Kasdien odai tenka daugybė išbandymų, pradedant kosmetikos priemonėmis, baigiant aplinkos užterštumu. Tad kartais rekomenduojama leisti odai nuo visko pailsėti, paatostogauti. Na, o per atostogas naudinga pasilepinti detoksikuojamosiomis procedūromis.

 

Young,Woman,With,A,Clay,Mask.,Photo,Of,Attractive,YoungOdos atostogos

 

Nuo ko nuvargsta oda, kad jai reikia duoti laiko pailsėti? Bene didžiausias iššūkis veidui – kosmetikos priemonės. Viena yra apsauginė kosmetika – tonikai, losjonai, kremai, serumai, kurie odai naudingi, ir visai kas kita dekoratyvinė. Kiekvienas makiažo pagrindo, kreminės, birios pudros, skaistalų, šešėlių ir kitų produktų sluoksnis yra papildomas krūvis odai. Visų pirma, kuo daugiau sluoksnių, tuo odai sunkiau kvėpuoti, nes makiažo priemonės užkemša poras, taip pat su kosmetika ant odos gali patekti įvairių mikroorganizmų. Oda vargsta ir dėl kitų išorinių veiksnių.

 

Ypač neigiamai veikia sausas, nešvarus aplinkos oras. Ne draugas ir įvairios cheminės medžiagos, kurias naudojame buityje. Daugelis jau išmokome namų ruošoje rankas apsaugoti neperšlampančiomis pirštinėmis, bet kūno oda veikiama skambimo priemonių, kurių dalelių lieka drabužiuose, taip pat audiniuose esančių dažų, kūno prausiklių, vonios putų ir kt.

 

Paradoksalu, tačiau mums atostogaujant oda dirba spartesniu režimu. Ji šlapinama sūriu vandeniu, kepinama saulėje, tepama SPF kremais, brūžinama smėlio kristalais ir kt. Taigi, turime suteikti galimybę ir odai pailsėti.

 

Kaip ilsisi?

 

Svarbiausia odos poilsio sąlyga – kuo mažiau produktų. Kaip ir viso kūno ląstelės, odos ląstelės taip pat regeneruoja naktį, todėl svarbu vakare kruopščiai nuvalyti kosmetikos likučius ir per dieną ant veido susikaupusius nešvarumus. Tam, kad valymas būtų efektyvesnis, rekomenduojama odos priežiūrai rinktis toniką su rūgštimis. Jautriai odai tiks produktai su migdolų rūgštimi, o riebesnei reikėtų rinktis toniką su 2 % salicilo rūgštimi.

 

Vandeniu bei veido prausikliu nuplaukite makiažo likučius ir patepkite pagal odos tipą tinkančiu serumu bei drėkinamuoju ir maitinamuoju kremu. Verta turėti atskirus nakčiai ir dienai skirtus veido kremus. Dieninis nakčiai netinka, nes jame yra papildomų medžiagų, pavyzdžiui, saugančių nuo žalingų UV spindulių. Tamsiuoju paros metu ši kremo savybė nereikalinga, tačiau apkrauna odą papildomu medžiagų sluoksniu. Naudokite nedaug kremo, kad oda būtų pajėgi jį absorbuoti, paviršiuje neliktų likučių, kurie būna lipnūs, traukia aplinkos nešvarumus.

 

Kai neprivaloma niekur eiti, rekomenduojama nenaudoti visą veidą dengiančių skystos ar birios pudrų. Jei norite paryškinti veido bruožus, pakaks akių ir antakių makiažo, nors galima apsieiti ir be jo. Kosmetikos priemones rinkitės be parabenų, emulsiklių, konservantų ir kitų odai kenksmingų medžiagų.

 

Šveisti ir valyti

 

Žodis „detoksikacija“ išduoda, kad norima iš odos pašalinti toksinus ir nešvarumus. Oda natūraliai pasižymi gebėjimu apsivalyti. Tai vyksta šalinantis odos epidermio (apsauginio sluoksnio) viršutinėms ląstelėms. Šį procesą galima paspartinti šveitimu. Švelnus veido šveitimas gali būti atliekamas kasdien, vakare veidą nuprausiant smulkių šveičiamųjų dalelių turinčiu prausikliu. Kūną šveisti rekomenduojama kartą per 1–2 savaites. Odos šveitimas specialia pirštine ar tam pritaikytu minkštu šepečiu pagreitina kraujotaką, oda geriau aprūpinama deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, spartėja limfos nutekėjimas, oda tampa ne tik švaresnė, bet ir stangresnė. Be to, geriau įsisavina medžiagas, naudojamas po šveitimo. Šveisti pradėti nuo kojų apačios ir keliauti šlaunų, sėdmenų link. Judėti sukamaisiais judesiais. Šveitimui skirti ne mažiau kaip 10 min.

 

Norint greitai ir efektyviai nušveisti nedidelį kūno plotą, galima naudoti specialias servetėles su šveičiamosiomis dalelėmis, kurias patogu pasiimti ir į kelionę.

 

Detoksikacija

 

Net kruopščiai ir reguliariai atliekamas valymas nepasiekia giliau viršutinio odos sluoksnio, todėl efektyvesnei odos detoksikacijai reikia pasitelkti įvairius detoksikuojamuosius produktus. Efektyviausios – kaukės su moliu arba aktyviąja anglimi. Šios medžiagos veikia kaip magnetas, sutraukdamas į save visus nešvarumus ir toksinus. Kai kaukę nuplaunate, kartu su ja pasišalina ir toksinai bei nešvarumai. Rankoms ir visam kūnui naudokite tepamas (įtrinamas kaukes), o veidui – lakštines. Procedūrą galima kartoti 1–2 sykius per savaitę. Verta įsidėmėti, kad tiek anglis, tiek molis sausina odą, todėl nuplovus detoksikuojamąją kaukę, odą reikia gerai įdrėkinti. Tiks tepamosios ar lakštinės drėkinamosios kaukės, serumai, losjonai, aliejai, kremai, kūno sviestas.

 

Pašalinti odos nelygumus ir patamsėjimus, kurie atsiranda dėl užteršimo, padeda ir mikrodermabrazija. Šią procedūrą galima atlikti grožio salone arba namie. Namuose tam reikalingas stiprus šveitiklis su kristalais (abrazyviomis dalelėmis). Tarp mikrodermabrazijos procedūrų reikia daryti kelių dienų pertraukas, kad nepažeistumėte odos.

 

Prakaitavimo nauda

 

Neretai prakaitavimas siejamas su nešvara ar higienos stoka. Iš tiesų prakaituodami ne tik vėsinate kūną, bet ir padedate odai apsivalyti nuo išorinių nešvarumų bei vidinių toksinų. Išsiskyrusiame prakaite gausu druskų ir kitų natūralių medžiagų, kurios padeda nuo odos paviršiaus pašalinti tiek natūralias, tiek chemines medžiagas, ant odos atsiradusias iš aplinkos ar naudojamų kosmetikos produktų. Būtent todėl į odos detoksikacijos programą svarbu įtraukti ir aktyvią fizinę veiklą. Nepamirškite, kad prakaitui negalima leisti nudžiūti ant odos, nes visi nešvarumai liks savo vietose, o papildomai ant veido nusės ir druskos. Po sporto būtina nusiprausti naudojant muilą ar prausiklį, kruopščiai nusišluostyti švariu rankšluosčiu ir sudrėkinti odą, nes prakaito druskos ją itin sausina.

 

Natūralios detoksikuojamosios priemonės

 

Kartą per metų ketvirtį rekomenduojama atlikti ekstremalią odos detoksikaciją, kai įprastai naudojamos kosmetikos priemonės pakeičiamos natūraliomis. Veidui valyti ir prausti puikiai tiks micelinis vanduo arba mikropluošto pirštinaitė. Naminį šveitiklį galima pasigaminti iš kavos tirščių ir tyro aliejaus; cukraus ir citrinų sulčių; cukraus ir tyro aliejaus; cukraus, citrinų sulčių ir medaus; jūros druskos ir levandų eterinio aliejaus. Odai drėkinti naudokite kvapiuosius hidrolatus – į buteliuką su purkštuku įpilkite vandens ir įlašinkite mėgstamo eterinio aliejaus. Prieš naudojimą suplakite. Odai pamaitinti puikiai tiks šaltai spausti riešutų arba sėklų aliejai. Natūralūs, kokybiški aliejai lengvai įsigeria, ypač tepami ant šlapios odos, nekemša porų, nesikaupia negyvame viršutiniame epidermio sluoksnyje, maitina ir aprūpina odą trūkstamomis statybinėmis ir apsauginę hidrolipidinę plėvelę sudarančiomis medžiagomis, atkuria odos barjerinę funkciją, padeda išlaikyti odą drėgną, sureguliuoja riebalų liaukų veiklą; saugo nuo šalčio, karščio, UV spindulių, veikia kaip emolientas – suminkština odą ir daro ją švelnią lyg aksomas.

 

Ženklai, kad odai reikia detoksikacijos:

 

• oda greičiau sensta, vysta

 

• spalva tampa pilkšva

 

• vargina aknė (spuogai, inkštirai, įvairūs bėrimai)

 

• lėtai gyja įbrėžimai, žaizdelės (prasta odos regeneracija)

 

• padidėjęs jautrumas

 

• pasireiškia alerginės reakcijos (sausa, niežinti, sudirgusi, skausmingai reaguojanti oda)

 

• stipriai raudonuoja veikiant mechaniškai

 

• tampa pernelyg sausa / riebi.

 

Įdomu

 
  •  Ištempus odą, vidutiniškai jos paviršius užimtų 2 m2 plotą.
  •  Oda sudaro apie 15 % visos kūno masės.
  •  Kiekvienas odos centimetras savaip elastingas, atsižvelgiant į kūno dalies paskirtį.
  •  Kur susiformuoja randas, nebelieka plauko ir riebalų liaukų folikulų.
  •  Storiausia padų oda – 1,4 mm storio, o ploniausia yra akių vokų – tik 0,02 mm.
  •  Odos ląstelės visiškai atsinaujina per 3–4 savaites.
 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro dermatovenerologė Lina Duobienė

 

Kodėl odos būklė ir išvaizda kinta?

 

Odos receptoriai reaguoja į vidinius organizmo procesus ir išorinius veiksnius. Taigi, įvairūs odos dariniai formuojasi tiek dėl aplinkos veiksnių, pavyzdžiui, užterštumo, tiek dėl vidinių, genetiškai nulemtų veiksnių. Šiuo metu įrodyta, kad spuogai labiau linkę formuotis dėl streso, kurio metu antinksčiai gamina daugiau kortizolio, suaktyvėja riebalų liaukos ir atsiranda aknė (spuogai). Tačiau odos darinių atveju išskirti vieno veiksnio, kalto dėl visko, neįmanoma. Kartais žmonės gyvena švariausioje aplinkoje, bet turi visokių odos darinių. Kartais odos pigmentacija pasireiškia anksti, nors saulės to žmogaus gyvenime ir nebuvo daug. Kiekvienu atveju veikia keletas veiksnių, kurie ir lemia, susiformuos ar ne ir koks odos darinys. Tačiau visais atvejais jie yra mūsų gyvenimo istorija – vidiniai ir išoriniai veiksniai, kurie palieka pėdsaką kaip istorinį įrašą ant mūsų odos.

 

Dėl įvairių odos pakitimų rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu, kad neuždelstumėte, jei prasidėjo sunki liga.

 

Autorius Laima Samulė