Daugiau jokio nagų kramtymo!
2020-09-02 10:12Nagų kramtymas – vienas dažniausių blogų įpročių. Jo priežastis tyrę mokslininkai jų aptiko ne vieną. Svarbu suprasti, kad tai nėra tik estetinė problema, ji gali sukelti ir sveikatos bėdų. Todėl svarbu rūpintis nagais ir kovoti su šiuo žalingu įpročiu nedelsiant!
Dažnas įprotis
Statistikos duomenimis, apie pusė vaikų ir paauglių kramto nagus. Suaugus šis įprotis kartais dingsta savaime, deja, ne visuomet. Nagus kramto ir apie 25 % jaunų suaugusiųjų bei apie 5 % senjorų. Įdomu, kad tie žmonės, kurių tėvai turi įprotį kramtyti nagus, patys tai daro dažniau už tuos, kurių tėvai tokio žalingo įpročio neturėjo. Mokslininkai daro prielaidą, kad bent iš dalies toks įprotis gali būti nulemtas genetiškai. Taip pat tyrimai rodo, kad polinkį kramtyti nagus dažniausiai turi į perfekcionizmą linkę asmenys. Dažnas kramto nagus ir patirdamas didelį stresą. Tokiu atveju nė nejaučiama, kai pirštai tiesiasi prie burnos, o vėliau stebimasi, kada spėta nukramtyti nagus. Nieko keisto, kad nervingos, irzlios, jautrios asmenybės dažniau susiduria su nukramtytų nagų problema. Svarbu laiku pastebėti tokį įprotį ir ieškoti kitų nusiraminimo būdų. Rečiau nagai kramtomi jaučiant nuobodulį ar alkį. Kiekvienas turi stebėti save ir rasti tą situaciją, kai kyla noras kramtyti nagus. Tuomet bus paprasčiau rasti būdą, kaip šio įpročio atsikratyti.
Negražu ir žalinga
Nors kramtantieji nagus dažniausiai nerimauja dėl suprastėjusios jų estetikos, tikroji problema slypi ne čia. Tiesa, nukramtyti nagai ne tik atrodo negražiai ir netvarkingai, bet ir gali būti pavojingi sveikatai. Visų pirma prieš kramtant nagus rankų tikrai niekas nenusiplauna, o panagėse kaupiasi daugybė patogeninių mikroorganizmų, kurie per burną pasiekia organizmą ir čia gali sukelti įvairių infekcijų. Didėja ir pačių nagų bei aplinkinių audinių uždegimų rizika, mat dauguma nagus nusikramto iki skausmo, kraujo, pažeidžia aplinkinę odą. Mažos žaizdelės – itin palanki terpė bakterijoms, virusams ir grybeliams daugintis. Apskaičiuota, kad kramtantieji nagus su plaštakų srities uždegimu susiduria net kelis kartus dažniau, nei šio žalingo įpročio neturintys asmenys. Nagų kramtymas taip pat gali paskatinti karpų plitimą kitose kūno vietose, nes nuo pirštų jos pernešamos ant veido, lūpų ir kitur. Pastebėta, kad nagų kramtytojams dažniau tenka varstyti ir odontologų kabinetų duris. Šis žalingas įprotis ne tik skatina dantų dėvėjimąsi, tačiau ilgainiui gali lemti blogą sąkandį, dantų deformaciją ir dantenų pažeidimus.
Kaip liautis?
Pirmiausia rekomenduojama stebėti, dėl ko dažniausiai kramtomi nagai. Vieni tai daro išsigandę, sunerimę, jausdami įtampą, kiti – nuobodžiaudami, treti – kažką įtemptai galvodami, kiti jausdami alkį… Galite net užsirašyti, kada ir kokiomis aplinkybėmis kramtėte nagus – tai bus savotiškas blogo įpročio dienoraštis. Kartais tik to ir užtenka, kad taptų lengviau save prigauti ir laiku sustoti, o galiausiai ir visai atsikratyti blogo įpročio. Radus nagų kramtymo priežastį, bus paprasčiau rasti ir būdus problemai spręsti. Tarkime, jeigu tai darote jausdami stresą, verta paieškoti kitų greitų nusiraminimo būdų, pvz., išmokti gilaus kvėpavimo pratimų. Jeigu nagus kramtote išalkę, galite visuomet su savimi nešiotis sveiką užkandį. Nagus patraukti nuo lūpų padeda ir specialūs lakai, turintys nemalonų kartų skonį. Moterims padeda grožio salone atliktas manikiūras, nes tuomet tiesiog gaila jį sugadinti, todėl į įprotį kramtyti nagus pažvelgiama sąmoningiau. Taip pat patartina trumpai kirpti nagus, kad tiesiog nebūtų ko kramtyti. Verta paprašyti pagalbos ir artimųjų – tegul jus sudrausmina, kai tik pamato kramtant nagus.
Specialistės komentaras
Manikiūro meistrė Rūta Grublienė
(Facebook: RG Geliniai nagai https://www.facebook.com/r.uznyte/)
Nagų kramtymas yra elgesio sutrikimas, kurio priežastys nėra aiškios. Tai daugiau nei erzinantis įprotis, mat nagų kramtymas gali sukelti infekciją, kai burnoje esančios bakterijos pernešamos į žaizdeles aplink nagus. Galima ir kita pasekmė – dantų emalio nusidėvėjimas, kurį galima netgi pastebėti vizualiai. Norint sumažinti polinkį kramtyti nagus ir išsaugoti juos sveikus rekomenduojama juos trumpai kirpti. Taip pat vertėtų reguliariai darytis manikiūrą. Nagus padengti geliu ir kas dvi savaites daryti korekcijas – padės atauginti natūralius nagus. Galima nagus lakuoti specialiu karčiu laku, dėl kurio bus tiesiog nemalonu juos kramtyti. Taip pat verta padirbėti su savo emocine būkle – rekomenduoju išbandyti emocinės laisvės techniką (ELT).
Norint turėti sveikus ir gražius nagus bei rankų odą, pirmoji rankų priežiūros taisyklė rudenį, vėstant orams, – nepamiršti pirštinių. Taip pat svarbu naudoti maitinamąjį kremą. Geriausias – turintis emolientų. Šaltymečiu, ypač esant minusinei temperatūrai, vengti kremo su gliceroliu, nes galima nušalti. Glicerolis pritraukia drėgmę ir pradeda šalti. Jeigu rankų oda jau stipriai pažeista, yra žaizdelių, rekomenduojama rinktis kremą, kurio sudėtyje būtų 5 % šlapalo. Taip pat rudenį svarbu rankas lepinti parafino vonelėmis ir kaukėmis – jos naudingos tiek odai, tiek nagams. Darant savarankiškai manikiūrą svarbu mokėti tinkamai elgtis su nagų odelėmis. Jos neturėtų būti stumiamos per toli nuo nago. Karpyti galima tik tas, kurios pačios atsiskiria nuo nago. Jokiu būdu neplėšti atsikabinusios odelės. Kalbant apie pačius nagus, geriausia jiems suteikti ovalo formą, tuomet jie mažiau sluoksniuosis. Beje, šį sezoną ovalūs nagai itin madingi, tiesa, ne mažiau madinga ir smaila jų forma. Svarbiausia, kad nagai atrodytų kuo natūraliau.
Kaip minėjau, norint nustoti kramtyti nagus, verta reguliariai darytis manikiūrą. Pagrindinės 2020-ųjų rudens manikiūro tendencijos – minimalizmas ir modernumas. Dominuos neperkrautas nagų dizainas. Ypač madingos geometrinės figūros, veidukai, blizgučiai, įvairūs užrašai, raidės. Kalbant apie spalvas, karaliaus ruda, mėlyna, žalia, vyno atspalviai. Nereikia pamiršti ir klasikinės raudonos bei prancūziško manikiūro. Pastarasis gali būti įvairus, nuo klasikinio ir paįvairinto geometriniais raštais, lakoniškomis linijomis. Nagų galiukai gali būti ne balti, o juodi ar spalvoti. Šiemet taip pat madinga nagus dekoruoti auksu, variu ar bronza, cirkonio inkrustacijomis. Beje, ne visi nagai privalo būti dekoruoti vienodai – madingas dviejų ar trijų spalvų manikiūras.
Įdomu
- Nagų kramtymas turi mokslinį pavadinimą – onikofagija.
- Kramtantieji nagus sako, kad tai blogina jų gyvenimo kokybę plačiąja prasme.
- Vakariečiai nagus kramto dažniau nei Rytų šalių gyventojai. Šis blogas įprotis ypač paplitęs tarp amerikiečių.
- Vyrai nagus kramto dažniau nei moterys.
- Pasitaiko, kad žmonės turi įprotį kramtyti net kojų nagus.
- Kramtantieji nagus būna labiau linkę griežti dantimis naktį.