Apskaičiuota, kad per visą gyvenimą bučiuojamasi daugiau nei 20 000 minučių. Mokslininkai ir sveikatos specialistai teigia, kad ši maloni veikla ne tik stiprina imunitetą, bet ir užkerta kelią ligoms. Tačiau yra ir kita medalio pusė – bučiuojantis apsikeičiama įvairiais mikrobais, todėl vertėtų būti atsargiems.

 

buciniai

Mažina kraujospūdį

 

Daugumai teko girdėti, kad bučiniai malšina stresą ir nerimą, mat tuo metu organizme išsiskiria daugiau laimės hormono endorfino ir adrenalino. Bučiniai teigiamai veikia ir kraujotaką. Užsiimant šia malonia veikla išsiplečia kraujagyslės, todėl sumažėjo mažojo tankio cholesterolio kraujyje. Išsiplėtus kraujagyslėms gali sumažėti migrenos ar menstruacijų skausmai. Pastebėta, kad aistringi bučiniai veikia bemaž 200 kartų stipriau nei morfinas.

 

Pasak mokslininkų, bučiuojantis moterų pulsas gali šoktelėti iki 110–120 dūžių, o vyrams iki 150–180 dūžių per minutę. Tad pagerėjus kraujotakai ima sklandžiau veikti kraujagyslių sistema ir išvengiama širdies negalavimų.

 

Padeda išvengti dantų ligų

 

Pastebėta, kad burnos gleivinė praleidžia ir tam tikrus hormonus, tarkime, testosteroną, tad karštas bučinys moteris gali dar labiau sujaudinti. Bučiuojantis burnoje padaugėja ir seilių, tad jos efektyviau valo apnašas ir nešvarumus nuo dantų. Sveikatos specialistų teigimu, bučiniai dantims daro netgi didesnį poveikį negu kramtomoji guma, nes normalizuoja burnos rūgštingumą ir mažina ėduonies atsiradimo tikimybę. Tiesa, teigiamo poveikio sulaukiama tik tuomet, jeigu partneriai laikosi burnos higienos. Antraip bakterijos gali sukelti įvairių burnos ir dantenų ligų, o nuolatinis blogas burnos kvapas tapti viena mažiausių blogybių.

 

Teigiama, kad energingai bučiuojantis sudeginama nuo 8 iki 16 kcal, o ilgai trunkantis prancūziškas bučinys sudegina net iki 50 kcal. Luisvilio universiteto (JAV) profesorius Bryantas Stamfordas tikina, kad energingas ir aistringas bučinys gali dvigubai paspartinti medžiagų apykaitos procesą ir per minutę sudeginti 2 kcal. Be to, bučiuojantis dirba apie 30 veido raumenų, tad veido oda gražėja ir tampa elastinga. Mokslininkai teigia, kad bučiniai mažina alergines odos ir kvėpavimo takų reakcijas.

 

Dalijamasi bakterijomis ir virusais

 

Bučiuotis į lūpas ypač vengta XVI a., nes pasaulyje siautėjo maras. Mokslininkų teigimu, per 10 sek. trunkantį bučinį partneriai vienas kitam gali perduoti daugiau nei 80 mln. bakterijų ir įvairių virusų. Nors bučiniai stiprina imunitetą, bet, pasirodo, gali ir susargdinti įvairiomis ligomis. Viena dažniausių – pūslelinė. Apskaičiuota, kad ja serga per 50 % amerikiečių, nors dažnai simptomų nepasireiškia. Ekspertų teigimu, pūslelinė 20 % žmonių gali būti perduodama bučiuojantis arba užsiimant oraliniu seksu.

 

Teigiama, kad per seiles galima užsikrėsti ir virusiniu meningitu, epideminiu parotitu (kiaulyte), raudonuke ir kitomis virusinėmis ligomis. Pastebėta, kad bučiuojantis prancūziškai gali būti perduodamas ir hepatito B virusas, o daugelis žmonių baiminasi šiuo intymiu momentu užsikrėsti ir ŽIV. Visgi specialistai tikina, kad praktikoje tokių užsikrėtimo atvejų nepasitaikė.

 

Specialistės komentaras

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Renata Padleckienė

 

Nėščioms moterims svarbu pasitikrinti dantų būklę. Ar tiesa, kad jos per bučinius gali užkrėsti kūdikius?

   

Burnos ertmės būklė gali turėti įtakos ir nėščios moters, ir kūdikio sveikatai. Dantų būklę rekomenduojama pasitikrinti dar prieš planuojant pastoti. Jeigu moteris jau laukiasi, būtinai apie tai turi pasakyti odontologui, kuris pateiks tinkamų rekomendacijų. Rūpintis dantų būkle nėštumo metu labai svarbu, nes esant tam tikroms ligoms, pavyzdžiui, dantenų uždegimui, nėščiosios kraujotakoje aptinkama bakterinių toksinų, kurie trukdo vaisiui normaliai vystytis ir didina priešlaikinio gimdymo riziką.

 

Gimus kūdikiui, jeigu mama nesilankė pas odontologą ir dantys pažeisti ėduonies, jį sukėlusios bakterijos per seiles gali persiduoti kūdikiui, pavyzdžiui, mamai aplaižius čiulptuką arba šaukštelį, kuriuo maitino savo vaikutį. Tas pats nutinka ir bučiuojant mažylį į lūpas.

 

Kokias ligas platina bučiniai?

 

Per bučinius plinta įvairios ligos, ypač virusinės. Per žmogaus seiles galima užsikrėsti gripu, adenovirusine infekcija (jai ypač imlūs vaikai nuo 6 mėnesių iki 3 metų), paprastąja arba juostine pūsleline, vėjaraupiais, citomegalovirusine infekcija, infekcine mononukleoze.

 

Įdomu

 
  • 2015–2016 m. Klaipėdos ir Mykolo Romerio universitetuose vykdytos 213 studentų apklausos rezultatai atskleidė, kad bemaž 13 % apklaustųjų tiki, jog bučiuodamiesi gali užsikrėsti ŽIV.
  • Apskaičiuota, kad bučiuojantis galima perduoti 9 mililitrus vandens, 0,7 miligramų riebalų, 0,7 gramų baltymų ir 0,18 gramų kitų organinių medžiagų.
  • 2016 m. per pasaulį apskriejo žinia, kad po aistringo bučinio į kaklą jaunas vaikinas mirė nuo insulto. Leidinyje „The Sun“ rašyta, kad 17-mečiui meksikiečiui mirtį sukėlė susiformavęs kraujo krešulys.
  • 2011 m. 44 m. Naujosios Zelandijos gyventoja po aistringo bučinio į kaklą patyrė infarktą, o atsigavusi negalėjo pajudinti kairės rankos.
  • Medikų teigimu, po bučinio gali pasireikšti ir stiprių alerginių reakcijų. Štai viena alergiška mergina mirė tuomet, kai ją pabučiavo vaikinas, prieš tai valgęs riešutų sviesto.