Ar sulauksime burnos skalavimo aliejumi mados Lietuvoje?
2014-04-29 11:11Ajurvedoje įvairūs aliejai buvo dažnai vartojami kaip vaistai ar profilaktinė priemonė, padedanti palaikyti burnos ir dantų sveikatą ir švarą. Regis, pastaruoju metu ši praktika vėl atgimė. Pasaulyje kasdien daugėja žmonių, išbandžiusių šį būdą, angliškai vadinamą „Oil pulling“. Teigiama, kad tyras aliejus tarsi ištraukia (pašalina) iš burnos kenksmingas bakterijas, bakterijas, virusus ir mikroorganizmus iš burnos, dantų, dantenų ir net gerklės.
Senovės Indijoje dantų higienai ir sveikatai būdavo naudojamas aliejus, kramtomos lazdelės ar vaistinių augalų lapai. Šiandien natūraliosios medicinos šalininkai gi teigia, kad burnos skalavimas aliejumi gali dar daugiau, pavyzdžiui, išgydyti tokias ligas kaip diabetą, aknę, net padėti nuo pagirių.
Burnos skalavimo aliejumi procedūra nesudėtinga, nebrangi ir visiškai saugi, priešingai nei kai kurie tradicinės medicinos gydymo būdai. Vienos procedūros kaina lygi šaukštui nerafinuoto aliejaus. Ar iš tiesų burnos skalavimas aliejumi yra toks veiksmingas? Po kelių procedūrų bus galima džiaugtis baltesniais dantimis, sveikai rausvomis dantenomis, gaivesniu burnos kvapu? Tikriausiai, kaip ir paprastai esti naudojant natūralias priemones, rezultatų teks laukti po poros mėnesių. Tačiau tada burnos ir dantų būklė pagerės ne tik išoriškai, bet visiškai arba iš dalies išgis įvairios burnos ertmės ligos (dantų, dantenų ir žandikaulių). Aliejus stiprina dantenas, mažina kraujavimą, drėkina lūpas, burnos ir gerklės gleivinę, net malšina žandikaulių skausmą.
Kaip atlikti šią procedūrą? Kiekvieną rytą, nevalgius, į burną įdėti šaukštą tyro aliejaus (dažniausiai naudojamas kokosų riešutų, sezamų sėklų), bet jo nenuryti. Koks aliejus tinkamiausias priklauso nuo konkretaus žmogaus. Svarbu, kad produktas nesukeltų alergijos ir kitų nemalonių pojūčių. Penkiolika ar dvidešimt minučių burnoje paskirstyti aliejų. Produktas turi patekti į tarpdančius, ant dantenų, liežuvio, gomurio. Manoma, kad toks burnos skalavimas suaktyvina burnos fermentus, kurie sujungia kenksmingas medžiagas ir kartu su išspjaunamu aliejumi jas pašalina. Skalavimo metu aliejaus konsistencija ir net spalva turi pasikeisti. Pavyzdžiui, įprastai gelsvas aliejus po procedūros tampa baltesnis ir skystesnis. Tik tada galima aliejų išspjauti. Po procedūros burnos ertmę būtina gerai išskalauti vandeniu ir išvalyti pirštais arba dantų šepetuku be dantų pastos. Jei reikia procedūrą galima kartoti iki 3 kartų per dieną, tačiau visada prieš valgį ir ant tuščio skrandžio. Beje, po skalavimo reikia gerai išvalyti kriauklę ar vonią nuo aliejaus, užteršto toksinais. Dar geriau aliejų išspjauti į šiukšlių dėžę, kad neužsikimštų kanalizacijos vamzdžiai.
Įdomu, ką apie tai galvoja mokslininkai? Klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad aliejus iš tiesų sunaikina kai kurias bakterijas, tarp jų sukeliančias blogą burnos kvapą ir gingvitą. Tačiau burnos higienistai nerekomenduoja atsisakyti visapusiškos dantų priežiūros (dantų valymo su šepetėliu ir dantų pasta, tarpdančių – su dantų siūlu, reguliariai pasitikrinti dantis odontologo kabinete ir atlikti higieninį dantų valymą) ir burnos skalavimą aliejumi atlikti tik kaip papildomą procedūrą. Medikai abejoja, kad burnos skalavimas aliejumi gali išgydyti dantenų ligas ar dantų ėduonį. Jie bene vieningai sutinka, kad tai – profilaktinė, bet ne gydomoji priemonė.
Gydymo aliejumi šalininkai teigia, kad reguliariai atliekamos procedūros gali sumažinti širdies ligų ir vėžio ligų riziką. Mediciniškai yra patvirtintas ryšys tarp šių ligų ir burnos ertmės būklės, tačiau nėra jokių duomenų apie pastarųjų procedūrų veiksmingumą. Nereikėtų pradėti vartoti aliejaus, tikintis, kad tai padės išvengti lėtinių ligų. Tokiu atveju burnoje gali likti tik nemalonus skonis…