2004 metų vasarį 21-erių metų motina, Mariana Viliams, iš Anglijos buvo paduota į teismą. Ji buvo kaltinama savo silpnos sveikatos, 16 mėnesių sūnaus nunuodijimu valgomąja druska. Teisme paaiškėjo, kad motina sūnui kasdien duodavo druskos, kuri kaupėsi kūdikio organizme, kol vieną dieną jis mirė. Ar tikrai druska yra tokia nuodinga? Koks kiekis druskos žmogui yra mirtinas?

 

Druska arba natrio chloridas yra sudaryta iš 40 procentų natrio ir 60 procentų chlorido. Daugiausiai druskos randama iš anksto paruošiamuose maisto produktuose. Druskos perteklius tiesiogiai susijęs su aukštu kraujo spaudimu, skrandžio vėžiu, gali pabloginti osteoporozės ir astmos būklę.

 

Nepaisant to, druska yra gyvybiškai svarbus mineralas, padedantis išlaikyti normalų kraujo pH, perduoti nervų signalus ir užtikrinti normalų raumenų susitraukimą. Druskos skirtingais kiekiais yra visuose maisto produktuose, tačiau daugiausiai – apdorotuose. Rekomenduojama druskos paros norma suaugusiems – 6 g. Vaikai jos suvartoti turėtų dar mažiau.

 

Druskos perdozavimo simptomai gali būti pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo spazmai. Druska gali sukelti skysčių kaupimąsi organizme arba dehidrataciją. Druskos perteklius gali būti mirtinas.

 

Ar kalio chloridas (valgomoji druska) yra kenksminga? Kalis mityboje yra labai svarbus elementas, palaikantis nervų funkciją ir raumenų kontrolę. Gydytojai pacientams, kurie su maistu negauna pakankamai kalio, paskiria kalio chlorido maisto papildus. Labai svarbu papildą vartoti, kaip nurodė gydytojas, nes kalio chlorido perteklius gali sukelti stiprų pašalinį poveikį ar net mirtį. 18 gramų kalio chlorido gali būti mirtina dozė. Kalio koncentracijos kraujo serume padidėjimas vadinamas hiperkalemija. Liga pasireiškia raumenų nuovargiu, silpnumu, širdies ritmo ir skrandžio veiklos sutrikimais. Kai kuriais atvejais dėl kalio pertekliaus gali prasidėti paralyžius ar sustoti širdis. Labai nedaug žmonių yra alergiški kalio chloridui, tačiau alergiškiems šis elementas gali būti mirtinas.

 

Ar jūros druska yra kenksminga? Dideli kiekiai jūros druskos gali ištraukti vandenį iš ląstelių. Ląstelės natūraliai išskiria vandenį, kad pašalintų druskos perteklių organizme. Inkstai šį sūrų skystį perdirba, kad iš organizmo druskos perteklius būtų pašalintas saugiai. Vieni žmonės yra atsparesni druskai, tačiau kitiems perteklius gali sukelti inkstų uždegimą. Pagal sudėtį jūros ir valgomoji druska yra beveik identiškos. Jūros druska išgaunama iš kondensuoto jūros vandens ir šiek tiek apdorojama. Valgomoji druska kasama požeminėse kasyklose ir yra daugiau apdorojama. Valgomojoje druskoje yra maža dalis toksiškų priedų (pavyzdžiui, jodo) saugančių druską nuo perdžiūvimo.

 

Mėsą minkštinančioje druskoje yra natūralaus fermento papaino. Nors iš papajų vaisių gaunamas natūralus fermentas dažniausiai nesukelia jokių pašalinių poveikių, tačiau kai kuriems žmonėms gali sukelti pykinimą, vėmimą, širdies ritmo sulėtėjimą ir mieguistumą. Preparatų su papainu nerekomenduojama naudoti nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms motinoms.