Kalbant apie sveiką mitybą, sutartinai peikiami riebūs patiekalai, saldumynai, chemikalų prifarširuoti bulvių traškučiai ir kiti malonūs lėto žudymosi būdai, o kaip alternatyva jiems iškeliami vaisiai. Dieną pradėk vaisiais, alkį malšink vaisiais, kai norisi ko nors gardaus, suvalgyk vaisių… Tokiais patarimais mirgėte mirga diskusijos apie dietas ir sveiką gyvenseną.

   

Kas per daug, tas nesveika

 

Vaisių nauda sveikatai neabejotina: vitaminai, mineralai, ląsteliena, antioksidantai – viskas labai reikalinga mūsų organizmui. Vis dėlto posakis „kas per daug, tas nesveika“ išties yra universalus. Retsykiais persivalgyti vaisių sveikam žmogui nieko tokio, bet jei skundžiamasi antsvoriu, padidėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje arba sergama diabetu, pernelyg didelės dozės vaisių gali sukelti bėdų.

                   

Antsvoris

 

Žmonės yra linkę persivalgyti įvairių dalykų, tačiau persivalgantieji vaisių dažniausiai yra susirūpinę savo svoriu. Jie negali suprasti, kodėl jų kūno masė nemažėja: juk valgo beveik vien vaisius. Tačiau vaisiai, kaip bet koks maistas, turi kalorijų, kurios „eina į kūną“, o apie tai, deja, dažnai nepagalvojama.

 

Vaisiuose yra daug fruktozės (vaisių cukraus), tačiau, skirtingai nuo paprasto cukraus, ji nesukelia sotumo jausmo. Kai valgome maistą su įprastu cukrumi, mūsų organizme išsiskiria hormonas insulinas, pranešantis smegenims apie sotumą, taigi slopinantis alkį, mažinantis apetitą. O fruktozė neskatina insulino išsiskyrimo, todėl „žinutė“ apie pasisotinimą smegenų nepasiekia.

 

Trumpai tariant, valgant vaisius neįsijungia „stop signalas“ – nejučia, riekelė po riekelės suvalgome, pavyzdžiui, didžiausią gabalą saldaus meliono, sulesame visą kekę vynuogių ar dubenėlį braškių. Pilvas išsipučia tiek, kad sunku kvėpuoti, tačiau smegenys sotumo nejaučia ir ragina užkąsti dar ko nors „rimtesnio“.

   

SOS!

 

Pernelyg didelis fruktozės kiekis ne tik svorį, bet ir trigliceridų lygį gali padidinti. Trigliceridai – tai kraujyje esantys riebalai, didinantys širdies ligų riziką. Dėl to žmonės, turintys padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, valgydami vaisius turėtų ypač jausti saiką. Yra nustatyta, kad fruktozės perteklius skatina kauptis riebalus daugiausia aplink vidaus organus, o ne po oda. Šio tipo nutukimo priežastis – lipidų apykaitos pokyčiai organizme ir pakitęs metabolizmo pobūdis, neigiamai veikiantis širdį. Diabetikai taip pat neturėtų piktnaudžiauti vaisiais, nes didelis fruktozės kiekis gali padidinti gliukozės lygį kraujyje. O sergantiesiems širdies ligomis užtektų per dieną suvalgyti vieną porciją vaisių ir keletą porcijų daržovių. Toks maistas aprūpintų organizmą antioksidantais ir nepersotintų fruktoze bei kalorijomis. Taigi kaip valgydami sausainius ar šokoladą prisimenate saiką, prisiminkite jį ir valgydami vaisius.

 

 

Vaisiai ir dantys

 

Senesnėse knygose ar straipsniuose apie burnos higieną galima rasti patarimą: „Jei vakare neturite galimybės išsivalyti dantų, suvalgykite obuolį.“ Dabar tokie patarimai nebedalijami, o senų straipsnių skaitytojai jau turbūt apsirūpino išimamais dantų protezais. Šiandien skelbiama, kad obuoliai dantims kenkia labiau nei kiti patiekalai.

 

Kramtant vaisius, cukrus pasklinda po burną ir neigiamai veikia dantis. Dar agresyvesnės yra vaisių sultys ar kokteiliai, nes su trintais vaisiais į burną patenka dar daugiau cukraus. O vaisiuose, ypač citrusiniuose ir obuoliuose, esanti rūgštis minkština dantų emalį. Laimei, jis po tokių užkandžių sukietėja per 30 minučių. Tačiau jei iškart atsigėrę apelsinų sulčių eisite valytis dantų, šepetėliu nutrinsite dalį emalio ir taip padidinsite dantų gedimo riziką.

 

Dar daugiau problemų sukelia džiovinti vaisiai. Jie ne tik gerokai saldesni, bet neretai būna lipnūs. Prilipę prie dantų saldūs vaisių gabalėliai lėtai, bet užtikrintai ardo emalį ir gali sukelti kariesą. Taigi razinos – tokie patys dantų priešai, kaip ir saldainiai.

 

 

Kiti pavojai

 
  • Persimonuose, ypač jų žievėje, yra nemažai taninų. O iš taninų ir pektinų skrandyje gali susidaryti įvairaus dydžio gumulai, kurių skrandis suvirškinti nepajėgė. Šie gumulai, vadinami persimonų akmenimis, taip ir lieka skrandyje. Beje, jie gali susidaryti tik tuomet, kai persimonus valgome ant tuščio skrandžio.
  • Bananai turi daug magnio, kuris būtinas žmogaus organizmui. Tačiau suvalgius pernelyg daug bananų, magnio kiekis organizme išsiderina. O tai nėra gerai. Vis dėlto esama daugiau pliusų – dar bananai mažina skrandžio rūgštingumą.
  • Obuoliai turi nemažai cukraus ir mineralinių druskų, ypač daug kalio, kurio trūkumas ar perteklius neigiamai veikia širdį ir inkstus.
  • Persikuose yra daug organizmui naudingų medžiagų: geležies, baltymų, cukraus, kalcio ir pektinų. Bet suvalgius persikų per daug, kyla virškinimo problemų, gali prasidėti viduriavimas.

 

 

Ne vien vitaminai

 

Retas turi galimybę nuolat valgyti šviežius, ką tik nuskintus vaisius. Dažniausiai vaisiai ant mūsų stalo papuola po ilgai trunkančios kelionės iš svečių šalių į mūsuosius sandėlius, kur, beje, dažnai baigia nokti, o kartais netgi pradeda gesti. Kad vaisiai nesupūtų, sandėliuose jų paviršius apdorojamas specialiais tirpalais, o į patalpas prileidžiama tam tikrų dujų, t. y. sukuriamas mikroklimatas, kuriame neišgyventų jokie gyvi vaisiais mintantys organizmai. Retorinis klausimas: o kas esame mes, žmonės, jei ne gyvi, vaisiais mintantys organizmai?

 

Alternatyva – savame sode užauginti vaisiai? Kartais atsinešti iš rūsio obuoliai turi pelėsio skonį. Ir jei į juos įsimetė pelėsinis grybelis, išpjauti pažeistas vietas nepakanka: mikroorganizmai būna išplitę daug plačiau ir giliau, dėl to produktai gali būti gana nuodingi.

   

Kiek cukraus yra populiariausiuose vaisiuose?

 

Abrikosas – 0,45 g fruktozės – žiupsnelis cukraus.

Slyva – 1,6 g fruktozės – didelis žiupsnis cukraus.

8 trešnės – 2,4 g fruktozės – 0,5 šaukštelio cukraus.

Kivis – 3 g fruktozės – daugiau nei 0,5 šaukštelio cukraus.

Apelsinas – 3,6 g fruktozės – daugiau nei 0,5 šaukštelio cukraus.

5 braškės –4 g fruktozės – beveik šaukštelis cukraus.

Bananas – 5,5 g fruktozės – šaukštelis cukraus.

Greipfrutas – 7 g fruktozės – 1,5 šaukštelio cukraus.

Sauja razinų – 8,7 g fruktozės – beveik 2 šaukšteliai cukraus.

Obuolys (priklausomai nuo rūšies) – 8–11 g fruktozės – 1,5–2 šaukšteliai cukraus.

Vynuogių kekė (500 g) – 39 g fruktozės – apie 8 šaukštelius cukraus.