Ar kada teko patirti netikėtą pozityvumo ir energijos antplūdį? O gal patyrėte priešingą situaciją – dėl nepaaiškinamų priežasčių užklupo liūdesys ar baimė? Visa tai susiję su emocinių inkarų poveikiu. Jie turi įtakos tiek emocinei būsenai, tiek sprendimams bei veiksmams. Ką apie juos svarbu žinoti?

 

Gali būti bet kasMind,Anchor,-,Man,Controlled,By,Strong,Dominating,Idea

 

Emociniais inkarais gali tapti bet kas – žmonės, daiktai, vietos, kvapai, skoniai, vaizdiniai. Tai bet koks į smegenis giliai įsirėžęs dalykas, sukeliantis savaiminį refleksinį atsaką ir taip darantis įtaką dabarties situacijai. Tai tarsi mygtukai, kuriuos paspaudus akimirksniu atgyja prisiminimai ir su jais susiję jausmai. Kūnas reaguoja ne tik psichiniu, bet ir fiziniu lygmeniu: gali padažnėti pulsas, išmušti prakaitas, drebėti rankos ir kt. Tarkime, emocinis inkaras gali būti daina, pagal kurią šokote su pirmąja meile mokyklos diskotekoje. Išgirdę tą dainą net po keliolikos metų mintimis akimirksniu atsiduriate mokyklos šokių aikštelėje ir vėl viską išgyvenate iš naujo. Kartais nelieka aiškaus prisiminimo apie patį įvykį, tik su juo susijusi emocija.

 

Kai tampa sunkiu balastu…

 

Puiku, jeigu emocinis inkaras susijęs su pozityvia patirtimi ir sužadina saugumo jausmą, pozityvias emocijas. Deja, kur kas dažniau tenka susidurti su negatyviais emociniais inkarais. Taip jau yra, kad žmogaus smegenyse giliau įsiręžia įvairi negatyvi patirtis ir neigiamos emocijos. Greičiausiai tai susiję su išlikimo instinktu, juk norint apsisaugoti ateityje svarbu prisiminti situacijas, kurios kėlė grėsmę. Nebūtinai suvokiamos tiesiogiai kaip fizinės grėsmės, tai gali būti bet kokia neigiama patirtis. Kuo daugiau negatyvių emocinių inkarų arba kuo jų svoris didesnis, tuo labiau jie trukdo atsitraukti nuo praeities ir dabartyje kurti laimingą bei harmoningą gyvenimą. Valdomas emocinių inkarų žmogus gali jausti nepaaiškinamą nerimą, baimes, vienatvę, nesiryžti priimti svarbių sprendimų, atidėlioti būtinus darbus, bijoti kažko siekti. Tarkime, jeigu asmuo savo širdyje (o tiksliau, smegenyse, neuronų jungtyse) nešiojasi su nelaiminga meile susijusį emocinį inkarą, didelė tikimybė, kad ateityje jam bus sunku pasitikėti priešingos lyties atstovais ir patikėti laiminga meile, sukurti darnius santykius bei šeimą. Praeities vaiduokliai nuolat mus vaikosi ir kėsinasi sudrumsti šiandienos ramybę.

 

Kaip paleisti?

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad 80 % atvejų įmanoma atsikratyti negatyvių emocinių inkarų savarankiškai, be specialistų pagalbos. Likę atvejai susiję su sunkiomis trauminėmis patirtimis, psichologinėmis problemomis, kurioms spręsti reikalingas specialisto įsikišimas. Ką galite padaryti norėdami atsikratyti sunkaus praeities balasto?

 

Daiktų magija. Kiekvienas spintoje turi nedėvimų drabužių, lentynose dulka taip ir neperskaitytos knygos, kambario kampe metų metus stovi nenaudojamas treniruoklis… Tai tėra keletas pavyzdžių, kur gali slypėti emociniai inkarai daiktų pavidalu. Visi jie kelia tam tikrų emocijų, primena praeities įvykius, neįgyvendintus tikslus ar lūkesčius. Tarkime, nusipirkote suknelę, ji buvo mažoka, bet pažadėjote sau sulieknėti. Jau daug metų tai tėra tušti pažadai ir kaskart spintoje išvydusi minėtą suknelę prisimenate, kad taip ir neįgyvendinote išsikelto tikslo. Apima kaltė, nusivylimas savimi. Panašiai gali veikti bet kokie kiti gilų emocinį pėdsaką palikę daiktai. Todėl norėdami atsikratyti negatyvių emocinių inkarų turėtumėte pradėti nuo elementarios tvarkos ir atsikratyti visko, kas iš tiesų nereikalinga ir kaupia dulkes. Rekomendacija tokia: išmesti / padovanoti / parduoti viską, kas nenaudojama bent 6–12 mėn.

 

Santykių revizija. Negatyvūs emociniai inkarai dažnai susiję su toksiškais santykiais. Pavyzdžiui, vis dar palaikote ryšius su buvusiu kolega, kurio niekada nemėgote, kuris asocijuojasi su visais sunkiais momentais, išgyventais kartu darbe. Ar tikrai su tokiu žmogumi būtina palaikyti bendravimą? Kad ir kaip baisiai skambėtų, žmonės irgi gali būti tik praeities vaiduokliai. Paleiskite juos, jeigu nėra jokios prasmės toliau palaikyti ryšį, jeigu jis tik skaudina ir kelia blogas asociacijas. Jeigu visiškai nutraukti tokių santykių neįmanoma, bent jau apribokite iki minimumo.

 

Dirgiklio identifikavimas. Su emociniais inkarais susijusius prisiminimus ir savaimines reakcijas visuomet sukelia tam tikras dirgiklis. Kaip minėta, tai gali būti garsas, vaizdinys, žodis, skonis, daiktas, žmogus ir t. t. Norint paleisti negatyvų emocinį balastą, pirmiausia svarbu išsiaiškinti, už ko laikosi emocinis inkaras. Taigi, kai be aiškios priežasties apninka baimė, liūdesys, nerimas ar kita negatyvi emocija, sustabdykite save, kiek įmanoma nurimkite ir gerai apgalvokite, kas tuo metu vyko aplink, kas galėjo sukelti tokią automatinę reakciją. Atradus emocinį dirgiklį galima bandyti jo vengti arba iš anksto pasiruošti žinant, kaip jis veikia. Sąmoningai suvokus ryšį tarp dirgiklio ir jo sukelto atoveiksmio viską išgyventi tampa lengviau.

 

Neprognozuojamas elgesys. Kuo dažniau einame tuo pačiu keliu, tuo gilesnį takelį praminame ir tuo lengviau juo keliauti kitą kartą. Taigi kuo dažniau atsiduodame savaiminiam elgesiui, tuo lengviau paveikia ir automatiniai refleksai, susiję su emociniais inkarais. Todėl kasdienybėje patartina kuo dažniau elgtis neprognozuojamai, kitaip nei įprasta. Taip didinsite smegenų plastiškumą, jos taps atviresnės nešabloniškam mąstymui, laisvesnės nuo įsišaknijusių stereotipų bei senų įsitikinimų, o kartu menks emocinių inkarų poveikis. Neprognozuojamas elgesys tik skamba grėsmingai, iš tiesų tai gali būti visiškai paprasti kasdieniai dalykai: ėjimas į darbą nauju keliu, apsipirkimas vis kitoje parduotuvėje, kitoks nei įprasta laikas susiskambinti su draugais, žurnalo skaitymas ne nuo pirmo, o nuo paskutinio puslapio ir kt.

 

Teigiamų emocinių inkarų kūrimas. Gyvenime lydi ne vien neigiami, bet ir pozityvūs emociniai inkarai. Jie akimirksniu sužadina geras emocijas, saugumą, meilę, ramybės pojūtį. Kuo daugiau tokių inkarų turėsite, tuo tapsite atsparesni neigiamų emocinių inkarų poveikiui. Nors dažniausiai emociniai inkarai sukuriami nesąmoningai, patiriant unikalią stiprų emocinį atsaką turėjusią patirtį, juos kurti galima ir sąmoningai. Pateiksime primityvų pavyzdį. Pavyzdžiui, atostogaujate Italijoje ir valgote tiramisą. Pasistenkite tai daryti kuo sąmoningiau, pajuskite deserto ir akimirkos teikiamą malonumą, susiekite tai su atsipalaidavimu, atostogomis, gera nuotaika. Valgykite lėtai ir su kiekvienu kąsniu įsileiskite į save viską, kas tuo metu teikia malonumą. Tikėtina, kad grįžę po atostogų streso kupiną darbo dieną prie kavos užsisakę tiramisą netikėtai pajusite atsipalaidavimą, susijusį su per atostogas patirtomis maloniomis emocijomis. Svarbu tai, kad emocinis inkaras būtų susijęs su išskirtiniu, nekasdienišku objektu. Jeigu tiramisu gardžiuojatės dažnai, jį atostogaujant paversti ypatingu teigiamo emocinio inkaro trigeriu tikrai nepavyks.

 

Autorius Jūratė Survilė