Nuo seno žmonės žinojo gydančią audinių galią. Šiais laikais vis dažniau atsisakoma sintetikos ir grįžtama prie natūralumo. Vilna, linas ir šilkas – ne tik malonūs liesti, bet ir gelbsti sunegalavus.

 

Flax,Fibers,For,The,Production,Of,Flax,Fabrics,And,Flax

Nuo šiurkščios iki švelnios it pūkas 

 

Avių vilna – vienas populiariausių natūralių pluoštų, naudotas dar mūsų protėvių. Populiariausia gryna vilna, gaunama kerpant avis. Tiesa, iš jos pagaminti drabužiai tinka ne visiems, nes gana šiurkštūs ir gelia kūną. Nedažyta šiurkštoka vilna pasižymi sveikatinančiomis savybėmis – gerina kraujotaką, odos būklę, palankiai veikia nervų sistemą, veiksmingai gydo sąnarius ir radikulitą. Jei norisi švelnesnės vilnos, reikėtų ieškoti gaminių iš pirmąkart nukirptų ėriukų vilnos – jie minkšti ir tinka daugeliui. Dar minkštesnis – kašmyras. Tai aukščiausios kokybės vilna, gaminiai minkšti ir žvilgūs, itin malonūs dėvėti. Be to, ir praktiški, nes neišsitampo, nesusidaro gumulėlių. Populiarūs ir gerai vertinami merinosų vilnos drabužiai – nedirgina odos, pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Iš jų neretai siuvami drabužiai kūdikiams, apatinis trikotažas. Švelni ir alpakų vilna, tik gana greitai susivelia. Viena šiurkščiausių – stora ožkų vilna, bet jos gaminiai ilgaamžiai. Iš ožkų vilnos dažniausiai siuvami viršutiniai lauko drabužiai.

 

Padeda įveikti depresiją

 

Vilnos gaminiai vertinami, nes gelbsti sergant inkstų ir kepenų ligomis, padeda įveikti lėtinį nuovargį ir depresiją. Norint pagerinti nervų sistemos darbą, patariama miegoti vilnoniuose pataluose. Siekiant stipresnio poveikio, nakčiai mūvėti vilnones kojines. Vilna labai tinka silpniems žmonėms, kuriems nuolat stinga energijos, kurie ilgai sveiksta susirgę – suteikia žvalumo ir energijos. Gydomasis vilnos poveikis juntamas ne tik vilkint drabužius – vilnoniais apklotais galima užtiesti sofas, fotelius ar kambaryje patiesti vilnonį kilimą. Žinoma, geriausiai vilna veiks liesdamasi su oda. Tik svarbu žinoti, kad su vilnoniais drabužiais nevalia derinti sintetinių, nes jie slopina gydomąjį poveikį.

 

Vilna puikiai sulaiko šilumą. Tad šio pluošto gaminiai tinka ne tik žiemą, nes vilna puikiai prisitaiko prie kūno temperatūros, todėl su tokiu drabužiu bus nei per šalta, nei per karšta. Vilnos gaminiai sugeria daug drėgmės, todėl net suprakaitavus nebus diskomforto.

 

Kaip prižiūrėti?

 

Deja, vilną mėgsta kandys, tad joms atbaidyti naudokite maišelius su apelsinų žievelėmis. Taip pat ne paslaptis, kad skalbiama vilna keičia formą, todėl skalbkite atsargiai – rankomis ir tik specialiais skystais skalbikliais. Nedidelį jų kiekį įpylus į drungną vandenį vilnonį gaminį užtenka pagniaužyti ir išskalauti. Jokiu būdu nedera trinti, stipriai gręžti ar džiovinti prieš saulę. Džiovinkite pavėsyje. Nemalonų kvapą panaikinsite tiesiog drabužį išvėdinę.

 

Šilkas atsparus mikroorganizmams

 

Tai dar vienas gydomuoju poveikiu pasižymintis pluoštas. Didžiausia tikro šilko vertybė – natūralumas. Mat sugeria iki 39 % drėgmės – beveik tiek pat, kiek vilna. Nuo seno šilkiniais drabužiais rengdavosi turtingiausi visuomenės atstovai. Ši medžiaga pelnytai išaukštinta ne tik dėl švelnumo ir grožio, bet ir gydomųjų savybių. Šilkas – natūralus baltyminis pluoštas, gaunamas iš įvairių šilkaverpių rūšių kokonų gijų. Jo tėvyne laikoma Kinija. Šaltiniai teigia, kad natūralų šilką kinai pradėjo gaminti dar prieš 8000 metų. Ankstesniais laikais šilkiniais apdarais puošdavosi tik imperatoriai. Šis audinys ypatingas tuo, kad atsparus mikroorganizmams, todėl labai higieniškas. Šilkas turi termoreguliacinių savybių – šiltą dieną šilkiniai drabužiai ar patalynė vėsina, o šaltą – šildo, nors audinys itin plonas. Plonesnis ir lengvesnis už vilną, bet šilumos atžvilgiu beveik jai prilygsta. Net kelis kartus šiltesnis nei medvilnė.

 

Mažina sąnarių skausmus

 

Šis prabangus audinys vertinamas dėl jame esančių aminorūgščių, kurios teigiamai veikia odą ir plaukus. Į natūralaus šilko sudėtį įeina net keliolika aminorūgščių, kurios būdingos žmogaus odos epidermio baltymams. Pagrindinis šilko baltymas fibroinas, kuris gaminamas šilkaverpių verpimo liaukose, laikomas giminingu žmogaus baltymams, todėl teigiamai veikia sveikatą, puoselėja plaukus ir odą. Dar senovėje pastebėta, kad šilko audiniai gelbsti kenčiant nuo reumato, turint pragulų ar medžiagų apykaitos sutrikimų. Šilkinė patalynė tinka tiems, kurie skundžiasi prastu miegu, vargina sąnarių skausmai ar sutrikusi kūno termoreguliacija. Šilke esantis baltymas sericinas pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, saugo nuo grybelių, gydo sudirgusią ir alergišką odą.

 

Kaip prižiūrėti?

   

Šiais laikais iš šilko siuvami tiek drabužiai, patalynė, tiek ir įvairiausi aksesuarai, net avalynė. Kad gaminiai ilgiau tarnautų, privalu tinkamai prižiūrėti. Visiškai natūralius šilko gaminius galima skalbti tik rankomis ne aukštesnėje kaip 30 ºC temperatūroje. Geriau naudoti specialius skalbiklius, skirtus subtiliems audiniams. Ypač švelniai skalbkite žvilgaus šilko gaminius. Išskalbtų drabužių negręžkite, tik švelniai papurtykite ar nusausinkite įvynioję į rankšluostį ir padžiaukite. Šilkinius mezginius džiovinkite tik horizontalioje padėtyje, išlyginkite rankomis, suteikdami norimą formą. Šilko pagalvių ir antklodžių išvis geriau neskalbkite, o keletą kartų per metus išvėdinkite gryname ore. Jei susitepė tam tikros patalynės vietos, drungnu vandeniu praplaukite tik jas.

 

Linas – lyg antra oda

   

Nors lino populiarumas sumenko atsiradus kitoms medžiagoms, visgi ištobulinti natūralūs lininiai audiniai po kurio laiko vėl populiarūs. Ypač tinka vertinantiems ekologiją, tvarumą, nes gamtai ir ekologijai nedaro jokio žalingo poveikio. Mūsų senoliai liną labai vertino dėl gydomųjų savybių. Linų pluošto sudėtis itin panaši į žmogaus epitelio ląstelių sudėtį, todėl pelnytai vadinamas antra oda. Natūralus audinys puikiai prisitaiko prie žmogaus kūno temperatūros. Lininis pluoštas sumažina radiacijos daromą poveikį ir saugo nuo ultravioletinių spindulių. Linas, lyginant su kitais audiniais, sudaro geriausią mikroklimatą odai – lininis pluoštas gali sugerti apie 20 % savo svorio ir nebūti šlapias, todėl nešunta ir tinka tiems, kurių oda jautri ar linkusi į egzemą.

 

Liną rekomenduojama rinktis sergantiems odos, alerginėmis, uždegiminėmis ligomis, nes šis natūralus audinys padeda odai gyti, sugeria išskyras, jų ilgai nesulaiko, bet išgarina ir pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Amerikoje po sunkių operacijų ligoniams rekomenduojama lininė patalynė – ji švelniai masažuoja ir vėsina kūną. Pastebėta, kad tų žmonių, kurie kasdien miega lininėje patalynėje, oda yra sveikesnė, lygesnė, švelnesnė.

 

Mėgstamiausias šiltymečiu

 

Lino gaminiai ypač didelio populiarumo sulaukia vasarą. Kaitrią dieną malonu apsivilkti vėsinančią lininę suknelę, šaltesnį vakarą – įsisupti į lininį užklotą, o po ilgos dienos panirti į maloniai šiugždančius patalus.

 

Istoriniuose šaltiniuose randama informacijos, kad lininius apdarus dėvėjo dar senovės egiptiečiai. Šiais laikais vasarą lininiai drabužiai neužleidžia lyderio pozicijų. Juos renkasi ne tik ekologijos mėgėjai. Vis daugiau žmonių liną vertina dėl įvairių savybių: itin malonus kūnui, leidžia odai kvėpuoti, suteikia gaivos pojūtį net karščiausią dieną.

 

Turi antibakterinių savybių

 

Lino gaminiai net tris kartus tvirtesni už medvilninius, todėl lėčiau sudyla. Lininė patalynė – praktiška ir naudinga sveikatai. Kai šalta, linas šildo, o kai karšta – vėsina. Lininė patalynė ypač tinka alergiškiems, taip pat turintiems jautrią odą. Natūralus linas ne tik nedirgina odos, bet ir turi antibakterinių savybių. Šis audinys užtikrina natūralų kūno vėdinimą, tad padeda išvengti prakaitavimo. Sugėręs drėgmę greitai išdžiūsta. Dėl šių savybių su linu daugelis susidraugauja kaitriomis dienomis.

 

Kaip prižiūrėti?

   

Su šia natūralia medžiaga reikėtų elgtis atsargiai. Tinka skalbti tiek rankomis, tiek skalbimo mašina. Tik neperkraukite jos, nes lino gaminys mėgsta laisvai judėti. Jei norite balinti, žinokite, kad balinantys skalbikliai tinkami baltam linui, o spalvotą audinį skalbkite švelniu skalbikliu ar muilu, nenaudokite priemonių su chloru. Jei lininis drabužis, staltiesė ar patalynė švari, tik reikia išvalyti dėmelę, neverta jungti skalbimo mašinos, – pavalykite tą vietą.

 

Išskalbtus lininius drabužius, staltieses ar patalynę svarbu kruopščiai išskalauti. Iš skalbimo mašinos išimti skalbiniai bus pasiglamžę, tad kabinkite juos taip, kaip norite, kad atrodytų išdžiūvę. Lininius drabužius, patalynę galima džiovinti ir džiovyklėje.

 

Lininė tekstilė greitai džiūsta, todėl geriau neperlaikyti ir laiku nudžiauti – bus lengviau išlyginti. Lyginkite iš blogosios pusės – apsaugosite audinio paviršių nuo spalvos blukimo ir blizgumo. Raukšlėms išlyginti naudokite karštą laidynę su garais. Po lyginimo lino gaminius galite palikti vos drėgnus ir pakabinkite sausoje, gerai vėdinamoje vietoje. Tiesa, ne visus rekomenduojama lyginti. Išskalbtus lininius drabužius ar aksesuarus, pavyzdžiui, šalikėlius, kai kurie mėgsta susukti į gniūžtę ir palikti džiūti. Taip išgausite natūraliai susiglamžiusio drabužio efektą, kuris tikrai neatrodo blogai. Tiesiog reikia priprasti prie lino glamžumo. Tie, kurie seniai susidraugavę su lino gaminiais, jau žino, kad investuoja į prabangą, natūralumą, funkcionalumą.