, išskyrus higienos priemones bei drabužius. Neleidžiama bendrauti su kitais medituotojais iki pat paskutinės dienos. Taip pat negalima atlikti fizinių pratimų, bėgioti, daryti jogos ir kitaip kelti šurmulio, nes tai blaškys ne tik pačių, bet ir aplinkinių dėmesį. Nuolat būnama susitelkus į kvėpavimą ir minčių nuraminimą, lėtai ir tyliai judama po stovyklos teritoriją, miško apsuptyje. Tyloje praktikuojamos anapanos ir vipasanos meditacijos, skirtos vidiniam tyrumui atkurti.

 

Ontarijo vipasanos centras išskirtinis tuo, kad čia rengiamos meditacijos stovyklos ir vaikams bei paaugliams. Centras veikia iš suaukojamų lėšų, yra gana asketiškas, todėl visus reikalingus darbus tylomis dirba ir medituoti atvykę žmonės: kelias valandas per dieną prisideda prie daržininkystės, namų ruošos, aplinkos tvarkymo.

 

„Ananda“ Himalajuose

 

Indijoje įkurtas meditacijos ir SPA centras „Ananda“ yra vienas populiariausių meditacijos centrų pasaulyje. Kasmet čia atvyksta šimtai tūkstančių žmonių, tarp jų garsenybės, pvz., Oprah Winfrey. Šis meditacijos centras iš kitų išsiskiria prabanga ir itin kokybiškomis paslaugomis – jogos ir meditacijos užsiėmimus veda garsiausi praktikai, vegetariškus patiekalus ruošia pripažinti virtuvės šefai. Galima rinktis iš kelių skirtingų programų: detoksikacija ir tyrumas, imunitetas ir gyvybė, svorio balansavimas, psichinė sveikata ir dvasinis balansas bei kt. Pagal individualius poreikius sudaroma meditacijos ir jogos užsiėmimų programa, specialus meniu bei patirtis sustiprinančios SPA procedūros. Galima rinktis grupinius arba individualius užsiėmimus su treneriais, kurie padės profesionaliai įvaldyti jogą ir meditaciją.

 

„Ananda“ įsikūrusi dvasiškai ypatingoje vietoje, Himalajų kalnų apsuptyje. Ši vietovė laikoma ajurvedos, jogos ir meditacijos gimimo vieta, iš kurios dvasingumo praktikos išplito po visą regioną, o vėliau ir kitas pasaulio šalis. Šalia teka šventa laikoma Gangos upė, maldoms kviečia šventas Rišikešo miestas, kurį kasmet aplanko milijonai maldininkų. Visa aplinka kviečia vidinei kelionei, susiliejimui su dieviška gamta ir, banaliai tariant, nušvitimui. Pasak centro įkūrėjo Ashoko Khannos, visi svečiai iš „Anandos“ išvyksta kitokie: „Lengvesniu žingsniu ir šviesesniu žvilgsniu sugrįžta į kasdienį gyvenimą, nes atranda vidinį balansą.“

 

„Bali Eco Stay“

 

Kaip išduoda pavadinimas, šis meditacijos centras įkurtas Balyje ir skirtas keliautojams, ieškantiems galimybės pravėdinti mintis gamtos prieglobstyje. „Bali Eco Stay“ yra žalioji šventovė, įsikūrusi pačioje Balio širdyje, kur atvykusiems suteikiama unikali galimybė susilieti su nuostabia gamta. Apsigyvenama bungalo tipo atviruose nameliuose, kuriuos iš visų pusių supa vešli egzotinė augalija. Iš namelių atsiveria vaizdas į įspūdingas ryžių laukų terasas, kalnus ir sraunius kalnų upelius. Vienas iš sielą ir kūną valančių ritualų – maudynės po kriokliu. Kasdien vyksta meditacijos ir jogos užsiėmimai. Kitaip nei didesniuose meditacijos centruose, čia galima pabėgti nuo žmonių, nes nameliai gana atokiai vienas nuo kito, be to, iš viso vienu metu čia gali apsigyventi vos 25 asmenys. Neretai į „Bali Eco Stay“ atvyksta visa meditaciją ir jogą drauge praktikuojančių žmonių bendruomenė, kuri išsinuomoja visą teritoriją.

 

Rojų primenančius Balio vaizdus daugelis matome čia atostogaujančių žmonių nuotraukose, tačiau šis centras įsikūręs toliau nuo turistinių vietovių ir didžiųjų miestų, todėl nematyti tobulą kadrą gaudančių nuomonės formuotojų, negirdėti miesto triukšmo, tik vaizduotę žadinantys gamtos garsai ir kvapai. Svečiai valgo tik vietoje užaugintus produktus, kurie surenkami rankomis prieš pat maisto gaminimą, geriamasis vanduo – tiesiai iš kalnų upelio. Tai vieta, kurioje žmogus iš tiesų gali susilieti su gamta ir patirti šios bendrystės tiekiamus privalumus: vidinę ramybę, emocinį balansą, taiką su savimi ir pasauliu.

 

„Shamballah Yoga Retreats“ Portugalijoje

 

Sintros mieste, Portugalijoje, įkurtas centras siūlo unikalią galimybę, t. y. meditaciją derinti su plaukiojimu banglentėmis. Šiame centre profesionalūs treneriai moko jogos ir meditacijos paslapčių bei plaukiojimo banglente technikos. Pasak idėjos sumanytojų, žmogaus vidinis pasaulis labai artimas vandenynui – gali būti ir ramus, ir banguotas, tačiau sutramdyti jo neįmanoma. Būtent todėl turime stengtis ne pakeisti savo vidines savybes, bet jas priimti ir panaudoti pagal paskirtį. Kai jūra banguoja, čiupti banglentę ir plaukioti, kai sieloje audra – išlieti ją aktyvia fizine veikla, per meną. Neslopinti. Banglenčių sportas taip pat labai reikšmingas siekiantiems balanso, dėmesio sutelkimo, žiūrėjimo į priekį, o ne atgal. Be šios fizinės veiklos, galima lankyti jogos ar pilateso užsiėmimus, eiti į ilgus pasivaikščiojimus pakrante, kuri priklauso Sitros nacionaliniam parkui.

 

Be abejo, šiame centre vedami meditacijos užsiėmimai, taip pat įrengta nemažai vietų, kur galima medituoti vieniems, žvilgsnį nukreipus į vandenyną. Siūlomos ir originalios terapijos – garsų kelionės, miško terapija. Jos padeda nusiraminti, atsipalaiduoti, atsikratyti įkyrių minčių. Buvimas gamtoje visuomet įžemina, leidžia patirti jos didybę, suvokti kasdienių rūpesčių nereikšmingumą prieš Motiną Gamtą. Garso terapijos metu gulomis klausomasi įvairių muzikos instrumentų, kurie padeda pažadinti sąmoningumą, atveria platesnį pasaulio ir savęs suvokimą.

 

Budistų centras Pietų Afrikoje

 

Iš pirmo žvilgsnio budizmui praktikuoti gana nebūdinga vieta, tačiau šis jau kelis dešimtmečius veikiantis centras yra vienas lankomiausių pasaulyje, CNN tituluojamas vienu iš dešimties geriausių meditacijos centrų. Šis centras įkurtas Umkomos upės slėnio viršuje, todėl pro centro statinių langus atsiveria įspūdingas vaizdas į žaliai banguojantį reljefą. Kitapus driekiasi miškas su spalvinga laukine gyvūnija, kurios atstovai džiugina svečius ne tik skleisdami įvairius garsus, bet ir pasirodydami centro prieigose. Žinoma, drąsiausios yra beždžionėlės.

 

Centro teritorijoje – budizmo šventykla, koplytėlės, Budos skulptūros, specialiai jogos bei meditacijos užsiėmimams įrengtos patalpos. Galima pasivaikščioti po labirintą, Zen sodus, aplankyti gyvūnų terapijos tikslais auginamus elnius. Viena iš centro siūlomų ramių pramogų – paukščių stebėjimas: nedidelėmis grupelėmis keliaujama į mišką su vietinių paukščių katalogais, reikia būti ypač tyliam ir atidžiam, kad pastebėtum baikščius sparnuočius. Centro darbuotojai sako, kad žvilgsnio nukreipimas nuo savęs ir problemų padeda pažvelgti plačiau. Taip pat gamtos stebėjimas moko gyventi čia ir dabar, kas kasdienybėje retai pavyksta. Centro svečiams suteikiama ir unikali galimybė medituoti po vieną sėdint ant didelių riedulių ir žiūrint į milžinišką slėnį. Be jogos ir meditacijos, užsiimama dailės, keramikos bei garsų terapija. Visi užsiėmimai skirti pabėgti nuo išorinio pasaulio ir susitekti į vidų.

 

Verti paminėti

 
  •  „Wat Suan Mokkh International Dharma Hermitage“ Tailande, kur nuostabiame gamtos kapelyje vyksta tylos ir meditacijos stovyklos.
  •  „Tushita“ meditacijos centras Indijoje. Jame ne tik vyksta praktiniai užsiėmimai, kuriuos veda Tibeto lama, bet ir teorinės paskaitos, skirtos giliai pažinti budizmą.
  •  „Ala Kukui“ Havajuose. Tikras atotrūkis nuo civilizacijos. Nedidelė teritorija, kurioje užsiimama joga, meditacija, sodininkyste, nardymu.
  •  „Simple Peace“ Italijoje. Alyvuogių sodai, saulėtos terasos, meditacijos, vaikščiojimas po šventas vietas.
 

Nepamirškite! Jei žinote, kaip tinkamai praktikuoti meditaciją, tą daryti galite bet kuriame gamtos kampelyje. Visai nebūtina vykti į kitą pasaulio kraštą.

 

Autorius Laima Samulė