Šiandien daugumai moterų kūno plaukelių šalinimas – neatsiejama higienos dalis. O kaip buvo anksčiau? Kada tai tapo visuomenės norma? Ir kokios modernios galimybės atsisveikinti su nepageidaujamais plaukeliais?

 

Nuo akmens amžiausElos,Epilation,Hair,Removal,Procedure,On,A,Woman’s,Body.,Beautician

 

Neįtikėtina, bet archeologiniai radiniai byloja, jog kūno plaukų šalinimas praktikuotas dar akmens amžiuje. Tiesa, ne estetiniais, o išgyvenimo tikslais. Mūšiuose ar susidūrus su laukiniais žvėrimis plaukai pavojingi tuo, kad už jų patogu sugriebti, todėl apsunkindavo pasprukimą. Šiuo atveju kalbama apie vyrų galvos plaukus, barzdą, ūsus, tad pirmiausia trumpindavo juos. Kalbant apie kūno plaukelius, jų šalinimas būdavo aktualiausias šaltuoju metų laiku, nes ant plaukuotos odos lengviau užsilaiko vanduo, čia jis šąla ir gali pažeisti odą – didėja nušalimų rizika. Taigi, kaip rodo moksliniai tyrimai, akmens amžiaus žmonės buvo pirmieji, kurie plaukams šalinti naudoti skutimo metodą. Tiesa, procesas buvo sudėtingas ir skausmingas: skutimuisi naudotos aštrios akmenų skeveldros, kuriomis braukta per odą. Taip pat skusta gyvūnų dantimis, moliuskų kiautais, aštriu titnagu.

 

Kaip plaukelius šalino Kleopatra?

 

Senovės Egipte plaukų šalinimas tapo ne išgyvenimo būtinybe, o estetikos ir net socialinio sluoksnio rodikliu. Šioje senovės civilizacijoje kūno plaukelių, ypač gaktos srities, nešalindavo tik necivilizuoti žmonės. Plaukuotas kūnas laikytas nehigienišku. Todėl joks kilmingas egiptietis nepasirodydavo viešumoje plaukuota oda. Net vyrai mėgo švariai nuskustą veidą, nes barzda buvo įprasta tarp tarnų ir vergų. Šiuo klausimu ypač toli nuėjo garsioji Kleopatra. Ji skrupulingai šalindavo ne tik viso kūno, bet ir galvos plaukus. Beje, senovės Egipte nepageidaujami plaukai būdavo šalinami moderniau, ne vien skutimu. Čia išrastas depiliacijos metodas cukraus pasta, kai plaukeliai išraunami su šaknimis ir ilgiau neatauga, oda būna glotnesnė ir švelnesnė. Taip, tai tas pats depiliacijos metodas, kuris labai populiarus ir šiandien!

 

Senovės graikai ir romėnai: lytys pasuka skirtingais keliais

 

Senovės egiptiečiai ne vieninteliai kūno plaukelių šalinimą laikė socialinio sluoksnio rodikliu. Senovės graikai ir romėnai taip pat manė, kad nesidepiliuoja tik prastuomenės atstovai. Šiose civilizacijose plaukeliams šalinti naudoti skustuvai, pincetai, pemza, o turtingos moterys naudojo iš augalų pagamintus depiliacinius kremus. Tiesa, tais laikais atsirado ryškus skirtumas tarp lyčių. Iš moterų imta tikėtis glotnaus kūno be menkiausio plaukelio. Tai laikyta moteriškumo ir tyrumo simboliu, taip pat atspindėjo aukštą kilmę. Vyrams plaukuotas kūnas bei veidas tapo vyriškumo ir jėgos simboliu. Toks požiūris išliko per amžius ir atkeliavo iki mūsų dienų.

 

Rytai ir veido depiliacija

 

Depiliacija siūlu – vienas seniausių plaukelių šalinimo metodų, praktikuojamas ir šiais laikais. Kada pirmą kartą pradėtas taikyti, nėra žinoma, tačiau manoma, jog atkeliavo iš Rytų šalių – Indijos ir Irano kultūrų. Čia siūlai naudoti nepageidaujamiems veido plaukeliams šalinti – antakių korekcijai, plaukeliams virš lūpų ir smakro. Plaukeliai siūlu šalinami panašiai kaip pincetu – judinant išilgai susuktą siūlą prie odos išraunami su visomis šaknimis. Taip galima pašalinti net visai trumpus plaukelius.

 

Viduramžių suvokimas

 

Kaip ir Rytų kultūrose, taip ir viduramžių europietės skyrė daug dėmesio veido plaukeliams. Jos antakius nusiskusdavo visiškai, kaip ir dalį plaukų prie plaukų augimo linijos, kad kakta atrodytų aukštesnė. Tai buvo laikoma grožio standartu. Tam, kad pašalinti plaukai ilgiau neataugtų, moterys ant veido dėdavo amoniako, graikinių riešutų aliejaus ir acto mišinio kompresus. Nors veido plaukelių depiliacijai skirtas milžiniškas dėmesys, kūno plaukais viduramžių laikų moterys visiškai nesidomėjo ir jų nešalino.

 

Modernėjančios priemonės

 

XVIII a. pabaigą galima laikyti perversmu depiliacijos srityje. Mat kirpėjas Jeanas Jacquesas Perretas pristatė pirmąjį vyrams skirtą skustuvą. Jis turėjo ir specialią apsaugą, kad sumažintų įsipjovimų riziką. Nors skustuvas buvo sukurtas vyrams, juo noriai naudojosi ir moterys. Dar viena inovacija, palengvinusi depiliaciją, buvo komercinis depiliacinis kremas, kurį išrado dr. T. Felixas Gouraud. 1880 m. Kingas Campas Gillette‘as sukūrė modernų skustuvą, kokį puikiai pažįstame ir šiandien. 1915-aisiais pristatytas pirmasis skustuvas, sukurtas specialiai moterims ir pavadintas „Milady Décolleté“. Produktas pardavinėtas subtilioje prabangioje rožinio aksomo pakuotėje, kad aiškiai atspindėtų, kam skirtas. Moterims tai buvo geidžiama prekė, nes Antrojo pasaulinio karo metais kūno depiliacija vėl tapo madinga. Depiliaciją ėmė skatinti ir reklaminiai skelbimai, žiniasklaidos priemonės. Žurnalų puslapiuose puikavosi gražuolės tvarkingai nudepiliuota bikinio linija, glotniomis kojomis ir nuogutėlėmis pažastimis. Moterims vis labiau buvo peršamas šis grožio standartas, todėl kūno plaukelių šalinimas tapo vyraujančia visuomenės norma.

 

XXI a. standartai

 

1999 m. aktorė Julia Roberts visuomenėje sukėlė šoko bangą, kai per filmo „Noting Hilas“ premjerą kilstelėjusi ranką atidengė plaukuotą pažastį. Žurnalų viršeliai mirgėjo skambiomis antraštėmis, bulvariniai leidiniai teigė, jog aktorė afišuoja feminizmą. Diskusijos šia tema netyla ir šiandien. Visuomenėje vis dar įprasta, kad moterys depiliuoja kūno plaukelius, tačiau daugėja drąsuolių, kurios vaikšto natūralios ir ne tik nesigėdina kūno plaukelių, bet dar ir specialiai juos afišuoja. Kūno plaukelių nešalinančios moterys pasirodo net reklamose, šią tendenciją propaguoja ir kai kurios įžymybės, pvz., Madonos dukra Lourdes Leon, Michaelo Jacksono dukra Paris Jackson, amerikiečių aktorė Amandla Stenberg.

 

O ką renkasi eilinės moterys? Lietuvoje prieš kelerius metus atlikta apklausa atskleidė, kad kūno plaukelių šalinimu dažniau ar rečiau rūpinasi 97 % moterų, tik 3 % plaukeliams leidžia augti natūraliai. Dauguma lietuvaičių (daugiau nei 50 %) šiltuoju metų laiku depiliaciją darosi kelis kartus per savaitę, o žiemą – kartą per savaitę ar rečiau. Populiariausia plaukelių šalinimo priemonė – skustuvai, kuriuos renkasi apie 65 % šalies moterų. Maždaug ketvirtadalis naudoja epiliatorius. Vaško juostelės, fotoepiliacija ar plaukų šalinimas lazeriu mūsų šalyje ne itin populiarūs, pastarąją procedūrą renkasi vos 2,4 % moterų.

 

Kokį metodą rinktis?

 

Šiandien plaukelių šalinimo galimybės itin įvairios, depiliacija galima pasirūpinti tiek savarankiškai namuose, tiek ją patikėti profesionalams grožio bei estetikos klinikose. Aptarkime populiariausius nepageidaujamų plaukelių šalinimo metodus. Kuris geriausias – spręsti jums, nes tai labai individualu.

 

Skutimas. Populiariausias ir paprasčiausias plaukelių šalinimo būdas. Deja, skutant ilgalaikio efekto pasiekti neįmanoma, todėl procedūrą tenka kartoti kas 2–3 dienas. Dažnas skutimas gali sudirginti odą, ypač jautriems, alergiškiems žmonėms. Todėl būtina naudoti skutimosi putas ar želė ir rinktis tik aštrius skustuvus. Jeigu yra galimybė, verčiau įsigyti elektrinius, o ne vienkartinius skustuvus, mat jie mažiau dirgina odą. Beje, skustis geriausia po dušo, tuomet plaukeliai minkštesni, lengviau pašalinami. Skustuvą braukti plaukelių augimo kryptimi – sumažės jų įaugimo rizika. Po depiliacijos naudoti specialias priemones odai nuraminti.

 

Depiliaciniai kremai. Pirmenybę tokiam depiliacijos metodui teikia apie 20 % lietuvių. Tai paprastas, greitas, deja, ne visais atvejais tinkamas plaukelių šalinimo būdas. Depiliaciniai kremai, želė, pastos ar kitos cheminiu poveikiu grįstos priemonės veikia suardydamos plaukelių struktūrą. Tai efektyvu esant ploniems plaukeliams, bet, jeigu jie stori, tvirti, depiliacija cheminėmis priemonėmis gali neduoti laukiamų rezultatų. Taigi depiliaciniai kremai labiausiai rekomenduojami šviesius ir plonus kūno plaukelius turinčioms moterims. Naudoti depiliacinį kremą paprasta – tereikia užtepti ant depiliuojamos kūno vietos, palaikyti nurodytą minučių skaičių ir nuplauti vandeniu. Poveikis išlieka ilgiau nei naudojant skustuvus – iki 4–14 dienų. Didžiausias tokios depiliacijos trūkumas yra cheminis poveikis organizmui – jautresniems žmonėms gali kilti alerginės reakcijos. Norint užsitikrinti saugumą, svarbu paisyti naudojimo instrukcijos, susipažinti su galimais šalutiniais poveikiais.

 

Depiliacija vašku. Seniau depiliacija vašku daryta tik grožio salonuose, bet dabar galima įsigyti daugybę įvairių tam skirtų priemonių, skirtų naudoti namuose. Patogu naudoti rutulinius aplikatorius arba tiesiog jau paruoštas vaško juosteles, kurias tereikia sušildyti, klijuoti ant depiliuojamos vietos ir nuplėšti. Tiesa, norint nesudirginti odos ir pašalinti visus plaukelius, reikia šiokių tokių įgūdžių – svarbiausia atidžiai skaityti produkto naudojimo taisykles. Depiliuojama oda turi būti švari ir sausa. Vašką tepti plaukelių augimo kryptimi, o plėšti – prieš ją. Po procedūros ant odos lieka nedidelių vaško likučių, kuriuos lengvai pašalinsite šiltu vandeniu arba specialiu aliejuku, kremu. Jie kartu ramina sudirgusią odą. Kadangi plaukelių šalinimas odą sudirgina, geriausia taip plaukelius šalinti vakare, prieš miegą, kad per naktį dingtų odos raudonis. Taip pat bent dieną po depiliacijos vašku geriau nesimaudyti karštoje vonioje, ežere, baseine, nesideginti saulėkaitoje ar soliariume, nes oda reaguoja labai jautriai ir gali pakartotinai sudirgti. Nors depiliacija vašku skausminga (ypač pirmus kartus) ir reikalauja didesnių įgūdžių nei plaukelių skutimas ar šalinimas specialiais kremais, pasistengti verta, mat oda lieka ypač švelni, plaukeliai išraunami su visomis šaknimis. Dėl to ir efektas išlieka ilgiau – iki 3–4 savaičių. Be to, plaukeliai atauga retesni, plonesni, todėl juos šalinti tampa vis lengviau.

 

Depiliacija cukraus pasta. Nepageidaujamas kūno plaukelių šalinimas cukraus pasta naudotas dar senovės Egipto laikais. Šiandien šią seniai sukurtą praktiką vis daugiau moterų atranda iš naujo. Kai kurios ryžtasi pačios gamintis cukraus pastą, bet paprasčiau įsigyti jau pagamintą. Ji visiškai paruošta naudojimui – kaip tai daryti, nurodyta ant produkto pakuotės. Dažniausiai cukraus pastą reikia pašildyti iki kūno temperatūros (35–40 ℃) ir tepti ant švarios sausos odos. Skirtingai nei depiliuojant vašku, cukraus pastą tepti prieš plaukelių augimo kryptį, o nuplėšti jų augimo kryptimi. Jeigu iš pirmo karto nepavyko pašalinti visų plaukelių, nieko baisaus – procedūrą galima pakartoti naudojant tą pačią pastą. Dauguma moterų sako, kad dirbti su ja labai malonu, mat nesivelia tarp rankų, maloniai kvepia, o ir ant odos lieka visai nedaug likučių, juos lengva nuplauti vandeniu. Kadangi plaukeliai plėšiami jų augimo kryptimi, depiliacija cukraus pasta dažniausiai mažiau skausminga nei plaukelių šalinimas vašku. Be to, po procedūros jie nelinkę įauginėti, mat cukraus pasta kartu atlieka ir odos šveitimo funkciją. Maža to, po tokios depiliacijos oda mažiau sudirgsta, nes cukraus pastoje yra ją raminančiai veikiančių ir infekcijoms kelią užkertančių komponentų. Vis dėlto kelias dienas po depiliacijos nevalia lankytis pirtyje, baseine, degintis saulėje ar soliariume. Efektas išlieka panašiai, kaip ir depiliuojant vašku – iki mėnesio.

 

Aparatiniai metodai. Plaukelius šalinant namuose galima įsigyti tiek epiliatorių, tiek ir fotoepiliatorių. Naudojant elektrinius epiliatorius plaukelius išrauti paprasta, nereikia kone jokių įgūdžių. Plaukeliai išraunami su šaknimis, todėl poveikis ilgalaikis – trunka iki kelių savaičių. Iš pradžių šis plaukelių šalinimo būdas kelia nedidelį skausmą, bet su kiekviena procedūra jis slopsta ir lengvai toleruojamas.

 

Fotoepiliatorių veikimo principas grįstas plaukelių paveikimu stipriais šviesos impulsais. Fotoepiliatorius nukreipia šviesos spindulius tiesiai į plauko folikulą, pavirtę šiluma jie naikina melaniną. Kuo plauko pigmentas yra didesnis, tuo fotoepiliacija veiksmingesnė. Dėl to toks plaukelių šalinimo būdas tinkamiausias tamsius plaukelius turinčioms moterims. Svarbu žinoti, kad fotoepiliacijos poveikis pastebimas ne iš karto, prireikia nuo kelių iki keliolikos procedūrų. Taip yra todėl, jog šis metodas veikia tik augimo stadijoje esančius plaukelius. Kol poveikis išryškės, plaukeliai skutami – juos nuskusti būtina ir prieš fotoepiliaciją. Pasiekus norimą rezultatą, palaikomosios procedūros atliekamos maždaug kartą per pusmetį. Toks plaukelių naikinimo būdas tinka netoleruojančioms skausmo, nes procedūros metu jaučiamas tik nestiprus dilgčiojimas.

 

Šalinimas lazeriu. Šią procedūrą gali atlikti tik specialistas, todėl tai reikalauja didesnių išlaidų, pvz., blauzdų epiliacija gali kainuoti 150–170 Eur. Visgi efektas ilgalaikis – plaukeliai gali neataugti net iki metų, mat lazeriu sunaikinamas plauko folikulas. Efektyviausia tokiu būdu plaukelius naikinti jų augimo fazėje. Tiesa, prireikia kelių procedūrų (įprastai rekomenduojamos 6–8). Jų metu jaučiamas dilgčiojimas, šilumos pojūtis, bet didesnio diskomforto įprastai nebūna.

 

Įdomu

 
  • Viena moteris per gyvenimą depiliacijai, jeigu vien skustųsi, išleistų apie 9,31 tūkst. Eur, o jeigu depiliuotųsi vašku – apie 21,4 tūkst. Eur.
  • Nors depiliacija vašku naudota dar senovės civilizacijose, moderniais laikais jos populiarumas išaugo XX a. 7-ajame dešimtmetyje, kai rinkoje atsirado pirmosios vaško juostelės.
  • Kūno plaukelių gyvavimo trukmė – iki 6 mėnesių.
  • Apie 83 % visų su depiliacija susijusių susižeidimų ištinka naudojant skutimosi peiliukus.
  • 95 % žmogaus kūno odos padengta plaukais, tik kai kur jie tokie šviesūs ir ploni, jog beveik nepastebimi.
 

Jūratė Survilė