Kai vidutinė paros temperatūra pakyla iki 4 – 6 laipsnių, paprastai antroje kovo pusėje iki balandžio vidurio, pradedama iš medžių kamienų leisti sula, dar vadinama medžių krauju. Klevų ir beržų sula – labai vertingi gėrimai, stiprinantys po žiemos išsekusį organizmą. Tikriausiai todėl, kad beržai išskiria daugiausiai skysčių, šių medžių sula yra populiariausia.

 

"beržų sula"

Beržų sula renkama ankstyvą pavasarį. Natūraliojoje medicinoje teigiama, kad ji turi gydomąjį poveikį. Pagrindiniai privalumai: detoksikuoja, valo organizmą ir jį regeneruoja. Beržų sula – tai yra tai, ko būtent reikia po žiemos pavargusiam organizmui.

 

Per ilgus žiemos mėnesius kūne susikaupia daug toksinų. Kai šalta, prakaituojama mažiau, todėl per prakaitą jie nepašalinami. Toksinai kaupiasi organizme dėl sunkaus, kaloringo maisto, vartojamo šaltuoju metų laiku, vitaminų trūkumo ir aplinkos taršos. Dėl šių priežasčių nusilpsta imuninė sistema, atsiranda lėtinis nuovargis ir kitų sveikatos problemų. Tada gali padėti pavasarinės beržų sulos vartojimas. Sula padeda išvalyti visaus organus, pašalinti kenksmingas medžiagas ir pagerinti vidaus organų veiklą.

 

Beržų sula – tai koncentruotas, labai turtingos sudėties gėrimas. Joje yra visko, ko reikia sveikam organizmui: mineralinių medžiagų (vario, cinko, geležies, mangano, magnio, kalcio, kalio, silicio), antioksidantų (flavonoidų, dėl vitamino C net 17 aminorūgščių), augalinio cukraus (fruktozės) ir kitų vertingų medžiagų. Šį gėrimą naudinga gerti turintiems skrandžio opą, sergantiems kepenų, dvylikapirštės žarnos, tulžies pūslės ligomis, kai sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, kai kamuoja radikulitas, reumatas, artritas, bronchitas, tuberkuliozė, skorbutas, galvos skausmas ir net sergant lytiškai plintančiomis ligomis. Beržų sula didina atsparumą peršalimo ligoms ir alergijoms.

 

Pavasarį surinkta beržų sula gali būti naudojama gydymui arba sveikatos stiprinimui. Sula vartojama tris kartus per dieną tris savaites. Vartojant beržų sulą vėl grįš jėgos, pagerės sveikata ir savijauta. Beržų sula ne tik valo ir atstato organizmo funkcijas, bet ir turi dar daug privalumų.

 

Beje, sulą leisti galima ne iš visų medžių. Pagal laukinės augalijos išteklių taisykles galima leisti sulą tik iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau nei po penkerių metų ir kurie yra ne plonesni nei 20 cm skersmens. Iš plonesnių medžių galima leisti tik tuo atveju, jei juos planuojama nukirsti po metų. Pažeidus taisykles numatytos piniginės baudos. Sulą leisti tik iš švariuose miškuose augančių medžių, nes medžiai sugeria visus aplinkos teršalus.

 

Medicininiai tyrimai parodė, kad 2 – 3 savaites kasdien geriant bent po stiklinę beržų sulos (geriausia gerti tris kartus per savaitę po stiklinę pusvalandį prieš valgį) sumažėja pavasarinis nuovargis, silpnumas, maistinių medžiagų trūkumas, net nuotaikų svyravimai ir depresija. Pastaba! Beržų sulos negalima vartoti tiems, kurie yra alergiški beržų žiedadulkėms.

 

Beržų sulos galiojimo laikas labai trumpas. Todėl dažniausiai, norint prailginti jos vartojimą, gaminama gira. Sula pakaitinama iki 35 laipsnių. Dedama 15 – 20 g mielių, razinų (3 razinos litrui sulos), dėl skonio galima įmesti citrinos žievelę. Indas su sula sandariai uždaromas ir paliekamas rūgti 1 – 2 savaites. Po to gali būti vartojamas kaip gaivinantis gėrimas.

 

Beržų sula tinka:

 
  • Žmonėms, norintiems numesti svorio, kenčiantiems nuo skysčių susilaikymo organizme arba tiems, kurie, pradėję mesti svorį, jaučia nuolatinį nuovargį;
  • Sportininkams prieš, per ir po treniruotės, kad atgautų jėgas;
  • Daug dirbantiems ir jaučiantiems didelę įtampą asmenims;
  • Pagyvenusiems žmonėms, nes suteikia gyvybingumo, stimuliuoja skeleto, raumenų ir šalinimo sistemas;
  • Vaikams kaip sveiką, salstelėjusio skonio gėrimą;
  • Tiems, kurie valgo daug perdirbtų maisto produktų, pusfabrikačių;
  • Tiems, kurių kepenų funkcija yra sutrikusi;
  • Tiems, kurie vartoja alkoholinius gėrimus;
  • Tiems, kurie rūko;
  • Tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi;
  • Tie, kurie vartoja daug vaistų, skirtų nuo hipertenzijos ir padidėjusio cholesterolio;
  • Tie, kurie turi polinkį į vidurių užkietėjimą arba šlapinimosi problemų.
  • Sergantiems inkstų ir šlapimo pūslės akmenlige. Sula neleidžia susiformuoti akmenims;
  • Sergantiems egzema ir žvyneline arba turintiems sausą odą (naudojama išoriškai valyti, prausti odą). Sausai odai rekomenduojama kaukė iš šaukšto grietinės, 2 šaukštų beržų sulos ir šaukšto medaus. Visus ingredientus sumaišyti ir tepti ant švariai nuvalytos veido odos. Po 15 minučių nuplauti su vėsiu vandeniu;
  • Tiems, kuriuos vargina pleiskanos ir kitos plaukų problemos. Skalaujant plaukus sula arba beržų lapų nuoviru, gali išnykti pleiskanos, pradėti geriau augti plaukai, jie labiau blizgės ir bus minkštesni.
  • Tiems, kurių cholesterolio lygis yra padidėjęs.
  • Tiems, kurie nori atsikratyti celiulito;
  • Sergantiems reumatu ir jei kamuoja sąnarių skausmai.