Su elektromagnetiniais spinduliais susiduriame kaskart kalbėdami telefonu ar dirbdami kompiuteriu. Tik retai susimąstome, kaip jie veikia sveikatą. Ar iš tiesų tai, ko nematome ir nejuntame, nekelia jokio pavojaus?

 

Mobilieji telefonai kenkia Global,Network,Concept,,Information,Technology,And,Telecommunication,,Planet,Earth,From

 

Nors apie neigiamą technikos pasiekimų pusę kalbama retai, visgi Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atliekanti tyrimus su elektromagnetinius spindulius skleidžiančiais įrenginiais, tvirtina, jog nėra tokie nekalti, kaip kartais galvojame. Elektromagnetinių spindulių įtaka žmogaus sveikatai rimčiau pradėta domėtis tada, kai aplinkoje sparčiai padaugėjo elektros prietaisų. PSO Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros ekspertai, atlikę tyrimus, mobiliuosius telefonus priskyrė tai pačiai rizikos kategorijai kaip švinas, sintetiniai pesticidai, išmetamosios dujos. Taip pat nustatyta, kad sveikatai neigiamą žalą daro ir kiti kasdienybėje naudojami daiktai: mikrobangų krosnelė, kompiuteris, televizorius. Kokių grėsmių kyla ir ar galime nuo jų apsisaugoti?

 

Neigiama išradimų pusė

 

Be išmaniojo telefono šiandien neįsivaizduojame kasdienybės. Kaip veikia šis mūsų dienų stebuklas? Mobilusis telefonas elektromagnetinėmis bangomis priima ir perduoda informaciją. Lyginant su kitais buitiniais prietaisais, šis išradimas skleidžia gerokai galingesnes elektromagnetines bangas. Be to, įkaitina organizmo audinius. Jiems sugeriant elektromagnetinę radiaciją molekulės įsielektrina. Radiacijai perėjus į šiluminę energiją, pasireiškia terminis poveikis. Mobiliųjų telefonų išspinduliuotas energijos srauto lygis priklauso nuo telefono modelio, darbinio dažnio bei galingumo. Mobiliųjų telefonų skleidžiamų elektromagnetinių bangų didžiausią leistiną sugertį apibūdina SAR (energijos absorbcijos rodiklis), kuris priklauso nuo telefono įrangos bei kalbančiojo nutolimo nuo pagrindinės stoties.

 

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, per trumpą laiką įvyko sparti korinio mobiliųjų telefonų ryšio plėtra. Nors šios paslaugos tiekėjai ir džiūgauja, kad GSM apima daugybę pasaulio šalių ir yra toliau plečiama, nedaugelis kalba apie šio išradimo neigiamą pusę. Kaip iš tiesų mobilusis telefonas veikia organizmą? Telefonai, priimdami ir siųsdami elektromagnetines bangas, stipriai spinduliuoja. Šios bangos giliai įsiskverbia į kūną, veikdamos odą, kraujagysles, smegenis.

 

Didina streso lygį

 

Mobiliųjų telefonų nedera duoti vaikams, nes jų kaukolė daug plonesnė, smegenys intensyviai vystosi. Ypač riboti pokalbius turėtų ir besilaukiančios moterys, taip pat turintys nusilpusią imuninę sistemą, sergantys centrinės nervų, endokrininės, širdies ir kraujagyslių sistemų ligomis, alergiški. Specialistų teigimu, ilgiau nei 10 metų naudojantis mobiliuoju telefonu padidėja smegenų navikų pavojus. Lietuvoje daryti tyrimai parodė, kad po 10 min. pokalbio telefonu streso lygis padidėja nuo 2,468 iki 6,899 sąlyginių vienetų. Paprastai būdraujančio neapsvaigusio žmogaus streso norma – 2–4 sąlyginiai vienetai. Didesnis nei 6 streso lygis liudija apie trumpalaikį išorinių aplinkybių nulemtą būklės pasikeitimą. Ilgesnį laiką kartojantis tokiai būsenai, gali kamuoti psichikos sutrikimai. Telefonų spinduliuotė ypač neigiamai veikia sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis, turinčius hormonų sutrikimų, nervų sistemos negalavimų, silpną imuninę sistemą.

 

Pakalbėjus mobiliuoju telefonu 10 min., kraujo temperatūra tose vietose, kur laikytas prietaisas, pakyla maždaug 4 laipsniais. Po pokalbio vėl sumažėja. Tad organizmas patiria tikrą šoką.

 

Kaip sumažinti grėsmes?

 

Net žinodami, kaip veikia mobilieji telefonai, sunkiai be jų išsiversime. Tačiau daromą žalą galime sumažinti. Kaip apsisaugoti nuo žalingų elektromagnetinių bangų? Skambinant mobiliuoju telefonu ir laukiant sujungimo su abonentu, prietaiso geriau prie ausies nelaikyti, nes tuo metu elektromagnetiniai spinduliai ypač intensyvūs. Be to, ir kalbėdami geriau nelaikykite jo priglaudę prie ausies – naudokite laisvųjų rankų įrangą ar įjunkite garsiakalbį. Jei telefoną visgi laikote prie ausies, kalbėkite ne ilgiau nei 3 min. Nesinešiokite prie liemens, kišenėse. Venkite pokalbių važiuodami automobiliu, nes tuomet telefonas vis gaudo maksimaliai stiprius bazinių mobiliojo ryšio stočių signalus. Geriau dažniau rašykite trumpąsias SMS žinutes. Kalbant telefonu elektromagnetinės bangos prasiskverbia iki 2 cm į odą, o erdvėje veikia net 30–40 cm atstumu. Net jei nekalbame telefonu, elektromagnetinės bangos vis tiek veikia, tik pasyviu režimu. Todėl telefoną laikykite toliau, ypač naktį. Jei per dieną daug laiko kalbate telefonu, būtina raskite laiko pabūti gamtoje, pasivaikščioti miške.

 

Kenkia ir kompiuteris

 

Šiais laikais sunku rasti žmogų, neturintį kompiuterio. Daugeliui jis – pagrindinė darbo arba laisvalaikio praleidimo priemonė. Visgi tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis sėdėjimas prie kompiuterio irgi kenksmingas. Mat kenkia kur kas labiau nei televizorius. Kompiuterio skleidžiama spinduliuotė, elektriniai, elektromagnetiniai, elektrostatiniai laukai labiausiai pavojingi centrinei nervų sistemai bei širdžiai. Dažnas nešiojamojo kompiuterio laikymas ant kelių gali pakenkti vyrų vaisingumui. Nuo nešiojamųjų kompiuterių skleidžiamos aukštos vidinės temperatūros pakyla kapšelio temperatūra – tai turi įtakos vyrų spermos kokybei. Kompiuteris ypač stipriai kenkia akims – ne tik monitoriaus spinduliavimas, bet ir prasta vaizdo kokybė. Juk akys fiksuoja net menkiausią vaizdo vibraciją, tuo labiau ekrano mirgėjimą. Tad apkraunamos ir tai mažina regėjimo aštrumą. Turėtume žinoti, kad neigiamus sveikatai laukus skleidžia ne tik kompiuterio ekranas, bet ir klaviatūra, spausdintuvas, skeneris, pelė. Kai kurie specialistai tvirtina, kad klaviatūra kartais skleidžia net didesnius neigiamus laukus nei ekranas. Kompiuterio nedera statyti kampe, nes ten oras užsistovi.

 

Į pagalbą – kaktusas

   

Prie kompiuterio nepatartina laikyti gėlių, išskyrus kaktusus. Mat gėlės sugeria skleidžiamus spindulius ir pačios spinduliuoja neigiamą lauką. Nustatyta, kad gėlių skleidžiama spinduliuotė gerokai didesnė, nei paties kompiuterio. Geriausiai aplinką nuo žalingų spindulių neutralizuoja Peru kaktusas.

 

Jei jūsų kasdienis darbas – prie kompiuterio ir jei turite galimybę rinktis, kokiu dirbti, rinkitės tokį, kurio monitorius užpildytas skystaisiais kristalais. Tačiau ir nuo tokio kompiuterio laikykitės ne mažesniu kaip 50–60 cm atstumu. Jei nėra galimybės apriboti sėdėjimo prieš kompiuterį laiką, būtina nuolat daryti 10 min. pertraukas. Ištisai nedirbkite ilgiau nei valandą. Patalpą, kurioje dirbate kompiuteriu, reguliariai vėdinkite.

 

Mikrobangų krosnelė – naudoti ar atsisakyti?

 

Daugelis jau atsisako ir mikrobangų krosnelės, nes šiam buities prietaisui priskiriamas ypač aukšto dažnio spinduliavimas. Be to, mikrobangų krosnelėje paruoštas maistas dėl visiškai pakitusios jo struktūros yra bevertis. Jei visgi ja naudojatės, įjungę šį prietaisą būtinai pasitraukite į šalį, nes neigiamai sveikatą veikiantys spinduliai nuo įrenginio sklinda iki 1 m, o kartais net 3 m atstumu.

 

Elektromagnetinių spindulių keliamą pavojų tiksliai įvertinti sunku, nes žmogaus jutimo organai nereaguoja į elektromagnetinį lauką 20–300 MHz dažnio diapazone. Tačiau ilgainiui šie spinduliai kaupiasi, todėl poveikis sveikatai gali būti ne iš karto juntamas.

 

Ilgai veikiant elektromagnetiniams spinduliams, gali kamuoti įvairūs sveikatos negalavimai: pasireikšti nuovargis, stigti energijos, nusilpti imuninė sistema.

 

Įdomu!

 

Siekiant apsisaugoti nuo elektromagnetinių bangų, sklindančių nuo mobiliųjų telefonų, televizorių, kompiuterių, tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio šalyse kuriami specialūs neutralizatoriai, nukenksminantys pavojingą elektromagnetinį lauką. Jų veikimas labai paprastas: neutralizatoriai veikia atspindinčios bangos principu, todėl, atspindėdami sklindančias elektromagnetines bangas, jas tiesiog nukenksmina. Taigi spinduliai neplinta į aplinką. Technikos mokslų dr. Artūras Dabkevičius, norėdamas įsitikinti tokio neutralizatoriaus galia, specialiai atliko tyrimą – ant mobiliojo telefono užklijavo neutralizatorių ir po pokalbio šiuo telefonu specialiu aparatu nufotografavo žmogaus biolauką. Lyginant biolauko nuotrauką su kita, daryta po kelių minučių pokalbio naudojantis telefonu be neutralizatoriaus, šiuo atveju žmogaus biolaukas liko apsaugotas, streso lygis išliko normalus, auroje neatsirado kiaurymių, tik šioks toks švytėjimo netolygumas matomas kairėje kūno pusėje, ties skydliauke, kur ir laikytas mobilusis telefonas.