Baseinai mažiausiems: smagu ir sveika
2024-04-18 09:43Užsienyje jau seniai veikia specializuoti kūdikiams ir mažiems vaikams skirti SPA centrai su baseinais. Tokių vis daugiau turime ir Lietuvoje. Tėvai atranda vandens naudą mažyliams. Pasipliuškenimas baseine – ne tik puiki pramoga, bet ir didžiulė nauda visam organizmui.
Nuo pirmų mėnesių
Mažyliams skirtuose baseinuose kūdikiai laukiami vos nuo mėnesio amžiaus. Čia juos pasitinka patyrę specialistai, kurie plukdo mažylius, mankština vandenyje. Įprastai patys mažiausi kūdikiai iki 2,5–3 mėn. plukdomi individualiai paruoštoje vonelėje arba atskirame mini baseinėlyje. Čia mažylis būna vienas su specialiste, viską šalia stebint tėvams, vandenyje nėra kitų vaikų, kad kūdikis jaustųsi maksimaliai ramus, saugus, niekas neblaškytų jo dėmesio. Iš pradžių mažyliai pratinami prie vandens, plūduriavimo, vėliau atliekami lengvi baziniai plukdymo pratimai.
Nuo 2,5–3 mėn. kūdikiai jau būna pasiruošę persikelti į didįjį baseiną ir pliuškentis čia su kitais vaikučiais. Sustiprėję ne tik plukdomi, bet ir intensyviau fiziškai mankštinami, atliekami įvairūs pratimai vandenyje, mokoma sulaikyti kvėpavimą, nardyti. Viskas vyksta žaidybine forma, tad mažieji smagiai praleidžia laiką, atsipalaiduoja. Maždaug nuo metų amžiaus vaikai pratinami palikti mažylių erdvę ir persikelti į didelius baseinus.
Įvairialypė nauda
Plukdymas baseine naudingas tiek visiškai sveikiems, tiek sveikatos problemų turintiems mažyliams. Teigiamai veikiama tiek fizinė, tiek psichinė sveikata.
Gerina kognityvines funkcijas. Įrodyta, kad plaukiant atliekami kryžminiai abiejų kūno pusių judesiai skatina smegenų vystymąsi ir naujų neuronų formavimąsi. Teigiamai veikiamos visos smegenys, ypač didžioji jų jungtis. Tai gali pagerinti kalbos raidą, erdvinį suvokimą, vėliau ir skaitymo gebėjimus bei akademinius pasiekimus. Ketverius metus Grifito universitete (Australija) trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo per 7000 vaikų, įrodė, kad plaukiančių mažylių fizinis ir protinis vystymasis yra pažangesnis, lyginant su neplaukiančiais bendraamžiais. Plaukiojantys 3–5 m. vaikai bendrą populiaciją žodiniais įgūdžiais lenkė 11 mėnesių, matematikos įgūdžiais 6 mėnesiais, o raštingumo – 2 mėnesiais.
Stiprina pasitikėjimą savimi. Baseine mažyliai tyrinėja naują erdvę, mokosi naujų dalykų, pažįsta šalia esančius vaikus, bendrauja tiek su jais, tiek su specialistais. Visa tai lavina ne tik socialinius įgūdžius, bet ir augina pasitikėjimą savimi. Atliktas mokslinis tyrimas su 2 mėn.–4 m. vaikais atskleidė, kad tie, kurie buvo plukdomi / lankė plaukimo pamokas, labiau pasitikėjo savimi, buvo savarankiškesni nei neplaukiantys bendraamžiai.
Augina tarpasmeninį ryšį. Plaukimo laikas – tai metas, kai mažylis gali praleisti kokybišką laiką su vienu ar abiem tėvais. Net jeigu plukdo specialistas, vienas iš gimdytojų visada būna šalia, palaiko su mažyliu ryšį, aktyviai bendrauja. Įrodyta, kad toks bendras laikas palankiai veikia tarpusavio ryšį, jį stiprina ir tai atsispindi vėliau gyvenime.
Tvirtina raumenis, lavina motoriką. Plaukimas – viena geriausių mankštų, apimanti viso kūno raumenis. Kartu ji labai saugi ir nealinanti, neapkraunanti sąnarių, nes vandenyje sveriame vos 10 % tiek, kiek sausumoje. Įrodyta, kad nuo pirmų mėnesių plukdomi kūdikiai tvirčiau ir anksčiau pradeda nulaikyti galvą, geriau kontroliuoja viso kūno judesius, anksčiau ir sėkmingiau sėdasi, pradeda vaikščioti, pasižymi geresne koordinacija. Plaukimas taip pat stiprina širdies raumenį, plaučius, didina ištvermę.
Gerina miegą. Mankštelės baseine ne tik iškrauna fiziškai, bet ir atpalaiduoja emociškai. Jų metu organizme išsiskiriantis laimės hormonas serotoninas teigiamai veikia nuotaiką, būtinas miego hormono melatonino gamybai. Todėl dauguma tėvų pastebi, kad po baseino užsiėmimų mažyliai lengviau užmiega ir ramiau miega. Tai labai svarbu neramiems, irzliems mažyliams, kuriems sunku atsipalaiduoti.
Stiprinama imuninė sistema. Vandens užsiėmimai mažina streso hormonų lygį organizme, taip pat gerina kraujotaką, skatina natūralią detoksikaciją ir teigiamai veikia imuninę sistemą. Įrodyta, kad vandens užsiėmimus lankantys mažyliai rečiau serga peršalimo ir kitomis infekcinėmis ligomis, net susirgę greičiau pasveiksta, rečiau susiduria su komplikacijomis.
Autorius Jūratė Survilė