Džiaukimės pavasariu
2023-05-04 10:13Vis labiau šylant orams ir ilgėjant dienoms daugiau laiko praleidžiame lauke su keturkojais draugais. Pavasaris – palankus metas pasirūpinti šuns sveikata, išbandyti naujas veiklas gryname ore, mokytis ir pramogauti.
SOS! Erkės
Erkės nemiega ištisus metus, tačiau pavasarį, kai būna alkanos, pasiekia aktyvumo piką. Jos tyko parkuose, pamiškėse, paupiuose, krūmų ir smilgų šabakštynuose, pievose, nešienautoje vejoje. Tokių vietų neįmanoma išvengti net vedžiojant šunį už pavadėlio. Dėl visuotino klimato atšilimo veterinarijos specialistai nerekomenduoja nutraukti antiparazitinių priemonių naudojimo. Visgi jei šaltuoju sezonu padarėte pertrauką, skubiai atnaujinkite apsaugą nuo erkių ir blusų, nes kraujasiurbiai parazitai platina pavojingas ligas. Veterinarijos gydytojas ar vaistininkas patars, koks preparatas tinkamiausias atsižvelgiant į šuns amžių ir svorį. Neignoruokite profilaktikos, kuri gali apsaugoti augintinį nuo tragiškos žūties, pavyzdžiui, per erkes užsikrėtus babezioze. Po kiekvieno pasivaikščiojimo apžiūrėkite kailį, ypač sritis apie ausis, pažastis, papilvę.
Atsekamumas
Naminius augintinius, įskaitant šunis, kates, šeškus, būtina įregistruoti Gyvūnų augintinių registre ir ženklinti poodine mikroschema. Tai vienkartinė procedūra, dažniausiai atliekama jaunikliams arba gyvūnams, kurie įgyja pirmą šeimininką. Žymėjimas padeda atsekti tikrąjį savininką, jei augintinis pabėgo, pasiklydo arba vagystės atveju. Nuskaityti mikroschemą gali veterinarijos gydytojas, turintis specialų prietaisą. Norint padidinti gyvūno atpažinimo ir grąžinimo tikimybę, ant šuns antkaklio rekomenduojama pritvirtinti metalinę plokštelę ar pakabuką su išgraviruotu vardu, šeimininko telefono numeriu. Taip pat turėkite kokybiškų nuotraukų visu ūgiu, įsiminkite skiriamuosius požymius, pavyzdžiui, randus po buvusių traumų, kailio rašto ypatybes, kad dingus gyvūnui galėtumėte skubiai išplatinti informaciją ir pradėti operatyvią paiešką.
Sveikatos patikrinimas
Atėjus pavasariui laikas apsilankyti pas veterinarijos gydytoją ir atlikti kasmetinę apžiūrą. Svarbu suduoti vaistų nuo vidaus parazitų (kirmelių) ir atlikti revakcinaciją (pagal nustatytą schemą, atsižvelgiant į amžių). Šios procedūros būtinos ne tik dėl augintinio, bet ir žmonių sveikatos, pavyzdžiui, pasiutligė yra mirtina ir nepagydoma liga. Be gyvūno augintinio paso, kuriame turi būti pažymėti visi atlikti skiepai, neįmanoma keliauti į užsienį ar palikti šuns gyvūnų viešbutyje. Pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju, jei augintinis serga lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip alergija, širdies nepakankamumas, inkstų problemos, artritas, nutukimas. Laboratoriniai ir neinvaziniai tyrimai ultragarsu padeda stebėti būklę, imtis priemonių, kad sveikata nepablogėtų. Kalyčių šeimininkams patariama pasirūpinti rujos kontrole.
Socialiniai poreikiai
Rudenį ir žiemą, kai orai nelepina, lauke praleidžiame mažiau laiko. Iš komforto zonos išstumia ne tik žema temperatūra, krituliai, bet ir faktas, jog reikia maudyti šunį po kiekvieno pasivaikščiojimo. Išsausėjus žemei ir pradėjus želti žolei žaidimai lauke teikia didesnį džiaugsmą. Jei per paskutinius mėnesius šuo mažai bendravo su gentainiais, atnaujinkite draugystę su pažįstamais keturkojais arba susiraskite naujų kompanionų. Organizuokite susitikimus, kad gyvūnai galėtų palakstyti, padūkti. Tai būtina jų fizinei ir psichinei gerovei. Rinkitės vietas be pašalinių asmenų, atokiau nuo judrių gatvių, kad būtų saugu paleisti šunį nuo pavadėlio. Draugaukite su socialiai aktyviais, draugiškais keturkojais, kurie nesiekia dominuoti ir nesielgia agresyviai.
Naujos vietos
Jei šaltaisiais mėnesiais vengėte ilgų pasivaikščiojimų ir skubėdavote namo, kai tik šuo atlikdavo gamtinius reikalus, atšilus orams ilginkite buvimo lauke laiką. Tam, kad nebūtų nuobodu pažįstamoje teritorijoje, atraskite naujų vietų. Šuniui svarbu socializuotis, mokytis adaptuotis įvairiose situacijose, todėl kurkite aplinkybes, kuriose pasireikštų išmoktas ir ne visai tinkamas (bet ištaisomas) elgesys. Vaikščiokite ne tik parkuose, bet ir gatvėse, kuriose daug pėsčiųjų, važiuoja automobiliai, dviračiai, vaikų vėžimėliai, šmirinėja kiti gyvūnai ir paukščiai. Vaizdai, kvapai, garsai jaudina keturkojį, tačiau jis privalo priprasti prie aplinkos dirgiklių ir bet kokiomis sąlygomis reaguoti į komandas. Kas dieną keiskite pasivaikščiojimo maršrutą ir leiskite šuniui tyrinėti.
Ramybės laikas
Saulė kyla vis anksčiau ir leidžiasi vėliau. Išnaudokite ilgėjantį šviesos periodą turiningai. Atsiribokite nuo žmonių, miesto šurmulio ir mėgaukitės gamtos garsais. Stebėkite, kaip bunda gamta ryte, o vakare rimsta po dienos įvykių. Tai puikus momentas sustiprinti ryšį su augintiniu. Medituokite kartu, stebėkite aplinką, klaidžiokite siaurais takeliais. Atkreipkite dėmesį, kaip šuo perpranta kūno kalbą ir reaguoja be žodinių signalų. Pajuskite, kad esate komanda ir viena „gauja“. Skatinkite prisirišimą, kad šuo visada jus sektų ir stebėtų. Dažniau girkite, glostykite ir reikškite teigiamas emocijas. Šis darbas veltui nenueis. Pozityvumu grįstas dresavimas veiksmingesnis už muštrą.
Generalinis tvarkymasis
Švarinant namus nepamiršti augintinio inventoriaus. Guolyje kaupiasi plaukai, pleiskanos ir kiti nešvarumai. Tekstilėje gali daugintis blusos ir kiti išoriniai parazitai. Išpurtykite guolį lauke, palaikykite saulėkaitoje 6–8 val., išskalbkite skalbimo mašinoje pagal rekomendacijas ant gaminio etiketės. Iššveiskite šuns dubenėlius, nuvalykite žaislus. Pavasarį reikėtų peržiūrėti inventorių – išmesti nusidėvėjusius daiktus, pataisyti sugedusius, įsigyti naujų priemonių. Ilgėjant dienoms suintensyvėja kailio keitimasis, todėl daugelis šunų intensyviai meta plaukus. Norint namuose palaikyti švarą, svarbu kiekvieną dieną šukuoti augintinį šepečiu tankiais dantukais. Procedūrą geriausia atlikti lauke. Surinkite gaurų kuokštus ir neterškite aplinkos.
Naujos pramogos
Įsigykite inventorių, kurį tinka naudoti lauko žaidimams, pavyzdžiui, traukimo virvę, kamuoliuką, skraidymo lėkštę. Priemonės turi būti skirtos ir pritaikytos gyvūnams. Paprastai jos gaminamos iš tvirto, minkšto plastiko, patogios sučiupti nasrais. Netinka vaikų žaislai, kurie greitai plyšta, nes šuo gali praryti gabalėlius. Kietas plastikas žaloja dantis ir dantenas. Žaidimams netinka medžio šakos. Bėgdamas šuo gali suklupti, o atplaišos – sužaloti burnos ertmę. Mokykite šunį atnešti numestą daiktą. Pasikvieskite žaisti kelis draugiškus keturkojus, kad jie lenktyniautų. Fizinė iškrova atstoja ilgus pasivaikščiojimus, todėl pavargęs augintinis bus ramesnis ir negadins namų interjero. Draudžiama skatinti šunį vytis kates ar paukščius. Jei keturkojui stipriai išreikštas persekiojimo instinktas, mokykite bėgti šalia važiuojančio dviračio.
Metas krimsti mokslus
Įprasta manyti, kad mokslo metai prasideda rugsėjį. Įsigijus šuniuką vėlyvą rudenį ar žiemą, pavasaris yra optimalus laikas kibti į dresūros pamokas. Pradėkite auklėti jauniklį nuo pirmų dienų namuose, tačiau mokyti komandų reikėtų nuo 4–5 mėn. amžiaus. Iš anksto surinkite informaciją, jei norite dresuoti savarankiškai, arba kreipkitės į artimiausią šunų mokyklą. Užsiėmimai vyksta 1–2 kartus per savaitę, tačiau įgūdžius būtina tobulinti namuose. Dresavimu turėtų užsiimti tiesioginis šuns šeimininkas, t. y. vienas žmogus. Vėliau keturkojis mokomas paklusti likusiems šeimos nariams. Paverskite pamokas linksmu žaidimu, griežtumą derinkite su paskatinimu. Progresas priklauso ne tik nuo augintinio protinių gebėjimų, bet ir nuo šeimininko atkaklumo bei kantrybės. Dresuodami savarankiškai retkarčiais pasikonsultuokite su specialistu, kad išvengtumėte klaidų, kurias vėliau sunku ištaisyti.
Žmonių draugija
Atšilus orams žmonių gyvenimas persikelia iš namų į lauką. Prasideda kepsninių sezonas, duris atveria lauko kavinės. Šios aplinkybės leidžia pasiimti keturkojį į renginius ar susitikimus po atviru dangumi. Kuo anksčiau gyvūnas pratinamas prie žmonių šurmulio (daugybės dirgiklių vienu metu), tuo greičiau socializuojasi. Keturkojis turi mokėti visas paklusnumo komandas: eiti greta, kantriai sėdėti ir laukti, nutraukti veiksmą. Viešoje erdvėje kyla sunkumų tiek su bailiais, tiek su agresyviais šunimis. Stenkitės išnaudoti kiekvieną progą, kad augintinis įprastų prie minios. Pradėkite socializaciją nuo pažįstamų žmonių, pavyzdžiui, užsukite į svečius pas draugus ir pramogaukite uždarame kieme (leidus namų šeimininkams). Savaitgalį išeikite pasivaikščioti po senamiestį, aplankykite muges ir lauko koncertus. Kuo daugiau įvairios patirties turi šuo, tuo lengviau su juo keliauti ir pramogauti.
Į kelionę!
Išdžiūvus baloms, kai šuo negrasina ištepti automobilio salono, galima dažniau keliauti toliau nuo namų. Nuo mažų dienų pratinkite jauniklį važiuoti transporto priemone. Daugelį ištinka jūros liga, tačiau problema praeina su amžiumi. Svarbu išmokyti keturkojį sėdėti vienoje vietoje ir nesiblaškyti. Tam tikslui tinka specialūs neslystantys kilimėliai, petnešos, prisegamos prie automobilinių diržų, transportavimo krepšiai ir dėžės. Susiekite važiavimą su maloniu įvykiu (žaidimais parke), o ne skausminga patirtimi (vizitu pas veterinarijos gydytoją). Išmokytas šuo nekelia nepatogumų kelionėje, todėl galima įveikti didelius atstumus. Pradėkite nuo pažintinių maršrutų po apylinkes, kad vasarą be problemų nuvyktumėte iki pajūrio. Daugeliui šunų patinka važiuoti automobiliu labiau, nei likti namuose vieniems.
Autorius Jurgita Ramanauskienė