Dažnai susiduriame su nuomone, kad seksualiai aktyvios moterys vertinamos neigiamai, o vyrų paklydimai į šoną pateisinami. Naujas psichologų tyrimas atskleidė, jog dvigubi standartai ilgalaikiuose santykiuose – mitas.

 

Permainos santykiuoseSex,Education,Concept-letters,,Two,Bananas,On,A,Chalkboard.,Free,Choice.

 

Tikriausiai teko girdėti, o gal net patirti aplinkinių įsitikinimą, kad vyrų seksualiniai poreikiai yra didesni, todėl jų patirtis lovoje ir aktyvumas laikomi norma ar net pranašumu. Tačiau moterys, kurios elgiasi panašiai, kritikuojamos dėl paleistuvystės. Dvigubi standartai galiojo daug metų dėl patriarchato, kuris nuo mažų dienų skiepijo mergaitėms drovumą ir paklusnumą. Naujas Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto psichologų tyrimas atskleidė, jog visuomenė keičiasi. Šiandien žmonės gerokai liberalesni, tačiau pateisina ne bet kokį partnerio elgesį.

 

Pasak projekto autoriaus prof. Leifo Edwardo Otteseno Kennairo, moterims jau nebetaikomi dvigubi standartai. Priešingai, kalbant apie trumpalaikius seksualinius santykius, vyrai vertinami kur kas griežčiau nei dailioji lytis. Tačiau seni įsitikinimai taip įaugę į sąmonę, kad daugelis vis dar galvoja, jog moteriai „negražu, nepadoru, nepriimtina“ geisti intymumo.

 

„Visi mano, kad moterys patiria didesnę socialinę kontrolę nei vyrai. Atlikome apklausas, kaip visuomenė vertina skirtingų lyčių seksualinį elgesį, bet neradome patvirtinimo šiai nuomonei. Atvirkščiai, šiuolaikiniai vyrai galvoja apie moteris daug geriau, nei visuomenė mano apie juos“, – tvirtina tyrimo bendraautorius prof. Monsas Bedixenas. Be to, daugelis ankstesnių tyrimų atlikti analizuojant ilgalaikius santykius, o ne trumpalaikius nuotykius. Tai gali prisidėti prie mitų sklaidos.

 

Kas kliūva labiausiai?

 

Mokslininkai tyrė, kaip heteroseksualios Norvegijos poros vertina savo partnerius pagal jų seksualinio elgesio patirtį. Skirtingai nuo ankstesnių apklausų, žmonių prašė pasakyti, ar jie rekomenduotų antrąsias puses draugams. Dalyviams pranešta apie potencialių kandidatų partnerių skaičių, taip pat tokias savybes kaip neištikimybė, polinkis į kontrolę, masturbaciją. Apklausoje dalyvavo daugiau kaip 900 žmonių. Dalyvių prašyta įvertinti savo partnerį draugų akimis ir pasakyti, kaip stipriai jie rekomenduotų artimajam užmegzti santykius su juo.

 

Tyrimo autoriai sako neradę dvigubų standartų ilgalaikių santykių perspektyvoje. Tačiau, aptariant trumpalaikius santykius, vyrai vertinami griežčiau. Kitaip tariant, rastas atvirkštinis dvigubas standartas. O tai reiškia, jog stiprioji lytis labiau kritikuojama už vienos nakties nuotykius, palyginti su moterimis.

 

Dailioji lytis, galvodama apie potencialų partnerį, priims faktą, kad jis kelis kartus per gyvenimą turėjo nuolatinę draugę, tačiau atgrasys žinojimas, kad vyras keičia draugystes kaip kojines. Tačiau vyrai nėra tokie griežti, jei potenciali partnerė turėjo ne tik ilgalaikių, bet ir trumpalaikių santykių.

 

Daugelis norėtų paneigti šias išvadas ir jas atmesti, nes beveik absoliučia tiesa laikoma, jog moterys, eksperimentuojančios seksualiniame gyvenime, vertinamos nepalankiai. Tačiau moksliniai įrodymai liudija priešingai.

 

Skirtingi prioritetai

 

Psichologus nustebino dėsningumas, kad vyrai neigiamai vertina moteris, kurios yra seksualiai aktyvios ir nori pasimylėti su jais. Manoma, kad didesnis libido gąsdina stipriąją lytį ir signalizuoja, jog jeigu partnerė geidžia antrosios pusės, užsimanys sekso su kitais vyrais. Gali būti, jog seksualiai išprususios moterys sumenkina partnerių savivertę ir jie jaučiasi neužtikrinti lovoje.

 

Kita vertus, pasitvirtino seniai žinoma tiesa, jog moterys ne itin džiaugiasi dideliu vyrų libido. Tikriausiai dėl to, kad dailioji lytis apskritai tam tikras seksualinio elgesio formas vertina skeptiškai. Jei potencialus partneris prisipažins, jog praeityje turėjo vienos nakties nuotykių arba sugebėjo išlaikyti santykius tik porą mėnesių, tikėtina, aistra nuslops, o meilė nė nesuliepsnos. Moterims pasitikėjimas neatsiejamas nuo pastovumo ir ištikimybės.

 

Įdomu tai, kad pomėgis masturbuotis vertinamas palankiau, palyginti su vienos nakties nuotykiais arba poligamija. Moterys, kurios patenkina save, kritikuojamos mažiau nei vyrai. Daugeliui partnerių net malonu ir seksualu, jei antroji pusė masturbuojasi. Šis atradimas paneigė seną įsitikinimą, jog savęs tenkinimas kenkia sveikatai ir santykiams. Dauguma apklaustųjų sakė, kad tai visiškai normalus seksualinis elgesys.

 

„Vyrai toli gražu nesmerkia save patenkinančių moterų. Priešingai, juos tai žavi, ypač jeigu planuoja apsiriboti tik trumpalaikiais santykiais. Remiantis evoliucijos teorija, laisvas seksualinis moters elgesys signalizuoja apie didesnį suinteresuotumą ir lengvesnį prieinamumą“, – aiškina prof. M. Bedixenas.

 

Kritikos strėlės

 

Potencialūs partneriai, kurie anksčiau buvo neištikimi, pavydūs ar siekė kontroliuoti, abiejų lyčių vertinami labai neigiamai. Tokios savybės nepatinka nei vyrams, nei moterims, todėl sumažėja ilgalaikių santykių tikimybė, tačiau mažai daro įtaką vienkartiniams seksualiniams žaidimams. Asmenys, kurie meluoja, apgaudinėja, gyvena dvigubą gyvenimą, pakenkia savo reputacijai ir vėliau sunku atkurti pasitikėjimą net su nauju partneriu. Toks elgesys kenkia ateities galimybėms. Šie kriterijai yra svarbiausi svarstant ilgalaikius santykius, nes niekas nelinki nepatikimų partnerių nei sau, nei pažįstamiems.

 

Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kokį vaidmenį, renkantis partnerį, atlieka asmens religingumas, pasibjaurėjimas seksu ir susidomėjimas trumpalaikiais santykiais. Nustatyta, kad netikintys žmonės mažiausiai nerimauja, jei gretimame kambaryje mylisi pora. Jų netrikdo atviros scenos filmuose ar provokuojanti apranga gatvėse. Nereligingi asmenys taip pat atviresni atsitiktiniam seksui, labiau linkę patarti draugams mylėtis su tais, kurie turėjo daug partnerių, dažnai masturbuojasi. Tačiau tikintys žmonės kelia potencialiems partneriams gerokai daugiau reikalavimų ir atsakomybės.

 

Psichologai atkreipė dėmesį, kad patarimai draugams labai priklauso nuo asmeninių pažiūrų, ypač moterų. Pavyzdžiui, draugė, kuri linkusi į trumpalaikius santykius, tikėtina, ragins bičiulę elgtis panašiai ir net pasiūlys išbandyti savo partnerį. Vyrai savinasi labiau. Jie mėgsta girtis pergalėmis lovoje, tačiau nenoriai dalinasi meilužėmis, nes, tikėtina, bijo palyginimų ir nuvertinimo.

 

Geri ketinimai

 

Tyrimo autoriai džiaugėsi, kad pasitvirtino žmonių geranoriškumas. Mes linkę būti griežtesni vertindami potencialius šeimos narių, draugų partnerius, palyginti su visiškai svetimais asmenimis. Linkime jiems rasti tinkamą antrąją pusę, o šį elgesį lemia tiek kultūriniai, tiek biologiniai aspektai. Norime, kad į artimą ratą patektų žmonės, kurie galvoja panašiai. Taip išvengiama konfliktų ir užtikrinamas psichologinis komfortas. Taip pat nelinkime artimiesiems patirti skausmą, todėl stengiamės apsaugoti nuo santykių klaidų.

 

Psichologai atkreipia dėmesį, kad išvados atspindi Vakarų pasaulio visuomenę, ypač Europą ir Šiaurės Ameriką. Lieka neaišku, kaip skirtingų lyčių seksualinis elgesys vertinamas kitose šalyse, kuriose rezultatus gali lemti religija ir kiti kultūriniai veiksniai. Akivaizdu, kad vakarietiški žmonės atsikrato pasenusių standartų ir nelaiko moterų seksualumo trūkumu.

 

Dvigubų standartų pavyzdžiai

 
  •  Vyras, kuris atvirai flirtuoja, nužiūrinėja ir siūlo pasimylėti, vadinamas mačo. Moteris, kuri pažinties akimirką koketuoja ir siunčia užuominą, jog nori sekso, vadinama paleistuve.
  •  Jei sutuoktinis nenori mylėtis arba patiria nesėkmę lovoje, pateikiami „svarūs“ pasiteisinimai, provokuojamas gailestis. Keliama problema, kurią reikia spręsti (pageidautina, jog stengtųsi antroji pusė). Jei žmona nenori sekso, priežastys nuvertinamos, sumenkinamos, pašiepiamos, esą „skauda galvą, nėra nuotaikos“, arba priimamos kaip nuvilianti realybė, kurios neįmanoma pakeisti („visos moterys tokios“).
  •  Vyrai mano, kad už lytiškai plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo kontrolę atsakingos tik moterys, tačiau būtent jie linkę į neatsakingą seksualinį elgesį.
  •  Seksualiniai santykiai su asmenimis, su kuriais sieja darbiniai ryšiai, vyrams atneša galios, kontrolės ir sėkmės, bet moterys dažniau patiria neigiamų socialinių, fizinių, emocinių pasekmių.
  •  Moteris, kuri per pirmą seksą ištraukia prezervatyvą ir pasiūlo partneriui, vertinama neigiamai. Vyrams nepatinka, kai atimama iniciatyva. Jie pradeda galvoti, kodėl moteris pasiruošusi saugiam seksui.
 

Autorius Jurgita Ramanauskienė