Ar sekso gali būti per daug…
2019-09-12 08:46Ar visada daugiau sekso yra geriau? Psichologė Ramunė Murauskienė mano, kad šiuolaikinė visuomenė yra pernelyg seksualizuota, o nuolatinis troškimas mylėtis gali būti žemesnio sąmoningumo požymis.
Daug kalbama apie tai, koks svarbus porai intymus ryšys. Tačiau, ar gali dėl kokių nors priežasčių sekso būti per daug?
Kaip galima persivalgyti saldainių, taip ir intymių santykių gali būti per daug. Tai lemia unikalūs konkretaus asmens poreikiai ir pasaulėžiūra, nes kas vienam yra per daug, kitam gali būti norma.
Nuo ko priklauso intymių santykių poreikis?
Jį lemia žmogaus sąmoningumo lygis ir vertybių sistema su atitinkamais poreikiais, kurie ir nulemia žmogaus elgesį. Intymiems santykiams reikia daug energijos. Ta pati energija naudojama ir darbui, kūrybai, bendravimui su žmonėmis. Jei daug jos išnaudojama mylėjimuisi, mažiau lieka kitoms sritims. Labai daug žmonių linkę tenkinti pagrindinius poreikius, kurie mūsų neskiria nuo gyvūnų: pavalgyti, pratęsti giminę, pamiegoti ir turėti kur saugiai gyventi. Tačiau žmogaus išskirtinumas yra jo dvasingumas. Jo siekiantys asmenys mokosi tinkamai elgtis su jiems duota energija, t.y. stengiasi ją paskirstyti taip, kad užtektų išsikeltiems gyvenimo tikslams siekti.
Teigiate, kad aukštesnio sąmoningumo žmonėms sekso reikia mažiau?
Poreikį mylėtis paskatina galvojimas apie lytinius santykius. Turintys aukštus gyvenimo tikslus yra reiklesni sau ir galvoja ne tik apie intymų gyvenimą. Jiems svarbios yra veiklos, suteikiančios juos supančiai aplinkai gerovės. Prasmingai gyvenančius individus supa atitinkami bendraminčiai. Visa tai padeda išvengti seksualinių dirgiklių gausos. Aukštesnio sąmoningumo asmenys intymius santykius naudoja ne tarpusavio ryšiams sutvirtinti, o savęs ir savo partnerio apdovanojimui ir partnerystės praturtinimui. Žmonės dažnai mano, kad seksas gali sutvirtinti santykius. Iš tiesų, esant darniems santykiams, mylėtis – malonumas, tačiau kai santykiai sudėtingi, seksas problemų neišspręs, o jas tik pagilins ir atitolins.
Kartais seksas, ypač su nauju partneriu, lyg apsėda ir netgi trukdo mokytis, dirbti ar užsiimti kita įprasta veikla…
Verta tik pasidžiaugti įvairiais poros santykių etapais. Elizabeth Gilbert romane „Valgyk, melskis, mylėk“ labai gražiai rašoma: „Kartais dėl meilės reikia prarasti pusiausvyrą, kad išsilygintų gyvenimo pusiausvyra“. Įsimylėjus, romantiniu laikotarpiu, laikinas pusiausvyros praradimas yra natūralus. Kai intymiuose poros santykiuose štilis, reikia turėti omenyje, kad amžinai tai netruks. Jei partnerius vėl apėmė didesnė trauka, o taip būna netgi po daug kartu nugyventų metų, taip pat reikia pasidžiaugti tuo laikotarpiu, nes jis irgi netruks amžinai.
Ar įmanoma persisotinti seksu su vienu žmogumi taip, kad visam laikui nustotum jo geisti?
Greitai seksas su vienu partneriu atsibosta paviršutiniškiems asmenims, kurie nelinkę puoselėti ilgalaikių artimų santykių. Intymūs santykiai su tuo pačiu asmeniu nebūna visą laiką tokie patys. Žmonės auga, sensta, keičiasi, kinta jų interesai, požiūriai, Intymūs santykiai poroje taip pat laikui bėgant kinta, vystosi ir turi savo istoriją.
Galbūt intymų malonumą verta taupyti ir juo mėgautis tik retkarčiais? Juk seksas po ilgų išsiskyrimų būna kur kas saldesnis…
Mylėjimasis yra energiją, tad jos intymiems santykiams reikia prikaupti. Nerekomenduojama mylėtis pervargus, sergant, nes tuomet bus patenkinami tik žemesnieji poreikiai, o tikro džiaugsmo nebus. Norint duoti, reikia turėti ką. Intymūs santykiai turėtų būti pilnavertiški, o tam reikia ne tik pastovaus partnerio, bet ir palankių mylėjimosi aplinkybių. Aistra yra gėris, tačiau apmaudu, kad holivudiniai siužetai apie mylėjimąsi liftuose ar prie kitų asmenų, aistrą suvulgarino.
Ar egzistuoja idealus intymių santykių dažnumas?
Natūralu, kad jauniems žmonėms mylėtis norisi dažniau. Taip pat normalu, kad subrendus, sukūrus šeimas, auginant vaikus, intymiam gyvenimui dažniausiai skiriama mažiau dėmesio. Neseniai pagimdžiusi ir nuolat neišsimiegojusi kelių vaikų mama, ant kurios pečių gula namų buitis, negali itin dažnai galvoti apie mylėjimąsi su savo vyru, nors jį myli. Meilė ir mylėjimasis yra susiję, bet netapatūs dalykai. Svarbu pailsėti, atsigauti ir tada jau tenkinti savo seksualinius poreikius pilnavertiškai ir svarbiausiai – savęs neprievartaujant. Reikėtų nepamiršti ir subtilių ritualų tarp vyro moters. Tarkime, vyras pradeda preliudiją, kuri galitęstis net ir kelias dienas. Moteris žaismingai vilioja vyrą. Argi gali toks intymus bendravimas pabosti? Laisva aistra šeimoje padeda vystyti partnerių intuiciją ir jie puikiai susiderina tarpusavyje.
Dažnai partnerių seksualiniai poreikiai nesutampa?
Vyrai paprastai mažiau rūpinasi savo dvasiniu pasauliu ir yra linkę dažniau išnaudoti savo seksualinę energiją, tačiau to nereikėtų baimintis. Sureguliuoti abiem priimtiną mylėjimosi dažnumą yra moters galia ir atsakomybė. Mylinti ir savimi pasitikinti moteris bėgant laikui gali pakeisti netgi keistokus partnerio mylėjimosi įpročius. Skirtingos sekso technikos, apie kurias tiek daug kalbama žiniasklaidoje, nėra tokios svarbios poros suderinamumui. Kai vyras ir moteris vienas kitą myli, jie randa būdų kaip suderinti ir savo intymiuosius poreikius. Tačiau reikia turėti omenyje, kad geras intymus poros gyvenimas yra gerų santykių pasekmė, o ne priežastis.
Kaip elgtis, jei vienam partneriui sekso reikia kur kas daugiau?
Reikėtų pripažinti skirtingus partnerio poreikius ir stengtis susiderinti. Sekso trūkumas kelia didelį diskomfortą, ypač vyrams. Jaučiant, kad antrai pusei labai reikia pasimylėti, derėtų pasistengti nukenksminti jo „bombą“ anksčiau nei ši sprogs. Nepatartina savęs prievartauti arba užsiimti seksu mechaniškai. Tačiau derėtų su meile žiūrėti į partnerio troškimus, įsijausti į jo situaciją, galbūt įdėti daugiau pastangų sužadinti savo seksualumui ir taip mylimam žmogui padėti.
Išskirtinai didelis lytinis aktyvumas yra nukrypimas, kurį reikia gydyti?
Nuolatinis galvojimas apie seksą ir jo laikymas svarbiausiu dalyku gyvenime nėra sveikatos požymis, tačiau neverta apie dažną sekso troškimą kalbėti kaip apie ligą. Taip vertinant tampa akivaizdu, kad sergančiųjų šia liga yra labai daug. Tai veikiau ne liga, o tam tikro visuomenės degradavimo pasekmė. Net vaikams skirtų animacinių filmukų herojai dabar kuriami su tam tikru seksualizuotos kultūros potėpiu. Taip pat galima pastebėti, kad didelis poreikis mylėtis labai dažnai susijęs su alkoholio ar kitų svaigalų vartojimu. Apsvaigus, poreikiai ir džiaugsmai hiperbolizuojami, be to nepaisoma ribų.
Kokie pavojai tyko dažnai seksualinius partnerius keičiančių vyrų ir moterų?
Degradavimas. Pastebėta, kad beždžionės patinas dar nebaigęs sueities su viena beždžione, jau dairosi kitos. Tačiau žmonės skiriasi nuo gyvūnų, todėl turėtume savo žemesniuosius poreikius suvaldyti. Dažniausiai moterims tai pavyksta geriau, nes jos yra subtilesnės, o jų psichika – stipresnė. Vyrai yra mažiau atsparūs, todėl šiuolaikinėje visuomenėje, kurioje itin daug seksualinių dirgiklių, jiems išsaugoti blaivų protą yra sudėtingiau. Gatvės pilnos moterų su pernelyg giliomis iškirptėmis ir pernelyg trumpais sijonais, o seksualizuotas moters atvaizdas visame pasaulyje itin dažnai naudojamas reklamose. Konkretus patarimas vedusiems vyrams: jeigu ilgiau nei 10 sekundžių žiūrite į įspūdingai atrodančią didžiakrūtę trumpu sijonu, pasistenkite savo valios pastangų dėka nuo jos nusisukti, kol jums to padaryti nepadėjo šalia esanti žmona.
Seksas gali kelti pavojų sveikatai
Bučinių žymės odoje yra menkas audringos nakties padarinys, lyginant su kitomis ne itin maloniomis sekso pasekmėmis. Akrobatinio sekso pozos gali sukelti nugaros ir raumenų patempimus. Trankymasis į lovos atkaltę, sieną ar grindis – galvos skausmus, o makšties sienelių pažeidimai – intymios vietos patinimą ir skausmą.
Aistros kupinas savaitgalis gali baigtis skausminga šlapimo pūslės infekciją. Ši kartais yra vadinama „medaus mėnesio cistitu“ dėl to, kad ją gali sukelti dažnai per trumpą laikotarpį pasikartojantys lytiniai santykiai. Išvengti medaus mėnesio cistito gali padėti lubrikantai ir šlapinimasis prieš lytinį aktą ir po jo.
Lytiniai santykiai moterims nerekomenduojami: gydantis lytiniu būdu plintančias infekcijas, sergant cistitu, gimdos ar makšties gleivinės uždegimu, kurį laiką po pilvo ar dubens srities operacijų, esant komplikuotam nėštumui, keletą savaičių po gimdymo.
Dažniausiai sueities metu patiriamos vyrų traumos yra sumušimai, nubrozdinti keliai, sąnarių pažeidimai. Vyrai gali patirti ir itin nemalonią traumą vadinamą varpos lūžiu. O didžiausią grėsmę tam kelia mylėjimosi pozos, kai moteris yra viršuje.
Nors širdies smūgiai besimylinti ištinka gana retai, sergant širdies ligomis, būtina pasiteirauti gydytojo, koks seksualinis aktyvumas yra saugus.