Atostogos ne tik kūnui, bet ir sielai
2024-02-26 10:33Mažai atsirastų tokių, kurie nieko nebūtų girdėję apie filmą „Valgyk, melskis ir mylėk“ su nuostabiąja Julia Roberts. Nors jis kino teatruose pasirodė 2010 m. ir pastatytas pagal to paties pavadinimo romaną, išleistą dar anksčiau, ši drama iki šiol yra daugelio keliautojų įkvėpimo šaltinis. O kelionių organizatoriai pastebi, kad vadinamųjų sveikatingumo bei dvasinių kelionių populiarumas 2023 m. dar labiau išaugo. Mat karantino ribojimai privertė ieškoti ne tik pramogų, bet ir alternatyvių poilsio būdų – atgaivos kūnui ir sielai.
Savęs atrasti vykstama į Aziją
Nieko nenustebins žinia, kad bene populiariausia dvasingų arba sveikatingumo atostogų kryptis yra Balio sala. Ši Indonezijos salyne esanti vieta dar vadinama dievų sala. Ją kasmet aplanko milijonai turistų. Atvykę į Balį keliautojai pasijunta tarsi pakliuvę į kitą pasaulį. Vienus itin sužavi laukinė gamta, kitiems it stebuklas atrodo autentiškas vietinių gyvenimo būdas ir egzotiška kultūra. Visgi daugelis keliautojų tikisi ne tik pabūti atsipalaidavusiais turistais, bet ir patirti dvasinių patirčių. Ir šį keliautojų troškimą patenkinti Balis puikiai pasirengęs. Mat ši sala – vienintelė vietovė musulmoniškoje Indonezijoje, kurioje persipynusios hinduizmo ir budizmo kultūros. Visa sala atrodo tarsi didžiulė šventovė: vietinių namai primena šventyklas, nes čia ne tik gyvenama, bet ir meldžiamasi, saugomi artimųjų palaikai ir aukojama dievams. Šventyklos atmosferą kuria ir daugybė čia įkurdintų tikrų šventyklų, ir išskirtinė vietinių apranga – egzotiškai atrodantys sorongai bei į moterų plaukus segami orchidėjų žiedai. Būtent čia kasmet organizuojama tūkstančiai stovyklų mėgstantiems jogą, norintiems išmokti meditacijos ar tiesiog ieškantiems savosios tapatybės.
Ne mažiau dvasingai susiteikusių keliautojų vyksta į Tailandą. Jis itin mėgstamas turistų šaltuoju metų sezonu, kai už lango tamsu, niūru bei šalta. Toks oras ir metų laikas daugeliui kelia slogių minčių, todėl pabėgimas į egzotika alsuojantį kraštą – malonumas kūnui ir mintims. Geras oras, saulė, vaizdai, švieži vaisiai neabejotinai leidžia atgauti jėgas ir sustiprinti kūną. Paprastai keliautojai mėgaujasi masažu ant paplūdimio gultų, džiaugiasi kokybiškomis ir pigiomis SPA paslaugomis, o kai kurie net ryžtasi atlikti plastinių operacijų. Nors Europos Sąjungos reikalavimų šioje šalyje įkurtos klinikos ir neatitinka. Kelionių organizatoriai tikina, kad vis dažniau žmonės ilgą pabėgimą į egzotiškus kraštus stengiasi paversti prasmingais. Ir šiuo metu itin auga susidomėjimas 1–3 mėn. trunkančiomis kelionėmis, per kurias užsiimama savanoryste. Pernai populiariausios kryptys buvo Vietnamas, kur vykstama vietinius vaikus mokyti anglų kalbos. Drąsesni ir ryžtingesni renkasi ir kitas Azijos šalis. Čia važiuojama su grupe bendraminčių tvarkyti užterštų vandens telkinių, padėti nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo ar purvo nuošliaužų. Tokiose kelionėse pabuvojusieji tikina, kad ši patirtis iš esmės pakeičia požiūrį į gyvenimą. Ir tas pokytis įvyksta gerokai natūraliau nei kelis mėnesius medituojant ašrame.
Katalikai traukia piligrimų takais
Ne visiems prie širdies Rytų dvasingumas. Nors įvairios meditacinės praktikos nestokoja populiarumo, tačiau savo dvasinių kelionių nišą turi ir katalikai. Kad ir kaip keista, piligrimystės – keliavimo į šventas vietas, tradicija gaji net ir šiais laikais. O Europoje iš tiesų yra ką aplankyti ir tai daryti nebūtina pėsčiomis. Vienas daugiausia susidomėjimo sulaukiančių religinių turų organizuojamas Graikijoje. Kelionės metu grupė turistų aplanko Biblijoje aprašytas šv. Pauliaus gyvenime svarbias buvusias vietas. Į atokų Bosnijos ir Hercegovinos kaimelį keliaujama tikintis patirti švč. Mergelės Marijos apsireiškimą. Nuo 1981 m. birželio 24 d. čia atvyksta tūkstančiai tikinčiųjų melstis ir prašyti stebuklų. Pastaruosius dvejus metus Bosnija ir Hercegovina sulaukia vis daugiau dėmesio, nes tikintieji mano, kad švč. Mergelė Marija gali suteikti taiką karų kamuojamam pasauliui. Norintieji mažiau melstis ir daugiau pamatyti renkasi tradicinį religinį turą, per kurį keliaujama į Lurdą Prancūzijoje, lankomos įspūdingiausios bažnyčios Barselonoje ir Montserato vienuolynas. Tokia išvyka įdomi net tiems, kurie nelaiko savęs uoliais tikinčiaisiais, nes kelionės metu pamato pačius puikiausius architektūros paveldo objektus ir net susipažįsta su vienuolių gyvenimo būdu.
Visgi labiausiai tikinčiųjų dvasios stiprybę išbando Šv. Jokūbo kelias (isp. Camino de Saniago). Tai Europoje bene geriausiai žinomas piligriminis kelias iki Ispanijos Santjago de Compostela mieste esančios katedros, kur palaidotas šv. Jokūbas. Kelią žymi kriauklių simboliai. Jais nesudėtinga sekti. Taip pat piligrimų poreikiams neblogai pritaikyta infrastruktūra. Visas kelias driekiasi apie 780 km, kuriuos ištvermingiausi keliautojai nueina per mėnesį. O nenorintys ar negalintys kelias savaites žygiuoti piligrimų takais gali leistis į katalikišką kruizą. Amerikietiška krikščioniškų kelionių kompanija „Templeton Tours“ siūlo pasižvalgyti po Aliaską, Havajus ir Meksiką. Tokiuose kruizuose nebūna alkoholio, kazino pakeičia religinių knygų parduotuvės ir Biblijos skaitymo užsiėmimai, o įprasta vakaro pramoga tampa choro atliekamos giesmės. Tiesa, viena religinių kelionių kryptis šiuo metu nėra rekomenduojama. Susilaikyti derėtų nuo išvykų į Jeruzalę, Palestiną ir net Jordaniją. Dėl regione vykstančio karinio konflikto keliautojams siūloma keisti kryptį ir rinktis išvykas į Romą bei Vatikaną.
Ką nuveikti Lietuvoje?
Daugelis galvoja, kad save iš naujo (įvairiomis prasmėmis) pavyksta atrasti tik iškeliavus į tolimus kraštus. Visgi gyvenimiška realybė daug paprastesnė. Pastaruosius trejus metus sparčiai auga vietinio turizmo populiarumas. Ir ne tik todėl, kad dėl karantino apribojimų nepavykdavo iškeliauti į užsienį, bet ir todėl, kad lietuviška turizmo rinka pagaliau puikiai prisitaikė patenkinti vietinių keliautojų poreikius. Ir joje itin daug vietos atsirado trumpoms sveikatingumo atostogoms. Šiuo metu jau galima atrasti visko: nuo tylos ar sveikuolių stovyklų miškų apsuptyje iki kokybiškų SPA procedūrų su masažais, baseinais ir sveikatai palankiu meniu. Ir šios kelionės tikrai neprimena išvykos į sovietinius laikus menančią sanatoriją. Kelionių organizatoriai sako, kad trumpoms savaitgalio išvykoms geriausiai tinka didieji šalies miestai bei netoli jų esantys kurortai – Birštonas, Druskininkai, Anykščiai. Čia gausu SPA centrų, sanatorijų, kuriuose net per trumpą laiką pavyks ne tik pailsėti, bet ir pasimėgauti įdomiomis patirtimis. Turint savaitę laisvo laiko, pradžiuginti save galima kelione į pajūrį. Mat manoma, kad būtent per tiek laiko organizmas prisisotina pajūrio ore esančiu jodu.
Lietuvoje taip pat galima išmėginti gana egzotiškų sveikatinimo procedūrų. Pavyzdžiui, plūduriuoti kapsulėje. Plūduriavimas – speciali procedūra Epsom druska prisotintoje kapsulėje patiriant nesvarumo būklei artimus pojūčius. Tokia terapija užtrunka apie valandą. Ir, manoma, jog gali prilygti 4–6 gilaus miego valandoms, todėl itin tiks ir patiks turintiems miego problemų, jaučiantiems pervargimą ir norintiems per trumpą laiką atgauti jėgas. Dar viena įdomi patirtis – apsilankymas vaško kambaryje. Ši procedūra aktyvina imuninę sistemą, o vaško garai naudingi nosiaryklei, akims, bronchams bei plaučiams. Plaučius stiprina ir inhaliacijos po atviru dangumi. Birštone po atviru dangumi esantis mineralinio vandens garinimo bokštas suteikia unikalią galimybę atlikti išskirtinę ir įdomią procedūrą, kurios metu garintuvo sienomis tekantis mineralinis vanduo garuoja ir prisotina organizmą mineralais, stiprinančiais imuninę sistemą. Kiek gąsdinančiai, tačiau įdomiai skamba dilgėlių terapija. Procedūra su dilgėlėmis aktyvina kraujotaką, švelnina kūną bei suteikia jam jėgų. O juk sakoma, kad sveikame kūne gyvena sveika siela.
Autorius Eglė Stratkauskaitė