Sekta paprastai vadinama socialinė grupė, pasišventusi tam tikram tikėjimui ir jį aktyviai praktikuojanti. Sektos iš savo narių dažniausiai reikalauja daugybės laiko, pinigų ir besąlygiško atsidavimo. Kartais paprašo netgi neįkainojamos vertybės – gyvybės. Pristatome jums populiariausias bendruomenes ir jų tikėjimus.

 

Kaip atpažinti sektą?

Jūs kalbinamas stoti į religinę organizaciją, kuri teigia, kad tik išrinktieji pasieks tikrąją šviesą? Jos vadai nuolat kalba apie atsiribojimą nuo išorinio pasaulio bei artimųjų ir finansinę paramą bendruomenei? Esate masinamas kalbomis apie artėjančią pasaulio pabaigą ir visos žmonijos pertvarką? Būkite tikri – jus jau stengiasi įtraukti į sektantų gretas.

 

Nuo pirmojo atėjimo į susirinkimą sektos nariai stengsis, kad jūs šioje organizacijoje pasiliktumėte visam laikui. Jūsų artimieji ir draugai bus vaizduojami kaip patys bjauriausi ir niekingiausi padarai. Išorinis pasaulis – nuodėmių ir paklydimų kupinas pragaro katilas. O pinigai – niekam nereikalingi popierėliai, vedantys vien tik į pražūtį. Paslaptingi susirinkimai, apie kuriuos niekam negalima pasakoti, religinės literatūros gausa ir nuolatinis įtikinėjimas, jog jūsų vieta ne kur kitur, o būtent čia – tai būdingas naujokų verbavimo būdas. Pastebėta, jog sektos lyderiai, priešingai nei jų aukos, puikiai suvokia ne tik supantį aplinkinį pasaulį, jo nuodėmes ir džiaugsmus, bet ir pinigų vertę. Istorijoje žinomas ne vienas atvejis, kuomet į nušvitimą vedę religinių bendruomenių vadai žmones paliko tuščiomis kišenėmis: be namų ir sunkiai visą gyvenimą kauptų santaupų. Kita vertus – šie pavyzdžiai skatina susimąstyti tuos, kuriems atrodo, kad panašios organizacijos iš tikrųjų gali suteikti žmogui ramybės ir gėrio.

 

Dažniausiai sektos įkūrėjai renkasi silpnus, savimi nepasitikinčius, viskuo nusivylusius žmones. Tarp sektos narių neretai sutiktume sergančių mirtinomis ligomis, turinčių rimtų psichologinių problemų. Tokius asmenis valdyti kur kas lengviau.

 

Sektos žada daug ką. Pradedant visišku „nušvitimu“, dėl kurio ne tik suprasite savo gyvenimo prasmę, bet ir galutinai suvoksite tikrąją pasaulio tvarką. Baigiant išsigelbėjimu nuo svilinančių pragaro liepsnų, visa griaunančios pasaulio pabaigos ar stebuklingu išgijimu nuo mirtinų ligų. Tačiau labai džiaugtis nevertėtų – kad ir kokie gražūs būtų pažadai, realybė kiek kitokia. Žmonės, kuriems sektantai „praplovė smegenis“, dažniausiai tiesiog nebesuvokia, kas yra laimė, o kas – visiška priklausomybė nuo jiems vadovaujančio žmogaus.

   

Scientologija

Scientologija negali būti laikoma „paskutinės teismo dienos“ sekta, kaip dauguma „žudikiškų“ religinių bendruomenių. Vis dėlto jos ypatumas – jog ji stipriai įsitvirtinusi visame pasaulyje. Sąžiningi liudytojai pasakoja tikras istorijas apie proto kontrolę, daugybės pinigų praradimą ir nusikalstamą jos narių elgesį. Šie bandantiems pasitraukti iš religinio judėjimo gniaužtų grasina net mirtimi. Scientologijos pradininku laikomas rašytojas fantastas Ronas Habardas, 1947 m. įkūręs pirmąjį sektos biurą Los Andžele, JAV. Scientologai teigia, kad jų tikslas – atstatyti tetaną (žmogaus savąjį „Aš“) ir taip atgauti pirminę visiškos laisvės būklę. Tam yra naudojamas specialus prietaisas – elektropsichometras, arba trumpiau – el. metras. Svarbiausias scientologų siekis – žmogaus reabilitacija atkuriant jo nežemiškus gebėjimus kontroliuoti materiją, energiją, erdvę ir laiką. Šiandien šiai sektai priklauso apie 700 filialų, veikiančių daugiau nei 60 pasaulio šalių ir jungiančių apie 10 mln. narių.

   

Krišnaitai

Hare Krišnos sekta įkurta 1966 m. Niujorke. Tuomet kiekviename didesniame oro uoste ar kitose masinėse žmonių susibūrimo vietose buvo galima pastebėti geltonais drabužiais vilkinčius ir džiugią giesmę savo dievui traukiančius žmones. Krišnaitai puikiai atitiko hipiškąją to laikotarpio dvasią. Ši religinė organizacija garbina aukščiausiąjį dievą Krišną. Svarbiausias sektos nario tikslas – per „dvasinės tarnystės“ praktiką pasiekti dvasinės meilės Krišnai lygį. Tai reiškia, kad visa savo veikla siekiama tarnauti ir teikti džiaugsmą Krišnai. Nuolat giedama ta pati mantra: Harė Krišna Harė Krišna, Krišna Krišna Harė Harė, Harė Rama Harė Rama, Rama Rama Harė Harė. Krišnaitams draudžiama valgyti mėsą, žuvį, kiaušinius, česnakus, svogūnus ir grybus, vartoti alkoholį, narkotikus, tabaką, kavą ir arbatą, žaisti azartinius žaidimus ir turėti nesantuokinių lytinių santykių (net ir susituokus mylimasi tik tuomet, kai norima pradėti vaiką).

   

Susivienijimo bažnyčia

Oficialus sektos pavadinimas yra Šventosios dvasios pasaulio krikščionių suvienijimo asociacija. Visgi dažniausiai jos nariai vadinami munistais pagal korėjiečio San Miung Muno pavardę, kuris 1954 m. savo šalyje ir įkūrė šį religinį judėjimą. Susivienijimo bažnyčiai pasaulyje priklauso apie 2 mln. narių, kurie yra išsibarstę po 100 pasaulio šalių. Lietuvoje munistų pasekėjų yra apie 40. Sektos įkūrėjas San Miung Munas, dažnai vadinamas Tikruoju Tėvu, yra laikomas Mesiju, antrą kartą Žemėn nužengusiu Kristumi. O šis statusas leidžia jam gyventi tikrai karališkoje prabangoje. Sekta ypač aktyviai verbuoja jaunus žmones. Jos vadai verčia naujuosius narius palikti savo šeimas ir visus mylimus žmones tam, kad taptų „naujosios ir dar labiau juos mylinčios šeimos“, kuria vadinama munistų bendruomenė, nariais. San Miung Munas pats parenka sektai priklausančias merginas, kurias turi vesti sektos vaikinai. Dažnai jis specialiai suveda partnerius iš skirtingų tautų ar netgi rasių ir pats palaimina jų santuoką (vykdomos masinės vestuvių ceremonijos). Tokiose šeimose gimę vaikai yra laikomi pradėtais be gimtosios nuodėmės.

   

Jehovos liudytojai

Ši religinė organizacija buvo įkurta 1870 m. Čarlzo Teizo Raselo, vadovavusio Biblijos tyrinėtojų grupei. Šiuo metu Jehovos religinė bendruomenė turi daugiau nei 100 padalinių visame pasaulyje.

 

Gana populiari sekta pavadinta pagal vieną iš žydų ir krikščionių dievo Jahvės vardo formų. Jehovistai savaip interpretuoja krikščioniškąją Bibliją ir vadovaujasi savu šventraščių vertimu, kuris skiriasi nuo įprasto. Jie mano, kad Dievo karalystės įkūrimas Žemėje yra vienintelis dabar žmoniją užklupusių problemų sprendimo būdas. Jehovos liudytojai geriausiai žinomi dėl to, kad jie dažnai vaikšto nuo durų iki durų, siūlydami savo bendruomenės žurnaliukus. Be to, jie atsisako atlikti privalomąją karinę tarnybą ir nesutinka perpilti kraujo, net kai tai yra mediciniškai būtina norint išsaugoti gyvybę.

   

„Dangaus vartai“ ir kraupus radinys

1997 m. kovo mėnesį Santa Fe rančoje netoli San Diego, JAV, buvo rasti 39 žmonių – 21 moters ir 18 vyrų, lavonai. Mirusiųjų amžius svyravo nuo 26 iki 72 metų ir jie buvo kilę iš devynių skirtingų JAV valstijų. Kaip vėliau sužinota, visi šie žmonės priklausė sektai, pavadinimu „Dangaus vartai“. Mirusiųjų kūnai mėtėsi visoje fermoje ant gultų ir čiužinių. Visų, išskyrus du, lavonų galvas ir pečius dengė violetinės spalvos skraistės. Dauguma jų buvo išgėrę alkoholio ir fenobarbitalio mišinio, o nustatyta mirties priežastis – uždusimas nuo ant galvos užmauto plastikinio maišelio.

 

Tarp mirusiųjų rastas ir Maršalo Eplvaito, 65-erių metų amžiaus sektos lyderio, kūnas. Šio vyro gyvenimo istorija pasižymi nemenkomis problemomis. 1970 m. jis gulėjo psichiatrijos ligoninėje dėl to, kad girdėjo balsus. Jis taip pat tikėjosi išsigydyti nuo jį kankinusių homoseksualinių potraukių. Ironiška, kad būtent gulėdamas psichiatrijos ligoninėje jis susipažino su slauge Bone Netls, kurią, akivaizdu, paveikė paciento kliedesiai. Eplvaitas ir Netls tapo platoniška pora ir ėmė ieškoti pasekėjų, iš kurių susiformavo sekta. Bonę nuo mylimojo atskyrė tik mirtis – 1985 m. ji mirė nuo vėžio. Deja, Maršalui Eplvaitui taip ir nepavyko išgyti nuo psichikos ligos. Po kurio laiko jis pats save iškastravo, akivaizdžiai stengdamasis išsigelbėti nuo seksualinės įtampos.

 

„Dangaus vartų“ sekta per savo gyvavimo metus ne kartą keitė pavadinimus. Iš pradžių ji vadinosi „Dviese“ (turint omenyje Eplvaitą ir Netls), vėliau – „Individuali žmonijos metamorfozė“, „Te ir Do“ (Bonė buvo „Te“, o Maršalas – „Do“) bei „Anonimiški absoliutūs nugalėtojai“. Eplvaitas iš sektos narių reikalavo, kad jie atsisakytų praktiškai visko – šeimos, draugų, lytinio gyvenimo. 5 vyriškosios lyties jo pasekėjai, norėdami būti panašūs į savo vadovą, netgi išsikastravo. Žmonės taip pat atsisakė visų materialinių vertybių ir nuosavybės. Sektos nariams buvo aiškinama, kad jie privalo dvasiškai kovoti su tamsos jėgomis, blogais žmonėmis, kurius vadino liuciferiečiais. Šią neigiamą etiketę Maršalas galėjo užklijuoti bet kam, kas nepriklausė jo sektai.

 

Savo mokymuose sektos lyderis derino krikščioniškąją doktriną (ypač išsigelbėjimo ir apokalipsės idėjas) su evoliucijos pažangos bei mokslinės fantastikos elementais, tokiais kaip keliavimas į kitus pasaulius ir dimensijas. „Dangaus vartų“ nariai tikėjo, kad Žemės planeta greitai bus išvalyta, atnaujinta ir kad vienintelis būdas išsigelbėti – staigiai ją palikti. Nors oficialiai sekta buvo nusistačiusi prieš savižudybę, šį terminą jie buvo linkę apibūdinti kiek kitaip. Jiems nusižudyti reiškė tiesiog „pereiti į kitą lygmenį, kuris yra siūlomas“. Eplvaito pasekėjai tikėjo, kad žmogiškieji kūnai yra tik indai, skirti padėti jiems kelionėje. Kalbėdamiesi tarpusavyje ir turėdami omenyje žmogų, jie natūraliai vartodavo terminą „transporto priemonė“. Pavyzdžiui, vienas sektos narių, duodamas interviu žurnalistams ir rodydamas savo sūnaus nuotrauką, pasakė: „Žiūrėkite, štai maža transporto priemonė.“

 

Sekta tikėjo, kad yra keletas būdų žmogui palikti Žemę ir išsigelbėti nuo „planetos išvalymo“. Vienas jų buvo jausti stiprią neapykantą šiam pasauliui. Savo mokymų pradžioje Maršalas ir Bonė tvirtino mokiniams, kad jie yra nežemiškos kilmės ateiviai. Vėliau liudijo, jog jie yra ateiviai, įgavę žmogiškus pavidalus. „Dangaus vartų“ pasekėjai taip pat tikėjo, kad ufonautai praeityje ne kartą buvo lankęsi Žemėje. Prieš milijonus metų pasaulyje jie „pasėjo žmonijos sėklas ir ateis nusiskinti savo darbo vaisių – dvasiškai pažengusių individų, kurie pateks į transhumaninę būklę. Visi likusieji bus palikti dvasiškai apnuodytoje atmosferoje pražūčiai“. 1997 m. kovą Maršalas pareiškė, kad būtina kiek įmanoma greičiau palikti Žemę, nes pro mūsų planetą skries Heilo-Bopo kometa, o kartu su ja – kosminis laivas. Jis pasiims sektos narius, esančius dvasiniu pavidalu. Tuomet visi 38 sektos nariai, sekdami savo lyderiu, kartu įvykdė kolektyvinę savižudybę.

   

Kitos liūdnai pagarsėjusios sektos

  • Bene labiausiai žinoma žiauriais nusikaltimais garsėjanti yra satanistų sekta. Ji garbina velnią ir jo valdžią. Satanistai mėgsta aukoti įvairius gyvus padarus savo valdovui, atlikti juodosios magijos ritualus. Visgi tikrų satanistų, o ne apie tai prisiskaičiusių ir pakvailioti sumaniusių paauglių, nėra labai daug.
  • Baltoji brolija – apokalipse tikinti sekta, pagarsėjusi nepaprastu slaptumu. Ji įkurta 1898 m. Ukrainoje. Manoma, kad sektos pasekėjų yra ir Lietuvoje. Nariai garsėja išpuoliais prieš kitas religines organizacijas, jų narius.
  • Apie visų religijų suvienijimą ir antrąjį Kristaus atėjimą į žemę skelbė religinė bendruomenė „Saulės šventykla“. Anksčiau tai buvo slapta organizacija, besiremianti mitu apie tebeegzistuojantį Tamplierių ordiną. Labiausiai ji išgarsėjo žudikiškais ir savižudikiškais veiksmais. Sektos nariai tikėjo artėjant pasaulio pabaigą.
  • Ilgą laiką veikusi visuomeniniais pagrindais, kovojusi prieš rasizmą, narkomaniją ir kitas blogybes, vėliau „Liaudies šventykla“ tapo sekta. Tai – taip pat viena iš sektų „žudikių“. 1978 m. sektos lyderis privertė visus narius nusinuodyti, o nepaklususius – nužudė. Nariai taip pat tikėjo pasaulio pabaiga, kuri esą turėjusi įvykti dėl branduolinio karo.
  • AumSinrike – sekta, kuri aktyviausiai veikia Japonijoje ir buvusiose Tarybų Sąjungos šalyse. Sektos nariai vykdo teroristinius išpuolius, pasinaudodami panika siekia užgrobti valdžią. Deja, ši sekta Japonijoje priskirta religijai, tad jos uždrausti kol kas nėra galimybių.
 

Įdomūs faktai

  • „Dangaus vartų“ ikūrėjas Maršalas Eplvaitas tvirtino, kad ateiviai nuolat siunčia savo pasiuntinius į Žemę ir vienas tokių buvo Jėzus Kristus. Visi sektos nariai valgė tą patį maistą, kurį vadino „degalais transporto priemonei“, vienodai kirposi plaukus, rengėsi tokiais pačiais drabužiais, dažnai mūvėjo pirštines, kad išvengtų žmogiško kontakto.
  • Scientologijos bažnyčiai priklauso tokios įžymybės kaip aktoriai Tomas Kruzas, Džonas Travolta, Nikolė Kidman, Priscila Preslei, dainininkas Bekas.
  • Tam tikru gyvenimo laikotarpiu garsiosios britų roko grupės „The Beatles“ nariai buvo įsitraukę į krišnaitų judėjimą.
  • San Miung Munas, munistų laikomas Dievo įsikūnijimu, iki 2006 m. nebuvo įleidžiamas į Vokietiją. Jis buvo laikomas nepageidaujama persona dėl žalingos įtakos vokiečių jaunimui.
  • Jehovistai nepripažįsta Šventosios Trejybės, sielos nemirtingumo ir pragaro ugnies, nešvenčia Kalėdų, Velykų, gimtadienių, vardadienių ir kitų tradicinių švenčių. Jie jas laiko pagoniškomis, o ne krikščioniškomis.