Dalelė prabangos ant kiekvieno stalo
2023-05-26 07:33Nors austrės laikomos prabangos maistu, bent kartą jų paragauti gali sau leisti kiekvienas. Kuo šie dvigeldžiai moliuskai naudingi sveikatai?
Egzistuoja nuo pat žmonijos pradžios
Mokslininkai mano, kad pirmoji austrė susiformavo daugiau nei prieš 200 mln. metų, kai Žeme lakstė dinozaurai. Žmonės iš mezolito laikotarpio austres rinkdavo per atoslūgius, uolienos gabalu praskeldavo kiautą ir išimdavo mėsą. Tiesa, archeologiniai tyrimai rodo, kad dauguma mezolito laikotarpio austrių kiautų nepažeisti, tačiau likę deginimo pėdsakų. Tai rodo, kad austrės dėtos ant žarijų ar įkaitintų akmenų ir keptos kelias minutes, kol atsiverdavo kiautai. VIII–XVI a. austres pamėgo visų socialinių sluoksnių atstovai. Jos virtos su šlakeliu alaus ir pagardinus juodaisiais pipirais. XVII ir XVIII amžiais austrės išpopuliarėjo gaminant įvairius patiekalus. Mažesnės dažnai valgytos žalios, o didesnės dėtos į troškinius, pyragus ir kitus kepinius. Šie dvigeldžiai moliuskai netgi malti į dešras kartu su kiauliena ar aviena. Taip pat jomis buvo įdaromos keptos vištos, kalakutai ar antys. Garsusis meilužis Kazanova savo atsiminimuose prisipažino iš viso suviliojęs 122 moteris gimtojoje Italijoje, Paryžiuje, kur gyveno, ir keliaudamas po likusią Europą. Jis pasidalijo patirtimi, kaip valgyti austrę: „Uždėjau geldelę ant jos lūpų krašto. Po ilgo juoko ji įsiurbė austrę, kurią laikė tarp lūpų. Akimirksniu ją atgavau, prilietęs savomis lūpomis“.
XIX a. austrių buvo galima gauti beveik kiekviename Londono užkampyje. Šie moliuskai itin vertinti prastuomenėje, mat vietoj brangios jautienos dėti į troškinius ir sriubas. Vienas populiariausių Viktorijos laikų patiekalų buvo austrių pyragas. Rašytojas Čarlzas Dikensas knygoje „Pomirtiniai Pikviko klubo užrašai“ rašė: „Atrodo, kad skurdas ir austrės visada dera kartu.“ Vėliau galingi mikroskopai atskleidė austrių anatomijos sudėtingumą, tad naudotos evoliucinėms idėjoms populiarinti. Viktorijos laikų anatomas Thomas Huxley pastebėjo: „Kai sūrus ir slidus kąsnelis slysta gomuriu, mažai žmonių įsivaizduoja, kad jie praryja mechanizmą, daug sudėtingesnį nei laikrodis.“ Iš tiesų austrė turi trijų kamerų širdį ir porą inkstų. Iki XIX a. vidurio austrės žvejotos didžiuliu mastu. 1864 m. vien Londone suvalgyta daugiau nei 700 mln. austrių. Vartojimo ir žvejybos mastai tapo tokie nevaldomi, kad iki XX a. vidurio jų ištekliai ėmė sparčiai nykti. 1964-aisiais Jungtinės Karalystės vandenyse sugauta vos 3 mln. austrių.
Kam ir kada nedera mėgautis?
Cheminiai teršalai, tokie kaip švinas, kadmis ar gyvsidabris, pasitaikantys šiuose moliuskuose, kelia pavojų sveikatai. Austrėse apstu cinko, tad svarbu jų valgyti saikingai. Per didelis cinko kiekis gali sukelti apsinuodijimą, vėmimą, raumenų mėšlungį, skrandžio skausmą, vandeningą viduriavimą. Vaikai, nėštukės, žindyvės ir asmenys, kurių imunitetas nusilpęs, turi vengti žalių austrių. Rekomenduojama valgyti tik virtas. Dažniausiai valgomos žalios, todėl ypač jautrios bakterijų veisimuisi. Kadaise manyta, kad austres saugu valgyti tik keletą mėnesių. Tai dalis tiesos, nes Šiaurės pusrutulyje jos daug dažniau genda šiltesniais gegužės, birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Viena austrėse aptinkama bakterijų rūšis, Vibrio vulnificus, gali sukelti net mirtį. Nėra būdo sužinoti, ar lėkštėje esančios austrės užterštos. Sunkūs apsinuodijimo simptomai paprastai pasireiškia per 24–48 val. – karščiavimas, šaltkrėtis, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Didžiausia rizika apsinuodyti bakterijomis užkrėstomis austrėmis – sergantiems vėžiu, cukriniu diabetu ir kepenų ligomis.
Nauda sveikatai
Gerina smegenų veiklą. Dėl vitamino B12 gausos austrės – puikus pasirinkimas norint išlaikyti gerą smegenų sveikatą. Šio vitamino trūkumas siejamas su demencija, Alzheimerio liga, depresija, savižudybės rizika.
Saugo nuo kaulų retėjimo. Austrėse apstu vitamino D, vario, cinko ir mangano. Manoma, kad šie mikroelementai kartu su kalciu itin svarbūs lėtinant ar net užkertant kelią kaulų retėjimui vyresnio amžiaus moterims, kurios serga osteoporoze. Be to, natūralūs jų šaltiniai veiksmingesni už papildus.
Įžiebia seksualinį potraukį. Tikima, kad neapdorotos austrės veikia kaip afrodiziakas. Nustatyta, kad cinko trūkumas mažina testosterono lygį vyrams ir gali sukelti erekcijos sutrikimą. Tyrimais įrodyta, kad mitybos papildymas cinku didina testosterono lygį vyresnio amžiaus vyrų organizme ir gerina libido.
Skatina vaisiaus augimą. Omega-3 riebalų rūgštys būtinos nėščiai moteriai, tai svarbiausios vaisiaus smegenų ir tinklainės statybinės medžiagos. Be to, taip pat gerina vaisiaus sveikatą, didina svorį ir sergsti nėštumą tais atvejais, kai dėl įvairių priežasčių gresia persileidimas.
Mažina cukraus kiekį kraujyje. Baltymingas maistas suteikia sotumo ir padeda valdyti cukraus kiekį kraujyje. Įrodyta, kad daug baltymų turinti dieta sumažina hemoglobino A1c (HbA1c, šis junginys susijęs su cukraus kiekiu kraujyje) lygį sergantiems II tipo cukriniu diabetu.
100 g 68 kcal
Angliavandeniai 3,9 g
Baltymai 7 g
Riebalai 2,5 g
Vitaminas A 100 IU
Vitaminas D 320 IU
Cholinas 65 mg
Kalcis 45 mg
Magnis 47 mg
Fosforas 135 mg
Kalis 156 mg
Natris 211 mg
Įdarytos austrės
4 porcijos
100 g 122 kcal
Ruošti 45 min.
- 12 austrių
- Šaukštas alyvuogių aliejaus
- 150 g mažųjų špinatų
- Šaukštas sviesto
- Skiltelė česnako
- Šaukštas smulkintos Chalapos paprikos
- 50 g parmezano
- 2 šaukštai panko džiūvėsėlių
- Maltų pipirų pagal skonį
GAMINIMAS. Austres padėti plokščia puse į viršų ir suimti rankšluosčiu arba pirštinėmis. Įstumti peilio galiuką tarp viršutinės ir apatinės geldelės. Sukti peilį, kol atsilaisvins viršutinė geldelė. Laikyti austrę lygiai, kad sūrus skystis liktų apatinėje geldelėje. Švelniai stumti peilį išilgai viršutinės geldelės vidinės pusės, atplėšti austrę nuo geldelės. Špinatus nuplauti, nuspausti vandens perteklių. Smulkiai supjaustyti. Didelėje keptuvėje ant vidutinės kaitros įkaitinti aliejų. Sudėti špinatus ir kaitinti, kol suminkštės, apie 1 min. Smulkintą česnaką kaitinti svieste 30 sek. Sudėti špinatus ir smulkintą papriką, išmaišyti ir nukelti. Tarkuotą parmezaną sumaišyti su džiūvėsėliais ir pipirais. Ant kiekvienos austrės užtepti kupiną šaukštelį špinatų mišinio. Pabarstyti parmezanu. Kepti apie 12 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 220 °C, kol gražiai apskrus.
Tradicinis austrių troškinys
12 porcijų
100 g 147 kcal
Ruošti 45 min.
- 3 šaukštai sviesto
- Svogūnas
- 100 g saliero
- 500 g konservuotų austrių
- Žiupsnelis druskos
- Pusė šaukštelio maltos raudonos paprikos
- 800 ml neriebaus pieno
- 150 ml riebios grietinėlės
- Maltų pipirų pagal skonį
- 4 skiltelės česnako
GAMINIMAS. Sviestą kaitinti, kol išsilydys. Sudėti smulkintą svogūną ir kubeliais pjaustytą salierą, kepti maišant, kol taps skaidrūs ir minkšti, bet neparudę. Pasūdyti, pagardinti paprika ir kepti dar 1 min. Supilti nuo austrių likusį skystį, pieną, grietinėlę. Padidinti kaitrą ir užvirinti. Austres perpjauti pusiau arba ketvirčiais, nelygu dydis. Sumažinti kaitrą ir suberti austres. Kepti apie 3 min., kol jų krašteliai pradės riestis. Paskaninti pipirais.
Autorius Monika Budnikienė