Baltymai pastaruoju metu taip liaupsinami, kad kartais sunku suprasti, kad sveikai mitybai nereikia tiek daug baltymų, kaip manoma. Prekybos vietose galima įsigyti įvairių baltymais praturtintų maisto produktų: duonos, makaronų, jogurtų, gėrimų ir kt. Didžiąją dalį tokių maisto produktų išperka ne sportininkai, o eiliniai žmonės. Kiek iš tikrųjų žmogui reikia baltymų ir ar iš tikrųjų jie padeda išlikti puikios formos?

 

baltymai

Dietologų nuomone, baltymų svarbu valgyti kasdien. Jie dalyvauja visuose žmogaus organizmo procesuose: nuo raumenų ląstelių atsinaujinimo ir imuninės sistemos palaikymo iki hormonų ir fermentų gaminimo. Be to, baltymai suteikia ilgai trunkantį sotumo jausmą, todėl nereikia labai dažnai užkandžiauti. Ilgainiui dėlto nukrinti papildomi kilogramai ir žmogus sulieknėja.

 

Tačiau mitybos specialistai pabrėžia, kad statistinis žmogus suvartoja daugiau baltymų negu jam reikia. Per dieną suaugusiam asmeniui vienam kūno kilogramui 0,8 g baltymų. Tai reiškia, kad moterims vidutiniškai rekomenduojama suvartoti iki 45 g baltymų, o vyrams – 55 g. Laikantis sveikos mitybos principų toks kiekis gaunamas natūraliai, papildomai nereikia vartoti jokių baltymų ar baltymais praturtintų produktų.

 

Po operacijos, sunkių ligų ar nėščioms baltymų gali reikėti šiek tiek daugiau (maždaug 6 g daugiau. Toks kiekis yra maždaug viename kiaušinyje). Yra įrodymų, kad šiek tiek daugiau baltymų turėtų vartoti vyresni žmonės. JAV buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 52 – 72 metų asmenys. Jie kasdien vartojo rekomenduojamą 1,5 g baltymų vienam kg, normą, tai padėjo atkurti ir stiprinti raumenų audinius.

 

Būtina atsiminti, kad vartoti per daug baltymų gali būti pavojinga sveikatai, nes jie apkrauna inkstus. Tai gali turėti liūdnų pasekmių asmenims, turintiems polinkį į tokio tipo ligas.

 

Žmogaus organizmas geriausiai įsisavina gyvulinės kilmės baltymus iš raudonos mėsos, paukštienos, žuvies ir kiaušinių, nes juose yra nepakeičiamų aminorūgščių. Vegetarai ir veganai baltymų gali gauti iš pupų, lęšių, riešutų, pilno grūdo produktų, nors juose nėra esminių aminorūgščių. Vegetarams labai svarbu, kad mityba būtų labai įvairi. Beje, baltymai geriausiai įsisavinami su angliavandeniais, pavyzdžiui, duona ir kitais grūdinių kultūrų gaminiais.