Daugeliui nors kartą gyvenime teko patirti vienpusę meilę. Susižavėjimas gali būti toks stiprus, jog pradeda atrodyti, kad pasija jaučia panašius jausmus. Kaip toli nuveda svajonės užkariauti nepažįstamojo širdį?

 

Rimti reikalaiLove,And,Business,Concept,-,Handsome,Man,In,Suit,Pressing

 

Psichologinių trilerių, serialų, meilės romanų ir detektyvų siužetuose dažnai galima aptikti situacijas, kai vienas personažas maniakiškai įsimyli kitą. Iš pradžių tyliai garbina susižavėjimo objektą, o kuo toliau, tuo drąsiau peržengia privatumo ribas, pavyzdžiui, seka, įsibrauna į namus, lankosi darbe ir visur, kur gali atsitiktinai susitikti. Apimtas aistros pavydi, siekia kontroliuoti ir pasisavinti. Kankinasi, jei nesulaukia dėmesio. Galiausiai imasi realių veiksmų, kad sulauktų atsako į jausmus. Ryžtasi „žygdarbiams“, dažnai kriminaliniams ir susijusiems su smurtu. Galiausiai galvoje gimsta įsitikinimas, kad susižavėjimo objektas irgi myli, tačiau tyli. Prasideda kliedesiai apie santykius su laiminga pabaiga, dedamos pastangos pašalinti kliūtis, trukdančias bendrai ateičiai (vėl neapsieinama be psichopatiškų poelgių). Tiesa, jei meilės objektas ne tik nemėgsta gerbėjo, bet net jo bijo ar bjaurisi, išprovokuoja reakciją „viskas arba nieko“. Neadekvatus asmuo ryžtasi beprotiškiems ir pavojingiems dalykams. Maniakinės meilės baigtis gali būti tragiška. Ir šia dramatiška korta dažnai žaidžia kino scenaristai bei knygų rašytojai. Įdomu, kad populiariojoje kultūroje pateikiamas siužetas nėra išgalvotas ir išsipildo realybėje.

 

De Clérambault sindromas

 

Aprašyta būsena mediciniškai vadinama erotomanija. Tai psichologinis sutrikimas, kai asmuo kliedi ir nepagrįstai tiki, kad aukštesnio socialinio ar profesinio statuso asmuo (žinomas aktorius, muzikantas, visuomenės veikėjas, sėkmės lydimas verslininkas, vadovas ir kitas autoritetas) yra jį įsimylėjęs. 1885 m. sindromą ištyrė ir aprašė prancūzų psichiatras Gaëtanas Gatianas De Clérambault. Vėliau sutrikimas pavadintas jo garbei.

 

Erotomonija nėra dažna, pasitaiko tik 0,2 % populiacijos. Statistikos duomenimis, per metus sindromas pasireiškia maždaug 15 iš 100 000 žmonių. Triskart dažniau diagnozuojamas moterims, kurios myli favoritą per atstumą. Vyrams būklė pavojingesnė, nes jie ryžtasi drastiškiems poelgiams.

 

Sergantys žmonės stengiasi užmegzti santykius su meilės objektu, įkyriai persekioja. Kartais abu asmenys niekada nesusitinka realybėje arba bendravimas būna trumpas, atsitiktinis, oficialus ir neduoda jokio realaus preteksto galvoti apie abipusę trauką. Tačiau apsėstajam atrodo kitaip ir jis tampa priklausomas nuo susižavėjimo objekto.

 

Paranojinė būklė

 

Psichologai aiškina, jog fanatiški jausmai nėra tapatūs tradicinei romantinei simpatijai. Įsimylėję žmonės, nors ir užsideda rožinius akinius, nepraranda realybės suvokimo. Sergantys erotomanija būna nepalaužiamai įsitikinę santykių tikrumu, nepaisant priešingų įrodymų. Šis skirtumas ypač svarbus, nes erotomanija yra psichikos sutrikimas, kurį reikia gydyti, o susižavėjimas – įprasta emocija.

 

Erotomanija atsiranda dėl apleistumo vaikystėje, meilės stokos ir kitos sunkios psichologinės traumos. Dažniau serga introvertai, uždari, vieniši ir socialiai neaktyvūs žmonės, turintys žemą savivertę ir lakią fantaziją. Jie gyvena svajonių pasaulyje, kuris nebūtinai sutampa su realybe. Erotomanija pasireiškia kartu su kitomis psichikos problemomis, pavyzdžiui, šizofrenija, bipoliniu sutrikimu, narcisizmu. Simptomai paūmėja vartojant alkoholį ar psichotropines medžiagas. Yra teorija, jog De Clérambault sindromas galimai rodo ankstyvą Alzheimerio stadiją.

 

Per gyvenimą meilės objektai keičiasi, tačiau išlaikomas liguistas polinkis puoselėti nepagrįstas viltis. Tokiems žmonės sunku mylėti realybėje, todėl lengviau gyventi iliuzijoje. Tik tokiu būdu jaučiasi saugūs ir laimingi.

 

Dusinanti meilė

 

Pagrindinis erotomanijos simptomas – absoliutus tikėjimas, kad kitas asmuo myli ir siunčia prisipažinimo signalus. Atsitiktinius sutapimus arba nesusijusius faktus interpretuoja sau naudingu būdu, kurie skatina toliau tikėti įsivaizduojamu romanu.

 

Garsenybė socialiniuose tinkluose publikuoja nuotrauką iš tam tikro miesto. Ligonis galvoja, kad tai ženklas, nes lankėsi ten prieš 10 metų. Viršininkas dėvi žalią kaklaraištį, tad neva siunčia slaptą žinutę, nes tai mėgstamiausia sekretorės spalva. Kaimynas iš gretimo kiemo pjauna žolę, o įsimylėjėlė tiki, kad jis flirtuoja. Kliedesiai apima galimus, bet mažai tikėtinus įvykius. Pavyzdžiui, tikima, kad mylimasis yra nulemtas likimo ar siųstas Dievo.

 

Įdomu tai, jog apsėsti erotomanijos iškreipia santykius su savo išrinktaisiais, bet kitose srityse yra normalūs ir funkcionalūs, pavyzdžiui, mokosi, dirba, bendrauja, dalyvauja. Nors aplinkiniai gali pastebėti keistą nuotaikų kaitą, polinkį į depresiją.

 

G. G. De Clérambault išskyrė tris maniakinės meilės stadijas: vilties, apmaudo, pasipiktinimo. Visos jos pasireiškia atsižvelgiant į pasijos elgesį. Diagnozė pasitvirtina, jei svaičiojimai apie menamą abipusę meilę trunka ilgiau kaip mėnesį. Ligoniai nesutinka, kad jų svajonių objektas gali būti vedęs, nepasiekiamas ar nesidomi jais. Paskutinė fazė laikoma lemtingu lūžiu. Kai maniakas atvirai išreiškia meilę ir atkakliai jos siekia, susiduria su atstūmimu ir jaučiasi pažemintas. Šis jausmas gali išprovokuoti kerštą ir norą skaudinti.

 

Saugus atsitraukimas

 

De Clérambault sindromas ir klaidingi įsitikinimai neigiamai paveikia ligonio asmeninį gyvenimą, turi socialinių pasekmių – nuo keistuolio reputacijos iki nusikaltimo inscenizavimo. Nors reikalingas gydymas, daugelis atvejų lieka nediagnozuoti, kol neįsikiša artimieji ar draugai. Pats ligonis nemato problemos ir nesikreipia pagalbos, ypač jei veda asketišką gyvenimo būdą ir izoliuojasi nuo aplinkinių. Deja, pasmerkia save kančiai.

 

Nuolatinis persekiojimas ar grasinimai itin pablogina aukos savijautą. Padidėja nesaugumo jausmas, nerimas, gali atsirasti panikos atakos, ypač jei ligonis stengiasi pasiekti meilės objektą per kitus žmones – draugus, bendradarbius, šeimos narius. Kraštutiniu atveju tenka griebtis teisinių priemonių, apribojančių bet kokį galima kontaktavimą.

 

Įtarus, kad tenka bendrauti su erotomanu, svarbu išlaikyti ribas, išlikti neutraliems, t. y. nekalbėti švelniai, kas bus suprasta klaidingai, tačiau neatstumti grubiai, kad nebūtų neišprovokuotas priepuolis. Naudinga taktika „akmeninė siena“. Nereikšti susidomėjimo ir emocijų. Neatsakyti į užklausas per socialinius tinklus, SMS ar el. laiškus. Nepriimti dovanų. Bendraujant gyvai apsiriboti „Aaa“, „Hmm“, „Mmm“… Vengti akių kontakto, suvaidinti apatija, nuobodulį. Nelikti dviese vienumoje. Iš anksto nubrėžti ribas ir leisti suprasti, jog draugystė – nedomina.

 

Su apsėstais gerbėjais gali susidurti bet kas. Viena yra paauglystėje žavėtis populiaria muzikos grupe, kas kita koneveikti kolegą darbe. Jei dėmesys tampa įkirus ir nepakeliamas, virsta persekiojimu, reikėtų nedelsiant nutraukti bendravimą, o esant reikalui kreiptis į teisėsaugos pareigūnus.

 

Realūs ir išgalvoti

 
  •  Johnas Hinckley jaunesnysis bandė nužudyti tuometį JAV prezidentą Ronaldą Reiganą. Vyras buvo įsimylėjęs aktorę Jodie Foster ir tikėjo, jog nusikaltimas padės pritraukti dėmesį ir pelnys meilę.
  •  Markas Davidas Chapmanas, nužudęs garsų dainininką ir muzikos grupės „The Beatles“ narį Johną Lennoną, sirgo erotomanija. Tikėjo, jog atlikėjas bendrauja per muziką, esą jiems lemta būti kartu.
  •  2008 m. JAV supurtė skandalas, kai Michaelas Davidas Barrettas persekiojo TV sporto žurnalistę Erin Andrews. Sužinojęs apie komandiruotę apsigyveno gretimame viešbučio numeryje. Slapta nufilmavo garsenybę savo kambaryje visiškai nuogą ir išplatino įrašą internete. 2010 m. M. D. Barrettas nuteistas kalėti pustrečių metų ir turėjo sumokėti nukentėjusiajai kompensaciją.
  •  Amerikietė Margaret Mary Ray išgarsėjo dėl to, jog persekiojo TV laidų vedėją Davidą Lettermaną ir buvusį astronautą Story Musgrave’ą.
  •  2011 m. prie Bakingamo rūmų esančiame parke rastas benamio amerikiečio kūnas. Vyras 15 metų kas dieną tikėjosi išvysti Anglijos karalienę ir per tą laiką išsiuntė šimtus keistų laiškų.
  •  TV seriale „You“ vaizduojamas personažas Joe Goldbergas yra apsėstas meile be atsako. Paranojiški įsitikinimai, noras išsaugoti ir puoselėti iškreiptus santykius pastūmėjo nusikaltimų link, tokių kaip persekiojimas, žmogžudystė.
  •  Į TV serialo „Swarm“ siužetą taip pat įterptas erotomanija sergantis veikėjas, kuris susižavi garsiu žmogumi. Dėl savo fantazijų pradeda elgtis vis pavojingiau.
 

Autorius Jurgita Ramanauskienė