Vakarų Čekijos kurortų trikampį sudaro trys garsiausi šios šalies kurortiniai miestai: Karlovi Varai, Marianske Laznės ir Františkovi Laznės. Šiais metais, dėl unikalios miestų architektūros ir balneologinių procedūrų svarbos, Čekijos kurortų trikampis įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Apsilankymas Čekijos SPA kurortuosetai ne tik poilsis, bet ir visų pirma aukštos kokybės medicininė priežiūra. Čia veikiančios modernios medicinos įstaigos puikiai derina šimtmečių tradicijos patirtį su šiuolaikiniais terapijos metodais. 

 

Františkovi Laznės fot. Ladislav Renner (1)_800x507

 

Františkovi Laznės fot. Ladislav Renner

   

Františkovi Laznės fot. Ladislav Renner (2)_1_800x467

 

Františkovi Laznės fot. Ladislav Renner

 

Karlovi Varai – elegancijos sinonimas

 

Karlovi Varus įkūrė karalius Karolis IV. Pasak legendos, medžioklės metu valdovas vijosi elnią. Žvėris pabėgo nuo medžiotojų, nuo uolos nušokęs į Teplos upės kanjoną. Karolis IV su kitais medžiotojais nusileido į slėnį ir radojame karštus mineralinius šaltinius, trykštančius iš žemės gelmių. Šioje vietoje jis įsakė pastatyti kurortą. Dabar Karlovi Varai – viena populiariausių viso pasaulio turistų atostogų vietų.

 

Prieš kelis šimtmečius čia įkurtas SPA kurortas, kurio šlovė greitai peržengė Čekijos sienas. Jis tapo elegancijos sinonimu, liudijusiu apie aukštą pacientų socialinį statusą. Čia lankėsi tokios įžymybės kaip Johanas Volfgangas fon Gėtė, Liudvikas van Bethovenas, Nikolajus Gogolis bei daugybė valstybių vadovų, pavyzdžiui, caras Petras I Didysis. Vykstant vienam prestižiškiausių kino festivalių, čia kasmet vieši ryškiausios kino žvaigždės iš viso pasaulio.

 

Františkovi Laznės fot. Ladislav Renner (3)_800x500

 

Františkovi Laznės fot. Ladislav Renner

 

Františkovi Laznės Františekas fot. Ladislav Renner_800x531

 

Františkovi Laznės Františekas fot. Ladislav Renner

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner (2)_800x511

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner

 

Tikrąją SPA atmosferą galite pajusti vaikščiodami po istorinį miesto centrą palei Teplos upę. Pasisėmę vandens iš gydomojo šaltinio į specialų ąsotėlį, pasivaikščiokite elegantiškų kolonadų pavėsyje. Dieną šiame pasakiškame mieste galima paįvairinti apsilankius vienoje iš daugybės apžvalgos vietų. Pavyzdžiui, išvyka funikulieriumi į Dianos apžvalgos bokštą, iš kurio atsiveria kvapą gniaužiantis miesto vaizdas, neabejotinai suteiks nepamirštamų įspūdžių.

 

Karlovi Varuose gydomi medžiagų apykaitos ir virškinimo sistemos sutrikimai. Čia sveiksta pacientai po onkologinių ligų. Mieste iš 2–2,5 km gylio trykšta net dvylika karštųjų šaltinių, kurių temperatūra siekia nuo 41 °C iki 73 °C. Svarbiausias Karlovi Varų šaltinis, kuris kartu yra ir miesto simbolis, vadinamas Vřídlo (liet. karštoji versmė). Tai vienintelis šaltinis, kurio vanduo ne tik geriamas, tačiau naudojamas ir gydomosioms voniomsvietinėse sanatorijose, SPA centruose. Jo vandens temperatūra siekia apie 72 °C, todėl prieš naudojant jis atšaldomas. Vřídlo šaltinio, iš kurio per minutę išteka 2000 litrų vandens, neįmanoma nepastebėti – net 12 metrų aukščio srovė trykšta pačiame miesto centre. Kitus šaltinius rasite kolonadose, iš kurių įspūdingiausia yra Turgaus kolonada – gausiai raižytas medinis XIX a. šveicariško stiliaus pastatas.

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner (3)_401x600

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner (4)_800x496

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner_800x394

 

Karlovi Varai fot. Ladislav Renner

 

Karlovi Varuose būtinai reikia paragauti vaflių – tai tradicinis ir labai populiarus skanėstas. Patys pirmieji vafliai skyrėsi nuo šiandien gaminamų. Apie 1800 m. virėjai kurorto svečius vaišino cukrumi apibarstytais vafliais. Vėliau juos pradėjo sluoksniuoti vieną ant kito ir gardinti prieskoniais, kurie, kartu su šaltinių vandeniu ir druska, suteikė vafliams išskirtinį skonį. Pirmoji kepyklėlė, gaminusi šiuos skanėstus, atidaryta 1867 m. Šiandien Karlovi Varų vafliai dažnai gardinami šokolado, vanilės, lazdynų riešutų įdaru.

 

Marianske Laznės – leiskite pasilepinti

 

Marianske Laznių kurortas įkurtas tik 1808 m., tačiau greitai tapo mėgstama įžymybių atostogų vieta. Kadaise jame lankėsi Anglijos karalius Edvardas VII, Johanas Volfgangas fon Gėtė ir Frederikas Šopenas. Jo viešnagę Marianske Laznėse primena kasmetinis Šopeno muzikos festivalis. Įspūdingiausi šio miesto architektūros pavyzdžiai yra neobarokinė kolonada, ampyro stiliaus pastatai bei Dainuojantis fontanas.

 

Karlovi Varai, Turgaus kolonada  fot. Ladislav Renner_800x442

 

Karlovi Varai, Turgaus kolonada  fot. Ladislav Renner

 

Karlovi Varų vafliai fot. David Marvan_800x533

 

Karlovi Varų vafliai fot. David Marvan

 

Marianske Laznės Dainuojantis fontanas fot. Ladislav Renner_800x528

 

Marianske Laznės Dainuojantis fontanas fot. Ladislav Renner

 

Šiandieninių Marianske Laznių vietoje XVIII a. pabaigoje buvo pelkėtas, miškingas slėnis. Netoliese esančio Teplos vienuolyno abatas Kašparas Prokopas Reitenbergeris sugalvojo panaudoti vietinį šaltinio vandenį. Jis liepė išdžiovinti pelkes ir slėnyje įkūrė miestą, kurį Mergelės Marijos, vienuolyno bažnyčios globėjos, garbei pavadino Marianske Laznėmis.

 

XIX a. šalia gydomųjų mineralinių šaltinių atsirado sanatorijų, promenadų, patogių takų, parkų bei prabangių pirčių ir baseinų. Kurorte dažnai lankydavosi garsenybės: Johanas Štrausas, Tomas Alva Edisonas, Richardas Vagneris bei daug kitų. Kurortinį miestelį pamėgo ir didžiausi valdovai – imperatorius Pranciškus Juozapas I ir Rusijos caras Nikolajus II. Siekiant įsiteikti garsiems svečiams, mieste buvo statomi prašmatnūs, įspūdingi pastatai, pavyzdžiui, prabangios Romos pirtys su nuostabiais baseinais, persiškais kilimais, šilkiniais gultais ir visais patogumais. Penkių žvaigždučių viešbutį „Nové Lázně“ su Romos pirtimis ypač pamėgo Anglijos karalius Eduardas VII.

 

Marianske Laznės fot. David Marvan_391x600

 

Marianske Laznės fot. David Marvan

 

Marianske Laznės fot. Ladislav Renner (3)_800x528

 

Marianske Laznės fot. Ladislav Renner

 

Marianske Laznės fot. Ladislav Renner (4)_800x511

 

Marianske Laznės fot. Ladislav Renner

 

Visos Marianske Laznių mineralinės versmės yra šaltos. Miesto apylinkėse trykšta daugiau nei 100 šaltinių, o pačiame mieste – apie 40. Vienas seniausių yra Kryžiaus šaltinis, kuris iš pradžių vadintas Druskos šaltiniu dėl itin sūraus ir mineralizuoto vandens. Vėlesnis pavadinimas susijęs su mediniu kryžiumi, pastatytu virš šaltinio. Kryžiaus šaltinis yra Marianske Laznių herbe, kurį imperatorius suteikė miestui 1866 m. Šaltinį rasite panašiame į Romos Panteoną paviljone prie pagrindinės kolonados ir Dainuojančio fontano, pačiame kurorto centre. Šaltinio vandens teigiamą įtaką sveikatai įvertino gydytojas Johanas Josefas Nehras iš Teplos vienuolyno. 1805–1807 m. jis liepė šalia Kryžiaus šaltinio pastatyti sanatoriją, pavadintą „Auksiniu rutuliu“. Iš Kryžiaus šaltinio tekantis vanduo naudojamas virškinimo sistemos, tulžies pūslės, kepenų ir kasos ligoms, taip pat tuštinimosi problemoms gydyti.

 

Františkovi Laznės – imperatoriaus Pranciškaus kaimas

 

Františkovi Laznės – vienas vaizdingiausių Čekijos kurortinių miestų. 1793 m. imperatorius Pranciškus II čia įkūrė Imperatoriaus Pranciškaus kaimą, kuris dėl šaltinių gydomųjų savybių netrukus tapo visame pasaulyje žinomu kurortu. Pagal seniausius įrašus, dabartinis Pranciškaus šaltinis viduramžiais vadintas Chebo vandeniu, kuriuo nuo XV a. pradžios buvo gydomi viso regiono ligoniai.Šiandien Františkovi Laznės yra gražus, žalias miestas su dideliais parkais, tarp kurių driekiasi elegantiškos promenados ir stovi SPA viešbučiai. Istorinis miesto centras išlaikė ypatingą stilių, o geltoni ir balti pastatų fasadai puikiai dera su juos supančia žaluma, sukuria unikalią atmosferą.

 

Marianske Laznės fot. Ladislav Renner_800x462
 

Marianske Laznės fot. Ladislav Renner

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan (1)_400x600

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan (2)_800x549

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan

 

Ne tik Briuselis gali pasigirti nuogo berniuko statula. Františkovi Laznės turi savo berniuką – Františeką, kurio statulėlė stovi netoli Pranciškaus šaltinio. Sakoma, kad jis turi stebuklingų galių. Jei moteris palies berniuką tam tikroje vietoje, ji esą greitai pastos. Iš tikrųjų nuo senų laikų čia moterys atvykdavo gydyti ginekologines ligas, o ir šiandien sėkmingai veikia daug nevaisingumo gydymo klinikų.

 

Siekiant stiprinti pacientų sveikatą, Františkovi Laznėse pasitelkiamos dvidešimties šaltų mineralinių šaltinių, gydomojo purvo ir gydomųjų dujų sveikatą puoselėjančios savybės. Čia gydomos judėjimo sistemos, širdies ir kraujagyslių bei ginekologinės ligos, nevaisingumas. Elegantiški SPA viešbučiai taip pat kviečia į sveikatingumo procedūras, kurios leis pacientams atgauti jėgas ir maloniai atsipalaiduoti.

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan (3)_800x496

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan (4)_376x600

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan (5)_800x463

 

Marianske Laznės Romos pirtys fot. David Marvan

 

Norint paįvairinti apsilankymą Karlovi Varų krašte, verta užsukti į Bečovą prie Teplos. Ten, pasakiškoje pilyje saugomas vienas vertingiausių Čekijos lobių – neįkainojamas viduramžių Šv. Mauro relikvijorius. Jaukiame Loketo miestelyje rasite gražų istorinį centrą ir didžiulę gotikinę pilį, kurioje eksponuojama išskirtinėąsotėlių ir kitų porceliano gaminių paroda.
 
Daugiau turizmo informacijos apie Čekiją rasite čia: www.visitczechrepublic.com