Laidoje „Bus visko“ –n2 išskirtinis interviu su NBA krepšininku, už kurio galvą paskelbta pusės milijono eurų premija.

 

Prieš porą savaičių pasaulio spaudą apskriejo žinia, sukrėtusi visus NBA lygos ir krepšinio aistruolius, – už neseniai skandalingai iš NBA pasitraukusio žaidėjo Enes Freedom galvą pasiūlyta pusės milijono eurų premija. Šešerius metus be paso gyvenęs, politinį JAV prieglobstį turėjęs turkas pernai gavo Amerikos pilietybę, tačiau po to, kai ėmė garsiai kritikuoti ne tik Turkijos, bet ir Kinijos valdžią, buvo pasiūlyta stulbinanti suma tam, kuris Enes sugrąžins į Turkiją gyvą arba mirusį.

 

„Negaliu patikėti, kad mane įtraukė į ieškomiausių teroristų sąrašą ir pasauliui pristatė kaip blogą vaikiną, kai vienintelis dalykas, apie kurį aš kalbu, yra žmogaus teisės, demokratija ir laisvė”, – LNK laidoje „Bus visko“ šį vakarą atviraus Enes Freedom.

 

Ne vienus metus už žmogaus teises kovojantis krepšininkas dėl savo drąsos ir nuopelnų pasauliui pernai buvo nominuotas Nobelio taikos premijai. Tačiau Turkijoje aukštaūgis yra oficialiai įtrauktas į šios šalies ieškomiausių teroristų – „Fehullahist“ teroristinės organizacijos – pilkąjį sąrašą. Enes atvirauja, kad jo gyvenime viskas prasidėjo nuo nekaltos žinutės tviteryje.

 

„Kai Turkijoje kilo didžiulis korupcijos skandalas, į kurį buvo įtraukti prezidentas ir jo šeimos nariai, visus, kurie apie tai kalbėjo, ėmė sodinti į kalėjimą. Aš tuo metu gyvenau JAV ir jau trečius metus žaidžiau NBA lygoje. Man nesvarbu, kas esi, bet jei bandai nutildyti spaudos laisvę, negaliu tylėti. Ir pasidalinau labai paprasta žinute tviteryje apie tai“, – laidoje „Bus visko“ pasakos Enes apie dieną, kuri pakeitė visą jo gyvenimą.

 

Po šio įvykio Enes ne kartą buvo bandomas pagrobti, buvo panaikintas jo turkiškas pasas. Šešerius metus vyras gyveno Amerikoje neturėdamas paso ir tik pernai, oficialiai gavęs JAV pilietybę, vėl galėjo pradėti keliauti. Tiesa, 30 metų vyrui saugu keliauti tik į 26 valstybes, o kiekvieną kartą, atvykęs į naują vietą, pirmiausia turi susitikti su FTB.

 

„Susitikus mane informuoja, kur galiu lankytis, kaip man elgtis, kas saugu, o kas ne. Kambaryje prie lovos visada turiu įrengtą apsaugos mygtuką, kurį paspaudus, FTB mano kambaryje atsidurs per 2–3 minutes”, – laidoje „Bus visko“ pasakos Enes.

 

Tačiau prieš daugiau nei savaitę ir taip nelengvas Enes gyvenimas tapo dar sudėtingesnis – Turkija paskelbė, kad sumokės pusės milijono eurų premiją tam, kuris vyrą sugrąžins gyvą ar mirusį į šalį. Kol JAV valdžia derasi dėl savo piliečio teisių, Enes kiekvieną dieną sulaukia šimtų žinučių su grasinimais nužudyti. „Dabar man nesaugu palikti savo kambarį. Mane nužudyti nori ne tik premijos medžiotojai. Sulaukiau žinučių, kad yra pasamdytas snaiperis, kuris turi užduotį mane nušauti”, – savo socialiniuose tinkluose dalinosi Enes.

 

Devynerius metus savo šeimos nematęs NBA žaidėjas sako, kad sustoti neketina. Trečiuoju šaukimu į NBA pakviestas vienas sėkmingiausių visų laikų Turkijos krepšinio žaidėjų NBA nebežaidžia. Vyras prarado kontraktą po to, kai pasirodė aikštelėje su savo sukurtais sportiniais bateliais, puoštais užrašu #freeTibet (#laisvasTibetas).

 

„Esu didelis Dalai Lamos gerbėjas ir manau, kad tai labai graži žinutė. NBA lygoje nėra taisyklių, draudžiančių pasirodyti aikštelėje su tokiais bateliais, kokiais nori“, – pasakos Enes.

 

Pastaruoju metu ne tik savo socialiniuose tinkluose, bet ir keliaudamas po pasaulį, įvairiuose renginiuose, garsus krepšininkas dalinasi informacija apie Kinijoje egzistuojančias koncentracijos stovyklas, kuriose išnaudojami uigūrų tautybės musulmonai. Apie šią problemą vyras sužinojo iš vieno savo auklėtinio tėvų.

 

Koncentracijos stovyklose išnaudojami ne tik suaugusieji, bet ir vaikai, kurie yra priversti dirbti po 16 valandų per parą neventiliuojamose patalpose, į kurias nepatenka natūrali dienos šviesa. Enes pasakoja, kad žmonės miršta savo darbo vietose, tačiau baisiausia tai, kad šių vergų darbo jėga naudojasi didelės, pasaulyje pripažintos kompanijos, kurių sąrašą nesunkiai galima rasti Australijos strateginės politikos instituto pateiktoje ataskaitoje.

 

Kinija yra didžiausia NBA lygos rinka, todėl po to, kai Enes pasirodė su bateliais, kritikuojančiais šalį, Kinijoje buvo nutrauktos visos transliacijos su „Boston Celtics“ varžybomis, o pats sportininkas pirmą kartą per visą savo karjerą NBA lygoje viso žaidimo metu praleido ant atsarginių suolelio. Nuo vasario mėnesio Enes NBA krepšinio nebežaidžia.

 

Devynerius metus savo šeimos nematęs vyras laidoje atviraus, kad krepšinis ir komanda buvo tai, kas jam padėjo atlaikyti visą sunkų etapą, ir pasiduoti Enes neketina. Apie tai išsamiai jau šiandien, 20 val., laidoje „Bus visko“ per LNK.