Cirko pasirodymai daugeliui suteikia prieštaringų minčių. Vieni aikčioja iš susižavėjimo, stebėdami sudėtingus artistų atliekamus triukus ore, ant lyno, trapecijos, su ugnimi ir laukiniais gyvūnais. Ypač dažnai pasigirsta raginimų neiti į cirką ir apskritai jį uždrausti iš gyvūnų mylėtojų. Nepaisant to, niekas negalėtų paneigti, kad tai vienas iš įspūdingiausių reginių vaikams ir suaugusiesiems, dar nenustojusiems tikėti pasaka.

 

cirkas

Pirmieji cirko pasirodymai vyko senovės Romos arenose: vežimų lenktynės, dresiruotų gyvūnų, žonglierių ir akrobatų šou. Senovės Romos didysis cirkas buvo 621 metro ilgio ir 118 metrų pločio. Jame tilpdavo 35000 žiūrovų. Šiandien jis primena istorinių griuvėsių parką, kuriame kartais vyksta masiniai renginiai.

 

Šiuolaikinis cirkas susikūrė maždaug prieš 200 metų. Cirkas, išvertus iš lotynų kalbos reiškia ratą arba žiedą. Tada pradėti rengti virtuoziški akrobatų ir žirgų pasirodymai. Didžiuosiuose miestuose pasirodymai vykdavo didžiuliuose hipodromuose (išvertus iš lotynų kalbos „hippo“ – žirgas, „drome“ – lenktynės). Vėliau kai kurie hipodromai tapo teatrais.

 

XIX amžiuje, karalienės Viktorijos valdymo laikais, išpopuliarėjo keliaujantys cirkai. Mieste kildavo sujudimas ir masinis jaudulys, kai atvažiuodavo cirkas pasistatydavo didžiulę palapinę, kurioje vykdavo neįtikėtini dalykai. Tą dieną vaikai galėdavo neiti į mokyklą, kad nueitų į cirką. Tais laikais, kai nebuvo televizijos ir filmų, cirkas buvo vienintelė galimybė pamatyti laukinius gyvūnus. Anglijos cirkuose būdavo galima pamatyti pirmąjį D. Britanijos salose gimusį afrikinį liūtą, dramblių, raganosių, zebrų, kulanų, lamų, panterų, leopardų, tigrų, ocelotų, kengūrų su kengūriukais.

 

Šiandien gyvūnų apsaugos įstatymai, nustatantys gyvūnų gerovės ir laikymo sąlygas, yra kur kas griežtesni nei Viktorijos laikais. Cirkai pamažu vėl grįžta prie savo ištakų senovės Romoje. Laukinių gyvūnų skaičius juose labai ribotas, o populiariausi – akrobatų, klounų ir žirgų pasirodymai.

 

XIX amžiaus Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose cirke būdavo demonstruojami žmonės su įvairiais apsigimimais: žmonės su keturiomis kojomis, liliputai, aukštaūgiai, apaugę plaukais, be galūnių ir t. t. Tokie cirko pasirodymai buvo labai populiarūs žemesniuosiuose visuomenės sluoksniuose.

 

Vieni iš mėgstamiausių cirko personažų – klounai. Jie paprastai nekalba, o savo jausmus išreiškia fiziniais kūno judesiais ir mimikomis. Ko gero, žymiausias visų laikų klounas, komikas yra nebyliojo kino aktorius Čarlis Čaplinas. Kartą jis dalyvavo konkurse, kuriame vyko Č. Čaplino antrininko rinkimai. Juose Čarlis užėmė tik trečią vietą!

 

Daug ovacijų cirke iki šiol sulaukia nepaprastai lanksčių žmonių pasirodymai. Stebint tokius pasirodymus atrodo, kad artistas neturi nei kaulų, nei sąnarių. Pavyzdžiui, keliaujančio cirko akrobatė, britė Leilani Franco gali gerti arbatą, puodelį laikydama kojų pirštais. Moterimi gyvate vadinamai cirko artistei priklauso net trys pasaulio rekordai.

 

Lietuvoje taip pat yra cirko meno užuomazgų nuo seniausių laikų. Jau tada žmonės per šventes galėdavo stebėti smagius gyvulių dresuotojų, klounų, mimų, akrobatų pasirodymus. XIX amžiaus pradžioje buvo įkurtas pirmasis stacionarus cirkas Kaune, vėliau – ir Vilniuje. Po kitus miestus ir kaimus važinėjo cirkas ant ratų. Keliems lietuviams pavyko išgarsėti kaip cirko artistams visame pasaulyje. Tai – V. Januševskis (1886 – 1970) ir I. Radunskis (1872 – 1955).

 

Gyvenimą cirke gaubia paslapčių šydas. Laukinę gamtą pažabojantys ir mokantys sklandyti ore ar padaryti sudėtingiausias figūras savo kūnu artistai atrodo kaip atvykėliai iš pasakų šalies. Tačiau jie – tokie patys žmonės, o gyvenimas cirke taip pat būna labai įvairus. Meniškos prigimties cirko artistai turi visą puokštę prietarų, kurie skiriasi kiekviename cirke, bet kai kurie yra bendri visiems, pavyzdžiui:

 
  • Jeigu cirke atsitinka viena nelaimė, netrukus bus dar dvi.
  • Švilpti užkulisiuose laikoma nelaimę pranašaujančiu ženklu.
  • Į cirko areną reikia įžengti dešine koja.
  • Tikima, kad cirko palapinėje nevalia užmigti, nes galima prasmegti skradžiai žemę.
  • Persirengimo kambaryje negalima valgyti žemės riešutų.
  • Užkulisiuose pastatyta kilnojama rūbų spinta negali būti perkelta į kitą vietą, kol vyksta cirko pasirodymai. Tas, kurio spinta bus perkelta į kitą vietą, greitai bus atleistas.
  • Jeigu kažkas į cirko palapinę atneš povo plunksną, pradės dėtis baisūs dalykai.
  • Pasirodymas bus sėkmingas, jei artistas kišenėje turės dramblio plauką.
 

Balandžio 18 dieną minima pasaulinė cirko diena. Ji skatina susimąstyti ir atkreipti valdžios dėmesį į cirko meną ir jo reikšmę. O kada jūs paskutinį kartą buvote cirke?