Bioritmai – amerikietiški gyvenimo kalneliai
2021-08-26 08:08Gali būti, kad apie bioritmus išmanote tiek pat, kaip apie Jupiterio atmosferą. Nepaisant to, pastarosios egzistavimo greičiausiai neneigiate, tad skepticizmo nereikėtų ir kalbant apie bioritmus. Tai mokslu pagrįstas žmogaus organizmo funkcionavimo mechanizmas. Jį perpratus gyvenimas gali tapti lengvesnis, harmoningesnis.
Tai žemyn, tai aukštyn…
Sakoma, kad gyvenimas kupinas pakilimų ir nuopuolių. Niekas neina vien tiesia linija. Greičiausiai ir jūs pastebėjote, kad vienais laikotarpiais viskas slysta tarsi per sviestą, rodos, pati visata tiesia pagalbos ranką siekiant užsibrėžtų tikslų. Kitais etapais, kad ir kaip smarkiai stengtumėtės, viskas slysta iš rankų ir gaunasi priešingai negu norėtųsi. Kas kaltas? Paprastas atsitiktinumas, Fortūna, planetų išsidėstymas, valios stoka ar?.. Greičiausiai veiksnių yra ne vienas, bet tarp jų ypač svarbų vaidmenį atlieka bioritmai. Būtent dėl jų vienu metu jaučiamės pakylėti, galime nuversti kalnus, o kitu metu norime tik pasislėpti nuo pasaulio ir sunkiai susidorojame net su kasdienėmis užduotimis. Jeigu neįsiklausome į organizmo bioritmus ir veikiame tai, kas su jais natūraliai nesuderinama, didelė tikimybė, kad patirsime nesėkmę ir frustraciją. Ir atvirkščiai – jeigu gyvensime pagal natūralius bioritmus, net sunkiausios užduotys taps įveikiamos.
Trys ciklai
Išskiriami trys pagrindiniai bioritmų ciklai: fizinis, emocinis ir intelektualinis. Kai kur priskiriamas ir intuicinis, bet apie jį šįkart nekalbėsime. Fizinis ciklas susijęs su sveikata, jėga, koordinacija. Jis kartojasi kas 23 dienas. Emocinis ciklas siejamas su nuotaika, kūrybiškumu, atidumu, jautrumu, bendravimu ir kartojasi kas 28 dienas. Intelektualinis ciklas susijęs su kognityvinėmis funkcijomis, dėmesio koncentracija, budrumu. Jis trunka 33 dienas. Čia nurodyta bendra ciklų trukmė, tinkanti apie 80 % žmonijos. Visgi kiekvienas turi individualius ciklus, kurių trukmė gali šiek tiek kisti.
Kiekvienas ciklas skirstomas į dvi fazes: pozityviąją (pirmoji ciklo pusė) ir negatyviąją (antroji ciklo pusė). Atrodo, kad kuo ciklas labiau į pabaigą, tuo žmogui turėtų būti sunkiau ir tuo daugiau nesėkmių jį lydi. Deja, viskas ne taip paprasta ir lengvai nuspėjama. Iš tikrųjų kritiškiausias yra virsmo taškas, kai ciklas pasiekia nulinę liniją, t. y. kai pozityvioji dalis pereina į negatyviąją. Vadinasi, didžiausi išbandymai žmogaus laukia tuomet, kai yra kažkurio bioritmo ciklo vidurys. Įdomu tai, kad organizmas žino, kada yra tas kritinis taškas, nors mokslininkai ir negali paaiškinti, kaip. Norint pasinaudoti šiomis žiniomis, reikia tik įsiklausyti į intuiciją.
Pozityvus ir negatyvus periodas
Kai žmogaus fizinis ciklas yra pozityvus, jis jaučiasi stiprus, nenuvargstantis, galintis valandų valandas siekti užsibrėžto tikslo. Norisi kuo daugiau judėti, traukia įvairūs fiziniai darbai. Kai ciklas pasisuka į negatyviąją pusę, reikia daugiau poilsio, greičiau pavargstama, norima sėslumo, lėtumo, ramybės. Kai yra pozityvi emocinio ciklo fazė, būdinga optimistinė pasaulėžiūra, gera nuotaika, noras bendrauti ir pramogauti. Kai šis ciklas persirita į negatyviąją pusę, padidėja jautrumas, dirglumas, žmogų lengviau įskaudinti. Jis tampa neatsparus kritikai. Gali pasireikšti verksmingumo priepuoliai, netgi depresyvi nuotaika. Esant pozityviai intelektualinio ciklo pusei, paaštrėja visos kognityvinės funkcijos: tampa lengviau susikaupti, analizuoti ir įsiminti naują informaciją, kažką prisiminti, priimti sprendimus ir kt. Atsakymai ateina greitai ir tarsi savaime. Ir atvirkščiai – kai šis ciklas persimaino į negatyviąją pusę, protinės užduotys išsunkia paskutines jėgas. Tuomet ypač sunku susikaupti, nesiblaškyti, įsiminti naują informaciją. Net paprasti apsisprendimai virsta skausmingomis dilemomis.
Visgi blogiausias yra virsmo momentas, kai atsiduriama kritiniame tam tikro ciklo taške. Tuomet būdingos jau aptartos neigiamos savybės, tik jos veikia keliskart stipriau ir turi ypač stiprią destruktyvią galią. Jeigu įmanoma, tokiu metu apskritai geriausia nieko svarbaus nesiimti, atidėti susitikimus, nepriiminėti lemtingų sprendimų. Ši fazė labai trumpa, reikia tik išlaukti.
Dienotvarkė pagal bioritmus
Išskiriami ne tik ilgesni, bet ir paros bioritmai. Per 24 val. žmogaus organizmas taip pat pereina skirtingas fazes ir nuo jų priklauso, kada geriausias laikas valgyti, sportuoti, dirbti, ilsėtis, miegoti, bendrauti, net užsiimti seksu.
Mityba pagal bioritmus
6–9 val.Palankiausias laikas pusryčiauti. Organizmais ypač gerai įsisavina maistines medžiagas, maistas suteikia energijos visai dienai.
9–12 val.Šiuo metu maisto geriau nevartoti. Išalkus galima sukrimsti kokį nors vaisių, mažą indelį jogurto ar kitą lengvą užkandį.
12–14 val.Pietų metas. Būtina pastiprinti organizmą, kad nepristigtų jėgų likusiai dienai.
14–17 val.Ne pats palankiausias laikas maistui, todėl valgyti tik tuo atveju, jeigu jaučiamas alkis.
17–20 val.Vakarienės metas. Ji turėtų būti lengvai virškinama, kad organizmas spėtų apdoroti maistą iki einant miegoti.
20–6 val.Organizmas visiškai nepasiruošęs priimti maisto, nerekomenduojama valgyti.
Kada geriausia sportuoti?
7–9 val.Galimas lengvas fizinis krūvis. Tinka užsiimti joga, išeiti pasivaikščioti, padaryti tempimo pratimus. Sportuojant intensyviau, didelė traumų rizika.
9–12 val.Palankus metas aktyviai veiklai. Itin tinka sporto šakos, kuriose reikia ne tik fizinės jėgos, bet ir protinių sugebėjimų, strategavimo.
12–15 val.Visiškai netinkamas metas sportui, net ir pačiam lengviausiam. Organizmas po pietų jaučiasi pavargęs, apsunkęs ir trokšta poilsio.
15–19 val.Itin tinkamas metas sportuoti. Organizmas šiuo metu kupinas energijos ir ištvermės. Priimtinos net sunkios sporto šakos. Raumenys ne tik atsparūs pažeidimams, bet ir greičiau tvirtėja.
20–22 val.Netinkamas metas aktyviai fizinei veiklai. Jeigu nespėjote pasportuoti anksčiau, verčiau apsiriboti lengvu sportu, tempimo pratimais, joga ir kt.
22–7 val.Organizmas ilsisi ir kaupia jėgas kitai dienai. Bet koks sportas šiuo metu atneš daugiau žalos negu naudos.
Aistros dienotvarkė
6–8 val.Moterų organizmas seksui visiškai nepasiruošęs, o vyrams tai vienas aistringiausių laikų. Jiems šiuo metu patirti intymūs malonumai suteikia energijos visai dienai. Deja, tokiu metu suderinti skirtingų lyčių poreikius ypač sunku.
8–10 val.Viskas apsiverčia aukštyn kojomis: moterų organizmas nusiteikęs meilės žaidimams, o vyrų aistra jau atslūgusi. Nors jiems susijaudinti gerokai sunkiau, visgi įmanoma, jei moteris nepagaili pastangų.
10–12 val.Neutralus metas. Jeigu pasitaikys galimybė, intymiais žaidimais mėgausis abu partneriai. Jeigu tokios galimybės nebus, apie seksą turbūt nesusimąstys.
12–14 val.Abejų lyčių atstovai nusiteikę seksualiai. Jeigu per darbus atsiras pertrauka intymiems malonumams, jie abiem suteiks daug džiaugsmo.
14–16 val.Palankus metas seksui. Moterys šiuo metu trokšta būtent jo, o ne švelnių glamonių. Jų organizmas pasiruošęs greitai ir aistringais sueičiai. Jeigu pora planuoja kūdikį, šio momento praleisti nevalia, mat jis palankiausias pastoti.
16–18 val.Moterų ir vyrų poreikiai vėl skiriasi. Dailioji lytis intymumo nenori, nebent vyras būtų labai atkaklus ir švelnus. Vyrai svajoja apie greituką, kuriam nereikėtų daug pastangų.
18–20 val.Poreikiai sutampa: nei moterys, nei vyrai nesvajoja apie seksą. Šiuo metu organizmas trokšta poilsio ir laukia jėgų pastiprinimo.
20–22 val.Puikus metas meilės žaidimams, nes seksualiai nusiteikę abu partneriai. Tinkamas laikas ilgoms ir jausmingoms glamonėms, seksualiniams eksperimentams. Abu partneriai bus ištvermingi ir dėmesingi.
22–0.00 val.Vyrų organizmas dar gali būti seksualiai aktyvus, bet moterų jau persijungia į poilsio režimą. Tad šiuo laiku nieko įdomaus neverta tikėtis meilės guolyje.
0.00–6 val.Netinkamas metas seksui abiem lytims. Organizmas kaupia jėgas kitai dienai.
Laikas gražintis
5–8 val.Organizmas puikiai įsisavina naudingąsias medžiagas, todėl geras laikas odą palepinti kremais ir kaukėmis, plaukus – serumais ir balzamais. Štai naudoti makiažo priemonių nereikėtų. Jomis padengti veidą rekomenduojama ne anksčiau kaip praėjus valandai nuo prabudimo.
8–11 val.Geras laikas vizitui pas kosmetologą, kirpėją ar kitą profesionalų grožio meistrą. Ypač geras laikas masažui.
11–15 val.Organizmas kiek pavargęs, todėl geriausias laikas atpalaiduojamosioms grožio procedūroms.
15–17 val.Suaktyvėja kraujotaka ir medžiagų apykaita, iš organizmo sparčiau šalinamos kenksmingos medžiagos. Todėl geras laikas detoksikuojamosioms, valomosioms procedūroms.
17–19 val.Organizmo reakcijos lėtėja, jis ruošiasi poilsiui. Dėl to tinkamas metas nemalonioms, skausmingoms procedūroms: depiliacijai, antakių pešiojimui ir kt. Šiomis valandomis jos kels mažesnį diskomfortą.
19–21 val.Paspartėja regeneracijos procesai, organizmas noriai priima tam padedančius produktus. Tinka drėkinti odą, maitinti kaukėmis plaukus ir kt.
21–5 val.Netinkamas metas grožio procedūroms, organizmui reikia leisti ilsėtis.
Protinių gebėjimų svyravimas
7–9 val.Organizmui pabudus aktyviai veikia dešinysis smegenų pusrutulis. Todėl tokiomis valandomis palankiausia užsiimti kūrybiškumo reikalaujančia veikla.
9–10 val.Kūrybiškumas išlieka, bet suintensyvėja ir logikos reikalaujanti protinė veikla. Paaštrėja dėmesys, pagreitėja reakcijos bei pagerėja trumpalaikė atmintis.
10–12 val.Palankiausias metas protinei veiklai. Šiuo metu greitai suvokiama ir įsisavinama informacija. Ypač geras laikas užsiimti analitinio ir kritiško mąstymo reikalaujančia veikla.
12–15 val.Protiniai gebėjimai silpsta, reikalingas poilsis.
15–17 val.Organizmas vėl atsigauna, suaktyvėja smegenų veikla. Užduotys atliekamos greitai, o informacija įsisavinama lengvai. Tinkamas metas mokytis, spręsti keblias problemas.
17–18 val.Šiuo metu prarandamas dėmesingumas, todėl nerekomenduojama užsiimti kruopštumo reikalaujančia protine veikla.
18–21 val.Protas pamažu išsijungia, lėtėja suvokimo reakcija, silpnėja loginis mąstymas. Verčiau vakarieniauti, ilsėtis, bendrauti, pramogauti.
21–7 val.Organizmas persijungia į poilsio režimą, todėl šis laikas visiškai netinkamas protinei veiklai.
Specialistės komentaras
Astrologė Lilija Banaitienė
Bioritmai, kuriuos gimimo metu suformuoja planetos, mus pradeda veikti vos atkeliavus į šį pasaulį. Visų pirma, bioritmams įtaką daro metų laikai. Pavasarį būname aktyvūs, juk bunda gamta, kartu ir mes. Rudenį padaugėja depresijos atvejų. Kiekvieną skirtingai veikia Saulės ir Mėnulio ritmai. Suaktyvėjus Saulės magnetinėms audroms daugelis skundžiasi sutrikusia širdies veikla, padidėjusiu kraujospūdžiu. Stojus pilnačiai stebimas psichinių ligų paūmėjimas. Mus veikia ir paros bioritmas. Pagal jį, žmogus darbingiausias nuo 8 iki 12 val. Savijautai bei darbingumui įtakos turi šviesos bei tamsos bioritmai. Deja, dažnai jiems nepaklūstame, todėl tiek daug žmonių skundžiasi patiriantys nerimą, įtampą.
Įdomu
- Per kritines bioritmų ciklų dienas dažniausiai vyksta gimimai ir mirtys.
- Sakoma, kad būsimo vaikelio lytį lemia motinos fizinio bei emocinio bioritmų ciklo fazė kiaušialąstės apvaisinimo momentu. Jeigu tuo metu motinai pozityvus fizinis ciklas, užsimezga berniukas, o jeigu pozityvus emocinis – mergaitė. Jeigu abu šie ciklai yra pozityvioje arba negatyvioje fazėje vienu metu, lytis iš anksto neapibrėžiama.
- Pirmą kartą apie bioritmų teoriją užsiminta XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje Pirmieji apie bioritmus ėmė kalbėti austrų psichologas Hermannas Swoboda ir vokiečių gydytojas Wilhelmas Fliessas.
- Senovės kinai tikėjo, kad įtaką žmogaus bioritmams daro planetų judėjimas.
- Manoma, kad geriausiai sutaria tie žmonės, kurių bioritmų ciklai yra panašūs.
- Bioritmams paklūsta net ligos, todėl skirtingomis valandomis suintensyvėja skirtingų ligų simptomai. Tarkime, anginos sukeltas gerklės skausmas labiausiai vargina praėjus 4–6 val. po prabudimo, o infarktai dažniausiai ištinka 9–10 val.