Darbo vieta pagal asmenybės tipą
2024-08-13 07:37Dažnai profesiją renkamės pagal tai, kas tuo metu atrodo perspektyvu, taip pat kliaujamės tėvų patarimais ar sekame autoritetų pėdomis. Tokie metodai nėra efektyvūs, nes mūsų asmenybės tipai skirtingi, o tai reiškia, kad ir darbo pobūdis bei vieta nebus tinkami. Norint priimti teisingą sprendimą, reikia išsiaiškinti savo asmenybės tipą ir koks darbas jam tiktų.
Introvertai
Tai drovūs žmonės, nelinkę dalintis mintimis. Būdami ramesni, uždaresnio būdo, mėgsta dirbti vieni arba nedidelėmis grupelėmis. Kai nemaišo triukšminga aplinka, paklausti ar pasitarti norintys kolegos, šio asmenybės tipo žmonės geba susikaupti, nepriekaištingai atlikti darbus, yra pastabūs detalėms, nes mėgsta vienu metu būti susitelkę į vieną užduotį.
Rekomenduojamos darbo sritys: rūpestis gyvūnais, informacinės technologijos, mokslo sritis, muziejai, archyvai. Tinka tapti veterinaru, archyvo darbuotoju, kompiuterių programuotoju, grafikos dizaineriu, tyrėju, buhalteriu, finansininku, teisininko padėjėju. Įdomu tai, kad introvertai gali būti puikūs socialinių medijų administratoriai: nors patys nemėgsta būti dėmesio centre, tačiau dėl kruopštumo, specifinių žinių ir įsigilinimo į detales gali sukurti patrauklius tektus, įdomius vaizdo įrašus ir pan. Svarbu žinoti, kad, norint sėkmingai atsiskleisti profesinėje srityje, reikia susikurti palankią darbo aplinką.
Kur niekas netrukdo
Idealu būtų, jei introvertai galėtų dirbti atskiruose kabinetuose, tačiau ne kiekviena įmonė gali pasiūlyti tokį variantą. Tokiu atveju svarbu stengtis, kad būdamas bendroje patalpoje introvertiško asmenybės tipo žmogus galėtų atsitverti nuo kolegų: aukštesne pastatoma darbo priemonių lentynėle, kompiuterio monitoriumi, didesniu augalu ar kitomis interjero detalėmis ar darbo įranga. Nuo aplinkos triukšmo išgelbės ausinės. Svarbu, kad dirbant kolektyve sprendimas būti su ausinėmis nesukeltų nesusipratimų, nebūtų palaikytas nemandagaus elgesio ženklu. Kai norite susitelkti į užduotis, greta esantiems kolegoms taip ir pasakykite: dabar turiu susikaupti darbui. Būtų gerai susitarti, kad neskubiais klausimais kreiptųsi el. paštu ar per pokalbių programėlę, kad kaskart nereikėtų nusiimti ausinių, išklausyti, atsakyti ir vėl užsidėjus bandyti tęsti užduotį.
Jei introvertas pats turi susikurti darbo vietą namuose, jam reikia atskiros erdvės, geriausia – uždaros, ar bent atskiriančios nuo bendrų patalpų. Puikiai tinka viešųjų bibliotekų skaityklos, kur žmonės susirenka tyloje dirbti ar skaityti. Galima dirbti ir kavinėje, bet tuomet būtinos aplinkos triukšmą slopinančios ausinės.
Susitelkęs į darbą turėtų išjungti socialinių tinklų ir kitus asmeninio tipo pranešimus, nes pypsintis laikrodis ar telefonas išblaško dėmesį.
Ekstravertai
Mėgsta būti dėmesio centre, nebijo viešai išreikšti nuomonės bei atskleisti asmenybės ir talentų. Patinka dirbti didesnėse grupėse, vykdyti komandinius projektus, viešai kalbėti. Mielai ir kokybiškai vienu metu atlieka kelias užduotis, taip pat gali dirbti kelis darbus, pavyzdžiui, dieną įprastu grafiku eiti vadybininko pareigas įmonėje, o savaitgaliais vesti renginius.
Rekomenduojamos profesinės veiklos sritys: žmogiškieji ištekliai, viešieji ryšiai, pardavimai, sveikatos priežiūra. Šiam asmenybės tipui priklausantys žmonės galėtų dirbti žmogiškųjų išteklių specialistais, viešųjų ryšių atstovais, pardavimų vadybininkais, nekilnojamojo turto agentais, taip pat fizioterapeutais, sporto treneriais, paramedikais. Žinoma, puikiai tinka būti aktoriais, atlikėjais, nuomonės formuotojais, renginių vedėjais, lektoriais, nes būdami charizmatiški ir pasižymintys iškalba geba pritraukti bei išlaikyti aplinkinių dėmesį.
Keistis informacija
Ekstravertams svarbu būti tarp žmonių, nes jų produktyvumas priklauso nuo keitimosi energija, informacija bei idėjomis su kitais. Būtent šio tipo žmonėms reikalingi susirinkimai ir aptarimai, nes atsispyrę nuo kito žmogaus žodžių geba sugeneruoti sėkmingų idėjų ar pelningų pasiūlymų. Darbo vieta turi būti atvira ar pusiau atvira, kad bet kada galėtų užkalbinti kolegas ar pats būti pakalbintas. Naudinga ir iš visų pusių plaukianti, iš pirmo žvilgsnio su darbu nesusijusi informacija, tačiau net socialiniuose tinkluose pamatyta reklama ar pokalbio nuotrupa vėliau gali būti produktyviai panaudota.
Ekstravertams naudinga, kai aplinka skatina kūrybiškumą, proto lankstumą, todėl nedera užsisėdėti vienoje vietoje: naudinga keisti aplinką, vykti į susitikimus, apžiūrėti objektus, kiekvieną kartą tą pačią užduotį vykdyti kitoje vietoje ar esant kitoms aplinkybėms. Trumpiau tariant, darbo vieta ir pobūdis tūrėtų būti dinamiški.
Tvarkos ir organizuotumo mėgėjai
Mėgstantys organizuoti žmonės mielai bendrauja, yra pastabūs detalėms ir praktiški. Patinka patogi struktūra ir tvarka kasdieniame bei profesiniame gyvenime. Organizatoriai visur ir visada laikosi taisyklių, be nuobodulio vykdo kasdienes procedūras, niekada nevėluoja su darbais. Puikiai geba dirbti vieni, šiek tiek sunkiau sekasi grupėse. Šio tipo žmonėms patinka darbas, kurio pagrindinės užduotys yra rinkti ir tvarkyti duomenis. Visur mėgsta tvarką, todėl mėgaujasi kitų tipų asmenybėms ne itin patraukliomis užduotimis – pradedant biuro reikalų tvarkymu, dokumentų rengimu, baigiant straipsnių redagavimu.
Organizatoriai turėtų ieškoti leidybos, redagavimo, administravimo, finansų, archyvavimo, taip pat svetingumo ar turizmo industrijos srities darbo. Puikus pasirinkimas dirbti kalbos redaktoriumi, korektoriumi, biuro administratoriumi, archyvo darbuotoju, muziejininku, asistentu, buhalteriu, namų organizatoriumi / tvarkytoju. Kalbant apie svetingumo ar turizmo sritį, organizatoriaus gebėjimai pasitarnautų kuriant kelionių ir pramogų planus, ruošiant pasakojimus apie lankytinas vietas. Tinka rašyti renginių scenarijus, planuoti dienotvarkę.
Viskas pagal planą
Tvarką mėgstantiems žmonėms svarbu ne tik išmanyti su pareigomis susijusias taisykles, normas, įstatymus, bet ir žinoti, ką reikės daryti bent kelis žingsnius į priekį. Būtent dėl šios priežasties vienu svarbiausių darbo įrankių tampa įvairios planuotės, kuriose skrupulingai žymima, kada ir kokius darbus atlikti. Darbo vietoje turi būti užtektinai stalčių, lentynėlių ir įvairių skyrelių, kuriuose laikomi dokumentai, darbo priemonės ir įrankiai. Juose šio tipo žmonės stengiasi palaikyti idealią tvarką, viską po darbo sudėlioti į vietas. Ne visuomet sekasi dirbti su kitais žmonėmis, jeigu šie neperpranta ar nesilaiko nustatytos tvarkos. Taip pat nelinkę dalintis darbo erdve ar darbo įrankiais, nes mano, kad kiti gali viską sujaukti ar sugadinti. Nemėgsta keisti darbo vietos ar darbo įrankių, pavyzdžiui, kompiuterio, nes pasigenda įprastos tvarkos. Tai išmuša iš vėžių ir kenkia produktyvumui.
Iš bendro dirbančiųjų konteksto išsiskiria gebėjimu save motyvuoti darbui. Planuose pasižymėdami naujas užduotis ir išbraukdami jau atliktas, patiria džiaugsmą, įvertina progresą, suvokia prasmę.
Kūrybingi žmonės
Mėgsta pasitelkti tiek rankas, tiek vaizduotę, kad realizuotų inovatyvias idėjas. Suprantama, menininkams nėra artimas griežtas grafikas, mieliau dirba savo ritmu, lanksčiomis darbo valandomis, geriausia – be vadovavimo. Nori realizuoti savo sumanymus, o ne įgyvendinti kitų idėjas. Tiesa, kad visai neiškeliautų padebesiais, kūrybiški žmonės taip pat susikuria savitą ritmą ir taisykles, tik jos nėra lengvai suprantamos kitų asmenybės tipų atstovams. Tinkamiausios veiklos sritys: dizainas, rašymas, rinkodara, viešieji ryšiai, teatras, muzika, gamta. Galėtų dirbti interjero dizaineriais, produktų dizaineriais, grafikos dizaineriais, rašytojas, rinkodaros / reklamos srities specialistais, viešųjų ryšių atstovais, aktoriais, kompozitoriais, muzikantais. Beje, neretai tampa ir puikiais virtuvės šefais. Taip pat gali rinktis su gamta ir aplinka susijusias veiklas, pavyzdžiui, sodininkystę, apželdinimą.
Įkvepianti aplinka
Nepatinka standartinė biuro aplinka, labiau linkę susikurti savo darbo vietą, kuri neslopintų kūrybinio potencialo, padėtų išvengti išorinių dirgiklių. Pavyzdžiui, kuriant muziką reikalingi ne tik instrumentai, bet ir studija, tiek sulaikanti iš jos sklindantį garsą, tiek į ją patenkantį aplinkos triukšmą. Įdomu tai, kad kūrybiški žmonės, siekiantys pragyventi iš meninių gebėjimų, atidžiai renkasi darbo įrankius ir priemones, linkę investuoti į kokybę, nes trokšta, kad ir jų kūrybos rezultatai būtų itin kokybiški bei jų įgyvendinimas nesukeltų sunkumų, atbaidančių nuo tikslo siekimo.
Aplinkoje nuolat ieško įkvėpimo, todėl į savo darbo vietą ateina jau ne pasisemti idėjų, o dirbti visiškai susitelkus į procesą. Gali atrodyti, kad užduotims atlikti skiria mažai laiko, tačiau kūrybinis procesas galvoje verda nuolat: aplinkos stebėjimas, bendravimas, idėjų generavimas, minčių analizė. Kūrybai reikalingi impulsai, todėl siekia užsitikrinti kuo įvairesnę, įdomesnę kasdienybę. Taigi, su kūrybiškais žmonėmis niekuomet nenuobodu.
Linkę rūpintis
Žmonėms, kuriems patinka rūpintis kitais ir tenkinti jų poreikius, labiausiai tinka dirbti aptarnavimo, paslaugų teikimo arba sveikatos priežiūros srityse. Mielai dirba kolektyve, stengiasi kitų gerovės labui. Yra atsakingi, patikimi, empatiški, turintys organizacinių gabumų. Idealios profesinės veiklos sritys: medicina, švietimas, socialinių paslaugų sritis, administravimas, žmogiškieji ištekliai, pardavimai. Rūpestingiesiems puikiai tinka dirbti gydytojais, slaugytojais, mitybos specialistais, logopedais, fizioterapeutais, auklėmis, mokytojais, socialiniais darbuotojais, asistentais, biuro administratoriais, pardavėjais, renginių organizatoriais. Gali būti ir veterinarijos gydytojais, taip pat steigti augintinių viešbučius, gyvūnų prieglaudas ir kt.
Nesureikšmina darbo vietos
Labiau koncentruojasi į darbo pobūdį, kuo ir kaip rūpinsis, nei į darbo aplinką. Neretai pašaukimo lydimi renkasi ne prestižines darbo vietas, bet tas, kuriose galės padėti labiausiai pagalbos stokojantiems žmonėms ar gyvūnams. Verta įsidėmėti, kad darbo vieta gali nuolat kisti, pavyzdžiui, socialiniai darbuotojai, auklės lanko ne vienus namus.
Jei kuriasi darbo vietą patys, daugiausia dėmesio reikėtų skirti jos funkcionalumui, o ne patrauklumui. Nebent aplinka turėtų tiesioginį poveikį tiems, kuriais rūpinamasi. Pavyzdžiui, jei kalbame apie logopedą, derėtų užtikrinti, kad atėjęs vaikas jaustųsi kuo saugiau, jaukiau, drąsiau, todėl turėtų būtų spalvų ir vaikiškos atributikos.
Rūpestingieji dažnai dirba ir už tiesioginės darbo vietos ribų, neskaičiuodami viršvalandžių, dalį užduočių parsinešdami namo, todėl labiau nei kitų asmenybės tipų atstovams būdingas perdegimas.
Su verslumo gyslele
Iš prigimties lyderiai, geba vadovauti, telkti aplinkinius į komandą, siekti didelių tikslų. Patinka ne tik rezultatai, bet ir stebėti, kaip nuo pradžios iki pabaigos vykdomas projektas. Puikiai moka deleguoti užduotis kitiems, yra ambicingi, smalsūs, inovatoriški, savimi pasitikintys, prisiimantys atsakomybę ne tik už save, bet ir komandos narius. Pasižymi charizma, derybiniais įgūdžiais. Idealios profesinės veiklos sritys: verslas, finansai, teisė, valstybės valdymas, mokslas. Galėtų tapti puikiais dėstytojais, įmonės vadovais, verslo konsultantais, bankininkais, advokatais, teisėjais, politikais, mokytojais. Taip pat gali sėkmingai plėtoti internetinę prekybą.
Su(si)kuria pats
Verslumo gyslelę turintys žmonės gali užimti jau esamą darbo vietą, taip pat susikurti ją sau ar visai komandai, atsižvelgiant į veiklos sritį. Šio asmenybės tipo atstovai pragmatiški, todėl darbo vietoms būdingas funkcionalumas, inovatoriškumas, patrauklumas. Verta į tai investuoti, kad išvengtų darbuotojų kaitos, kas lemtų papildomas išlaidas bei galbūt trukdytų sėkmingai plėtoti verslą. Šiems žmonėms svarbu užtikrinti, kad viskas vyktų sklandžiai ir visa reikalinga informacija būtų po ranka, todėl daug dėmesio verta skirti informacinėms technologijoms, atsakingam planavimui, tikslingam bendravimui. Aplinka turėtų būti tvarkinga, funkcionali, pabrėžianti statusą, skatinanti pasitikėjimą.
Analitiškai mąstantys
Analitikams įdomu analizuoti teorijas, ieškoti tiesų, pasitelkti loginį mąstymą. Patinka dirbti vieniems, nes linkę iki galo įgyvendinti visus užduoties etapus. Kelia sau aukštus reikalavimus, yra pastabūs detalėms, turi tyrinėtojo savybių, negali padėti galvosūkio į šalį, kol jo neišsprendžia iki galo. Idealios veiklos sritys: mokslas, medicina, teisė / teisėsauga, verslas, IT, finansai, akademinė sritis. Taigi, rekomenduojama specialybes, kur šios savybės galėtų geriausiai atsiskleisti: inžinierius, gydytojas, tyrėjas, kariuomenės lyderis, teisininkas, detektyvas, teisėjas, verslo strategas, kompiuterių programuotojas, buhalteris, dėstytojas. Gali tapti ir puikiais politologais bei tiriamosios žiniasklaidos atstovais.
Pirmiausia – konkretumas
Reikalinga darbo vieta, kuri atitiktų vykdomą veiklą. Niekada neprašo išskirtinių sąlygų, tik tiek, kad būtų visos galimybės atlikti reikalingas užduotis. Svarbiausia funkcionalumas ir kuo mažiau niuansų, kurie blaškytų dėmesį. Ilgai ir nuodugniai gilinasi į užduotis, todėl dirba susikaupę, nemėgsta būti kalbinami ar spręsti su konkrečia užduotimi nesusijusių klausimų (panašiai, kaip introvertai), tad tinkamesnis atskiras, uždaras kabinetas. Loginis mąstymas užkerta kelią lyriniams nukrypimams, todėl darbas eina sklandžiai, pagal iš anksto numatytą planą, laikantis taisyklių ir nustatytų normatyvų. Būtinoms darbo priemonėms nereikėtų gailėti lėšų.
Idealistai
Visuomet nori padaryti pasaulį geresnį, siekia kilnių tikslų, socialinio progreso. Mieliau dirba komandoje, nes teigiamai vertina bendruomeniškumą, taip pat visuomet atviri idėjoms, kurios pagerintų konkrečių žmonių gyvenimą ar aplinką. Rekomenduojamos veiklos sritys: socialinis darbas, žmogiškieji ištekliai, švietimas, sveikatos priežiūra, sveikatingumas, valstybės tarnyba. Idealistai galėtų dirbti socialiniais darbuotojais, patarėjais, mokytojais, logopedais, holistinės medicinos atstovais, fizioterapeutais, masažuotojais, politikais. Dėl jautraus pasaulio matymo puikiai tinka ir meniškos profesijos, t. y. fotografas, dizaineris, filmų kūrėjas.
Kur idėjos nuneš
Neturi didelių reikalavimų darbo vietai, dirba profesinę sritį atitinkančiose įstaigose įrengtuose kabinetuose. Jei turi daugiau meninio polėkio, darbo vietai gali suteikti savito jaukumo. Labiau nei į aplinką koncentruojasi į užduotis, taip pat visuomet pasiruošę žengti bent vienu žingsniu toliau, padaryti daugiau, pamatyti plačiau. Pasirinkusieji meninę kryptį mėgsta dirbti iš namų, kuriuose gali vyrauti kūrybinis chaosas, įdomios detalės, vaizduotę žadinantys kūriniai. Naudinga neapsiriboti konkrečia darbo vieta, kuo daugiau pažinti, patirti, kad vaizduotė nuolat būtų stimuliuojama. Jei stinga įsižeminimo, patariama užsiimti savanoryste. Ši veikla irgi padeda realizuoti idealisto potencialą, jei tiesioginis darbas slopina.
Realiai pasaulį matantys
Realistams patinka dirbti su faktais, siekti apčiuopiamų rezultatų, kurti, veikti, o ne galvoti ar analizuoti. Mielai dirba rankomis su kokiais nors įrankiais, prietaisais, savo veikloje nori matyti apčiuopiamus rezultatus, nemėgsta daugžodžiauti ir filosofuoti. Yra smalsūs, nebijantys inovacijų, praktiški, sunkiose situacijose išlaikantys ramybę. Rekomenduojamos veiklos sritys: sporto, prekybos, gamybos, statybų, transporto, mokslo, verslo, teisėsaugos, žemės ūkio. Savo praktiškumą puikiai pritaiko rinkdamiesi asmeninio trenerio, sportininko, dailidės, santechniko, mechaniko, elektriko, piloto, vairuotojo, patologo, verslo analitiko, policininko, ugniagesio, paramediko, ūkininko profesijas.
Praktiška ir naudinga
Reikalinga darbo aplinka, kurioje būtų visi įrankiai norimiems rezultatams pasiekti per kuo trumpesnį laiką. Negailėkite pinigų kokybiškoms, aukščiausius reikalavimus atitinkančioms darbo priemonėms. Jei dirbate pagal griežtą grafiką, jame turi būti užtektinai poilsio valandų, nes neretai realistų darbas susijęs su fiziniu krūviu. Norėdami palengvinti krūvį, plačiau domėkitės naujovėmis ir jas atsargiai diekite į kasdienes užduotis. Patarimas harmonijos labui: laisvalaikiu daugiau stimuliuokite emocinį intelektą ir kūrybinį potencialą.
Autorius Laima Samulė