Karcinogenų yra daugelyje maisto produktų ir kai kuriuos galbūt šiandien valgėte. Dabar jau žinome, kad rūkytos mėsos gaminiai gali sukelti vėžį. Tačiau jį sukelti gali daugybė dalykų. Pavyzdžiui, skrudinta duona. Ypač tada, kai skrudinta duona tampa gražios auksinės rudos spalvos. Neketinant atsisakyti skrudintos duonos, rekomenduojama ją skrudinti labai mažai – kad tik šiek tiek pagelstų. Jokiu būdu negalima valgyti apdegusios, pernelyg suskrudusios duonos riekelių.

 

"skrudinta duona"

Europos maisto saugos tarnyba išleido naujo įspėjimą žmonėms apie akrilamido, susidarančio kaitinant tam tikrus maisto produktus aukštoje temperatūroje, pavojus. Europos Sąjungos mitybos ekspertai rekomenduoja vengti vartoti tamsius, traškius duonos gaminius ir gerti tirpią kavą. Pavojingos cheminės medžiagos, akrilamido, daugiau ar mažiau aptinkama traškučiuose, skrebučiuose, džiūvėsėliuose, traškiose duonelėse, bandelėse, sausainiuose, krekeriuose, pyraguose, dribsniuose bei tirpioje kavoje.

 

Akrilamido randama tik krakmolo turinčiuose maisto produktuose, bet ne keptoje ar apdegusioje mėsoje. Toksinės medžiagos išsiskiria, kai krakmolingi produktai yra kepinami, gruzdinami. Daugeliui patinka taip paruošto maisto skonis, tačiau retas, kuris žino, kad kepant išsiskirai akrilamidas ir kitos toksinės medžiagos. Bandymų su gyvūnais metu nustatyta, kad šios cheminės medžiagos gali sukelti genų mutacijas ir skatinti auglių atsiradimą.

 

Dūmai, rūkstantys iš duonos skrudintuvo, įspėja ne tik apie tai, kad susidarė dideli akrilamido kiekiai. Šiuose dūmuose taip pat yra nedidelis kiekis policiklinių aromatinių angliavandenių, kitaip vadinamų oro teršalų. Patvirtinta, kad kai kurie chemikalai yra karcinogenai, kurie gali sukelti vėžį arba pabloginti paciento būklę, jau sergant šia pavojinga liga. Dūmuose gali būti benzopireno, kurio taip pat randama akmens anglių ir cigarečių dūmuose. Ši medžiaga gali lemti DNR grandinės pokyčius ir net sukelti vėžį.

 

Nors dažniausiai kepenų problemos prasideda, kai nesaikingai vartojamas alkoholis, tačiau šio gyvybiškai svarbaus organo veikla gali sutrikti ir vartojant per daug cukraus ir krakmolingo maisto. Tokie maisto produktai greitai paverčiami į gliukozę, kuri pirmiausiai kaupiasi kepenyse. Jeigu jos per daug gliukozė pradeda kauptis riebaluose. Vienas iš problemos sprendimo būdų galėtų būti mažai angliavandenių turinti dieta. Kai mažiau gliukozės bus kepenyse, tuo mažiau kūno riebalų.

 

4 Europos maisto saugos tarnybos patarimai apie skrudintos duonos, traškučių ir kitų krakmolingų maisto produktų vartojimą:

 
  • Duoną skrudinti iki gražios auksinės, gelsvos spalvos, o ne iki rudo atspalvio.
  • Gruzdintas bulvytes ir bulvių kroketus kepti aliejuje tol, kol taps šviesiai gelsvos, auksinės, o ne rudos spalvos.
  • Bulvių nelaikyti šaldytuve, nes šaltyje šakniagumbiuose padidėja cukraus kiekis ir išsiskiria daugiau kenksmingų medžiagų, galimai sukeliančių vėžį, jas verdant ar kepant. Bulves rekomenduojama laikyti vėsioje, tamsioje vietoje.
  • Visada laikytis kepimo trukmės rekomendacijų, kad maistas per daug nesuskrustų ir nesudegtų.
 

Ar skrudinta duona gali būti sveika vartoti? Tinkamai (lengvai) skrudinta duona gali būti ir sveikas pasirinkimas pusryčiams. Labai svarbu ne tik kaip ji skrudinama, bet ir kas ant jos dedama. Tai turėtų būti sveiki priedai: daržovės, vaisiai, liesa varškė ar mėsa ir pan. Priklausomai nuo to, kokia duona naudojama, ji suteikia organizmui angliavandenių ir skaidulų. Tačiau duonoje yra labai mažai baltymų, riebalų ir kitų maistinių medžiagų, todėl visaverčiams pusryčiams jos nepakanka. Sveikus pusryčius turėtų sudaryti kas nors iš pieno produktų, baltymų, vaisių arba daržovių.

 

Renkantis duoną skrudinimui svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš kokių grūdų ji pagaminta. Geriausia, kad ji būtų pagaminta iš rupių, pilno grūdo miltų. Tokioje duonoje daugiausiai skaidulų, vitaminų, mineralų ir kitų augalinių medžiagų, kurių nebelieka rafinuotuose miltuose. Beje, galima rinktis ir ruginę skrudinimo duoną.

 

Skrudintos duonos riekelė su virtu kiaušiniu, liesa mėsa, lašiša ar kita žuvimi suteikia energijos visai dienai. Sūris, jogurtas ir pienas papildo mitybą vitaminu D ir A, suteikia ilgai trunkantį sotumo jausmą, bet neapkrauna organizmo tuščiomis kalorijomis. Šiek tiek vaisių padidina pusryčių maistinę vertę ir patenkina saldumynų poreikį rytais.

 

Jei dėl ligos, traumos ar operacijos nesinori daug valgyti rytais, skrudintos duonos riekelė gali būti pusryčių alternatyva. Duona suteiks organizmui kalorijų ir kūnas greičiau atsigaus ir sustiprės. Jei apetitas šiek tiek didesnis, galima skrudintos duonos riekelę pagardinti obuolių džemu arba bananu. Tai produktai, kurie paprastai nesukelia virškinimo problemų.